Hlavní navigace

Commander Stalin: staňte se diktátorem

10. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Už vás nebaví hry, kde neskonale dobré a idealizované Spojené státy americké poráží každého nepřítele? Chtěli byste si zkusit druhou stranu? Máte dost citací o krásách demokracie, právech jedince a nemáte problém s případnou etickou stránkou věci? Změňte svou sociální roli a vžijte se do pozice diktátora.

Commander Stalin je hrou založenou na Boswars, které zde již byly v minulosti recenzovány. I v tomto případě se jedná o žánr RTS neboli real-time strategy. Jak nám titul napovídá, děj se bude odvíjet na východ od nás. Vžijeme se do role nenáviděného Stalina. Už jen tento fakt zajisté přinese mnoho negativních postojů. Proč by někdo chtěl předstírat, že je právě on? Na druhou stranu bych řekl, že se jedná spíše o způsob upoutání pozornosti hráčů. V Commander Stalin sice hrajeme na zasněženém území Sovětského svazu za hudebního doprovodu dělnické třídy, ale pořád se jedná o klasickou strategii, kde ideologie nehraje valnou roli. Tvořte, těžte a ničte, jak je ctěná libost. Uvidíte, jak se vládne z Kremlu.

Stalin 1

Náš taktický a budovatelský um si můžeme ověřit jak v kampani, tak ve hře více hráčů. Kampaň nabízí celkem devět misí, ve kterých je vaším úkolem porazit nepřítele a zničit jeho hmotné statky. Příběh samotný je poněkud strohý. Hlavní přednost Commander Stalin tedy hledejme v multiplayeru a zábavě s přáteli. Základní předpoklady správné RTS akce hra splňuje. Těžba rozličných surovin, zajištění energie do budov produkujících množství jednotek, jež nám poslouží k získání převahy nad oponentem. Pojďme se nyní na jednotlivé články výherního řetězce podívat blíže.

Stalin 2

Základem úspěchu bývá obvykle dostatek surovin. Zaměřme se tedy na zisk fosilních paliv, které se vyskytují obzvláště v níže položených oblastech. V misích odehrávajících se ve městech je nalezneme ve skladištích. Další důležitou surovinou je nafta. Těží se na naftových polích prostřednictvím rafinérií. Vhodné je také udržovat nezbytnou míru elektrické energie budováním elektráren nebo zkusit něco více radioaktivního. Budov není přehnané množství a z názvu se dá snadno odvodit jejich účel. Krom centrálního Kremlu můžeme postavit kasárna, nemocnice, obranné střílny, radary, amplióny a další. Takřka každá struktura produkuje své jednotky. Ať už nemechanické, jako jsou doktoři, dělníci či různé typy pěchoty, tak také těžší kalibr v podobě letadel, mnoha tanků, nákladních aut či raketometů Kaťuša. Střílny jsou dvojího typu. Na kratší vzdálenost jsou to kulometné, obzvlášť účinné proti pěšákům. Chcete-li něco razantnějšího, poslouží vám velkorážní kanón. Radar dokáže zachytit pohyb útočníků, a tak nám dopřeje dostatek času k mobilizaci. Reproduktory mají za cíl podkopat morálku oponentů a naši naopak pozvednout.

Stalin 3

Skloubení ekonomické a válečné stránky hry je cílem k vítězství. Jako správní stratégové bychom neměli podceňovat přírodní podmínky. Například vodní toky tvoří vhodnou bariéru mezi námi a nepřátelskými jednotkami. Lesy představují nebezpečí pro stroje, na druhou stranu jsou vhodným místem k umístění našich pěšáků a tvorbě léčky na nepřátelské tanky.

Stalin 4

Co se týče zpracování Commander Stalin, nemůžeme hovořit o krásné vizuální podobě. Do extáze nás rozhodně nepřivede. Nicméně to nutně nemusí znamenat špatný herní zážitek. Hudební složka je tematicky ladící. Možná si za chvíli budete broukat s dělníky. Za jednu z vad na kráse považuji překlad, dá-li se to tak nazvat. Než zavýsknete radostí z objevu češtiny v nastavení jazyka, vězte, že moc toho přeloženého není. Můžeme si aspoň přizpůsobit pár detailů grafiky a zvuků. Ovládání hravě zvládnete s věrnou myší v ruce. Hratelnost by mohla být lepší, ostatně jako více aspektů hry. Přesto si své nadšence určitě najde.

Stalin 5

Chcete-li se podívat do Kremlu, máte jedinečnou příležitost prostřednictvím hry Commander Stalin.

Na stránce hry zvolíme odkaz Download Gnu/Linux. Stáhne se přes 200 MB dat. Archiv stačí rozbalit a spustit binárku cstalin.

Autor článku