Hlavní navigace

Space Trader: přežít a vydělat jmění

12. 9. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Opět se přeneseme pár let kupředu do budoucnosti. Změnilo se mnohé, ale přece jen ne všechno. Peníze jsou neustále hybnou silou nejen na Zemi, a kdo jimi vládne, je mocný a vážený na mnoha místech vesmíru. O tom se moc dobře přesvědčíme v dnešním titulu. Dokážete obstát jako vesmírný obchodník?

Space Trader je strategickou obchodní hrou s akčním nádechem umístěnou do atraktivního prostředí vesmíru. Představí se nám sklíčená vize budoucnosti, ve které je Země ovládána Ministerstvem účetnictví a všudypřítomná byrokracie doslova ždímá z lidí poplatky za všechny možné i nemožné úkony. Nicméně naším cílem bude stát se nejmocnějším mužem či ženou obchodních trhů. Docílit toho lze mnoha rozličnými cestami. Například pomocí plnění úkolů, směnou zboží, lovením zločinců atd. Pohybujeme se nejen na matičce Zemi, ale také na dalších vesmírných útvarech. Postupně si povíme o všech aspektech, které by nás mohly zajímat.

ST 1

Než se pustíme do samotného bohatnutí, podívejme se na horní lištu v hlavním menu. Ta nás bude provázet po celou dobu hraní. Bráno zleva vidíme travel, jež slouží k přesunu mezi lokacemi. U každé je uveden počet dní potřebných k cestě. Explore nám dává plnou kontrolu nad naší postavou. Invetory zobrazí zboží, které nám patří a spolu s ním i jeho množství a cenu. Bank slouží k obchodování s bankovní institucí. V settings smíme volně změnit nastavení ovládání, zvuku a videa.

ST 2

První lokací, kterou na svém putování navštívíme, je Měsíc. Zde se seznámíme s principy hry a ovládáním. Možnosti na zbohatnutí nám objasní informační robot. Pohovoříme s ním o základních tématech, kterými jsou obchodování, cestování a odměny. Obdobného robota nalezneme na více místech sluneční soustavy. Nezbytné pro úspěch mise je sledovat dění kolem. Obchodování se skládá z nákupu a prodeje komodit jako bavlna, antibiotika, železná ruda, potrava a mnoho dalších. Cena zboží není konstantní. Události hýbou trhem a ceny na to přirozeně reagují. Podívat se na aktuální stav je kdykoliv možné u některého z konkurentů či partnerů na v dané lokaci. Kompletní burzovní lístek je nám také ukázán po delší době na cestě. Přiložen je i seznam novinek či zajímavých míst v dané lokaci. Pohyb mezi obchodníky či ostatními hlavními postavami je jednoduchý díky pomocnému panelu v levé části obrazovky. Můžeme volně přepínat mezi postavičkami a hned se u nich ocitáme. Odpadá tak dlouhé a nezáživné přebíhání. Ačkoli interiéry jsou poměrně malého rozsahu.

Jak již bylo řečeno, jednou z dalších alternativ jak nabýt peněz je prostřednictvím odměn. Můžeme se tak stát lovcem odměn jako odpadlík pan, řekněme, Black. Tuto profesi okusíme již na Měsíci, když máme dostihnout jistou dámu. Naštěstí nelovíme pomocí luku či za užití vlastních rukou a nohou. K dispozici je obstojný arzenál zbraní, třeba pistole, brokovnice či útočná puška. Starat se musíme také o loď. Vylepšit ji lze u každého schopného mechanika a již záhy po začátku alespoň zvětšíte nákladový prostor. O svých financích máme neustálý přehled v horní části obrazovky. Vidíme majetek v hotovosti, v nákladu, atd. Rada na závěr, nezapomeňte sbírat krabice s nákladem, které jsou všude roztroušeny.

ST 3

Zbývá zodpovědět otázku provedení Space Trader. Po grafické i zvukové stránce obstojné zpracování. Mohlo by být rozhodně detailnější a propracovanější, ale bez újmy na zdraví se dá hrát i nyní. Rozhovory jsou namluvené pěkně. Někdy se může zdát, že některý z projevů k charakteru nesedí. Ovládání nepůsobí žádné problémy, a pokud někomu ano, dá se přece jednoduše změnit. Hratelnost je dobrá, a to je hlavní.

CS24_early

Hledáte-li příjemnou hru z prostředí vesmírného obchodování, která nabízí mnoho cest k cíli, zkuste titul Space Trader. I přes své nedostatky pobaví.

ST 4

Hned na úvodní stránce hry je velké tlačítko Linux Demo – po kliknutí se stáhne soubor s příponou run, který učiníme spustitelným a spustíme. Přivítá nás grafický instalátor. Po instalaci se hra spouští příkazem spacetrader.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku