Hlavní navigace

Stones of the Gods: boží kameny

18. 7. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tento týden se společně vydáme na stezku plnou dobrodružství a bystrého logického myšlení, po stopě tajemných artefaktů známých jako kameny bohů. Nebude snadné dojít až na konec našeho putování. Jak již jeden starý filosof pronesl, důležitější než cíl je samotná cesta. Naše právě teď a tady začíná.

Stones of the Gods představuje deskovou logickou hru. Princip je nadmíru prostý, a přesto dosáhnout kýženého cíle není vůbec snadné. V každém kole si musíme počínat tak, abychom dostali minimálně tři kameny stejné barvy i tvaru do vodorovného či svislého směru. Projevíme-li dostatečnou šikovnost, postoupíme dále. Vše je nemilosrdně omezeno klesající hladinou v amfoře života. Ale o tom více později. Pojďme se na hru podívat.

Stones of the Gods 1

Krátce po spuštění aplikace nás uvítá úvodní obrazovka. Nutno podotknout, že je vskutku pěkně provedená. Zážitek navíc umocňuje příjemná hudba hrající nám v pozadí. K dispozici máme pět položek. Dvě slouží ke spuštění hry, dále nalezneme síň slávy, nastavení a konečně opuštění hry. Nastavení je poměrně prosté. Zahrnuje zapnutí/vypnutí zvukových efektů, hudby, nápovědy a fullscreen módu. Proč dvě volby pro spuštění nové hry? Každá reprezentuje mírně odlišný herní mód. Jsou jimi action a relax. Název nám napovídá, která bude snazší. Princip ani cíl se však nemění. A jaká je vlastně myšlenka našeho dobrodružství?

Stones of the Gods 2

Po spuštění hry se ocitáme tváří v hrací plochu. Hraje se na šachovnicové desce osm krát osm polí. Na ní je chaoticky rozmístěno značné množství podivných kamenů. Mezi každou čtveřicí vidíme bílé tečky. Jakmile na ně zajedeme myší, ukáže se kruh znázorňující možný posun. Ona tečka funguje jako osa, kolem které se nejbližší čtyři kameny otáčejí. Doprava pomocí levého tlačítka myší a doleva naopak pravého tlačítka. Výše jsem zmínil dva herní módy. Rozdíl mezi nimi je právě v myšlence posunutí. Zatímco mód relax umožňuje protáčení neomezené, action pouze jednou doleva či doprava. Ač se to může zdát jako bezvýznamný rozdíl, je opravdu velký a obtížnost tak značně vzrůstá. Cílem je získat minimálně tři stejné kameny vedle sebe. Čím více jich bude, tím vyšší bodování si zasloužíme. Jako u většiny logických her i zde se hraje na co nejvyšší skóre. Chceme přece být v síni slávy, ne? Překážkou v nekonečném hraní je amfora naplněná podivnou tekutinou v pravé části obrazovky. Symbolicky vyzařuje životní energii. Jakmile hladina klesne na dno, skončili jsme. Naopak po jejím naplnění se dostáváme na další úroveň. Po úspěšném složení trojice kameny zmizí, body se započítají a do amfory přibude troška modré tekutiny. Nad nádobou nalezneme ukazatele aktuálního skóre a úrovně. Hru si lze kdykoli stopnout pomocí klávesy P. Chytré je, že po zapnutí pauzy kameny zmizí. Nemůžeme tak podvádět a vždy v klidu promýšlet další tah. Ačkoli koho by to bavilo takhle hrát. S dalšími úrovněmi se objeví také bonusy jako například speciální kameny nahrazující libovolný symbol.

Stones of the Gods 3

Zpracování titulu Stones of the Gods je nadmíru dobré. Krásné prostředí. Skvělá hudba. Vše se odehrává na dynamické rovině. Neustále se něco hýbe, něco se děje, a to je skvělé. Ovládání je bez problémů, zajišťuje jej myš. Hratelnost je potom velmi návyková. Kola se zdají být někdy nekonečná. Chvíli se daří a amfora se úspěšně naplňuje, pak se zasekneme a nastřádaná tekutina pomalu mizí. Neustálý boj.

CS24_early

Stones of the Gods 4

Chcete-li se krapet potrápit na úrovni mentální, pak je Stones of the Gods slušnou volbou. Velmi dobře zpracovaná logická hříčka. Hodně štěstí při honbě za kameny bohů.

Stones of the Gods 5

Hra je napsaná v Pascalu, chcete-li si zakompilovat ze zdrojových kódů budete potřebovat potřebný kompilátor (fpc). Pro většinu bude asi jednodušší deb nebo rpm balíček. Já zkoušel deb na posledním Ubuntu (8.04) a funguje bez problémů. Hra se spouští příkazem sotg

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku