Hlavní navigace

Trip on the Funny Boat: výlet veselou lodí

Martin Kameník 25. 7. 2008

Dálavy moří vábí k dobrodružným cestám statečné objevitele. Jedním z mnoha pošetilých kapitánů, kteří volání bájných sirén vyslyšeli, se staneme pro dnešek i my. Loď již netrpělivě očekává v přístavu svou posádku. Vane příznivý vítr, palivo je naloženo a z komína stoupá bílý dým. Nezbývá než se vydat na výlet.

Titul, jež si dnes představíme, obsadil první místo v druhém ročníku soutěže PyWeek. Přesněji v kategorii týmových projektů. Prosím, potlesk pro nezbednou lodičku Trip on the Funny Boat. Tato hra je dvourozměrnou arkádou, ve které je naším cílem bezpečně doplout s lodí do cíle. Kdyby to bylo však bylo tak snadné, nestálo by to za naši námahu. Také proto na nás autoři nachystali mnohé překážky. Nebojte se, naděje stále žije, zvlášť když můžeme nepřízni osudu hrdě vzdorovat. Ale o tom až později. Nyní se pojďme podívat na samotnou hru.

Boat 1

Prvním, nezbytným krůčkem ke zdárnému konci je sám začátek. Zde v podobě spuštění aplikace. Přivítá nás neklidná, nic neříkající hladina moře se čtyřmi položkami výběru. Přehled nejlepších skóre, nastavení, kde si smíme zapnout/vypnout hudební složku, pár detailů a ještě pokřtít loď. Pokud nás doteď hra neodradila, tak nejspíš místo tlačítka k odchodu zvolíme novou hru. K dispozici máme dva módy – story mode a endless mode. V čem je mezi nimi rozdíl?

Boat 2

Story mode – v tomto stylu proplujeme postupně pěti fázemi až k závěrečné šesté, kde nás již očekává finální protivník. Znatelný je pomalejší rozjezd v obtížnosti.

Endless mode – zde budeme postupně čelit vlnám nepřátel v celkem dvanácti odlišných fázích. Vhodnější pro adepty na síň slávy.

Dobrá tedy, nacházíme se na neklidné hladině v postarší bárce získané výhodně od Horsta Fuchse. Z pohádkové výpravy se stává hon za přežitím. Nejen že v moři plavou nenasytní žraloci, bohužel ne ti oblíbenci zoologů, co na lidi takřka neútočí. Kromě nich tu nalezneme nepřátelské korzáry, kteří mají naštěstí pouťově vychýlenou mušku. V neposlední řadě se tu ocitl náklad starého železa v podobě válečných min.

Boat 3

Naštěstí nejsme úplně bezmocní. Mezi sortiment obrany patří účinný kanón s neomezenou zásobou munice (a rovněž krapet vychýlenou muškou), pro loď atypická možnost krátkého výskoku – ačkoli Santa Maria to údajně zvládala také – a hlavně přírodní podmínky. Neustálou změnu hladiny není radno podceňovat. Jakmile je voda vysoko, většina nebezpečenství nehrozí. Stačí je bezpečně přeplavat. Pomoci nám mají také bonusy v podobě malých srdíček roztroušených náhodně po mořské hladině, které nám doplňují stav života. Ukazatel životnosti vidíme v horní části obrazovky. Vpravo od něj se nachází aktuální dosažené skóre. Hra se ovládá pomocí kurzorových šipek pro pohyb, mezerníkem se střílí a klávesou P se děj dá pozastavit. Přejete-li si udělat snímek na památku, použijte klávesu S. Při střelbě je možné mezerník na dobu cca tří vteřin podržet a budete překvapeni, co poté vystřelí z kanónu.

Boat 4

Zpracování Trip on the Funny Boat naneštěstí trpí krátkou dobou, kterou na něj autoři měli. Přece jen byl titul vytvořen za týden. Grafika je tedy velmi prostá, hudební složka značně monotónní. Nicméně hratelnost je dobrá a ovládání rovněž překážky neklade. Nároky na počítač jsou přijatelné – procesor 733 MHz, 64 MB RAM.

Máte-li tedy chuť na mentálně nenáročnou hru, ve které budete brouzdat vlnami a přitom doslova kosit vše v cestě, je toto možnost. Nečekejte na fyzickém modelu založenou simulaci a budete spokojeni. Příjemnou plavbu a pokud to bude možné, přeskakujte žraloky.

Boat 5

Hra pochopitelně vyžaduje Python a PyGame, dále pak Numeric. Pro instalaci sistáhneme aktuální verzi 1.5 a rozbalíme. V adresáři najdeme skript funnyboat.sh, který učiníme spustitelným a spustíme.

Našli jste v článku chybu?

28. 7. 2008 2:50

uživatel si přál zůstat v anonymitě
nie, ale hry v ňom mali menšie rozlíšenie, menej farieb, mali exkluzívny a priamy prístup k hardwaru (žiadny multitasking), a okrem sa často neprekreslovala celá obrazovka, ale len určité časti atď., atď., proste tie hry aj vyzerali horšie, hrateľnosť možno bola na rovnakej úrovni ako dnes, ale zas je dôvod prečo tie nároky sú o dosť vyššie (aj keď u tejto hry je to fakt prehnané...)

26. 7. 2008 17:58

uživatel si přál zůstat v anonymitě
A to si myslis ze Spectrum ma snad nejakej grafickej akcelerator?!
DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Slevové šílenství je tu. Kde nakoupit na Black Friday?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí