Hlavní navigace

Bezdrátově a rychlostí 6 Gbps, hlásí z Německa nový rekord

29. 5. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Google vyhrál spor s Oraclem, Facebook vás bude sledovat, i když ho nepoužíváte, Twitter mění deset let staré pořádky a nabídka aktualizace na Windows 10 je ještě dotěrnější.

Software a hardware

Němečtí výzkumníci dosáhli světového rekordu v rychlosti bezdrátové datové komunikace. Na vzdálenost 37 kilometrů se jim podařilo přenášet data rychlostí 6 Gbps. Vyvinuli pro to vlastní (a velmi výkonné) vysílače fungující v pásmu 71–76 GHz, jinak využívaném pro pozemní a satelitní vysílání. V jiných pásmech prý takové rychlosti dosáhnout nelze. Přestože dosažená rychlost je spíš pro ukázku a v praxi ji nějak zvlášť nepotřebujeme, technologie může přinést vysokorychlostní a relativně levné připojení k internetu do odlehlých oblastí. Jediným omezením je nutnost přímé viditelnosti.

Microsoft by rád co nejvíc uživatelů dostal na Windows 10, ale mnozí odmítají upgradovat, přestože to z Windows 7 nebo 8 mají zadarmo (ale už ne na dlouho). A tak Microsoft zase přitlačil na pilu. Nově se upgrade automaticky naplánuje a uživateli se zobrazí okno s touto informací. A i když uživatel klikne na křížek, což by mohlo evokovat, že se plán zruší, tak tím nic nezmění. Pokud chce uživatel upgrade zrušit, musí kliknout na nenápadný odkaz ve vysvětlovacím textu. Internet už zaplavily stížnosti uživatelů, kterým se tak proces upgradu spustil, aniž by to chtěli.


Autor: LumpymayoBNI

Webové novinky

Facebook oznámil, že začne pomocí cookies sledovat i uživatele, kteří tuto sociální síť nepoužívají. Samozřejmě k tomu využije embedované prvky jako tlačítka či komentáře, které už se nachází téměř po celém webu. Důvodem je lepší cílení reklam a Facebook si tak otevírá vrátka, aby se jednou mohl stát přímým konkurentem reklamních systémů jako třeba AdSense. Už v minulosti se objevily známky, že služba do určité míry sleduje i neuživatele, ale Facebook je dementoval nebo takové chování označil za bug. Pro zamezení sledování můžete použít rozšíření, které prvky Facebooku zablokuje, např. Privacy Badger nebo Ghostery.

Hudební streamovací služba Spotify snížila cenu svého rodinného tarifu. Ve většině světa na 15 dolarů, což je podobně jako u Google Play nebo Apple Music. Pro Českou republiku platí ještě lepší cena, a to 9 eur. Rodinný tarif může používat až šest lidí, přičemž každý má vlastní účet. V takovém případě to v přepočtu na jednoho vyjde 1,5 eura, což je ve srovnání s osobním tarifem za 6 eur opravdu velký rozdíl. Ani přes slovo rodinný v názvu Spotify nijak neupravuje, kdo tarif může používat. Můžete ho tak klidně používat i s kamarády.

Spotify nabízí i přehrávač pro Linux

Spotify nabízí i přehrávač pro Linux

Sociální síť Twitter chystá několik na první pohled malých změn, které by však měly značně usnadnit používání. Do limitu 140 znaků už se nebudou počítat odkazy, fotografie a nick na začátku tweetu, pokud na něčí tweet reagujete. Dále přibude možnost retweetovat vlastní tweety a také sám sebe citovat. A nakonec – pokud někoho budete chtít zmínit hned na začátku tweetu, už nemusíte používat onu tečku, případě jiný znak. Pokud se nejedná o odpověď na jiný tweet, zpráva se v časové ose zobrazí všem.

Byznys, politika, právo

Oracle prohrál soudní spor s Googlem, který inicioval a kde Google vinil za použití jeho technologie z Javy v Androidu. Porota však nesouhlasila a jednání Googlu, které spočívalo v reimplementaci 37 API Javy, označila za fair use. Pokud by Oracle uspěl, očekávalo se, že by po Googlu požadoval náhradu škody až ve výši 9 miliard dolarů. Jak už to ale bývá, toto vítězství zřejmě nebude definitivní a případ se ještě může táhnout roky. Oracle se pravděpodobně odvolá.

Šedesátka internetových společností, včetně např. Mozilly, Kickstarteru, Redditu, Vimea nebo Duck Duck Go, poslala otevřený dopis americké Federální komunikační komisi (FCC), ve kterém ji žádá, aby zaujala stanovisko k tzv. zero-ratingu, který uplatňují někteří mobilní operátoři. Jedná se o praxi, kdy za používání konkrétních služeb neúčtují datové přenosy. S tím už se setkáváme i u nás, typicky pro Facebook. Podle signatářů dopisu je takový přístup proti síťové neutralitě, kterou v minulém roce znovu posvětila americká vláda, a značně znevýhodňuje konkurenční služby.

Na koncilu pro konkurenceschopnost Evropské unie bylo rozhodnuto, že všechny vědecké studie financované z veřejných peněz EU nebo členských států budou muset být volně dostupné, a to nejpozději do roku 2020. Zatím však nebylo rozhodnuto, v jaké formě a zda EU připraví nějaký centrální repozitář. Zveřejněna by měla být také vědecká data v dobře přístupné podobě, ale zde může být uplatněna výjimka – např. pro data chráněná duševním vlastnictvím nebo data, která by mohla ohrozit soukromí účastníků studie. O (ne)dostupnosti studií je v poslední době víc píše kvůli popularitě pirátského repozitáře Sci-Hub. Problém se týká hlavně Spojených států, v Evropě je dostupnost relativně lepší.

Francouzské ředitelství Googlu mělo nemilou návštěvu. Přibližně stovka úředníků se jala prověřovat jeho účetnictví, protože firma je vyšetřovaná kvůli finančním podvodům a praní špinavých peněz. Google se pouze vyjádřil, že dodržuje zákony a s úřady plně spolupracuje. Není tajemstvím, že většina internetových firem včetně Googlu ve velkém optimalizuje daně, což se řadě zemí nelíbí; Francii zejména. Na druhou stranu si jen těžko můžeme představit, že by to druhá nejhodnotnější firma na světě dělala jinak než v mezích zákona. Na verdikt si ale budeme muset počkat.

Zajímavosti

Grafický editor Krita informuje o tom, odkud bere peníze (hlavně Kickstarter, samozřejmě) a jak s nimi nakládá. Téměř tři čtvrtiny jdou vývojářům. Ti nemají nahradit dobrovolné přispěvatele, ale je důležité, aby měl někdo vyhrazený, a tedy zaplacený, čas na správu projektu a vývoj zásadních funkcí.

Před deseti lety, 24. května 2006, Valve oznámilo, že pracuje na dalším pokračování herní série Half-Life, konkrétně Half-Life 2: Episode 3. Jak známo, dosud nic nevyšlo a z neexistujícího pokračování se stal internetový mem.

Reddit přidal možnost nahrávání obrázků. To asi přidělává starosti službě Imgur, která dosud byla hlavním dodavatelem obrázků pro Reddit a které Reddit pomohl k dnešní pozici.

Linux Journal píše o tom, jak probíhá migrace Italského ministerstva obrany na LibreOffice. Pilotní provoz na cca pěti tisících počítačů proběhl bez větších problémů.

Jak šifrovaná e-mailová služba Protonmail filtruje spam? Na jejím blogu o tom vyšel zajímavý příspěvek, který by měly následovat ještě dvě části.

Fancy – další malý počítač určený pro provoz Chromium OS, Ubuntu nebo Androidu. Nabízí ho projekt Chromium OS for SBC, který mj. připravuje Chromium OS pro Raspberry Pi.

comupterworld - webcast prosinec

Fancy používá bytelný case ISK110 VESA

Fancy používá bytelný case ISK110 VESA

Norton označoval oficiální stránky Linuxu na Kernel.org za škodlivé. Mohlo za to jedno ze zrcadel, které distribuovalo také software fgdump pro lámání hesel.

Na Ars Technica vyšel podrobný článek o tom, jak se jezdí s autopilotem v elektromobilech Tesla.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.