Hlavní navigace

Wired odhaluje údajného autora Bitcoinu

9. 12. 2015

Sdílet

Virtuální měna Bitcoin působí poněkud tajemně. Z velké části za to může i fakt, že autor systému je neznámý – vystupoval pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto a od roku 2011 o něm nemáme téměř žádné zprávy. Nyní server Wired přišel s článkem, ve kterém prezentuje teorii, že autorem Bitcoinu je čtyřiačtyřicetiletý Australan Craig Steven Wright.

Wright je akademik, podnikatel a s Bitcoinem ho spojuje mnoho. Problém je ale v tom, že autoři článku vychází hlavně z dokumentů (včetně e-maliových konverzací) dodaných anonymním zdrojem, jejichž pravost nelze ověřit. Také se odkazují na Wrightův blog, kde údajně psal o konceptu podobnému Bitcoinu ještě před jeho vydáním. Ale opět – příspěvky na blogu nezle spolehlivě datovat.

Sami autoři článku uznávají, že může jít o promyšlený podvod. Odborná veřejnost se k objevu staví spíš skepticky. Přímý důkaz neexistuje a pravděpodobně ani existovat nebude, dokud se Satoshi Nakamoto nerozhodne svou identitu odhalit. Údajnou identitu Nakamota už jednou odhalil magazín Newsweek, ale jeho teorie se ukázala jako lichá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.