Hlavní navigace

Biniax 2: hra pro zvídavé

Martin Kameník

Máte už dost zaschlé krve na klávesnici? Toužíte po nenásilné změně? Což takhle mírně potrápit svůj logický úsudek? Dnes se společně podíváme do barevného světa, kde pouze včasné a správné reakce zaručují dlouhý život. Vysoké skóre vám budiž odměnou za dobře vykonanou práci. Vítejte na zajímavém místě.

Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Biniax 2 je netradiční logickou hrou vytvořenou týmem pod taktovkou Jordana Tuzsuzova. Možná jste se s ní již v minulosti setkali. Neboť, jak ostatně samotný název napovídá, se jedná o druhé pokračování, které je v podstatě nástavbou prvního dílu. Vaším úkolem je nalézat stejné prvky a jejich spojováním získávat body a zároveň si tvořit dostatečný prostor pro přežití. Jaké je pozadí této hříčky, bohužel nezjistíme. Jsme vrženi přímo do víru akce v jednom ze tří taktických módů. Postupně si je všechny představíme. Neotálejme a spusťme aplikaci Biniax 2.

b1

V hlavní nabídce při prvotním spuštění se může hodit sekce help, která nás seznámí se základními aspekty. Pohybujeme se v ní díky šipkám nahoru a dolů (případně Pg Up, Pg Down,…). A to je tak vše. Přehlídka nejlepších výsledků nebo pokračování poslední hry nás nyní asi zajímat nebude. Který mód si vybrat? Hra je vždy založena na stejném základním principu. Na začátku máme k dispozici barevný čtvereček v dolní části hrací plochy. Nahoře jsou dvojice obdobných čtverců pouze rozličných barevných vzorů. Potřebujeme najít takový, který obsahuje i ten náš. Pak se do něj pomocí šipek „nabouráme“. Tím stávající dvojici odstraníme, stejné čtverečky se odstranily a my nyní pohybujeme se třetím, zbývajícím. Situace se nyní opakuje. Nesmí dojít k tomu, abychom takto směnili za čtverec vzoru, který nelze upotřebit, to by znamenalo náš konec. Zní to nejspíš poměrně snadno, ale nejednou se necháte unést a najednou zjistíte, že další tah není možný. Faktory, které dění mohou komplikovat, jsou tahy nebo čas. V závislosti na vybraném módu.

b2

Arcade game – Horní řada dvojic se v pravidelných cyklech snižuje a ubírá vám herní prostor. Odpočet lze nalézt v pravém sloupci. Bonusem je metlička, která naráz vymaže celou řadu. Ovšem není k dispozici ani náhodou neomezeně. Pozor na překážky, které není možno zničit, pouze obejít.

Tactic game – V tomto módu nehraje čas žádnou roli. Úroveň však poklesne s každým vaším pohybem. Dle mého daleko náročnější než první. Počet tahů je navíc ukázán v pravém sloupci.

b3

Multiplayer – Jedná se v podstatě o variaci na první mód, pouze s kamarádem. Oba hrajete na stejném počítači a vyhrává ten, kdo zůstane déle naživu. Průběžný stav utkání je znázorněn v horní části obrazovky.

Podíváme-li se na horní pruh hrací obrazovky, uvidíme dvě číselné hodnoty. Vlevo je to vaše stávající bodové ohodnocení, vpravo poté nejlepší, které se nejspíš snažíte překonat.

b4

Zpracování Biniax 2 je poměrně pěkné. Nic zbytečně okázalého, spíše věcné. Osobně se mi líbí prapodivná mrkev, která nás hned v úvodu přivítá a doprovází nás po celou dobu hraní. Hrací plocha i elementy jsou ztvárněny dobře. Hudba v pozadí není špatná, ale stejně ji většina z nás po chvíli vypne. Není úplně vhodná na dlouhé pokračování. Příliš monotónní a agresivní. Ovládání je pohodlné. Hrajeme-li multiplayer, má druhý hráč k dispozici klávesy w, s, a, d. Hratelnost je dobrá. Jako většina logických her, které mají primitivní pravidla, je i tato silně návyková. Biniax 2 je vhodný i pro nejmenší hráče a hráčky, jelikož zde nedochází k žádnému násilí, nejsou zde zbraně ani krev.

CIF-tip-bezpecnost

Máte-li tedy zájem krapet potrápit hlavu a reakce nebo si jen zkrátit dlouhou chvíli, zkuste titul Biniax 2. Barevný svět, i když ne zrovna ten lentilkový, vás zcela jistě rád přivítá a pozve na příjemnou partii.

Instalace, nebo spíše „stáhnutí a spuštění“, je velice snadné. Na podstránce download na domovském webu hry zvolíme odkaz Biniax-2 for Linux x86. Stažený archiv rozbalíme a spustíme binárku biniax2. K dispozici jsou i zdrojové kódy.