Docela je příjemné, že projekt dospěl k nějakému úspěšnému závěru. Škoda toho prodražení a některých chybných voleb, ale lepší vraber v hrsti.. ;) Ty krytky na porty si myslím budou brzo minulostí u všech trochu namáhanějších notebooků. Ono celkově konstrukce nevypadá moc odolně. Když si vzpomenu jak někdo zachází s normálním notebookem a jak s ním asi budou zacházet děti, které nejsou zvyklé na jemnou elektroniku.. brr :(
Mozna to zavisi na chipsetu, ale obecne to je asi blbost. Me v Zaurusu funguje integrovana ctecka jak SD tak CF karet a je tam kernel 2.4.20. Fakt je, ze Zaurus muze mit v tom starem kernelu nejake specialni drivery.
Hned bych si jeden koupil, doufam ze nejaky milion koupi nektery z velkych obchodu (Amazon nebo tak) a pak to proda za alespon trochu podobnou cenu. Vim, ze existuje seznam lidi, co by si ten notebook koupili a ceka se, az jich bude milion, ale to myslim nema cenu. Za nejakych 140 USD (nebo za 200, kdyz bych pocital s tim, ze z toho bude mit nejaky zisk prodejce) bych si koupil klidne jenom mys, natoz celej notebook.
140 USD je jen tvoje zbožné přání. To je cena, která se týká opravdu těch, kteří to potřebují. V Evropě bude dvakrát tak dražší, někdo to musí dovést, vydělat na tom. A pokud půjde něco takového sehnat na Amazonu, tak se připrav na poštovné kolem tisícovky. Ani tam však myslím nebude stát 140 USD, ale mnohem víc.
V strednej europe podla mojho nazoru tieto notebooky nikdy nebudu. Uz teraz na trhu s notebookmi klesaju marze. Obchodnici cenu notebookov potrebuju drzat na urcitej vyske.
Radsej predavaju notebooky stale s lepsim vybavenim, aby velmi nemuseli znizovat ceny. Low endy maju takme rovnake vyrobne naklady, ako drahe notebooky.
Takyto notebook by isiel do kapusty (pre cechov zeli) aj vyrobcom pda-cok. Takze podla mna ozaj nehrozi.
Toho bych se nebál. Jestli bude poptávka a dobrá cena, tak to vždycky někdo doveze.
Myslím že normální notebooky ani PDA to ohrozit nemůže. Představa jak nějaký manager vytáhne na schůzce místo namachrovaného PDA tuhle zelenou hrůzu je srandovní. Stejně tak notebooky. Na tomhle Microsoft Vista Aero nepojede (nemluvě o 3D hrách) a nemá to DVD vypalovačku. Pro 95 % lidí je to tím zcela odpískané.
Takže se to tu bude prodávat jako taková hračka pro děti, aby mohly psát emaily z postele. Což je úplně jiný segment než "velké" notebooky a PDA. Pár adminů, kteří si to koupí na čtení knížek, ssh, wifi, mapy na výletě a jiné kraviny jsou bezvýznamná minorita.
Nevsiml jsem si, ze by me PDA melo DVD vypalovacku, nebo na nem sly 3D hry a proc by mely jit na tomhle? Kdyz by se to prodavalo do 8 000 Kc, tak by to byl slusny spolecnik na cesty. Proti PDA to ma klavesnici, ne neajkou malinkatou nahrazku. Vydrz na baterky bude taky slusna, ne jeak notebooky, ktere vydrzi 4 hodniny, nebo PDA 6 hodin. Prehrani filmu na tom nebude problem, jen se musi prekonvertovat do mpegu, stejne, jak na PDA. Her pro starsi pocitace a to i pod linuxem je hodne. Kdo si pamatuje jeste doby 286 a 386sx procesoru, tak vi, ze i v te dobe byly slusne textaky, hry, i hudebni programky. Dneska se treba hry z te doby prodavaji pro mobilni telefony a nezda se, ze by je nikdo nekupoval a nehral.
| Takyto notebook by isiel do kapusty (pre cechov zeli) aj
| vyrobcom pda-cok. Takze podla mna ozaj nehrozi.
To je nejaka ujeta konspiracni teorie, cely trh s notebooky prece nekontroluje jedina osoba... Pokud se nekomu vyplati to prodavat, tak se to bude prodavat. Pokud to nikdo prodavat nebude, tak si nekdo rekne "ono to nikdo neprodava, takze kdyz bych do toho sel, muzu si rict 3x vetsi cenu" a zacne to prodavat. A jsme vsichni spokojeni.
I v relativně rozvinutém Česku je člověk, co příliš sedí u počítače, neoblíben ve společnosti a diagnostikován za psychopata --- co teprv v Africe? Neukamenují tam počítačové fanatiky za živa?
Ja myslim ze sedi - aspon ten co sedi za volantem. V palubni desce ma pocitac palubni. Ze to ma misto klavesnice tlacitka
na palubni desce je irelevantni - pocitac jako pocitac.
| Ze to ma misto klavesnice tlacitka
| na palubni desce je irelevantni -
| pocitac jako pocitac.
Neni to irelevantni, tady se bavime o to, jaky image ma clovek sedici u pocitace. Takze pokud to, pred cim sedi, nema image pocitace, tak to skutecne je irelevantni.
Psychopat jako muze sedet kdekoliv a bude diagnostikovan za psychopata. To nema s pocitacem nic spolecneho.
Skoda, ze pro Afriku se vyviji takova spickova technologie a ja v Evrope musim pouzivat notebook, ktery je velky jak krava (tj A4), nevydrzi ani tri hodiny a jeste jsem v jeho cene musel zaplatit windowsi, ackoliv je nepouzivam.
Bleku, ty si bud delas srandu a nebo si spadl do pasti, ktera se jmenuje "podle sebe soudim tebe", tj. ne kazdy kdo sedi dlouho u pocitace ma poruchu osobnosti.
Myslím to tak, že pokud se člověk v česku zabývá počítači, tak to není oblíbené v kolektivu dětí, není to oblíbené u dívek, někdy to dokonce neradi vidí i rodiče.
V Afrických rozvojových zemích budou asi tyhle sociální problémy s použitím počítačů mnohem horší než tady. Jak chceš třeba průměrnému tupému otci vysvětlovat, že místo fyzické práce má dítě nechat si dítě hrát 5 let s počítačem, a pak to dítě může vydělávat stonásobek částky, než při fyzické práci? On nic takového nikdy nezažil, tak nemůže vědět. Stejně tak ostatní budou takové dítě považovat za "divné".
Rozdat noteboky je fajn, ale ještě by se nějak měly řešit tyhle sociální problémy.
to neni pravda. pracuju jako programator, u deti jsem obliben (pusobim v junaku), mam spokojenou pritelkyni (a mnoho dalsich kamaradek) a rodicum ma prace take nijak nevadi:) kdyz je nekdo psychopat, zustane psychopatem v kazdem zamestnani (nejen u pocitace).
Hele vidím to podobně, ono totiž lidi trochu nechapou zaměstnání jako analytik nebo programátor... vidí pod těmito pojmy buď uplné psychouše, co furt lapí u kompu nebo nějaké polobohy, co všechno vědí a všude byli...
Přitom pracuju jako programátor už delší dobu, jsem obyčejný člověk, dokažu se s každým bavit o čemkoli .. a beru svoje zaměstnání, že je stejné jako každé jiné.
Bleku, porad jeste shanis manzelku? To se ale nemusis starat o to co je nebo neni oblibene u divek, u rodicu u deti a delat si pak starosti s takzvanymi socialnimy problemy. Protoze at se budes snazit sebevic nikdy se vsem nezalibis nebot kazda ziva bytost je individualni.
No kazdopadne sqela prace .. jsem necekal, ze by na tom ntb mohlo byt neco zajimaveho, ale tuhle vjecicku bych si klidne koupil :)
Jenom se mi nejak nedari v hw specifikaci najit tu ctecku na SDcka ..
Trojitý (!) napájení měly už paměti v PMD-85 před cca 20-to lety :
+12 = napájení paměťových buněk a okolní logiky
+5 = napájení V/V obvodů (aby byly kompatibilní s TTL)
-5 = předpětí substrátu (odčerpávání minoritních nosičů. které mohutně vznikají kvůli zahřívání a které by jinak dělaly pěknou paseku)
Krásně tomu byl uzpůsoben i zdroj - při výpadku -5 se odpojovaly i +5 a +12. Ovšem na těch +5 nestačilo "obvyklé" odpojování (bylo potřeba rychle vybít vyhlazovací kondenzátory), takže se při výpadku -5 zkratovala větev +5 proti zemi velice masivním tyristorem a samotné odpojení zařídila až následně nadproudová ochrana. Výhodou bylo, že se při bastlení a "neopatrném" zacházení nemohlo nic stát - maximálně se na chvíli vypnul zdroj a jelo se dál ...
Pratele, abychom si to vyjasnili :)
V klasickem ZX Spectru jsou (proc "byly", kdyz to moje porad skvele funguje) 2 druhy dynamickych RAM:
4116 (8ks po 1 bitu) - ty maji 3 napajeni - V ZX Spectru plni ulohu videopameti a casti operacni pameti
4164 (8 ks po 1 bitu) - ty maji jedno napajeci napeti a tvori hornich 32kB RAM (v prehistorickem ZX Spectru 16 nebyly osazeny - ano 1. verze Spectra mela jen 1kB RAM, ale ta se u nas vyskytuje vzacne).
Ty 4164 jsou 64k, ale vyuzito je z nich jen 32k. Zbyvajici polovina byvala derava (slo o RAM, prodavane tedy i pod oznacenim 4132). U poslednich verz Spectra byvaly obe poloviny OK a pomoci drobne upravy je slo vyuzit.
Uvnitř počítače bude umístěna NiMH baterie upravená tak, aby jednak neobsahovala nebezpečné materiály, ale zároveň byla odolná vůči nárazovému napájení pomocí alternativních zdrojů.
NiMH baterie neobsahují nebezpečné materiály, ty obsahují starší baterie typu NiCd. Navíc NiMH jsou samy osobě odolné vůči poměrně dost nešetrnému napájení, narozdíl třeba od Li-Ion nebo Li-Pol baterií. Takže mám pocit že se v té tiskové zprávě chlubí něčím, co vlastně vůbec není pravda.
Jinak ten nápad je zajisté super, i to zvýšení ceny ze 100 na 140 dolarů se nezdá velké. Ale když to vezmete tak, že jste chudá africká země co je chce koupit tak takovéhle drobné zvýšení ceny znamená, že jich můžete nakonec nakoupit skoro o 30% méně než jste plánovali. A to osobně považuju ze strany výrobce jako podraz :-(
Zalezi na tom, jak to beres - chlubi se odolnosti a nezavadnosti, kterou ta baterie vskutku ma. To bych vnimal jako podstatne, tu "upravu" - kdovi, treba tam fakt nejake male zmeny jsou (potisk bezolovnatou barvou, nebo tak neco), ale to bych jim az tak nezazlival ...
* Pack type: 5 Cells, 6V series configuration
* Fully-enclosed “hard” case; user removable
* Capacity: 22.8 Watt-hours
With these special power savings features, average power consumption, is expected to be low enough (in the neighborhood of 1-1.5 watts in many usage scenarios) http://wiki.laptop.org/go/Hardware_specification
z uvedenoho vyplyva cas prace medzi 15-22,5 hodinami
A proc. Ta "organizace" upozornuje na to, ze pouzivat software nelegalne je trestne a protizakonne. Chytrejsi se porozhledne po legalnich alternativach, hloupejsi, nebo ten co nema jinou volbu, zaplati.
presne tak .. widlows jsem sice mel legalni, ale tak dlouho prudili, az jsem pred 1,5 rokem presel na linux a ted jim za to budu do konce zivota vdecnej .. a hlavne ten bozi klid, kdyz vim, ze s nima a MS nemam uz nic spolecneho :-)
Za 5kkc mas ntb s vetsim displeyem, hardiskem ... atd. Sice nebude novy, ale na hrani to v zasade nevadi. A co se tyce ext. anteny - ntb v teto cenove kategorii ma dva pcmcia sloty, neb jeste nema integrovanou NIC ani WI-FI. Vykonove na tom bude minimalne stejne, spise ale lip. Vahovy rozdil nebude nijak velky. Fakt nevim co resis :).
Za 5 tisíc toho moc slušného nekoupíš...Ano starou herku z odvařenou baterkou,zničenou klávesnicí a pokuď budeš mít štěstí tak nebude vrzat.Poruchovost starších ňoťasů je dost velka,a bohužel většina závad je špatně nebo vůbec opravitelná.U stolního PC dáš jinou síťovku, grafiku atd,ale u ntb ...
A pokuď se podívám na ceny pda které začínají na 6000,tuto hračku bych bral hned.
Pekne. Takze mi na nejakem bazaru ukaz notebook o kterem basnis. Treba tu vahu do 1.5Kg a s baterkou ktera vydrzi par hodin a nova nestoji jako ten notebook ;-) A za pcmcia wifi a nic si taky priplatis. A to nepocitam s tim otocnym displayem. Fakt nevim co resis ;-)
Možná jo, ale nebude to mít spotřebu 2 W a nepujde to dobíjet kličkou, pedálem atd... Stímto notebookem jste nezávislý na el. siti po jakoukoliv dlouhou dobu.
Souhlasim - neni problem sehnat starej notebook, ale tohle je unikatni ve dvou vecech - nezavislost na el. siti a displej citelnej na slunci. Podle me idealni na dovolenou, na chatu, na cesty...
Odkud mas tech 5000? 140x22=3080
Ale klidne bych si par kousku vzal i po 6000. Nekde jsem cetl, ze mimo rozvojove zeme se ma prodavat za 2-nasobek ceny, aby kazdy, kdo si jeden koupi, daroval dalsi cernouskum.
Taky bych v cene nevidel problem,
kdo pamatujete, vratte se o 20 let z5.. Fronty a poradniky na didaktiky, zx spectrum z tuzexu za 8000 (!)... No i prez vysokou cenu a nalepku "podpultove nedostatkove zbozi" - jak nam to pomohlo, misto vyroby a prodeje hernich konzoli sme dostali dorukou "nastroj" pro vsechno mozny, sme jeden z narodu, kde hodne lidi je pocitacovje gramotnejch, (narozdil od zapadu, kde se hraly barevny hry, my se ucili programovat a stavjet HW ;-)) zacinam pomalu videt potencional v "tretim svete" - musi tam bejt spousta lidi s mozkem, jenom ho momentalne vyuzivaj na shaneni jidla a vody..
No nevím jak třeba v Praze, ale u nás na horách jsem si Didaktika Gamu koupil (respektive rodiče koilili) normálně v elektře. Žádné čekání, žádný pořadník.
to znamena ze kazdy cernousek venuje 140 dolaru obchodnikovi na cernem trhu ktery to pak doveze do evropy :P
no ale jinak je to skvela vec uz se tesim az to bude
"Dobrou zpravou kazdopadne je, ze pokud se podari na prodeji vydelat, pujdou zisky opet do vyvoje a dalsich humanitarnich projektu." - to je nejaka zprava z budoucnosti? Mate v redakci kristalovou kouli? Jak jste tuhle zpravu overili?
Muze se stat, ze se podari na prodeji vydelat, a pak prijde
meteorit a znici Zemi. Nebo to nejak zkrachuje. Nebo nekdo ty penize zdefrauduje.
Korektni by bylo psat "Sexuolog tvrdi ze pokud se podari na prodeji vydelat, pudjou zisky do vyvoje" nebo neco v tom smyslu.
Ale ale, když víceméně popisuji / přepisuji jednu zpávu, stačí zdroj uvést jednou a nemusí se to slepičit pořád dokola.
90% čtenářů to pochopí a článek já neostanu při čtení článmu střevnéí katar.
Z mnoha duvodu se mi ten HW libi, nejen spotreba, ale i kvalita zobrazeni je na velmi dobre urovni, vzhledem k cene. Pokud by byla cena pro prodej v EU okolo 5 000,- Kc, tak bych urcite takovy tri kusy vzal, mozna i vice. Pro praci ve FreeNetu je naprosto skvely.
Asi tak. Kdo ceka, ze diktatori, kteri obyvatelstvu nezajisti ani pitnou vodu, daji detem nejake notebooky, je naivni. Lekova pomoc se k nemocnym taky nedostane.
Tak je vyjmenuj, ty diktatory. Ty z Egypta, Indie etc. Kdyby sis o tom neco precetl, tak bys vedel, ze notebook neni urcen cernym detem s nafouklymi brisky povalujicimi se ve stanu uprchlickeho tabora, ale normalne zivenym, skolu navstevujicim detem z chudych rozvojovych zemi. Neboli, necuc tak moc na bednu, rozvojove zeme nejsou jen Sudan nebo Somalsko.
Presne tak, dam za nej dvojnasobek a hned maji 1 ks zadarmo a urcite bych nebyl sam ... a hralo by mne vedomi, ze jsem zasponzoroval 1ks zelene priserky pro africke deti .. ;-)))
Naprosto nechápu, k čemu je tento projekt dobrý a k čemu díte z Afriky využije notebook. Za prvé není pravda, že klíčem k dobré ekonomice je vzdělání a technologie (kdyby to tak bylo, věřte mi že ČR má vyspělejší ekonomiku než USA) a za druhé ve vyspělém světě je tolik starých notebooků o vyšším výkonu a s lepším displejem, které lidi vyhazují do koše, že by je stačilo jen zabalit a poslat...
Navíc a to musím podotknout, už nyní si český webdesignér v Africe vydělá více než doma, je to hezká pomoc, vytvořit si nový trh. Tenhle projekt je jenom jedním z dalších, který vede k zotročování Afriky.
| není pravda, že klíčem k dobré ekonomice je vzdělání
| a technologie (kdyby to tak bylo, věřte mi že ČR má
| vyspělejší ekonomiku než USA)
To nechapu. Technologie ma CR urcite horsi nez USA a na VS urovni bych rekl, ze i kdyz v prumeru to tu je lepsi, tak americany vzhledem k jejich mnozstvi tech nekolik top skol hodi pred nas (v tom, jaky efekt skolstvi ma na ekonomiku).
Vaše argumenty jsou zcestné, např. proč nejsou vhodná vyřazená PC a staré notebooky je zcela jasně vysvětleno na stránkách OLPC projektu a v mnoha článcích, které se toho týkají. OLPC je zcela unikátní kus HW, který je koncipován přesně podle požadavků trhu (dá-li se tomu tak v případě charity říkat), kam směřuje.
Vzdelani ma naprosto klicovy vyznam. PODIVEJTE SE TREBA NA DNESNI FINSKO. Ma jedno z nejlepsich skolstvi, jednu z nejlepsich vyuk jazyku...Vysledkem je jedna z technologicky nejvyspelejsich ekonomik i pri malickem poctu obyvatelstva. Proti Finum jsme my Cesi, bohuzel, burani.
Souhlasim s tim, ze vzdelani prumerneho obcana USA je na otresne urovni, daleko horsi nez u nas. Americane to ale dohaneji nakupem mozku ze zahranici. Prumerny Amik, ktery se rozhoduje, co bude studovat opravdu neni schopen delat cokoliv slozitejsiho - ten se chce flakat jako pravnik ci nejaky jiny zvanil...Jenze je tam spousta Indu, Cinanu, Rusu a dalsich se skvelymi mozky - a v tom je ten technologicky uspech.
Coz o to, stranky jsou pekne, ale zatimco software muze kazdy doma napsat "na kolene", HW tohoto stylu ve svem volnem case nevyrobis. Este navrhnout PCB mozna, ale i na to musis mit soft a znalost. A hlavne nikdo ti to za rozumnou cenu pri par kusech neudela. Podivej jak dlouho trval ten OLPC a to za tim stojej univerzity, ktery maj aspon nejaky zdroje. Otevreny HW je dost uptopie. Jeste tak VHDL kod pro otevreny procesor, nejlip do FPGA.
jasne... ten projekt je spis mysleny tak, za by udrzoval otevrene specifikace HW i SW pro OpenBook. Vsem HW vyrobcum jsou dvere otevrene. Jde o to, vytvorit jednotnou otevrenou platformu.
Nebo vas ne.ere, ze rozchazite wifinu na notebooku v linuxu kdovi jak dlouho??? ;)
To nas .ere, jen se obavam ze vyrobci na takovou specifikaci budou tez z vysoka .rat. Pac nema zadnou vahu. Podstatny je co intel naserviruje a co je cenove nej.
Jedine co by mohly tyhle stranky poskytnout je specifikace HW, ktery existuje, existuje k nemu plna podpora v Linuxu, a bylo by hezke kdyby nekdo neco takoveho vyrobil. Takovy HW ale neni tak tezke zjistit brouzdanim po netu a kdyby to nejakeho vyrobce financne zajimalo, jiste by uz neco takoveho udelal. Delat notebook pro linuxove fanousky ale zatim nikomu za namahu nestalo.
s yokotashim jsem domluveny, ze az budete mit cas, tak se nejak spojime :))) nabizel jsem mu, jestli nechcete presunout cely projekt ratully pod OpenBook Project (web) ale zrovna nemel cas tak to neklaplo.
Rikam, ten web je k dispozici, muzete se tam regnout a vytvorit si wiki stranky o ratulle a zridit pro ratullu i forum.
ale prej neumit moc anglicky, coz je asi problem :(
Forum a stranky bezi na tech strankach rattuly.
Mozna by to chtelo mergnout ale yokotashi se ted stehuje a venuje
tomu vetsinu casu ale snad to brzo dodela...
Ad: anglictina nevim jak kdo na tom je s anglictionou ale ja s anglictinou
nemam problemy a yokotashi myslim je na tom taky slusne...
MTD je na tom s anglictinou jeste mnohem lepe, nez ja ... ale nekdo z teamu psal, ze by s tim mel problem ... uz nevim kdo ...
Otazka je, jestli nase 2 projekty maji stejny cil a jestli ma cenu rusit rattulla.ic.cz - spis bych nas navzajem prolinkoval.
BTW: ten MB z OLPC vypada fakt pekne, nekdy v ut/st se mi snad povede najit cas a aspon ho nabootovat ... je v tom i mini-pci :-) ... pak sem zkusim hodit nejake info.
Docela by mne zajímalo, zda se pustí do vývoje další verze, lépe řečeno, do verze pro jinou aplikaci, kde by šlo v podstatě (po menší úpravě) celé zařízení prodat výrazně dráž, čímž by šlo zadotovat cenu pro rozvojový země. (Možná to jenom nikoho nenapadlo.)
Výhody této konstrukce - nízká spotřeba, patrně i odolnost zdrojů uvnitř notebooku, použití NiMH accu (osobně bych preferoval NiCd, sice nejsou tak ekologické, ale zato mají výrazně lepší parametry), display čitelný na slunci (tohle není nepodstatnej detail, kdo někdy něco dělal s notebookem venku, tak ví, o čem mluvím), přesněji řečeno, duální systém, protože displaye bez zdroje světla (pamatujete na Quaderno?) zase preventivně nejsou čitelný v místnosti.
Já totiž vidím možnost ten stroj využívat jako komunikační prostředek na malejch lodích, typicky yachtách. Musely by se ale udělat určitý úpravy. Jednak je potřeba předělat design - tohle je moc velký a má to spousty blbejch plastovejch součástí. Case by měl být odlitek, pokud možno, přičemž to chce dělat jako ,,portable PC'', nikoliv jako notebook, tj. celý stroj nacpat ,,za display'' nikoliv pod klávesnici. Klávesnice by měla být oddělitelná a propojená káblem.
Nevím, jak je to s datovými medii, ale pokud by to mělo vydržet, tak tam nesmí být nic, co se točí (obzvlášť na malý lodi je HDD neřešitelnej problém). Flash to ale imho nahradí plnohodnotně. USB je dobrá věc, ale chtělo by to aspoň dva seriový porty, ale spíš víc. Většina GPS modulů, stejně jako datovejch modemů na HF má rozhraní na seriovým portu, protože to je jediný bezproblemově fungující rozhraní od kterýho jsou známý veškerý chyby. Pokud by to totiž někdo ohnul na něco takovýho, tak by to podle mýho názoru bylo bezproblémově prodejný klidně i za 400USD. Pokud by někdo tvrdil, že za ty prachy seženeš normální notebook, pak bude mít pochopitelně pravdu, ale nebude to mít nikdy požadovanou spolehlivost a vlastnosti, obecně vyhovují některá průmyslová PC, ale pořád to jaxi není ono.
tak nejak si predstavuju domaci tablet-pc co lezi nekde v koute, kdokoli z rodiny si ho vezme do pracek a browsi pres wifi po inetu, cte ebooky, prolejza mp3 archiv, cuci na filmik .. to totiz nikdo nevyrabi .. momentalni tablet-pc jsou bezne notebooky s otocnym touchscreen displejem za cenu +50% .. chci neco ve stylu: streva z PDA, LCD 1024x768 (v nouzi 800x600), SD slot, wifi .. vubec to nemusi mit disk a bylo by dobry, kdyby to utahlo xvid .. OS radeji tuxe. Nejbliz je asi Pepperpad. .. Ted mi dochazi, ze ta zelena priserka asi nema touchscreen lcd .. :-( ale za 6000Kc bych to bral hned .. radsi nez PDA s VGA lcd za 10000Kc
Minimálně by mohl být nasazen jako průmyslové PC, Sice ten design, budiž, pokud se to zavře do bedny, co oči nevidí ... ALe jednoznačné + je integrovaná klávesnice, LCD. Nehledě na to, že ho správně natočim a může na něm jet rovnou vizualizace a to za ty peníze neni vůbec špatná nabídka, i pokud by se cena vyhoupla někam k 10k.