I klasický souborový systém umožňuje zpřístupnit soubory jen pro určitá oddělení. Je to sice trochu krkolomnější, ale v mnoha případech to postačí:
1) Přidat skupinu oddelcde
2) Přidat oddelcde všem uživatelům z oddělelní C, D a E jako druhotnou skupinu.
3) chgrp oddelcde soubor.
Vzpomínám-li si dobře, Unix se svou metodou UGO vznikl v laboratořích AT&T někdy koncem 60. let jako zjednodušení systému Multics. V něm se nastavoval přístup k souboru pro každého uživatele zvlášť.
Nedostatek je v příliš obecném pojmu zpřístupnit. Pokud má mít k jednomu souboru 10 lidí práva RW, dalších 10 lidí R- a zbytek světa nemá mít přístup, nedovedu si dost dobře představit, jak by se to v UGO řešilo (bez použití nějakých SUID programů nebo podobných technik ve stylu CVS).
Pane Bobcik, konkretni reseni me sice nenapada, ale uprime: Vy jste se s timto pripadem nekdy setkal? Asi 10 let se venuji sprave unixovych systemu (tru64,Solaris,Aix,HPUX,Linux) a nikdy jsem podobnou vec nepotreboval. Kdybych potreboval, tak bych nastavil atribut group na cteni/zapis a pro cteni bych napsal desetiradkovy programek, ktery by mel prava -r-xr-s--x a skupinu umoznijici cteni/zapis souboru a proste bych si zkontroloval login a program by se choval jako cat.... A uzivatele, kteri mohou zapisovat, bych pridal do pomocne grupy. Unix nabizi mnoho moznosti....