Hlavní navigace

2H4Y: Too Hard For You

Připadá-li vám, že žádná z logických her již není skutečnou výzvou, tak se připravte na zajímavou změnu. O slovo se poslušně hlásí kombinace a variace. Budete otestováni na hranici vašich schopností, vnímání a reakcí obdobně jako technik druhé třídy Rimmer při vstupu na Hololoď. Pomůže mozkový štěp?
Martin Kameník
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Hra označená samozvanou hříčkou 2H4Y, která neznamená nic menšího než Too Hard For You, je kombinací dvou velmi oblíbených tradičních her. Jsou jimi Arkanoid a Tetris. Chytrým zkombinováním vznikl titul, který prověří vaší schopnost přepínání úloh v hlavě. Oboje totiž hrajete zároveň a dá se říci, že hned na třech panelech. Vše se podrobněji dozvíte níže.

2h4y 1

Ale pěkně postupně. Zatím nám vlasy nezešedivěly, zorničky jsou poměrně klidné, ruka se třese jen vinou absťáku a aplikace se teprve načítá. Prostá úvodní nabídka nám nabízí zapnutí/vypnutí zvukové složky, přepnutí do fullscreen módu, zhlédnutí nejlepších vyzyvatelů a start nové hry. Nemá cenu otálet, na něčem zblbnout musíme, tak hurá do toho. Potvrďme volbu stisknutím klávesy enter. Jakmile se ocitneme na obrazovce, lze si povšimnout následujícího.

2h4y 2

Spodní část s jezdící plošinou zastupuje arkanoidní část. V ní se soutěžně nepohybujeme od samotného počátku, ale až po zisku určitého množství bodů. Co nás nyní zajímá, je horní část rozdělená na dvě okna. Hrajeme v obou souběžně. Pravidla zůstávají stejná jako při klasickém Tetrisu. Cílem je složit kompletní vodorovnou řadu. Poté kostky zmizí a my inkasujeme získané body. Díl padající z vrchu se náhodně objevuje po celé délce. Lze jej umístit do libovolného okna. V pravém sloupci nahoře je vyobrazena kostka, která bude následovat. Ve střední části máme přehled dosaženého skóre, aktuální level, další level a počet linek. Úplně dole poté nalezneme ukazatel životů v podobě šedých kuliček.

Ačkoli to vypadá komplikovaně, pravidla jsou více méně (spíše méně) prostá. Stavějte si nahoře linky a sbírejte body. Postoupíte-li na další úroveň, spadne dole kulička, kterou odrážíte jezdící plošinkou. Zpočátku bude narážet do tenisového oddílu. Při nárazu ovšem původně barevné kostky ztrácejí lesk a přecházejí do černobílého spektra. Šedými částmi může bez problémů kulička procházet. Jakmile se podaří, aby zešedla celá linie, zmizí a opět se dostaví bodové ohodnocení. Někdy se stane, že ze zasažené kostky vypadne některý z bonusů, které zpestřují celou tuto lapálii.

Bonusy jsou dvojího typu – pozitivní a negativní. Naštěstí je pozitivních podstatně více. Patří sem třeba zvětšení plošiny, zvýšení počtu míčků, snížení rychlosti míčku, extra body, atd. Negativní jsou oproti tomu zvýšení rychlosti, zmenšení plošiny či nemožnost pohybu s kostkami v tenisové části.

2h4y 3

A co je vlastně cílem této šílenosti? Jednoznačně se nezbláznit a docílit co nejvyššího skóre. A jelikož jsou body alfou i omegou, tak se podíváme blíže na systém jejich udílení. Za postavenou linii je 600, dvě naráz 2500, tři 10 000, což je stejně jako zisk potřebný pro další úroveň a za čtyři linie je 50 000. Je-li linie zničena pomocí míčku, je za ni 300 bodů. Triků jak získat body je více, základ máte.

Zpracování 2H4Y je přiměřené zaměření. Nehledejme grandiózní efekty a budeme spokojeni. Prostá vizáž nepůsobí vyloženě špatně a je navíc podpořena příjemných zvukovým doprovodem. Oč autorům šlo je spíše schopnost multitaskingu, včasné a správné reakce. Ač to pravděpodobně vypadá zprvu složitě, myslím, že se dobře pobavíte. Osobně tento zajímavý počin hodnotím kladně.

Root linux

2h4y 4

Nudíte-li se a chcete si zavzpomínat na legendy svého žánru v netradiční podobě, máte jedinečnou šanci. Taková chuťovka stojí za to.

Stažení a vyzkoušení hry je velice jednoduché – stáhneme balík co má v názvu Linux, rozbalíme a spustíme binárku 2H4U.