Hlavní navigace

Zkracovač Jdem.cz skončil, zneužívali ho podvodníci

30. 11. 2023

Sdílet

Řetěz roztržený článek Autor: Depositphotos

Společnost Internet Info, vydavatel serveru Root.cz, vypnula český zkracovač Jdem.cz. V roce 2007 ho založil Martin „Adent“ Malý, který službu v roce 2010 prodal společnosti Internet Info. V té době bylo v databázi 200 000 zkrácených webových adres a využívali je především uživatelé sociálních sítí Facebook a Twitter.

Služba ale postupně přestávala být využívána běžnými uživateli, protože ti už na sociálních sítích zkracovače nepotřebovali. Mimo jiné proto, že si Twitter pořídil vlastní službu tohoto typu na doméně t.co. Postupně to umíralo a začalo generovat spíše problémy – zneužívali to spameři a podvodníci, na které nám chodilo nám čím dál více stížností, řekl nám ke konci Tomáš Krause, jeden ze spolumajitelů společnosti Internet Info.

Zkracovače jsou webové služby, které umožňují do databáze uložit dlouhou URL a vygenerovat její krátkou variantu. Pokud uživatel novou adresu navštíví, služba se postará o uživatelovo přesměrování na původní dlouhou adresu. Cílem je ušetřit znaky ve zprávách a na sociálních sítích. Zřejmě nejznámější službou tohoto typu je Bitly.com.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?