Hlavní navigace

Zařízení od Apple se zablokují při styku s heliem

30. 10. 2018

Sdílet

Helium iPhone

Kuriózní problém řešil Erik Wooldridge, IT správce nemocnice Morris v Chicagu. Po instalaci nového přístroje pro magnetickou rezonanci přestaly lidem v budově fungovat iPhony a Apple Watch. Ostatní zařízení včetně noteboků, lékařských přístrojů a jiných modelů mobilních telefonů fungovaly nadále normálně.

Vyšetřování problému ukázalo, že příčinou je nejspíš únik části kapalného helia, které se používá pro ochlazování supravodivého elektromagnetu v přístroji pro magnetickou rezonanci. To proniklo do vzduchotechniky a rozšířilo se po celé budově. Helium zřejmě pronikne do jinak hermetického obalu MEMS rezonátoru, který se v nových zařízeních od Apple používá místo tradičního krystalového oscilátoru. Následující video dokumentuje pokus s iPhone 8+ v sáčku s heliem.

Poškození přístroje naštěstí nemusí být trvalé. Po dokonalém vyvětrání a vybití baterie by mělo jít přístroje znovu zprovoznit. Podle návodu k použití to může trvat až týden.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Ondřej Caletka vystudoval obor Telekomunikační technika na ČVUT a dnes pracuje ve vzdělávacím oddělení RIPE NCC, mezinárodní asociaci koordinující internetové sítě.