Hlavní navigace

Bloboats

25. 8. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vítr přinášející vábivou nejistotu a dobrodružství se vám opřel do plachet a napnul je. Kapitán s pevným pohledem vstoupil na palubu. Jste připraveni k vyplutí na plavbu, jež může být vaše poslední? Dosáhnete svého cíle, či se stane modrá, nekonečná pláň vaším hrobem, kde vedle ostatních nešťastníků spočinete na věčnosti?

Bloboats je arkádovým závodem ve stylu X-Moto nebo Elasto Mania. Tentokrát nic nesbíráte, ale musíte překonat náročnou trasu a dosáhnout vytýčeného bodu, jímž je záchrana lodi MS Enterprise. V cestě vám stojí zmutované mořské příšery připomínající chobotnice, zrádná skaliska nebo samotný nelítostný oceán. Překážky zdoláváte pomocí šikovného využívání vln a techniky skoku po ponoření. Máte jediný pokus na zdolání celé trasy. Jakmile bolestivě zahynete, musíte celou trasu absolvovat znovu, žádné trapné záchytné body. Společně s předem danou, neměnnou obtížností se Bloboats stává vcelku obtížnou hrou. Alespoň mi to tak přišlo.

BB 1

Samozřejmě se vše snažíte překonat v co nejlepším čase, který je zaznamenán do scoreboard v hlavní nabídce hry. Je uveden hráč a vedle něj doba. Dokončíte-li určité kolo a chcete si jej časově vylepšit, není problém. Nastává závod mezi zkušenou minulostí a sebevědomou přítomností. Nenechte se zmást napůl průhlednou lodí duchů, která vyjíždí s vámi. Je to plachetnice držící rekord. Kdyby vás příliš rušila, není problém ji v hlavním menu vrátit do záhrobí. Celkem na vás čekají dva Bloboats objasňující tutoriály a šestnáct nelehkých levelů. Plavba začíná ve Spojených státech a končí ve světoznámé HV-Arena v Helsinkách. Mnoho lodí bude vytrženo z neochvějných rukou osudu zmaru. Bojujte proti hroznému Neznámému mistru, který je vlastně váš otec, že, Luku?

BB 2

Rozhodně tvůrcům neodpírám smysl pro humor a provázanost. Je zde možnost omezený počet levelů přeskočit, jak jsme ostatně třeba z ElastoManie zvyklí. V samotné hře nás vždy na začátku kola uvítají pár větami v levém horním rohu obrazovky, někdy zpráva nepotěší, jelikož je zlou předtuchou, že to nebude procházka růžovým sadem, a potom hned po zmáčknutí klávesy vyplouváte. Co ještě nalezneme v Bloboats? Možnost nahrát si vlastní jízdu a pak následné přehrávání. Před samotným vyplutím bychom si ještě měli zvolit kapitána v hlavním menu. Na posádku stejně jako slavný Rum nevěříte, takže jste v tom sami. Pod nabídkou options si můžeme například změnit rozlišení od 640×480 do 1280×1024, vypnout/zapnout loď duchů, detaily, změnit nastavení kláves či hlasitost hudby a zvukových efektů.

BB 3

Ladně přejdu k hodnocení dojmu. Hudba není špatná, jen zbytečně stereotypní a ačkoli je hravá a veselá, omrzí a začnete ji nenávidět. Obzvlášť jakmile si ji spojíte s neúspěchem v kole. Asociace je nebezpečná. Grafika je kvalitní. Není prokreslená do detailů, spíše strohá, ale šikovně to maskuje, takže vám to ani nepřijde. Přivítá vás rozmarná hlavní nabídka a v kole jste zabráni do řízení lodi. Hratelnost je obtížnější. Chvílemi máte pocit, že si neposedná bárka dělá, co si zamane. Ovládání je bez problémů, libovolně jej můžete měnit. Zahrnuje tyto položky: zpátečka a pohon dopředu, otáčení lodi po a proti směru hodinových ručiček. Klávesu skoku, přičemž čím více jste pod vodou, tím větší bude následný skok nad hladinou. Přetočení lodi a přiblížení či oddálení lodi. Rovněž si hru můžete kdykoli stopnout. Bloboats není ani zbytečně náročná hra, a tak tvoří zábavu pro široké herní osazenstvo.

Cloud23

BB 4

Myslíte si, že náročnou plavbu ve zdraví přežijete? Pokud ano, bylo by vhodné to také dokázat. Stáhněte si tedy hru a vydejte se na širé moře, kde vás zajisté čeká váš osud. Jaký však netuším. Bachův Racek vylétá na další z objevných letů a vy opouštíte bezpečný přístav za východu slunce.

Instalace není nic složitého, ze stránek hry si stáhneme nejnovější verzi 1.0.1, konkrétně zdrojové kódy (ještě je k dispozici binárka pro Windows). Po rozbalení zde nenajdeme klasický configure skript, ale vrhneme se rovnou na make  – no, ne tak hned, ještě si obstaráme knihovny SDL, SDL_image, SDL_net, SDL_mixer a libvorbis. A také jejich devel verze. Po kompilaci spouštíme bin/bloboats v adresáře se zdrojovými kódy nebo nainstalujeme do systému pomocí make install.

Autor článku