Hlavní navigace

Empty Clip

Martin Kameník

Temná a chmurná atmosféra tam venku se nenávratně odráží v charakteristice našeho hrdiny. Osamocený a bez známé minulosti se pohybuje světem plným nebezpečí. Dříve či později spadne pomyslná klec a on dojde svého konce.

Co vše tomu ovšem bude předcházet? To v mnohém závisí na naší obratnosti a strategii. Vydejme se tedy na jednosměrnou cestu a doufejme, že nás postihne prázdný zásobník co nejpozději.

Empty Clip zastupuje žánr 2D akčních RPG. Dle zaběhnutých pravidel nás tedy čeká postupný vývoj hlavního hrdiny a nezbytná, přiměřená míra násilí. Řečeno v režimu na slova skoupém, jde o to získat co nejlepší prostředky a pomocí nich postřílet velké množství všemožných nestvůr. Ale my máme naštěstí čas, tak si to trochu rozebereme.

Ačkoli se v podobných hrách přímo nabízí prostor pro atraktivní napínavý příběh, zde bychom jej hledali těžce. Je totiž tak důmyslně skryt, až vlastně chybí. Netušíme, kde jsme, kdo jsme ani co jsou zač ti druzí. Nicméně selský rozum nám říká, že pochybná stvoření bažící po naší krvi nejsou přáteli. Nezbývá než jít dál i přes známou otázku bušící nám v hlavě. Quo vadis?

ec1

První krůčky jsou za námi. Zvolili jsme si postavu a nacházíme se v hlavní nabídce. Zde nás v první řadě bude zajímat nastavení, v němž si upravíme ovládání a určíme hlasitost zvukové stránky hry. Jsme-li ve hře naprostými nováčky, není na škodu projít si tutoriál. V něm se pomocí mnoha místností podrobně seznámíme jak se samotným pohybovým aparátem, tak se všemi aspekty hry, a není jich rozhodně málo. Druhou možností je spustit ihned novou hru. Na výběr máme tři herní módy. Jsou jimi survival, adventure a campaign.

ec2

Campaign – základní mód, kde nás čeká jistá linearita putování. Střet nejen s klasickými nepřáteli, ale také s jejich nadřízenými.

Adventure – otevřenější a méně omezený typ hry ve kterém je možno objevovat města, podzemní komplexy, atd.

Survival – dynamický mód zaměřený na střet s nestvůrami. Cílem je přežít po určitou dobu, než se otevře brána do dalšího kola.

Jak bylo oznámeno v úvodu, Empty Clip je hrou typu rpg. Nečekejme však, že vývoj postavy tkví v desítkách vlastností a podrobném propracování. Postačit si musíme se třemi vlastnostmi a pěti kategoriemi zbraní. Každá má vlastní body, které rozdělujeme. Mezi vlastnosti náleží síla, obratnost a vitalita. Síla nám dovoluje užívat lepších brnění a zvyšuje účinnost útoku beze zbraně či zbraní chladných. Obratnost zkracuje dobu nabíjení, přepínání zbraní a zrychluje chůzi. Vitalita potom zvyšuje zdraví a ovlivňuje používání lékárniček.

ec3

Hovořili jsme o pěti kategoriích pro zbraně. Jmenovitě chladné zbraně (sem se řadí smrtelně chladné pěsti), pistole, pušky, brokovnice a těžké kulomety. Většina obsahuje nejméně tři zástupce a to dohromady dává slušný arzenál. Setkáme se i s oblíbenými modely jako AK-47 nebo ve Hvězdné bráně oblíbenou P90-kou. Ve hře natrefíme krom palných záležitostí a jejich zásobníků na další bonusy. Zvyšují nám přesnost, účinnost, kapacitu, rychlost, atd. Rozhodně se je vyplatí sbírat. Místa je bohužel omezené množství. Pomoci nám jej zvýšit může například brnění, které má prostor pro zásobníky. Dále se setkáme s teleporty, přepínači, které nám pomáhají řešit zapeklité úlohy, checkpointy a mnoho dalšího. Ale na to již přijdete sami.

ec4

Zpracování Empty Clip není špatné, ale nemusí vyhovovat každému. Pohled z ptačí perspektivy nám dává dobrý přehled o situaci. Detaily však titul zrovna neoplývá. Stále stejná prostředí, hranaté stromy, strohé vybavení místností, atd. Hudební složka bude stěží adeptem na nejlépe prodávaný soundtrack. Ovládání je nezvykle posunuté, což může dělat z počátku problémy, nebo si jej změníte. Přes všechny tyto nevýhody dokáže zabavit na docela dlouhou dobu.

Nemáte-li zrovna nic na práci, zkuste si zastřílet na pár nestvůr. Hrajte si a vytvořte dokonalého zabijáka.

Na stránce projektu zvolíme odkaz download, jež nás přenese na klasickou SourceForge stahovací stránku. Já jsem zvolil verzi 1.0.3 pro kterou je archiv s binárkami. Ten stačí stáhnout, rozbalit a spustit emptyclip.

Našli jste v článku chybu?

15. 8. 2008 9:37

To jo, takhle to vypadá, že jsou zadarmo schopní pracovat jenom programátoři.

16. 8. 2008 14:52

Yiahimyr (neregistrovaný)
ano Crimsonland je graficky lepší, ale tomuto na kvalitě přidává jeho volná dostupnost. Vyzkoušel jsem to a opravdu to není špatné :)
Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

Bižuterie tisícinásobně překračuje povolené limity

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách