Hlavní navigace

Postal 2: střílečka plná krve a násilí

Martin Kameník

Dílo, které vám dnes přinášíme, je v mnoha směrech kontroverzní. U valné části hráčské obce si získalo oblibu pro svou volnost a z toho vyplývající možnosti. Jiní hru zatratili do samotného pekla pro její druhou stránku, která je temnější než ohoz Darth Vadera. Sadisticky zvrhlé násilí a vraždy všech stupňů.

Postal 1

Postal 2 je zástupcem akčních her z pohledu první osoby. Tým autorů z firmy Running With Scissors nám představuje zvrhlou zábavu takřka neomezených možností. V roli obyčejného chlápka nezvyklého charakteru prožijete jeden týden v rozmezí pondělí až pátek. Plníte z počátku obyčejné úkoly typu nakoupit mléko, ale postupem času se dostane do větších potíží. Přestože hra dává k dispozici možnost vraždit na potkání, konat zvrhlé činy, nemusíte jich ani v nejmenším využít. Hru lze projít s myšlenkou míru na srdci. Není tudíž nutné hned volat o zrušení takových her, které podporují vraždění a hledat za nimi zdroj násilí ve světě. Je ovšem zajímavé, že snad nikdo si neodpustí pár těch zvěrstev, které o nás vypovídají. Jak jsem již napsal, jednotlivé střípky hry jsou pospojované pomocí úkolů, ale vidět v nich duchaplný příběh by bylo marným hledáním.

Postal 5

Nebudeme se zdržovat popisem a rovnou se podíváme do hry. Snad jen menší zastávka v hlavní nabídce, kde se nás při prvním spuštění týká jen položka options. V ní si lze přizpůsobit veškeré aspekty hry. Poté již klikněme na new game a vzhůru do dobrodružství. Objevíme se na kraji města s prázdnými kapsami a chutí na mléko. O pár vteřin později již můžeme být na cestě do obchodu nebo svírat lopatu a doslova urazit hlavu nejbližšímu chodci. Hodit se nám bude nezbytná mapa, která se vyvolává v základu klávesou F. V pravé části obrazovky vidíme pár ikon. Nejvyšší ukazuje aktivní zbraň, níže aktivní předmět a úplně vespod je ukazatel stavu brnění (najdeme-li neprůstřelnou vestu) a života. Jakmile vyprovokujeme policii, přidá se tam ještě ukazatel vaší hledanosti, který samovolně s postupem času klesá. Zbraní a předmětů je k dispozici požehnaně. Dají se dokonce někdy vzájemně kombinovat. Za takovou nejbizarnější kombinaci považuji použití živé kočky jako tlumiče na brokovnici či útočnou pušku. Vydrží ovšem jen omezený počet ran.

Zbraně se řadí do kategorií na palné, chladné, atd. Z počátku budeme vybaveni lopatou, později paralyzérem, brokovnicí, samopalem, vrhacími nůžkami, granátem, plamenometem, kravskou hlavou, kanystrem s benzínem, kterým polijete oběť a poté sekundárním útokem zapálíte a spousta dalších. Je libo cokoli kdykoli pomočit či kopnout chodce do obličeje? Není problém. Myslím si, že na možnosti přijdete sami, a tak je nebudu dále rozepisovat. Jen dodám, že městečko s výsměšným názvem Ráj trpí vlastními problémy. Takže se nejednou stanete svědky přestřelky mezi policií a feťáky, útoku rozzuřeným psem apod. Lokace jsou poměrně rozsáhlé.

Postal 2

Zpracování hry Postal 2 není špatné. Je postaven na enginu Unreal a mnoho detailů potěší. Čas ovšem již pokročil a je nutno vzít v úvahu stáří titulu. Dnes již standardům nevyhovuje, ale přesto si myslím, že nejeden hráč rád zavzpomíná. I přes zřejmý fakt, že se jedná o jednu z nejbrutálnějších her, se dočkala již tří dílů a dokonce filmového zpracování. Svou nevázaností si získala již mnoho fanoušků. Docela návykový kousek přijatelného ovládání. Chcete-li zkusit něco nového, jen do toho. Bohužel cena je značně nadsazená a v nepoměru k Win verzi (cca sto padesát korun). Nechybí samozřejmě nálepka nevhodné do osmnácti let. Oficiální český překlad nenajdeme, takže pro vychutnání si ryzího černého humoru bude znalost angličtiny nezbytná. Nároky na počítač nejsou astronomické už z důvodu jistého stáří hry. Postačí procesor 700 MHz, paměť 128 MB RAM.

Postal 3

Hra je komerční, můžeme si tedy vyzkoušet pouze demo. Po stažení instalátoru ho spustíme (napřed učinit spustitelným, chmod +x). Grafického průvodce pak už zvládne každý, hru spustíme z adresáře, který jsme si zvolili k instalaci, pomocí binárky postal2mpdemo.

Postal 4
Našli jste v článku chybu?

11. 4. 2008 15:40

. (neregistrovaný)
presne, proto jsem odesel ze skolstvi, jelikoz bych musel byt hodne agresivni... :)

11. 4. 2008 10:12

Trident (neregistrovaný)
Nevim nevim. Dřív jsem si spíš takhle vybíjel přirozenou agresivitu. Zejména protože jsem nenáviděl školu(základka). I nyní jako pedagog se domnívám že oprávněně. Jako jeden z mála jsem měl tehdy PC a krom programování a zkoumání všeho možného mi občas přišlo zábavné zahrát si nějakou tu násilnou mlátičku. Teď jak dospívám(tím myslím že dospělost se nedosahuje 18tým rokem ale životními zkušenostmi) bych radši mlátil skutečné lidi třeba v parlamentě. Přijde mi lepší přihlásit se na nějaké bojové …
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu