Microsoft zveřejnil specifikace doc, xls a ppt

Petr Krčmář 19. 2. 2008

Microsoft je už mnoho let soustavně kritizován za to, že neumožňuje konkurentům nahlížet do specifikací souborových formátů, které používá. Situace se nyní změnila s otevřeným formátem Open XML a firma navíc po letech zveřejnila specifikace svých binárních formátů doc, xls a ppt. Dočkáme se svobody?

Binárně a za zamčenými dveřmi

Binární formáty společnosti Microsoft jsou noční můrou nejen všech uživatelů alternativních kancelářských balíků, ale také vývojářů rozličných aplikací. Microsoft tyto formáty využívá od devadesátých let minulého století, provádí do nich vlastní zásahy a nikdy nezveřejnil jejich specifikaci.

Vývojáři ostatních aplikací tak mají jedinou možnost – reverzní inženýrství. Velký kus práce v tomto směru odvedli lidé z projektu OpenOffice.org, který implementuje podstatnou část funkcí formátů, i když také ne všechny. Uživatelé se tak především u složitějších dokumentů mohou setkat s odlišným chováním, rozpadlým formátováním a dalšími problémy.

I přes neustálý tlak uživatelů, výhrůžky Evropské komise a pokuty od mnoha různých institucí a státních orgánů se Microsoftu až doposud dařilo držet oficiální specifikace pod pokličkou.

Změna jménem Open XML

Před časem se Microsoft rozhodl svůj postoj změnit a vytvořil nový formát Open XML, který se má stát v budoucnu otevřenou náhradou za zmíněné binární formáty. Firma se snaží svůj formát zařadit mezi ISO standardy a ačkoliv se mu to zatím příliš nedaří, stále věří ve svůj vlastní úspěch.

Kancelářský balík MS Office 2007 je na trhu rok a formát Open XML se už začíná postupně šířit. Ačkoliv zatím není jeho zastoupení na trhu nijak dramatická, stále častěji se s ním setkává i běžný uživatel.

Microsoft tak postupně opouští staré formáty a ty se v nových kancelářských balících už objevovat nebudou. Zřejmě proto se firma nyní rozhodla zveřejnit specifikace starých formátů.

Prosím, nahlédněte

V pátek 15. února 2008 se na webu Microsoftu skutečně objevily specifikace formátů Microsoft Word, Excel, PowerPoint a Drawing – tedy známých souborů s příponami doc, xls, xlsb a ppt.

Aktuálně vydávané specifikace pokrývají formáty používané od MS Office 97 až do aktuální verze 2007. I nejnovější balík totiž obsahuje podporu ukládání do binárních formátů, ačkoliv standardně již využívá Open XML.

Všechny specifikace jsou vydání pod Microsoft Open Specification Promise. To je dokument, ve kterém vám Microsoft mimo jiné slibuje, že vás nebude žalovat za využití těchto dokumentů.

Výsledkem tak je, že „kdokoliv může svobodně implementovat tyto specifikace ve své technologii, kódu či specifikaci“. Dříve bylo nutné kvůli těmto specifikacím podepsat s Microsoftem specializovanou licenci, což už nyní potřeba není.

To je samozřejmě dobrá zpráva pro všechny vývojáře, včetně těch, kteří vyvíjejí například OpenOffice.org, KOffice či jiné nástroje umožňující pracovat právě s binárními formáty společnosti Microsoft.

Anketa

Uvítáte možnost otevřít bezchybně doc a další?

Pozdě? Ale přece!

Obecně je tento krok vítán, přestože někteří lidé Microsoft kritizují za to, že se k podobnému kroku neodhodlal už před lety, ale až teď, kdy vlastně binární souborové formáty opouští.

Filip Molčan, který se u nás angažuje v OpenOffice.org komunitě, k tomu na svém blogu napsal: „Microsoft se nám otevírá – rozhodl se tedy vyhovět a zpřístupnil „volně“ na svém webu dokumentaci binárních formátů. V roce 2008. V době, kdy se snaží prosazovat svůj nový formát OOXML. Neuvěřitelné. Není trochu pozdě?“

I přesto je však potřeba říct, že dokumentů ve „starých formátech“ je stále ještě velké množství. Google například indexuje téměř 22 milionů souborů doc, 4,5 milionů xls a 3,2 milionů ppt. Určitě tedy stojí za to implementace zavést či poopravit.

Tak či onak můžeme být spokojení – máme specifikace starých i nových formátů a v důsledku na tom vydělá především koncový uživatel. Bude mít onu kýženou možnost volby a otevřeme bez větších potíží vše, co k nám dorazí. Bude zase o důvod více nasadit Linux?

Ohodnoťte jako ve škole:

Průměrná známka 2,94

Našli jste v článku chybu?
Zasílat nově přidané názory e-mailem
120na80.cz: Tady se vaří padělané léky

Tady se vaří padělané léky

DigiZone.cz: Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

Šlágr TV dostala pokutu 100 000 Kč

120na80.cz: Jak si udržet zdravou vaginu

Jak si udržet zdravou vaginu

Podnikatel.cz: Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

Alza radí e-shopům, jak opustit Heureku

120na80.cz: Kontaktní čočky jako stvořené na dovolenou

Kontaktní čočky jako stvořené na dovolenou

Vitalia.cz: Proč máme prasklý chléb nejraději?

Proč máme prasklý chléb nejraději?

DigiZone.cz: V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

V RS7 ukončila vysílání Retro Music Television

DigiZone.cz: Kolik lidí sleduje hokej na webu ČT?

Kolik lidí sleduje hokej na webu ČT?

DigiZone.cz: Změní se veřejnoprávní status ČT?

Změní se veřejnoprávní status ČT?

Vitalia.cz: Falšovaný salám v Kauflandu

Falšovaný salám v Kauflandu

120na80.cz: Co jí dělá? Sklerotizaci

Co jí dělá? Sklerotizaci

DigiZone.cz: O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

O2TV zve na souboj Ledecké s Myslivcovou

Vitalia.cz: Taky ji kupujete? Je šizená

Taky ji kupujete? Je šizená

Měšec.cz: Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Udali ho na nelegální software a přišla Policie

Podnikatel.cz: Když už je sexy, tak ať taky funguje

Když už je sexy, tak ať taky funguje

Podnikatel.cz: Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Konečně vývar. Skoro jako od Steva Jobse

Podnikatel.cz: Využijte v byznysu nulové tarify

Využijte v byznysu nulové tarify

DigiZone.cz: Podzim přinese sport Viasat Ultra HD

Podzim přinese sport Viasat Ultra HD

Podnikatel.cz: Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Různé podoby lahve Coca–Coly. Úchvatné

Podnikatel.cz: Etický kodex firmy nezachrání

Etický kodex firmy nezachrání