Hlavní navigace

X.Org Server dostal patche pro lepší běh XWayland na Nvidia GPU

1. 6. 2021

Sdílet

NVIDIA RTX 3080

Olivier Fourdan z Red Hatu zaslal do projektu X.Org patche, které upravují chování pro překladovou vrstvu XWayland při běhu na Nvidia GPU. Až dosud když aplikace vyžadovala běh přes XWayland (tedy X-ková aplikace, která nepodporuje Wayland, běžící však na desktopovém prostředí s Waylandem), byla volána standardní knihovna Mesa GLX. Na této kombinaci ale není běh s Nvidia ovladači podporován.

Patch, který přidává podporu GLVND (OpenGL Vendor Neutral Dispatch Library) pro XWayland, tak vlastně „jen“ upravuje chování při inicializaci běhu aplikace tak, že místo Mesa GLX se použije implementace GLX od Nvidie. Poté již aplikace běžící přes XWayland mají k dispozici GPU akceleraci. Změna se patrně neobjeví hned tak v nějakém vydání X.Org Serveru, neb žádné není na blízkou budoucnost v plánu. Lze očekávat, že úprava se stane součástí budoucí verze samostatného balíku XWayland, jehož vývoj byl od X.Org Serveru oddělen.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.