Hlavní navigace

Názory k článku Akta X 0509

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 10. 2005 0:46

    huh
    místo toho, abych si komerční software jednou koupil a pak používal do umdlení tak budu platit za každej stisk klávesy...

    ad Webové aplikace) i přes to, co se všechno dá zbastli pomocí js&html&css&spol. si myslím, že to prostě chce jinou prezentační vrstvu na straně klienta (koneckonců už se docela dlouho různý pokusy objevují: Flex, Avalon, nadějně bych viděl Mozillí XUL aplikace přes internet)

    ad nová forma Akt X) tohle je tak někam do blogu, já preferuji Root jako čistě technologický server
  • 10. 10. 2005 9:09

    bez přezdívky
    Když mu webová služba vrátí výsledek za vteřinu, proč by se o to měl starat?
    1) Vterina je moc dlouho.
    2) Problemy se soukromim.
    3) Jiz uvedena cena - sluzby se snazi mnohem vic ryzovat.
    4) Vytizeni serveru.
    5) Internet cas od casu vypadava.
    6) Vytizeni linky k serveru jak na strane klienta, tak na strane serveru.

    A i kdyby se pres javascript dala dat dohromady dostatecne kvalitni aplikace, je to strasnym zpusobem neefektivni.
    Neexistence software nehrozi. Nebo snad myslite, ze bude mozne mit na webu sluzbu dekodovani MPEG4 obrazu ? Cha cha. Nebo ze DOOM4 pobezi pres javascript nebo Mozilla XUL ?

    Trend tu samozrejme skutecne je a mozna by bylo zajimavejsi zamyslet se, kde se to zastavi, nez fantazirovat ze nikde.
  • 10. 10. 2005 9:37

    Abraxis (neregistrovaný)
    1, Ano i ne. Zalezi na co. Na zmenu pisma z normalniho na tucne je to moc, na nacteni/ulozeni dokumentu to docela jde.
    2, HTTPS - stejne - kde dneska mas vic soukromych dat - u sebe na pocitaci nebo na ruznych serverech v ruznych institucich?
    3, Neni nutne pravda - cenu urcuje trh.
    4, Google aneb clustery
    5, Internet je dneska spolehlivejsi, nez tvuj pocitac. Kdy naposledy vypadl Google (Amazon, eBay...)? Linky se daji snadno zalohovat (proste v pripade nouze pouzijes namisto WiFi ADSL/GPRS/...)
    6, Konektivita je dnes levna - ve srovnani s lidskym casem (na instalaci/udrzbu/upgrady/...)

    Jasne, ze Doom ani filmy si pres to nebudes poustet, ale podivej se, co v praci 90% lidi dela s pocitacem - kancelarske aplikace, posta, workflow dokumentu, CRM, ucetnictvi apod. apod. Navic webovska sluzba nutne neznamena, ze to musi bezet pres internet - muze se treba jednat o firemni ucetnictvi v intranetu.
  • 10. 10. 2005 10:49

    Voidless (neregistrovaný)
    No, podivej se treba na Zimbru (open source messaging & groupware platform) - maji skveleho klienta postaveneho na dhtml+ajax, zkousel jsem jejich on-line demo, perfektni funkcnost, skvele vychytavky, lama by to nerozeznal od klasicke aplikace na lokale. Ale jsou tam drobnosti, ktere to pro plnonodnotne nasazeni misto treba Outlooku degraduji. Ne po strance funkcnosti - to co to oproti Outlooku neumi, to tam brzo dodelaji, ale po strance UI - spatna podpora klavesovych zkratek, problemy s focusem, (zatim) spatna podpora scrollovani koleckem mysi. Proste si myslim ze budoucnost takovych aplikaci pro nasazeni v korporatni sfere neni v dhtml+ajax, ale v trochu lepsich prostredcich pro GUI - at uz to bude Flex, Avalon (nedejboze :) nebo XUL (tomu fandim), jak uz tady zaznelo.
  • 10. 10. 2005 16:25

    anonymní
    hmm, v korporatnej sfere nie je dolezita uzivatelska privetivost, ale cena udrzby.

    a cena dhtml+ajax aplikacie, ktora potrebuje len funkcny browser oproti 100vkam az 1000ckam instalacii na klienskych pocitacoch

    a cena developmentu klient-server aplikacie s takym mnozstvom klientov, oproti klasickym RAD-toolom ...

    no, nazor nech si kazdy urobit sam
  • 10. 10. 2005 11:40

    bez přezdívky
    1) Jisteze jak na co. Ono tla/cvs commit taky vterinu zabere.
    2) To zalezi na tom co presne jsou soukroma data. A po pravde, nevim kolik dat mam ulozeno u CIA.
    3) Jde o principialni rozdil mezi jednorazovou platbou a "mikro"platbami. Taky je nutne priznat, ze nekdo musi zaplatit ty servery ... a pokud bude cena software urcena pro pouziti na serveru, nemusis mit moznost delat to levneji na svem vlastnim hardware. Jasne, casem to trh mozna vyresi, ale IMHO to vyresi tim, ze ani nedovoli aby ta situace nastala. Z trzniho hlediska je domaci pocitac, produkt hromadne vyroby "zabezpeceny" metodou schovani se ve stadu, moznosti velmi blizka idealu.
    4) Uved druhy priklad :-). Google je opravdu ukazkou, jak by to mohlo fungovat, ale zda se, ze ten beh clusteru neni takova sranda. Pravda, muze se to zmenit.
    5) Minuly tyden ve ctvrtek. Ano, byl to vypadek lokalniho poskytovatele (UPC) a trval asi dve hodiny, ale pro me to znamenalo vypadek veskereho internetu. WiFi, ADSL, GPRS ? Dival jsi se na ceny ? Udrzovat rezervni linku je prilis drahe a bude, dokud cena 256/128 linky nebude stejna jako 1024/256 linky (tj. dokud kazdy kabel vcetne posledni "mile" nebude tak predimenzovany, ze nebude mit smysl nabizet pripojeni tak pomale, ze ho uzivatel dokaze vyuzit na maximum).
    6) Jak uz jsem uvedl, bezny domaci uzivatel si to "nejak" nainstaluje, odmackne bezpecnostni upgrade vzdycky kdyz mu ve zpravach reknou, ze by uz opravdu mel a ono to nejak jede. Drahe je to jen kdyz to provadis spravne.

    A ted nastupuje ta debata o tom, kde se to zastavi. Ano, posta je na serverech uz dneska, nasledovat budou advanced postovni sluzby (takove ty veci, co je neumi pine ale outlook jo). Ano, ucetnictvi a spousta podobne administrativy se presune na intranetove firemni servery. Mozna, ze se na web presunou office (az se vyresi ten bold nejak rychleji) - ne snad proto, ze by to bylo stejne kvalitni jako lokalni programy, ale proto ze to bude dostacovat na vetsinu funkci.

    Co je CRM nevim, ale takovy CAD urcite zustane lokalne - ze stejneho duvodu jako filmy a hry. A 3D aplikaci bude pribyvat a s nimy i nutnost vytvaret pro ne 3D data - rozumej v uzivatelsky privetivych, vypocetne narocnych a lokalnich editorech.

    Celkove je mozne, ze bys nahradil aplikace 90% zamestnancu, ale neverim, ze bys zvladnul vsechny cinnosti 90% lidi full-time presunout na servery. Myslim, ze presun na servery bude plne kompenzovan narustem poctu uzivatelu pocitacu v Cine a Indii.
  • 10. 10. 2005 13:12

    Abraxis (neregistrovaný)
    Beh clusteru je dneska celkem sranda. S Linuxem, OpenGFS a dalsimi vychytavkami se da postavit cluster 5 nadupanych masin pod 200-300 kKc - coz je sranda - bez toho, aby uzivatele nejak poznali vypadek 1 masiny.

    Rezidencni (a tedy cenove citlivy) trh neni to, kam tyto technologie primarne miri. A i pro malou firmu se ti vyplati udrzovat nahradni spojeni (i kdyby to melo byt GPRS za litr mesicne), protoze kdyz ti nepobezi hodinu internet, tak skody budou mnohem vetsi i za soucasneho stavu

    CRM - Customer Relationship Managment - proste system na spravu kontaktu, zakazek, spokojenost zakazniku, zaznamy o jednanich apod. apod. Muze byt propojen na ucetnictvi, help-desk, vyrobu apod. apod.

    3D aplikaci bude pribyvat, ale rozhodne ne v normalni kancelari - podivej se na Microsoft, co vymysli za blbosti do Visty a Office 12, aby oduvodnil cenu za upgrade - pruhledna okna, trochu prehazene menu apod. Tady uz proste neni co revolucniho vymyslet (kdyby te neco napadlo, tak verim tomu, ze bys ten napad za par desitek milionu $ prodal Microsoftu :-)))
  • 10. 10. 2005 15:25

    bez přezdívky
    Jisteze beh clusteru je sranda, pokud to, ceho chces dosahnout, je "cool, je to cluster" nebo aby to prezilo vypadek masiny. Mluvim o clusterech masivnostni google.

    Takze chces rict, ze mluvis jen o kancelari a souhlasis s tim, ze rezidencni trh a firmy s jinymi nez kancelarskymi potrebami (napr. jiz zmineny CAD je dnes zapotrebi skoro vsude kde neco vyrabi) zustane domenou "obycejneho" software ?

    No dovol ? Prodat nejaky napad Microsoftu by me ani nenapadlo, tim mene dobry. Kdyz bych to chtel odflaknout a rychle ziskat prachy, prodal bych to Sunu, kdyz bych se tomu mel moznost vic venovat a bylo by to neco vetsiho, nasel bych si nejakou mensi ceskou firmu ... existuje treba jeste 602 ?

    Pruhledna okna nejsou napad microsoftu. Videl jsem uz i Linux verzi (zatim beta). Ale ano, na upgrade kancelarskeho softu je to trochu malo. Presto vim minimalne o jedne veci, kterou by cenu za upgrade oduvodnit mohli - kdyby tam pridali podporu OpenDocumentu.
  • 10. 10. 2005 15:43

    Abraxis (neregistrovaný)
    Cluster se dela kvuli 2 vecem - load balancing a high availability. Delat HA i LB cluster na urovni webovskych sluzeb je o neco malo jednodussi nez u ostatnich aplikaci (vice existujiciho SW a zkusenosti).

    Pochopitelne tvrdit, ze webovske aplikace nahradi v dohledne dobe vyraznou vetsinu nebo dokonce 99% SW vc. ruznych CADu je naprosta blbost.

    Podpora OpenDocumentu - zkus popremyslet, co by se stalo, kdyby to tam dali. Hlavni argument (tzn. ne-100% komptibilita) pro nepouzivani OOo a SO by odpadl!!!
  • 10. 10. 2005 16:05

    bez přezdívky
    Jiste. Doufam, ze tim nechces poprit moje slova o masivnosti google clusteru.

    A prave tohle jsem mel v umyslu rict autorovi clanku.

    Pamatujes co jsem rikal o tom, ze bych Microsoftu nedal dobry napad ? CHa CHa CHa ... (dabelsky smich). Ja osobne bych velmi ocenil, kdyby M$ dali do Office12 podporu OpenDocumentu ... i to, ze by tim prisli o svuj monopol.
  • 10. 10. 2005 16:32

    anonymní
    mimochodom, co tak SVG?

    dokazem si predstavit napisat v SVG a js nejaku gamesku (samozrejme nebude to doom4, ale doom1-2 asi aj ano)

    takze nekric hop, kym ti nepreskoci :-))

    ludia dokazu vymysliet cokolvek, niektori zo sna, niektory z thc, ...
  • 10. 10. 2005 16:46

    bez přezdívky
    No, SVG jsem jeste nevidel, ale videl jsem VRML a v tom si sice gamesku predstavit dokazu, ale neverim ze by bezela na mem AMD64 3000+ ... mozna mam holt slabou masinu.
    Doom 1 a 2 pouzivali nejaky system predpocitavani viditelnosti a krome toho v nich bylo vsechno hranate nebo placate. Nemyslim, ze by hraci dneska prijali hranatoplacatou hru a predpocitavani se spatne pouziva u dynamickeho obsahu.

    Ale na druhou stranu ano, az navrhari webovskych formatu spadnou z oblaku a priuci se u sitovych her o tom, jake vlastnosti ma mit graficky engine ... predpokladam, ze by se behem nekolika let mohl vytvorit funkcni 3D web a tak za 5 let by se dali najit deti, kterym nakecas, ze nejlepsi hry jsou stejne jenom tyhlety ciste sitove a nema smysl kupovat ty obycejne, rozumej s protokolem neschvalenym W3C, ale zato tvrde vyuzivajici 3GB lokalne ulozenych textur, 2 GB zvuku a 2 GB kvalitne propracovanych map, tedy mnohem vic nez v te dobe budou schopne mit hry ciste sitove.
  • 10. 10. 2005 17:07

    anonymní
    OpenGL cez xml ? :-)) a bindovanie javaskriptu, preco nie?
    no to nie je spatny napad.

    a skoncime tam, kde je dnes java ...

    nikto sa predsa nebavi o tom, ci by uzivatelia prijali "hranatoplacatou" hru ... vyvoj vsak bezi vpred ... dnes sme s browsermi a webom zhruba v case, ako gamesky s dos4gw ...

    imho je 90% sw zle napisaneho, asi nie je dovod pisat lepsie (resp, je malo ludi, co to dokazu)
  • 10. 10. 2005 17:56

    bez přezdívky
    dnes sme s browsermi a webom zhruba v case, ako gamesky s dos4gw - nejsme. IMHO technologie existuje, ale jsme jeste pred tim - mozna tesne.
    Vyvoj bezi vpred, ale zatimco vykon pocitacu roste exponencialne, naroky vysneneho SW teoretiku rostou superexponencialne.

    Nejmene 90% SW je spatne napsaneho, ale programatori na to neberou ohled a dal pridavaji dalsi zbytecne features misto toho, aby se zamysleli nad temi co maji a zkusili je trochu zoptimalizovat a pri te prilezitosti treba odstranit bezpecnostni chyby.

    To neni o schopnostech. Jasne, ne kazdy dokaze napsat demo second reality nebo programovat v assembleru, ale kazdy dokaze psat o hodne lepe nez se pise ted - jenom by mu to dalo o neco vic casu a prace. Bohuzel zatim neni sila, ktera by donutila programatory psat kvalitnejsi software, zato sila nutici je psat rychleji exituje.

    Nebyt toho, ze nekteri z tech dobrych programatoru spravne odhaluji kriticka mista a pisou alespon ty kvalitne, jsme davno v prdeli. Namatkou od rezignace na ideu, ze se bude psat v assembleru, se silne zlepsila optimalizacni schopnost prekladacu C a nedavno po zjisteni, ze programatori trvaji na interpretovanych jazycich, protoze jejich nejlepsi featury nikdo vcas neprevedl do tech kompilovanych, alespon nekdo vymyslel JIT kompilaci.

    Lenost programatoru grafiky pro zmenu zachranuji hardwarari s OpenGL.
  • 10. 10. 2005 8:31

    Pajus (neregistrovaný)
    V teto casti se 100% ztotoznuji s nazorem autora:
    -----------------------------------------------------------------
    Ale nejde jen o software, nýbrž také o stav mysli a přístup ke světu charakteristický pro svobodný software a open source.
    Není velký rozdíl, jestli někdo vytvoří a ostatním zpřístupní kód programu, článek blogu nebo třeba hudební remix.
    Všichni to dělají pro potěšení z tvorby, pro získání uznání nebo aby si ověřili, že něco umí.
    To není komunismus, ale obyčejná lidská přirozenost.
    -----------------------------------------------------------------
    A i kdyby jen kvuli tomuto odstavci (ac tomu tak ve skutecnosti neni), tak mi stalo za to clanek cist a velice se mi libil :-)
    Jeste jednou dekuji autorovi za vyjadreni myslenky pristupu k OpenSource.
  • 10. 10. 2005 12:00

    Lee (neregistrovaný)
    Myslím že něco jako aplikace v prohlížeči je naprosto mimo.

    Jakou uživatel chci aby se to chovalo hodně podobně jak jsem zvyklý z lokálně nainstalované aplikace. Co se týče Poskytování aplikací po netu zajímá mě jenom jedna věc a to jednoduchá instalace, rychlost instalace a správa instalovaného softu udělaná tak, abych nemusel volat chlapíka aby mi instaloval office atd.... Takže ideální by bylo přes web naklikat co chci natlačit do PC a instalovat přes internet/intranet. Vyhovovala by mi měsíční paušální platba za používání instalovaného software. Pokud by poskytovatel nabízel i uložení vytvořených dokumentů na jeho servery tak je to na zváženou jestli pro mne jako firmičku s jednou kanceláří je z hlediska bezpečnosti toto výhodné nebo jestli si radši nevyřeším uložení sám.

    Pak jsou tu male a střední firmy které mají stejný problém se softem kdy vydavaji obrovske sumy za licence a správu. Pokud se na to dívám z tohoto pohledu tak jednoduše po siti instalovany softvare a paušální platby, spolu s centrálním ukládáním dokumentů jsou jednoznačně body k dobru a pro spoustu manažerů i jasná cesta jak ušetřit, zrychlit práci a zjednodušit procesy ve firmě.
  • 10. 10. 2005 15:13

    Pavel Stárek
    Pokud by poskytovatel nabízel i uložení vytvořených dokumentů na jeho servery tak je to na zváženou jestli pro mne jako firmičku s jednou kanceláří je z hlediska bezpečnosti toto výhodné nebo jestli si radši nevyřeším uložení sám.
    Ano ale šifrovaně, nejlépe nějakým 3DES s 1024 bitovým klíčem, abych měl alespoň trochu zaručeno, že se k těm datům nikdo (lehce) nedostane. Ono i malá firmička může mít dosti citlivá data. Například pokud budu právník.