Hlavní navigace

BSD výhledově s HiDPI a Waylandem, TrueOS přidává vylepšení kolem OpenRC

17. 12. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Testování rozhraní NVM Express „po drátě“, dvě nové varianty Linux Mint 18.3, podpora otevřeného formátu HDR10+ v Amazon Video, Mir 0.29 či těžební karta Inno3D stavějící na GPU Nvidia.

TrueOS v nové verzi 17.12 přináší přepracované OpenRC

Unixový systém dříve známý jako PC-BSD, pokračuje ve své „misi“ za variantu FreeBSD přívětivou běžným lidem. Nejnovější vydání se soustředilo na čištění kódu a stabilizaci významných prvků jako právě OpenRC, rychlosti startu systémů, správu odpojitelných zařízení, integraci SysAdm API, vylepšení desktopového prostředí Lumina atd.

Nově jsou k dispozici též instalační obrazy serverové verze s textovým instalátorem, včetně podpory virtualizačních systémů (bhyve, …). Díky FreeBSD v útrobách si lze ze serverového hlediska připsat na seznam též správu a reportování OpenRC pomocí Sane, spolehlivý neinteraktivní aktualizační mechanismus plus fail-safe boot, grafickou správu TrueOS serverů skrze SysAdm, LibreSSL jako základ pro SSL atd. Systém je také menší díky odebrání starých verzí GCC (lze doinstalovat) a nechybí mu podpora nových grafických karet a čipsetů (vč. Wi-Fi, ethernet atd.).

Celkově je připravena podpora OpenRC služeb pro více než 1100 balíčků třetích stran. Tvůrci přepracovali i OpenRC pro samotné FreeBSD, díky čemuž systém ještě rychleji startuje. Základ systému (FreeBSD base) vychází z verze 12.0-CURRENT z 4. prosince 2017 (Github commit 209d01f), porty jsou založeny na verzi z 30. listopadu, desktop Lumina pak povýšil z 1.3.0 na 1.4.1, PCDM podporuje více souběžných grafických sezení. Integrována je podpora všech hlavních souborových systémů (UFS, Ext, FAT, exFAT, NTFS, …). Ke stažení.

CS24_early

NVM Express provedla další testování NVMe Over Fabrics

NVM Express je výrazně paralelizované a výrazně flexibilnější rozhraní pro datové přenosy (zejména ve srovnání se stařičkých AHCI u pevných disků), které reálně najdeme v mnoha SSD. Zastřešující organizace poslední měsíce připravuje podporu tohoto protokolu na delší vzdálenosti. Nedávno proběhlo testování shody v rámci akce NVMe Plugfest konané v University of New Hampshire Interoperability Laboratory na přelomu října a listopadu.

Jednalo se o první takové testování nové části standardu NVM Express, přičemž zahrnovalo použití rozhraní RoCE (Remote Direct Memory Access (RDMA) over Converged Ethernet) a Fibre Channel. Výstupem je 14 nových certifikovaných produktů na seznamu NVMe Integrators a jeden na NVMe-MI Integrators. Osm nových se objevuje na novém seznamu NVMe-oF Integrators (zahrnuje právě RoCE / Ethernetové prvky, Fibre Channel prvky a také software). Další NVMe Plugfest se bude konat na jaře 2018.

Krátce

  • Po vydání s „domovskými“ desktopy MATE a Cinnamon přichází nejnovější Linux Mint 18.3 také ve verzích s desktopovými prostředními KDE a Xfce. Podrobnosti této verze jsme přinesli začátkem prosince.
  • Malá lehká distribuce založená na Debianu přichází v nové verzi. MX Linux 17 staví na Debianu 9.3 (jako Slax), Xfce 4.12.3 ad. Podporuje i 32bit x86 a na strojích s více RAM přináší kernel s podporou PAE.
MX Linux 17

MX Linux 17

  • Amazon vydal prvních 100 filmů ve formátu HDR10+ pro letošní (4k) televizory Samsung. Jde o zajímavý počin díky tomu, že Samsungem navržený nadstandardní HDR formát HDR10+ je na rozdíl od Dolby Vision nezatížen licenčními poplatky, přitom též disponuje podporou dynamických metadat.
  • Weston dostal díky novému přispěvateli do tohoto projektu Wayland kompozitoru prozatím nezačleněné patche řešící podporu FreeBSD, statické linkování pro backend, GL renderer a lepší škálování na HiDPI monitorech. Doporučit lze vyzkoušení s grafickými jádry Intel / AMD. Prozatím ale není jasné, zdali budou patche do projektu začleněny, neboť by to představovalo větší údržbu kódu, navíc vývojáři Westonu nemají zkušenosti s vývojem pro BSD.
  • Mir 0.29 vylepšuje podporu Waylandu. Kromě ní došlo i na úpravy související s možností provozovat Mir na Fedoře (26, 27, Rawhide), aktualizacím dokumentace či podpoře snímků obrazovky skrze sdílenou paměť a SHM buffery.
  • Inno3D vydává speciální grafickou kartu pro těžbu kryptoměn. P104–100 Crypto-Mining Accelerator navyšuje výkon oproti předchozímu modelu o 40 % a nese 4GB 11GHz GDDR5X paměti. GPU nese 1920 CUDA jader, TDP karty je na hodnotě 180 W (je napájena 8pin PCIe konektorem), ta pak neobsahuje žádné grafické výstupy.
Inno3D P104-100 Crypto-Mining Accelerator
Autor: Inno3D

P104–100 Crypto-Mining Accelerator

  • Čerstvě uvedená špičková grafika Nvidia Titan V s cenovkou 79 tisíc Kč vyvolává mnohé otázky. Ve chvíli, kdy vyšlo v recenzích najevo, že není ani o pětinu rychlejší než předchozí, podstatně levnější generace, bylo jasné, že GPU generace Volta není ani tak silné ve hrách, jako jinde. První server otestoval těžbu kryptoměn a kupříkladu u Ethereum dosahuje Titan V výkonu i přes 80 MH/s (v závislosti na míře přetaktování).
Výkon Nvidia Titan V v Ethereum (12/2017)
Autor: Hothardware

Výkon Nvidia Titan V v Ethereum (12/2017)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.