Hlavní navigace

Ankh: srdce Osirise

24. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Neklamná znamení nás upozorňují na neodvratitelný příchod zimy. Neporučíme-li v brzké době větru, dešti, nezbývá nám, než se s tímto faktem smířit. Naštěstí existuje ještě pár alternativ. Jednou z nich je schovat se do virtuálního světa pískem a sluncem oplývajícím. Což takhle navštívit Egypt?

Někteří z vás možná zaznamenali vydání hry Ankh zhruba před dvěma roky. V podstatě smělý pokus o oživení žánru adventur, který i přes pár zdařilejších titulů v posledních letech skomírá. Nicméně Ankh byl přijat velmi dobře jak hráči, tak mnohdy náladovou kritikou. Druhé pokračování s podtitulem Srdce Osirise na sebe nenechalo přirozeně dlouho čekat. Inu, přihazuj písek, dokud to sype.

Ankh2 1

Oč kráčí tentokrát, Assile? Jelikož děj druhého dílu úzce navazuje, bude vhodné stručně připomenout pointu jedničky. Příběh starý jako lidstvo samo. Mladík uspořádá párty v posvátném chrámu, čímž naštve boha smrti Osirise, jež si žádá jeho smrt. Ve snaze zachránit si kůže hledá hrdina posvátný Ankh. Přitom mimoděk zachrání Egypt, získá krásné děvče a naštve princeznu. Rozhodně není nezbytnou podmínkou první díl dohrát. Spousta vtipů a situací nám dojde i tak. Sami autoři předchozí události nepřipomínají vůbec, což je možná chyba. V pár ohledech budete mít možná i výhodu, když okusíte až Srdce Osirise. O tom však za chvíli. Pojďme na prohlídku Egypta.

Naše putování nezačíná příliš slavně. Probouzíme se s pořádnou kocovinou v kůži hlavního hrdiny Assila a nemáme nic, co jsme tak pracně získávali. Přítelkyně Thara je pryč, stejně jako posvátný Ankh. Co se vůbec stalo? Vypadá to na práci nezbedného Osirise. Jak by řekl lišák Mulder či spíše scénáristé seriálu Akta X, pravda je tam někde venku. Nezbývá, než ji najít. Postupně projdeme pěti kapitolami situovanými jednak do prostředí, která jsou nám důvěrně známá z prvního dílu, tak také nových, dosud nepoznaných částí Egyptské říše.

Ankh2 2

Jak bývá u žánru adventur zvykem, budeme spolupracovat hlavně s myší. Klikat na množství předmětů, snažit se je vhodně upotřebit, zkombinovat, pracovat s množstvím informací získaných prostřednictvím rozhovorů a doufat, že autoři mysleli logicky. Bohužel tomu tak není vždy, takže bez nepříjemných záseků se asi neobejdeme. Naštěstí hra disponuje možností kdykoli dobrodružství uložit a později zde pokračovat. Oproti minulému dílu obtížnost znatelně vzrostla a technika „použij vše na vše“ již nemusí být to pravé. Šikovným nápadem je střídání postav Assila a Thary, za které střídavě hrajeme. Poznáme tak lépe charaktery tohoto páru.

Mezi hlavní plusy hry se bezesporu řadí množství vtipných dialogů. Rozhovorů obecně si užijeme více než dost. Snad každá postava s námi nějaké to slovo prohodí. Úroveň zábavy je sice subjektivním měřítkem, ale téměř každý si přijde na své. Nalezneme jednoduché narážky, pubertální šprýmy, absurdní situace i snahu o inteligentnější humor.

Ankh2 3

Zpracování je stejné jako u prvního dílu. Ostatně to se dalo čekat vzhledem k relativně krátké době vývoje. Vzhledem k úrovni jedničky to však vůbec není na škodu. Grafická stránka je velmi pěkná. Kreslená prostředí jsou detailní a mnohdy pobaví. Namluvení postav chvílemi kolísá, ale dá se přežít bez újmy. Zdařilý je rovněž hudební doprovod. Jak již bylo řečeno, k ovládání nám postačí myš. Získané předměty jsou přehledně uspořádané v horní části obrazovky. Kurzor myši nám napovídá, zda je k dispozici nějaká interakce – rozhovor, sebrání předmětu, atd. I přes zdařilé zpracování se nemusíme obávat extrémně vysokých nároků na počítač. Vystačíme s CPU 1,5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX. Hratelnost je skvělá. Obzvlášť díky neustále humorným situacím se dají překonat i dlouhé chvíle, kdy nevíme, jak dál.

Tip do článku - TOP100

Ankh2 4

Verdikt zní jasně – výlet do Egypta za Assilem a Tharou se rozhodně vyplatí. Ankh: Srdce Osirise je kvalitním pokračováním a můžeme jen doufat, že tým Deck 13 nepoleví v dobré práci.

Linuxovou verzi stáhneme přes torrent. Instalátor ankh2-linux-x86-demo.bin.sh má přes 200 MB a poté, co ho učiníme spustitelným a spustíme, nás přivítá již grafický průvodce.

Autor článku