Hlavní navigace

Zahrajte si vulkánské šachy ze Startreku

4. 7. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Veškeré plošiny jsou na místě a připraveny. Již za pár okamžiků budou svědkem bitvy dvou odhodlaných stran bojovníků, kteří se zatím tísní bez hnutí na svých pozicích. Bojují v této sestavě od dvacátého třetího století. Jak třicet dva duší dopadne? Kdo se stane konečným vítězem a jak se mu to povede?

Vulcan je zpracovanou deskovou hrou známou pod názvem Vulkánské šachy či 3D šachy. Byla představena v kultovním seriálu Star Trek. Dle jejich kronik vznikla ve 23. století. Nejspíš lidi omrzela klasická podoba, která se na výsluní udržela úctyhodných osm století. Každopádně nová podoba je zajisté atraktivnější či minimálně komplikovanější jak ve smyslu vzhledu, tak pravidel. Žádná jedna hrací deska, ale hned sedm. A nechcete přece prohrát na tak mnoha úrovních, jak by řekl Sheldon. Postupně nakouknete pod roušku pravidel i zpracování.

Vulcan 1

Vulkánské šachy, jak bylo zmíněno, se skládají ze sedmi ploch. Dvě základní o rozloze čtyři na čtyři pole. Na těchto deskách začínáme. Ke každé z nich jsou v rozích přidány dvě tzv. útočné roviny o poloviční velikosti. Zajímavostí je, že tyto útočné útvary lze přemisťovat. Podmínkou je, aby ve chvíli pohybu nesl útvar maximálně jednu figurku. Přemisťovat jej můžeme pouze do rohů. Posledním typem plochy je neutrální střední oblast čtyři na čtyři pole. Šachy se neodehrávají v rovině, ale jsou stupňovité. Na spodním patře začíná bílý hráč, na horní plošině poté černý.

Vulcan 2

Figurky jsou stejné, jak jsme zvyklí. Zachovány jsou i jejich možnosti pohybu a styly útoků. Co se změnilo, je jejich rozmístění. Pěšci tvoří stále první linii. Na hlavním stanovišti se za nimi kryjí koně a střelci. Na útočných deskách věže, vpravo dáma a vlevo král. Atypicky má toto postavení druhý hráč naopak, takže králové i dámy stojí proti sobě.

Nastal čas spustit aplikaci Vulcan a podívat se na ni blíže. Uvítá nás prostá hlavní nabídka s rotující šachovnicí v pozadí. Navolíme, zda chceme hrát proti umělé inteligenci či s kamarádem. Kdo hájí bílé a kdo černé. V nabídce ještě doladíme detaily grafiky a můžeme začít volbou play. Standardně začíná bílý hráč. V horní části obrazovky vidíme hodiny měřící čas potřebný k tahu. V pravé dolní části se zapisuje historie všech tahů. Šachovnici lze libovolně natáčet pomocí stisku levého tlačítka myši a následného pohybu. Stiskneme-li pravé, je možné přibližovat/od­dalovat pohled. Není možné si nastavit obtížnost, ta je defaultní a pro začátečníka poměrně vysoká.

Vulcan 3

Co ještě potřebujete znát? Pravidel je daleko více, ale k tomu, abyste si hru užili, postačí dodat pouhou jednu věc. Samozřejmě detail, jak vyhrát. Možností ukončení hry je více. Regulérním tahem, který sebere oponentova krále. Jakmile ani jeden z hráčů není schopný vyhrát – tzv. pat. Bude-li se opakovat stále stejná situace na šachovnici či nedojde-li v posledních padesáti tazích k posunu či sebrání figurky.

Vulcan 4

Zpracování je absolutně dostačující k příjemné partii Vulkánských šachů. Málokdo má takovou šachovnici doma, takže oceňuji, že si je mohu zahrát alespoň prostřednictvím počítače. Vykreslení detailů je pěkné, jen škoda absence zvukové složky. Hratelnost je omezena scénáristy Star Treku, ale myslím, že se dají poměrně rychle naučit na postačující úrovni pro hru. Ovládání nečiní žádné problémy.

CS24_early

Vulcan 5

Pro příznivce Star Treku je to naprostá nezbytnost. Rádi si zajisté naživo vyzkouší výměnu el-Mitra, Aldabrenovu výměnu nebo Kriskovův gambit. Oblečte si fanouškovské hábity, usedněte do křesel a dejte si partii této takřka ojedinělé vulkánské zábavy. Jen si dávejte pozor, abyste se v záplavě úrovní a figurek neztratili. Hodně štěstí.

Pro instalaci stáhneme archiv se zdrojovými kódy ze stránek hry. Kompilujeme pomocí make, hra se spouští binárkou vulcan ze stejného adresáře. Nebo si ji můžeme nainstalovat do systému pomocí make install. Ze závislostí by mohl zaskočit lex a yacc.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku