Hlavní navigace

Barevná čtečka PocketBook Color Lux: první nesmělé krůčky k barvě

20. 2. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Elektronické čtečky s e-ink displejem jsou populární zejména díky vynikajícímu kontrastu, který připomíná čtení na běžném papíru. Bohužel zatím nebyly k dispozici barevné displeje typu e-ink, takže například čtení dětských ilustrovaných knížek nebylo dokonalé. PocketBook to zkouší změnit svou čtečkou Color Lux.

Měl jsem v ruce už poměrně velké množství čteček, žádná z nich ale nebyla barevná. Když proto přišla nabídka k zapůjčení čtečky PocketBook Color Lux, která se chlubí nálepkou „první elektronická čtečka s barevným e-ink displejem", byl jsem moc zvědavý. Barevný displej totiž může funkce čtečky výrazně rozšířit, kromě čtení dětských knih se tak otevírá prostor například pro komiksy, knihy s fotografiemi, barevnými obrázky, schématy a podobně. Na podobné knihy bylo doposud potřeba používat tablety, na jejichž displejích se ovšem čte hůře než na elektronickém inkoustu.

PocketBook se nezapře

Čtečka dorazila ve čtvercové krabici, ve které toho příliš nenajdete: USB kabel, nabíječku a čtečku samotnou. Ta na vás na první dojem zapůsobí poměrně robustně, což je dáno tím, že její displej nemá klasických šest, ale má osm palců. Díky širokému pravému okraji se poměr stran blíží čtverci a celkově nejde o příliš kapesní zařízení. V batohu se vám ale spolehlivě schová, protože je poměrně tenká (170 × 202 × 9 mm) a na svou velikost i relativně lehká (300 g). Má příjemně pogumovaná záda, takže se dobře drží.

PocketBook vedle Kindle Paperwhite, oba bez podsvícení

Na těle čtečky toho mnoho nenajdete, jen drobné zapínací tlačítko, jack konektor a pod šikovnou magnetickou krytkou micro USB konektor a slot na micro SD kartu. Zepředu jsou pak na krytu nakresleny další ovládací prvky: nad displejem je posuvník pro regulaci jasu a na pravém panelu jsou tlačítka home, posun stránek a menu.

Chytře vymyšlená krytka ukrývá paměťovou kartu a mikro USB konektor

Poznámka: Pozor na to, že čtečka klame tělem. Horní posuvník pro nastavení jasu je senzorický a tlačítka po straně vypadají stejně. Nejprve jsem si myslel, že tlačítka nefungují, protože nereagovala na doteky. Ukázalo se, že čtečka je v pořádku, ale tlačítka nejsou senzorická, ale klasická mechanická. I když to tak nevypadá, plast se v daném místě mírně (opravdu velmi mírně) promáčkne a tlačítko cvakne.

Tlačítka vypadají dotykově, ale jsou mikrospínačová

Ovládací prvky jsou sice jen na jedné straně, ovšem stejně je nebudete používat příliš často. Čtečka je totiž dotyková a většinu funkcí ovládnete přímo na displeji. Tlačítka sice umožňují obracet stránky, ale jsou titěrná a nejsou oddělená od okolí, takže je poslepu nenahmatáte. Pravděpodobně tak budete otáčet stránky jen ťukáním do displeje.

Po zapnutí je čtečka připravená zhruba za deset sekund k práci. Pokud jste někdy drželi nějaký PocketBook (my jsme recenzovali PocketBook Touch Lux), budete v prostředí čtečky jako doma. Multitasking, možnost doplnění aplikací, hudební přehrávač, třídění knih podle adresářů. To všechno tu je.

Poctivá čtečka

Čtečky PocketBook jsou známé velmi dobrou softwarovou výbavou a ani Color Lux není výjimkou. Podporována je slušná řádka formátů: PDF, EPUB, DJVU, FB2, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM a HTML. Čtečka nabízí dvě aplikace: Adobe Reader a FBReader, takže si poradí i s knihami ve formátu PDF a EPUB, které jsou chráněné pomocí DRM.

Kromě toho je uvnitř předinstalováno několik aplikací, díky kterým můžete zobrazovat obrázky ve formátech JPEG, BMP, PNG a TIFF nebo poslouchat zvukové soubory v MP3. Čtečka také disponuje možností předčítat psaný text, ovšem pouze v angličtině, ruštině a němčině.

Prostředí čtečky je klasické, jen trochu barevné

Dále jsou ve čtečce integrované aplikace jako kalendář, psané poznámky, prohlížeč (umí IPv6), kalkulačka, několik her, slovník, omalovánky pro děti a pár dalších drobností. Pokud se rádi socializujete, má čtečka integrovanou službu ReadRate, která umožňuje posílat na sociální sítě informace o knihách, které právě čtete nebo krátké citace z nich. K tomu dobře poslouží integrovaná WiFi.

Dotyková vrstva je kapacitní, takže by měla reagovat dostatečně přesně, bohužel si na ni ale musím trochu postěžovat. Její reakce se nedají srovnat s reakcemi mobilních telefonů, poměrně často se mi stávalo, že čtečka na letmý dotek nezareagovala a bylo potřeba prst na displeji více „rozplácnout“, aby se očekávaná akce odehrála. Zvyknout se na to dá, ale není to příliš příjemné.

Barevný displej

Samozřejmě vás bude zajímat nejvíc 8" barevný displej s názvem E Ink Triton. Ten slibuje zobrazení 4096 barev a podsvícení. Jak je u e-inku obvyklé, nesvítí jednotlivé body, ale plocha je nadsvícená ze spodní strany řadou ledek. Takto svítí například Kindle Paperwhite nebo Bookeen Odyssey HD FrontLight, ale i další čtečky. Podsvícení je rovnoměrné a reguluje se pomocí už zmíněného senzorického posuvníku. Ten funguje jako touchpad, takže je potřeba po něm prstem přejíždět nahoru a dolů a tím jas měnit. Nejnižší hodnota je „úplně zhasnuto“, takže není nutné si svítit vždy.

Bez podsvícení toho příliš vidět není

Ihned po zapnutí čtečky se dostanete do hlavní nabídky, které vévodí čtyři barevné ikony. Prostředí čtečky je mírně obarveno, upraveny jsou ikonky, různé lišty mají svou barvu a podobně. Naštěstí se nekonají zbytečné vizuální orgie jen pro předvedení barevnosti displeje. Rozhraní je pořád hodně textové a velmi střízlivé.

Poměrně rychle získáte první dojem z barevného displeje. Bohužel nedosahuje takového kontrastu jako klasické e-ink displeje a bez podsvícení toho na něm uvidíte poměrně málo. Pokud jste (jako já) čekali stejný komfort jako na jiných čtečkách, jen okořeněný barvami, budete zklamáni.

Pokud si posvítíte, kontrast se výrazně zlepší

Pokud ovšem podsvícení zapnete, dojem se výrazně zlepší. Kontrast naroste a můžete začít pohodlně číst. Dojem je pak podobný jako při čtení na tabletu, přesto je díky bočnímu podsvícení čtečka stále příjemnější než LCD displej. V následující galerii si můžete prohlédnout PocketBook Color Lux v porovnání se čtečkami Kindle Keyboard, Kindle Paperwhite a tabletem iPad Retina.

Jak vidíte, barevné podání není nijak ideální. Barvy jsou sice vidět, ale nejsou tak výrazné jako na papíře nebo na LCD displeji. Jejich kontrast je poměrně slabý, slabší než u textu během čtení. Hodně záleží na konkrétním obrázku, který si zobrazíte, ale například fotografie často připomínají zobrazení na starém EGA displeji. Už prostě nejsme zvyklí na 4096 barev a spolu s nižším kontrastem je výsledek rozporuplný.

Hodně záleží na intenzitě podsvícení a na podmínkách v okolí. Pokud jste v běžné špatně osvětlené místnosti a vytáhnete podsvícení na maximum, vypadá obraz na čtečce poměrně dobře. Pokud ale budete svítit jen napůl, moc toho na displeji neuvidíte. Při čtení venku na plném slunci pak už podsvícení přestane prakticky hrát roli, protože se stává neviditelným. Kontrast pak sice postačuje na běžné čtení, ale tak pohodlné jako klasická e-ink čtečka to prostě není. Prohlížení barevných obrázků je pak spíš utrpení.

Srovnání s iPadem: PocketBook opravdu není tablet

Nesmíte se tedy nechat zmýlit barvami a považovat PocketBook za tablet nebo fotorámeček. Omezení současného barevného e-inku mu nedovolí uniknout z ohrádky „čtečka“ a překročit vlastní stín. Pořád se jedná o čtečku knih, která ale navíc umí v knihách ukázat obrázky. Tečka.

ICTZ23

Na půl cesty

PocketBook Color Lux je díky novému displeji zvláštně na půl cesty. Není to ani čtečka s „papírovým displejem“ ani tablet s „krásně barevným displejem“. Má sice pro čtení lepší kontrast než tablety, na druhou stranu nedosahuje jejich kvalit co do podání barvy. Pokud tedy potřebujete číst barevné knížky a tablet vám k tomu nevyhovuje, můžete PocketBook zkusit. Pokud ale chcete univerzálnější zařízení, na kterém byste rádi prohlíželi i fotky z dovolené, musím vás varovat: e-ink na to ještě není připravený.

Na druhou stranu je to poměrně zajímavá ukázka toho, kam se tato technologie ubírá a pokud dojde v rozumné době ke zlepšení na úroveň klasických černobílých displejů, půjde určitě o velmi zajímavou věc. Zatím bych ale s koupí nespěchal. Šest a půl tisíce je za první nedokonalý pokus dost.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.