Hlavní navigace

Amoebax: zastavte nekontrolované množení

31. 8. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Určitě to znáte. Vyspali jste se do růžova, popíjíte ranní šálek čaje, zakousnete se do křupavého pečiva a vychutnáváte kouzelnou idylku. Vše je takřka dokonalé až na maličkost, že za okny probíhá invaze mimozemšťanů. Opět se nám poštěstilo zažít kolonizaci. Až se nasytíte pohody, mohli byste s nimi něco udělat.

Amoebax je jednoduchou a přesto velmi zábavnou logickou hrou. Vašim úkolem je zastavení nepřátelských tvorů v dalším nekontrolovatelném dělení. Postupně lidský druh totiž odsouvají na druhou kolej, což se nám pochopitelně nelíbí. Naštěstí jsou lidé vnímaví, a tak brzy přišli na slabinu oponenta. Jakmile se jedinci sdruží v celky větší než čtyři, stávají se geneticky nestabilními, a to vede k jejich neodvratnému zániku. Jak na ně, již víte, ale chtělo by to ještě stvořit osobnost hrdiny. V roli milé dívky Kim nebo ne příliš drsně vypadajícího Toma se vydáte na souboj za záchranu lidského pokolení. Nepřátelé mají ovšem své mocné generály, kteří se vám samozřejmě pokusí poslání zmařit. Čeká vás celkem šest střetnutí, ve kterých rozhoduje bystrý a rychlý úsudek. Postupně se zvyšující obtížnost vás nenechá klidnými. Buďte dobří.

Amo 1

Pokud jste mezi řádky spatřili podezřele povědomý herní systém, nejste vůbec daleko pravdy. Amoebax je postaven na obdobném herním principu jako oblíbený titul Puyo Puyo.

Amo 2

Přejděme nyní k samotné hře. Před začátkem hry si zběžně projdeme hlavní nabídku. První tři možnosti vás pustí do boje, vždy však za jiným účelem. Dále bychom nalezli síň slávy alias high scores, credits se jmény lidí, kterým vděčíte za zábavu, exit pro návrat do reálného světa a neodmyslitelné options. V options si zvolíte rozlišení obrazovky, její mód, hlasitost a styl ovládání. Jak jsem zmiňoval první tři nabídky, byly to training, normal a tournament. Trénink slouží logicky k osvojení si herních návyků. Když jej přeskočíte, nic se nestane. Normal je onou stěžejní dějovou linií. Po výběru hrdiny nastupujete na jednotlivé duely proti nepřátelům.

Cílem je držet svou hladinu při zemi, zatímco partnera donutíte ke kolizi. Slouží vám k tomu vaše perfektní jednání. Jakmile spojíte čtyři a více tvorů, vytvoří řetězec a zmizí. Každý takový sled vytvoří ducha, který spadne na plochu partnera a zablokuje tak zčásti herní plochu. Čím více řetězců, tím více duchů. Budete-li šikovní, dostane se vám bonusu. Posledním stylem je turnaj pro dva nebo čtyři bojovníky. Odvíjí se stylem klasického pavouka. Charaktery mohou být tvořeny jak počítačem, tak lidmi. Není problém vyzvat kamarády na pořádný turnaj. Kam se hrabe Mortal Kombat se svým mottem „na život a na smrt“.

Amo 3

Při samotném hraní nás budou zajímat jen tři okénka. To největší je prostranství, na které dopadají tvorové. V dolní části je naše hodnota skóre a také okno budoucnosti, ve kterém nám ukazují, jaký díl spadne vzápětí.

Amo 4

Použijme pár slov k popsání zpracování Amoebax. Mohli bychom jej považovat za střídmé. Decentní grafika působí svou lehkostí. Proměnlivá prostředí jednotlivých kol působí dobře a ani hudební doprovod není zoufale monotónní. Vtipně nakreslení nepřátelé včetně jejich vojevůdců jsou rozhodně kladem. Těšte se na ztvárnění Kerbera, Spike, Mr.Bones a dalších udatných. Snadné ovládání i herní princip otevírá cestu také mladším hráčům. Titul není nijak náročný, co se výkonu počítače týče.

skoleni

Amo 5

Dobré provedení v kombinaci s osvědčeným tématem vytvořilo pohodovou hru s názvem Amoebax. Pokud toužíte spasit svět pomocí své mysli, je to jedinečná šance. Nenechte ji přijít vniveč. Amoebax je hrou zaměřenou na rychlý úsudek, nalezení ideální strategie a umění jednat pod tlakem. Rozhodně to stojí za odzkoušení. Vždyť je to zdarma. Hodně štěstí při spanilé jízdě bitvami.

Amo 6

K dispozici jsou zdrojové kódy i verze pro Windows, Mac OS X a GP2X. Já využil pohodlný instalátor formátu Autopackage – odkaz na stažení naleznete hned na úvodní stránce hry. Jediné, co je třeba udělat, je stažený soubor učinit spustitelným ( chmod +x amoebax-0.2.0.x86.package) a spustit. Instalátor se postará o potřebné závislosti apod.

Autor článku