Ano, "naprasení" požadovaného feature setu jako vize autora a až následná optimalizace je legitmní strategie vývoje sw. Zvláště pokud se jedná o GPL, tak může být dosti úspěšná - filosofii projektu drží v rukou jeden (osvícený) člověk a potom sem tam mravenečci upraví to nebo ono v detailu. Samozřejmě je na to potřeba široká komunita a používanost sw současně s dobře zvolenou základní technologií. U tohoto editoru si nejsem jistý ani jednou z těchto podmínek, tudíž nezbývá než držet palce.
Ale projekt není mrtvý, tady je vysvětleno, co se děje atd. Třetí verze bude dodělána za dveřmi majitelem, čtvrtá se bude vyvíjet už týmově.
Až snad na tu minimapu moc nevím, proč by tohle mělo být v texťáku typu vimu. To už víc dává smysl strčit kus vimu třeba do IDE typu Eclipse... Vim (ten textový) má největší sílu v práci v jednoduchém terminálu, třeba vzdáleně přes SSH. Různé serepetičky se z něj dají spouštět externě nebo je mít v okně jiné aplikace, když už.
Obavam se, ze Atom nema ambice pretahnout uzivatele Vimu :) Na druhou stranu je poptavka po peknem textovem editoru stale velka, coz me tesi (ne vsichni tedy skonci ve wysiwyg srackach :), takze se krome precejen hardcoroveho Vimu/Emacsu pouzivaji ruzne Sublime Texty, lehkotonazni IDE (Anjuta, Geany, Code::Blocks) a celoobrazovkove editorky zalozene na tom, kolik veci NEUMI :)
Podle mě to je úplně zbytečná, řekl bych přímo nežádoucí věc. Textový editor slouží k úpravám textů, proč by měl umět zobrazovat totéž, co webový prohlížeč, když oba slouží k něčemu úplně jinému?
Textový editor, co neumí zobrazit cokoli, co webový prohlížeč, je totéž, jako mixér, v němž se nedá upéct chleba.
Tahle nepochopení v oblasti výpočetní techniky jsou pro mě čím dál nepochopitelnější. Proč si tolik lidí myslí, že inovace = integrace různých zbytečných, nesouvisejících vlastností do jedné mamutí aplikace? Textový editor má za úkol jedinou věc – umožnění efektivní práce s textem. Kolik textových editorů toto ve skutečnosti splňuje? Většina autorů si pod tím představí CTRL-C/V/X a tím to tak hasne. Pak když sednu k něčemu, kde nemám vim, cítím se jak bezruký. A zaposlouchám-li se do zvuků linoucích se od klávesnic kolegů v místnosti, mám často pocit, že jsem v nějaké továrně, soudě dle opakujících se shluků zvuků souvisejících s editací kódu v nějakém tom běžném protoeditoru.
Kladivo nevylepším tím, že do něj z druhé strany zaintegruji pilku.
Většina lidí, včetně těch, co se považují za IT experty, ve skutečnosti počítač efektivně využívat nedovede. Síla počítačů opravdu nespočívá v tom, že mi dokáže na obrazovce zobrazit formulář (vždycky se říkávalo „dej blbci funkci a vymyslí formulář") nebo nějaký virtuální ovládací panel, co se tváří jako nějaké reálné zařízení (CD přehrávač apod.), ale v tom, že dokáže zpracovávat programy - ovšem nejen z vývojářského hlediska, ale především z toho uživatelského, což je nejvíc přehlíženo a upozadňováno.
Proto mi připadá naprosto stupidní, když textový editor umí zobrazit obrázek, ale nemohu po něm chtít „smazat vnitřek závorky", „nahradit řádek znaků stejným počtem jiných znaků", „při vkládání textu zvýšit nějaký čítač a jeho aktuální hodnotu někam vložit", aby rozuměl regulárním výrazům apod. – to vše samozřejmě takovým způsobem, aby pro mě nebylo jednodušší to nakonec raději udělat ručně.
Teoreticky je možné souhlasit, ale nelze být tak přísný, protože množina operací, kterou lidé od etitoru vyžadují se samozřejmě odlišuje mezi jednotlivými uživateli.
Některé editory šly dokonce tak daleko, že neumožňovaly formátování odstavců (třeba původní vi) a i to mělo svoji logiku - však pro formátování máme externí nástroje ne?
Takže můj oblíbený Vim dneska obsahuje:
1) náhradu za program fmt
2) náhradu za sed
3) náhradu za grep
4) hypertextový prohlížeč
5) cindent (no jeho část)
No používám ho i přesto, že je integruje tyto věci dohromady :-)
Atom je něco podobného - nějaký základ (viz příště) + API pro pluginy.
Brackets is a lightweight, yet powerful, modern text editor. We blend visual tools into the editor so you get the right amount of help when you want it.
Příklad: zobrazení palety barev/obrázku.
web dev a psaní assembleru jsou halt jiný věci a já nejsem superman na to abych psal low level věci. Jsem jen obyčejnej smrtelník rozumějte IT kopáč. Tak proto jsou a vznikají takové editory.
Narozdíl od systemd vám je ale nikdo nenutí .)
Atom na oko vypadá jako Sublime Text, ale když s nim začnete pracovat, tak zjistíte, že všechno od A do Z působí a funguje jako levná napodobenina Sublimu. Je to pomalé a mnohem méně použitelné. Nejdřív jsem myslel, že Atom chce být nějaký webovým editorem pro github, ale takhle nechápu, proč by někdo volil na desktopu Atom před Sublime.
Ale preco by sme mali skoncit so Sublimeom len kvoli tomu, ze jeho vyvoj stagnuje?
Ja uz dva ci tri roky pouzivam Sublime Text 2, s niekolkymi modulmi a ci sa 2 alebo 3 vyvija ma v podstate ani velmi nezaujima. Spomeniem si na to raz za dva ci tri mesiace a pozriem sa na ich stranku ci neurobili nieco zaujimave.
Ale vyvoj samotny mi k spokojnosti pri pouzivani dvojky nechyba. A viem si bez problemov predstavit, ze ho budem pouzivat aj 10 rokov potom co autor alebo cely projekt zomrie.
Je to celkem jednoduché a velký vývoj už od Sublime nelze očekávat. Proč? Protože všichni, kdo ho chtěli/potřebovali ho už mají (a tím pádem už za něj zaplatili). To není nic nového, opakuje se to všude v pravidelných periodách. Mimochodem, Sublime taky nebyl první, vyrostl na pádu TextMate, editoru, který přinesl renesanci jednoduchých, snadno rozšiřitelných nástrojů. Nakonec Sublime i Atom stále importují původní témata a gramatiky editoru TextMate.
A že textový editor nezastará a bude jednoduše použitelný i za 10 let (reakce na jeden z názorů v diskusi)? Nic není vzdálenější pravdě. Za prvé i tato oblast podléhá módním výkyvům, za druhé programátoři jsou poměrně flexibilní, nové nástroje, frameworky a workflow vznikají jak na běžícím pásu. Stačí aby některý z konkurentů implementoval modul pro práci s nějakým novým populárním frameworkem, zatímco Sublime na toto nezareaguje a během krátké doby bude následovat hromadný přechod Sublime -> Atom/jiná alternativa, podobně jako jsme toho byli svědky (alespoň někteří z nás) :) při přechodu TextMate->Sublime.
Samozřejmě existuje mnoho ale, pomalý úpadek je ale podle mne nejpravděpodobnější scénář. Změnu by mohl přinést přechod na open source, ale o totéž se pokusil TextMate a moc to nepomohlo.
Jenze on mluvi taky o zastarani tech binarek vime :) Pochybuju ze nekde spustis deset let starou binarku Vimu nebo Emacsu, navic proc bys to u OS produktu delal? Jenze v pripade binarniho blobu s uzavrenou licenci jsi v typickem vendor locku a uz se to ukazuje dneska...ceka se na verzi pro ARM, ceka se na verzi pro Chromebook atd.
Neřekl bych, že ty editory jsou populární především kvůli tomu, že jsou zdarma. Je spousta editorů co zdarma nejsou, a přesto bych je (teď už) nechtěl používat, ani kdyby mi za to někdo platil.
Oba ty editory jsou hlavně psány profíky pro profíky, pohybující se ve stejném oboru, takže i podobně myslící, což je ta nejlepší situace – přesněji, oni si to psali pro sebe a nabídli to i ostatním.
Základní problém vždycky je tvořit něco pro někoho jiného, což je obvyklá situace v byznysu.
> Proč? Protože všichni, kdo ho chtěli/potřebovali ho už mají (a tím pádem už za něj zaplatili).
To je blbost hned ze dvou důvodů - jednak ho všichni opravdu koupený nemají (spousta lidí ho používá jako trial), druhak se u sublime platí i za upgrade mezi verzemi, i když podstatně míň.
To by som s takou istotou netvrdil. Napriklad u mna je rada nastrojov a produktov, ktore som cas pouzival v trial verzii a potom za ne zaplatil, ked som usudil, ze je spravny cas.
Za Sublime Text som zatial neplatil, lebo zatial sa mi zda 70$ za takyto textovy editor, aj ked velmi schopny, prilis vela. Ale ak casom zlavnia, alebo uz mne nebude zalezat na 70$, tak bez problemov zaplatim.
Hodne ocenuji na Atomu plugin pro AsciiDoc. Pomaly mi Atom neprijde, ale pisu v nem jen vetsinou dokumentaci. Podobny editor je Brackets (kdyby podporoval nahled AsciiDoc vertikalne a ne jen horizontalne, tak mozna jeste lepsi). Dalsi plus je ze je Atom je zdarma a bezi vsude!
Ja to pochopil tak, ze se drzi principu webovych prohlizecu, aspon filozofie pluginu tomu hodne odpovida, vcetne informaci o poctu stazeni a pouzivani techto pluginu. Stejne je to napriklad v Eclipse (mozna i v JEditu, tam presne nevim) a stejne jako tady to jde vyplnout, coz ostatne vrele doporucuju udelat :D
Presne tak, vyvojari sleduju co sa ako pouziva, preto je google analytics zapnute. Staci vypnut balicek metrics, ako pisu vo faq https://atom.io/faq
Nemohu si pomoci, ale oproti Kate (v konzoli používám Vim) mi tady nepřijde nic zajímavého. Dobře, má to pár náhledových funkcí a nějaké další drobnosti, ale vcelku nic moc zajímavého. Kate navíc dobře zapadá do KDE a jeho text editujíc komponenta se využívá i jinde (Rkward, Kile, ...), takže člověk má stále to své stejné prostředí.
Uvidíme za pár měsíců. Podle mě je asi největší výhoda Atomu právě v možnosti snadné rozšiřitelnosti s využitím modulů, které se píšou ještě snadněji než pluginy pro prohlížeče, takže tady existuje reálná možnost, že budou vznikat zajímavé doplňky.
U nás se pravděpodobně Atom ujme ze dvou důvodů:
1) pluginy pro realtime prohlížení Markdown a AsciiDoc (DocBook viewer si asi nakonec napíšu sám, no uvidíme :-)
2) plugin ungit, který zpřístupní GIT rozumnou cestou i lidem, kteří by na CLI zbytečně zápasili
To mě hodně zajímá - je možné nějak rozumně a stabilně (=aby se to nerozsypávalo u BFUček někde na druhém konci světa:-) spojit dejme tomu Kate s grafickým GIT klikátkem a live previewerem DocBook/Markdown/AsciiDoc? To by byla hodně zajímavá alternativa k webovým klikátkům (které moc nechci udržovat) nebo Atomu.
Osobně už přes cca 20 let ve Win používám starý dobrý TextPad. Je relativně malý, rychlý, umí syntaxi (i tvorbu nových typů) psal jsem v něm zdrojáky pro LaTeX, C++ a další. Umí čísla řádků, sloupcové bloky (snad to píšu správně) a spoustu dalších věcí - třeba bmp zobrazí v hex režimu - což je pro mě docela podstatné, minimalizuje se do tray a podobný věci, umí spouštět externí aplikace - ladím pomocí něj tiskové sestavy do tiskárny etiket v jazyce CPL a tak podobně
Netvrdím, že je nejlepší, ale mě opravdu vyhovuje. Doporučuji vyzkoušet
Tak jsem ho taktéž vyzkoušel, nicméně jakožto člověk, který takovýto editor používá víceméně k psaní v TeXu (a ConTeXtu) je to zatím pro mě naprosto nepoužitelné. Zvýrazňování nevýrazné, plugin na TeX zoufalý ...
P.S. škoda, že ovládání Emacsu je tak komplikované, prostředí ve stylu AUCTex se u jiných editorů nevidí.
Kazdej ma zrejme jiny pozadavky, proto jsou ruzny editory. Kdyz delate na aplikacich tak nejake IDE ma smysl. Vim je fajn, ale musite si ho dobre nakonfit, ve vychozim nastaveni je to nic moc, coz casto argumentuji zastanci Emacs OS :). Co se geany tyce, tak ho celkem preferuji, ale nastesti jsem narazil na http://editra.org/preview a jsem spokojen. Jelikoz ladim spise mensi veci (skripty a konfiguraky) a naprosto mi vyhovuje s nekolika pluginy ktere ze na par kliku daji zapnout (filebrowser a projects - da se prochaze filesystem a vybrat slozku jako projekt - akorat bacha na odstraneni projektu abyste nezaplakali). Na psani webovych aplikaci jsou rozhodne lepsi IDE, ale ja chci editor ne IDE, ale na spravu scriptu a konfiguraku v ruznych formatech atd. si nemuzu stezovat.