Hlavní navigace

Fishie Fishie: v rybím světě

2. 5. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Ačkoli vědci a jim podobní lidé denně dokazují evoluční skok, který se našemu druhu podařilo překonat, není to zcela pravda. Zajisté jste si také povšimli snad již trapné závislosti na kyslíku, slunci, ranní kávě či pevnině. Prostřednictvím dnešní hry se vtělíme do druhu, který rozhodně preferuje vodu.

Fishie Fishie je zábavnou hrou založenou na prostém principu, leč přesto nás nejednou pořádně potrápí. Vyžaduje od nás totiž značnou dávku zručnosti. Jak již název říká, bude se vše točit kolem rybiček. Jednou takovou se dočasně staneme také my. Cílem každé mise bude naplnit náš žaludek. Jakmile se již nic poživatelného na obrazovce nenajde, pokračujeme v dobrodružství dále. Titul vznikl jako určitý protest na moderní, z hlediska ovládání přesycené hry. Nemusíme se tedy obávat desítek kláves. Samotné hraní vlastně obstará jedna jediná. Respektive – je spousta variant, ale všechny klávesy mají stejnou funkci. Klidně hru ovládejte nosem, když vám to půjde. Je zajímavé, jak i přes triviálnost v tomto směru vznikla příjemná a mnohem více než jen použitelná hra. Ale pojďte se přesvědčit sami.

Fishie 1

Hned v úvodu nás přivítá pěkně zpracovaná nabídka. Na pravém okraji si lze vypnout/zapnout zvukovou kulisu, přečíst credits či navštívit síň slávy. To je z možností téměř vše. Bude nás zajímat asi jediné, a to možnost play. Vzhůru na cestu dobrodružství. Tak rychlé to však nebude. Jako každá správná rybička musíme nejprve absolvovat školu. Začínáme tedy ve Fishie Swim School. Před každou úrovní budeme seznamováni s novými elementy hry, tipy, postupem našeho příběhu, apod. Co se mi osobně líbí, je styl tohoto informování. Autor použil vtipných rýmů. Naneštěstí pro některé jsou v angličtině.

Fishie 2

Nyní se přesuňme na herní scénu. Je dobré vědět, že jsme časově omezeni. Portrét rybičky vpravo postupně ztrácí barvu, což symbolicky naznačuje blížící se konec. Ostatně výkřiky rybky spolu s blikající obrazovkou jsou dosti výmluvné. Ztrátu lze kompenzovat ziskem potravy. Neboli snězte vše, než zahynete. Zpočátku vás bude omezovat jen nezvyk ovládání, později větší ryby, které vás nemilosrdně odhazují, atd. Rybička se sama od sebe otáčí na jednu stranu, což působí mírně kuriózně. Pohyb na druhou stranu opatřujete vy. Samozřejmě, mačkáte-li tuto klávesu a zároveň funguje všudypřítomný pohyb na druhou stranu, dojde k pohybu dopředu. Neboli to chce chvíli cviku a zjistíte, že je to v jádru prosté.

Fishie 3

Po absolvování školy se přesuneme do další fáze příběhu. Na rozdíl od školy jakmile zde zemřete, neopakujete pouze poslední kolo, ale všechna od zahájení této fáze. Takže si dávejte větší pozor. Co je vlastně potravou? Menší ryby, krokodýlí vajíčka a jiné dobroty. Již ze znázornění krokodýlů je vidno, že autorovi nechybí kreativita. Nemusíte se bát naháněním jedné rybičky a přesným naváděním na ni. Jakmile se přiblížíte k hejnu, zapůsobí přitažlivost a rybky jsou k vám přitahovány. Postupem času se však hejna zmenšují a zrychlují, čímž stoupá obtížnost.

Fishie 4

Zpracování Fishie Fishie je rozhodně velmi pěkné. Příjemné prostředí vodního světa jen podmalovává rytmická hudba. Myslím si, že své hráče si najde nejen u mladších. Některá kola působí spíše jako světelná představení vodních umělců. Ačkoli pro úspěšné hraní stačí klávesa jedna, je dobré znát i pauzu. Hratelnost bude dělat z počátku problémy, ale brzy se do ní dostanete. K ovládání snad není co dodat. Snad jediným větším nedostatkem, který bych hře vytkl je absence uložení.

Fishie 5

Co dodat závěrem? Osobně mi titul Fishie Fishie přijde zábavný s dobrým nápadem, který je kvalitně ztvárněn. Vítaná bude také absence násilí (nepočítám-li rybí druhovraždu). Cílovou skupinou budou pravděpodobně spíše mladší hráči, ale své místo si dobrodružství, které Fishie Fishie nabízí, najde i u starších. Jak rybička v jednom verši říká, a možná to znáte i z jiného zdroje, it’s fun in the sun.

Instalace je bezproblémová, ze skromné stránky (či spíše odstavce) hry stáhneme pod odkazem Download (Linux) skript FishieFishie.sh. Ten nám po spuštění ( sh FishieFishie.sh) nabídne pěkný grafický instalátor, jenž nás provede vším potřebným. Hra se spouští binárkou FishieFishie.

Autor článku