Zajimalo by me jak je na tom trh s elektronickymi casopisy a novinami. Tento trh je ve svete i cesku mnohem mladsi nez s elektronickymi knihami. Zda je tento trh na tom podobne nebo se vyvije jinak. Predpokladam, ze bude mnohem mensi, okolo sebe se setkavam jen se ctenari elektronickych knih.
"čítačky" skrývajú netušené možnosti (http://lindanemcova.blog.sme.sk/c/299416/S-cloudom-na-statnice.html), ale aj netušené problémy (http://vyskoc.sk/?p=258). je zaujímavé, že obe písali dievčatá a popisujú celkom nový pohľad na problematiku.
Myslím si, že časopisy a novinky pro čtečky nemají na našem trhu žádnou šanci.
Časopisy vhodné pro čtečky (tj. prezentující hlavně text a obrázky jen okrajově jako např. Respekt) mají hodně konzervativní čtenáře a ti budou "fetišistiky" trvat na papíru a trafikantce .)
a časopisy, které by průměrného e-bookáře asi zajímaly, obrázkové a stylobvé (designové) ty se zaase pro čtečky nehodí technicky
Vydavatelé by měli pochopit jednu věc, knihy jsou spotřební zboží a tak by je měli také ocenit - u eknih mají jen jednorázový náklad a pak už jen nepatrné částky za skladování na nějakém serveru. Měli by si přestat stěžovat a otevřít trh pro širší veřejnost a nabídnout knihy v cenách "levných DVD", knihy jsou stejně jako DVD spotřební zboží a většina si je přečte pouze jednou. Tak jako se mi nevyplatí zaplatit přes 500Kč za hodinu a půl dlouhý film(s množstvím reklam a varování), na který se podívám jednou, stejně se mi nevyplatí zaplatit o nepatrně menší částku za eknihu než papírovou knihu. Nemám problém investovat vysoké částky(v řádech tisíců ročně) do technické literatury(která v elektronických verzích v podstatě neexistuje), protože vím, že se k ní vrátím a nebudu jí číst jen jednou, ale to se u beletrie neděje.
Nebylo by tedy lepší zapojit trochu mozek a snížit cenu např. na 30-60Kč za knihu a za tuto cenu prodat 100 ks oproti jednomu kusu za původní cenu 250kč? Teorie mezního užitku se probírá snad ve všech ekonomkách nebo že by o ní ještě neslyšeli?
Druhá věc - vydavatelství pravděpodobně nevydělají více než vydělávají teď, protože pouze "přelijí" čtenáře z papírových do digitálních knih, ale jsou to ti samí čtenáři se stejným rozpočtem. Jejich pravá konkurence je ostatní audiovizuální obsah a volnočasové aktivity, nikoli "pirátské" eknihy.
V článku byly zmíněno, že se prodejci eknih snaží ukázat na výhody nákupu eknih oproti stahování, rád bych nějaký věděl. Mohl by to být možnost vyhledání a stáhnutí do čtečky, jenže tak jednoduché to není, většinu knih o kterou bych měl zájem prostě v těchto e-knihkupectvích nenajdu nebo nejsou ve vhodném formátu či dobře uzpůsobené pro 6" displej nebo ještě neuplynula doba hájení před vydáním e-verze od tištěné. A když už se najdou, jsou stejně drahé jako jejich papírové verze. Jaká je tu ta výhoda oproti "pirátským" verzím, které jsou sice občas nekvalitní a musí se protáhnout přes Calibre, ale to je otázka chviličky oproti času čtení.
NABÍDNĚTE NEOMEZENÝ(nebo omezený např. 30 knih měsíčně) PŘÍSTUP DO VAŠÍ DATABÁZE KNIH ZA MĚSÍČNÍ POPLATEK NAPŘ. 200KČ a myslím že nebudu sám, kdo by to přijal s nadšením. To je to co tu chybí - u papírových knih měli lidé knihovny, ty ale pro elektronické knihy neexistují a lidé(ti samí, kteří si dříve půjčovali v knihovnách) si tak půjčují "pirátské" verze. Tady prostě vydavatelství netratí a jakékoli škody jsou pouze vymyšlené, tak jako u "pirátských" verzí filmů.
Já si tedy radši připlatím za nadbytečného vydavatele, než abych musel číst nezkorekturovaný a nezredigovaný text jako Sea Creature. Možná jsem výjimka, ale mě prostě vadí, když jsou v knize na každé stránce hrubky nebo když postava mluví sama se sebou, protože se autor trochu zapletl a prohodil jména. (A mezi námi, to, že ten zbytečný vydavatel investuje svůj čas a peníze do toho, aby autorovi řekl, že tu knihu musí předělat, protože takhle stojí za starou bačkoru, to je pro mě taky docela přidaná hodnota.)
Pletes si vydavatele s tiskarem a distributorem. Nakladatel/vydavatel je tu hlavne proto, aby pomohl autorovi knihu napsat (resp. prekladateli prelozit) v co nejlepsi kvalite tim, ze na ni provede edicni opravy a korekturu. K tomu zajisti sazbu a obalku. Tiskar je tu kvuli tomu, aby se kniha vytiskla, a distributor (pokud si distribuci vydavatel nedela sam) kvuli tomu, aby se dostala do obchodu a propagovala se. K te propagaci se casto prida i knihkupec, ktery ostatne v pripade e-knih splyva s distributorem. Jinak je tu hlavne proto, aby knihu prodal.
Pro spoustu lidi je dulezita jednoduchost a pohodlnost. Kdyz bych mel moznost si knihu za 60Kc primo ve ctecce koupit a rovnou cist, tak se mi nebude chtit hledat na webu, ulozto a stahnout si nejprve nekolikrat neco jineho nebo ve spatne kvalite nebo v jinem formatu a pak si to strkat do ctecky. U papirove knihy s peknou vazbou, dobrym papirem, ... chapu vyssi naklady. Ale ekniha ma naklady minimalni, ty ceny jsou vysoke.
Ja jsem se ptal prece na neco uplne jineho.
A mimochodem, naklady na eknihu a papirovou knihu jsou plus minus stejne. Zakladni a hlavni prace na knize je, ze ji nekdo napise, a dale editor, korektura, sazba a tak dale - to vsechno je zdlouhava lidska (rozumej draha) prace. Vytvoreni papirove podoby dnes delaji stroje a naklady na material a dopravu jsou marginlani, na cene knihy delaji zhruba 20 %.
Ano, ale všechny tyhle platby jsou jednorázové (co jsem někde četl, tak se pohybují okolo 15-40 tisíc za knihu) a když je rozpočítáte na prodané kusy(tištěné a eknihy dohromady), tak to jsou řádově koruny až desetikoruny ne-li méně. Samozřejmě se to kniha od knihy liší. Ale u eknih poté odpadá jakékoli další náklady - pouze poplatek za "udržování" serveru/hostingu. U tištěných knih se však musí platit tisk, který dělá 20-30% z ceny a neustále se musí platit pronájem skladovacích prostor/knihkupectví. Ta základní a hlavní práce - že knihu někdo napíše bohužel cenu příliš netvoří, známější autoři jsou rádi, když získají 30% z prodaných knih, méně známí autoři jsou rádi i za 20%. Vše ostatní jde nakladatelům a státu. Tady to bohužel není jako na Appstore či Google Play, kde autoři dostanou 70%.
S cenou eknih se dá tedy velice snadno hýbat, tam je jediný fixní poplatek prvotí náklad, jinak jsou ostatní náklady variabilní(v procentech).
To by platilo, kdžby se tech elektronickych knih prodavalo desitky tisic, jako na amazonu. U nas se jich prodavaji spise jen ty desitky. A v takovem pripade nelze zanedbat pícatecni fixni naklady. Dnes se u nas elektronicke knihy prodavaji levneji, ale prakticky neopravnene, je to dotovano prodejem papirovych knih. A bohuzel v cesku, kde moralka je spise sproste slovo a kde se lide citi opravneni ukrast vse, co neni pribite, to ani do budoucna nevypada ruzove. Nejsme na to dostatecne vyspeli a poskodime tak akorat sami sebe.
Veškeré vaše bláboly o cenách e-knih jsou čistá lež, která má ospravedlnit to, že nechcete za knihy platit. Budiž, máme svobodu, nemůžeme vám knihy nutit. Ale prosím nelžete. Náklady na přípravu knihy 15-40 tisíc? Autorská práva za dobrou zahraniční knihu jsou běžně 4-5 tisíc euro + procenta z každého prodaného kusu, tedy násobek, překladatel bere podle doporučení Obce překladatelů zhruba 150-180 Kč za normostranu, za vašich 15 tisíc by tedy přeložil sotva třetinu knihy. U českých autorů je situace samozřejmě lepší, ale zase žádný z nich neprodává takové náklady. Takže jak máme prodávat vaše levné e-knihy za 40-60 Kč, když jen poplatek za autorská práva nebo honorář autorovi a nutná redakce činí v přepočtu na knihu mnohem více? Průměrná komerč ní kniha přijde na 200 až 300 tisíc, ať se vám to líbí nebo ne. Nekupujte si knihy, jestli nechcete, ale prosím nelžete!
Mimochodem, tady je krasny priklad toho, ze kdyz je mozne snadno krast, tak ani pohodlny levny nakup neni resenim. http://www.cnews.cz/20-kc-za-hru-bylo-hodne-skvely-dead-trigger-je-ted-kvuli-piratum-zdarma
Za uspechem apple nestoji jednoduchost a nizka cena, ale efektivni ochrana pred piratstvim. Stejne jako u papirovych knih.
Lol ... cokoli co je na applestore si lusknutim prstu zprovoznim zdarma ... a stejne tak kdokoli dalsi ...
99% ebooku je scan z papiru ... nekdo si totiz narozdil od toho nakladatele, vydavatele, distributora ... a dalsich prizivniku dal tu praci, a tu knizku preved. A dokonce zdarma ...
Ten stonásobný vzrůst jsem si vymyslel jako příklad. Ale je nutno uvažovat v té hladině, že jde o přesun z klasických knih u kterých prodeje jsou na elektronické, kde nejsou. Nikam jinam. "Pirátské" verze s tím nemají co dělat(ty jsou konkurence maximálně pro knihovny). A protože lidé mají své rozpočty, které se prostě z ničeho nic nezmění, budou operovat se stejnými částkami pro nákup knih. A jak už psal někdo nade mnou - je to o pohodlí. Navíc, když budu mít možnost si pořídit místo jedné papírové knihy 5 elektronických za stejnou cenu, tak pokud jsem rozumný člověk, vyberu 5 knih za cenu jedné tištěné.
Takze jste si to vycucal z prstu, ja si to myslel. To se nestydite osocovat vydavatele z hlouposti? Nemyslite si, ze maji o kniznim trhu ponekud realnejsi predstavy nez vy? Jim jde o maximalizaci zisku, kdyby snizeni ceny bylo zazracnym lekem na zvyseni zisku, udelaji to ihned. Jim je v zasade uplne jedno za kolik se prodava jedna kniha, nestoji primarne o to, aby knihy byly drahe. Zajimaji je celkove vysledne sumy.
Souhlas, knihovna je to, co u elektronickych knih chybi nejvic. V Praze si muzu v knihovne pujcovat neomezene za cca 60Kc rocne a to byla take vetsinou castka, kterou jsem rocne investoval do knih pro sebe. Porad mi prijde, ze 200Kc za knizku, kterou si prectu jednou, je fakt hodne, kdyz ji muzu mit za smesnou castku pujcenou z knihovny. Navic u elektronickych knizek s DRM neni moznost ji komukoli pujcit a prodat neni podle zakona mozne zadnou elektronickou knizku. Takze mesicni predplatne by bylo vyborne reseni, dokonce bych v tomto pripade byl ochotny akceptovat i DRM, ktere normalne zasadne odmitam.
Já naprosto souhlasím. Stačila by mi moje čtečka a do ní bych si přes třeba WiFi či jinak stahoval knížky s DRM jako z knihovny. Jsem student a 150 Kč jako poplatek za vědeckou knihovnu, kde mají vše je minimum. Za nečekání na titul a pohodlí, bych byl ročně ochoten dát dvojnásobek. Bylo by mi jedno, že knihu nemám u sebe staženou, protože, bych si ji mohl stáhnout znova (mohlo by v té knize být i datum vypršení, pak by nebyla funkční a musela by se půjčit znova). Když si vezmu, jaké musí být náklady za provoz vědecké knihovny, potažmo i normální knihovny, tak cesta e-knih musí být jednoznačně výdělečnější. Myslím ale, že měsíční poplatek by se nemusel ujmout, roční ano.
ahoj,
já si jako student půjčuju e-knihy (asi jen odborne ale) zdarma na ebrary.com. Nevim, jestli to jde jenom na UK nebo i jinych univerzitach, nenajdu tam zdaleka vsechno, ale jsem za to rada. Postupně tam titulů přibývá.
Probíraný problém jen shrnu slovy: začátky bývají bolestivé, ale "MÁ TO SMYSL!" :)
Moc se nestotoznuji s nazorem "Lukáš Novák z Wooky: "Když vyšla kniha o Stevu Jobsovi […], prodali jsme pouh" ..." preklad knihy byl nekvalitni a cena astronomicka.
Nabidnetemi novinky s cenou do 150 Kc a budu platit jako mourovaty.
Zatim jsem koupil na palmknihach 5 knih a marne cekam na nejake dalsi novinky.
já si navíc myslím, že zatím co lidé, kteří si tu knihu koupili ji v 99 % také přečetli. Z těch 11 000 lidí, co si ji stáhlo z "pirátsky" ji mohlo přečíst tak 20 - 30 %. Z toho mála by si ji doopravdy koupilo procento ještě menší. Vsadím se, že to číslo narostlo z toho důvodu, že kolem toho byl takový boom a ne pro to, aby knihu přečetli.
Ja uz jsem asi ta starsi generace, kdyz mi tahne na 40. Knihy kupuji ne proto, ze bych je nedovedl krast, ale proto, ze nejsem zlodej. A ostre nesouhlasim s vyznenám clanku, podle ktereho eknihy kupuji hlavne stari blbci, kdezto chytri mladi si je stahuji. Neni to o chytrosti, ale o moralce. Mladi nejsou chytri, ale blbi, nikdo je nenaucil, ze lidem je potreba za jejich praci platit, aby to mohlo fungovat. Chteji jen brat. Vycurankostvi, zmrdstvi, bezohlednost neni chytrost.
Tahne Vam na 40, nebo na 30. To je uplne jedno. Obe generace byly vychovany ve stejnych podminkach - tedy hry a jiny software je normalni mit zadarmo (samo zalezi jeste na konkretni spolecnosti primo kolem Vas, ale obecne takhle vetsina z nas vyrustala). Ostatne pisu zadarmo, ale pritom kolik lidi prodavalo CD (piratsky vypalene) za 300,- (drive i za 500-600,-). Tezko pak takovou spolecnost preucit zpatky. Ale myslim, ze u vetsiny lidi nejde az tak o vycurankostvi a zmrdstvi, ale spise hloupost a bezohlednost. Jako v milionech jinych veci, kde se chovame jako ti ostatni kolem nas, misto abychom chvilku zapremysleli.
spíš biliónů než miliónů, pokud je bilion miliarda ...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1tk%C3%A1_a_dlouh%C3%A1_%C5%A1k%C3%A1la
Kym tu prebieha aka-taka debata o stave trhu, na slovenskom trhu (ak sa to tak da nazvat) su len knihy s DRM a jedina slovenska kniha bez DRM ktoru som kupil bola kupena v CR.
Z druhej strany, kupil som asi desiatku knih bez DRM prevazne o open source za radovo desiatky eur, a druhy rok mam predplatene casopisy za dalsie desiatky eur. Som az taky netypicky kupec? Pre mna nech si lokalni vydavatelia kludne premyslaju a nadavaju, za ten cas budem pokracovat v nakupe v zahranici.
Největší problémy jsou podle mě:
1. cena elektronických knih, s cenou do 50-100,- za starší a do 150,- za novinku, bych se tomu nebránil
2. různí prodejci v Čr mají obsahy pouze pro některé zařízení/formát nebo s DRM a to je problém. S DRM by měly být podstatně lacinější. Je otázkou co si člověk kupuje, právo knihu číst nebo knihu jako takovou - kus?
Ve skutečnosti jsi se ale na nabídku ani nepodíval, že? Jinak bys věděl:
1/ V nabídce je hodně (zvláště těch starších) knih v ceně asi tak od 60,- do 200,-. Pravda, převážně fantastika.
2/ Snad všichni nabízejí jak Mobi (pro Kindle), tak ePub (většina ostatních), a zpravidla bez ochrany proti kopírování. Pouze s "vodotiskem", tedy informací o transakci uvnitř knihy, což nemá na použitelnost knihy vliv.
Jen minimum eKnih je s tvrdým DRM a nelze je tudíž znadno kopírovat ze čtečky na čtečku. Třeba když se někdo rozhodne vyměnit starou za novou, nebo sdílení knihy v rámci rodiny.
Výjimkou je pochopitelně Wooky, se svojí archaickou čtečkou a s ničím nekompatibilní platformou. Pravda, dá se močit proti větru, ale ne každý na to má...
Dovolila bych si upozornit, že nízké útraty českých čtenářů v českých obchodech ještě nutně neznamenají, že majitelé čteček loví knihy výhradně v pirátských vodách. Mezi těmi, kdo si nové technologie pořizují brzy, je myslím znalost cizích jazyků nadprůměrná a když si člověk porovná současnou (natož nedávnou) českou nabídku s výběrem anglickojazyčné literatury, tak holt přispěje k obratu Amazonu a podobných.
presne tak, ja som uz zopar e-knih nakupil a zatial boli vsetky cez amazon... tak ako by asi nikto necital knihu od ceskeho autora v slovenskom preklade, tak aj u anglicky pisucich autoroch davam prednost originalu.
a ked som chcel citat nieco cz/sk tak som to nikdy v digitalnych obchodoch nenasiel...
Také existuje spousta knih, které jsou volné, protože autor už je víc než 70 let po smrti. Takové se dají najít zadarmo třeba na stránkách knihoven nebo pokud přežiju pdf tady na rootu je také databáze volných knih. I když někdo nekupuje knihy za peníze, tak to automaticky neznamená, že je získává z pirátských zdrojů.
sa realne niekto cuduje ze si kazdy radsej kupi kindle, ked aj s postovnym s US je stale lacnejsi ako nejaka neznama rebrandovana napodobenina...
kindle 4 stoji na alze 2600 korun, palmknihy citacka stoji 4000... co mi prinesie naviac? pristup do palmknihy obchodu? stoji to za to?
no praveze ja to "obecne lepsi" nejak nevidim, cital som si recenziu (http://www.root.cz/clanky/bookeen-odyssey-solidni-ctecka-s-drobnymi-muskami/) a nejak som to tam nenasiel...
Nedávná ostuda na Lupě nestačila?
Joke jménem Wooky aneb firma s loňskou provozní ztrátou 1 mega se chystalo za 11% podíl inkasovat na burze 50 mega :-))))))
Jinak v jejich "prodaných" eknihách je 15 tisíc distribuovaných zdarma před Vodafone a skutečný prodej z těch údajných cca 25000 za rok 2011 činil asi 1500 kusů. :-)
v clanku veta: "Obecným problémem českého e-knižního trhu jsou čtenáři, kteří nejsou ochotni za obsah platit. Ukazuje to už uvedený počet čteček Kindle, které patří v Česku k nejrozšířenějším." je totalni PTAKOVINA.
Kindle je nejrozsirenejsi, protoze byl dlouho mnohem levnejsi nez jine ctecky. A jelikoz amazon neumoznuje prodej ceskych knih, a cesti nakladatele vyzadovali drm (amazon svoje drm neposkytuje), je cesky trh tam kde je. Cesti nakladatele zareagovali pozde. Kdyby jakykoliv prodejce nabidl svou ctecku za 2000 Kc pred nekolika lety, bylo by piratstvi mnohem mene rozsirene. To je ale samozrejme nerealne, protoze tehdy byly ctecky drazsi na vyrobu, a prekonat to mohla jen velka firma, jako je amazon.
Ale prekvapuje me, ze to Petr Krcmar nevi, kdyz se o tohle tema zajima takovou dobu. Taktez me prekvapuje, ze da na slova panu ze spolecnosti Wooky nebo eReading, kteri jsou znami svym mlzenim nebo neuplnymi pravdami.
Myslim si, ze ty si po svojom extempore (http://pauza.zive.cz/viewtopic.php?f=633&t=1066452&st=0&sk=t&sd=a&hilit=eshop+neodpov%C3%ADd%C3%A1&sid=c5995ccf3e9913ea0e0c98b5045a0b55) pre akehokolvek predajcu absolutne nezaujimavy a vobec sa neoplati tebou a podobnymi pripadmi zaoberat.
No na dobírku stále kupuje cca polovina kupujících v čechách.
I když je pravda, že stoupá platba na účet
(k té mám výhrady taky protože to může trvat 2 pracovní dny když se to blbě sejde, objednám ve čtvrtek a zaplatím převodem tak můžu zboží dostat až v druhé polovině přístího týdne a když zvolím dobírku, mám to sice o 20 až 50 kč dražší ale dostanu to třeba už v pátek nebo v pondělí)
a platba kartou, ale je blbě vyřešena bezpečnost plateb, když si někdo zjistí PIN (často s neopatrností majitele, ale zdá se mi neetické ze strany bank nutit klienty vše si hlídat) či čísla na kartě.
Vazeny pane Kolesa,
zda se mi, ze nemate dostatek informaci ohledne bezpecnosti plateb.
Prectete si prosim o jednom z moznych zpusobu, jak platit bezpecne kartou na internetu: http://www.mbank.cz/blog/article,313,mtip-2-bezpecne-platby-kartou-na-internetu-s-emax-kartou.html
Verim, ze pote Vam budou objednavky dorucovany rychleji.
Já si knihu kupuji, abych se k ní mohl vracet, abych obdivoval vazbu a ilustrace a abych si ji mohl vzít kamkoli na jakdouhou dobu a abych ji mohl dát do antikvariátu, až se u mne její smysl vyčerpá. V životě si ečtečku nepořídím, eknika na ní je to jen karikatura běžné knihy redukující hodnotu na aktuální dojem z četby. Konjunkturální dojmy jsou k ničemu, hodnota se pojevuje až během toku času... Nejde o žádné evangelium, ale o holé faktum. Kromě toho lze lze čít knihy i v PC, tedy pardon, ne knihy, ale jejich textové extrakty...
No pak jde o to, jestli jsem čtenář, nebo "fetišista" (bez urážky).
Určitě si kupuju taky takové knihy, které chci mít občas v ruce a tak, ale pak je sposta věcí, které si chci opravdu jenom přečíst, nebo studovat.
Nemluvě o tom, že se čtečkou mohu pohodlně číst cizojazyčnou literaturu a rovnou si pomáhat slovníkem a přitom si nesvítit do oblyčeje tabletem :).
Když to shrnu, jsou různé knihy a různé potřeby čtenáře. Ne na všechno a ne každému čtečka vyhovuje, ale určitě je to skvělá věc.
Hm, myslím, že ti uniká jedna věc. Četba krásné literatury je záležitost veskrze pocitová a tudíž nepraktická, stejně jako jakékoli jiné vjemy vyvolané uměním. Z toho hlediska je docela absurdní označovat něčí pocit, že papírová kniha je lepší než e-ink čtečka, za fetišismus. To bychom mohli všechny, kteří mají nějaké pozitivní dojmy z jakékoli věci, označit za fetišisty.
Bohužel se zapomíná, že umění je právě o bezprostředních pocitech a dojmech, a k tomu přispívá i prostředí a forma, nikoli jen dílo jako takové nebo jen jeho obsah. Ebooky jsou zcela nepochybně velmi praktická věc. Ale copak čteme romány, povídky nebo poezii, protože je to praktické? Praktičnost je jedna věc, zážitek věc druhá.
Pokud mám pocit, že k zážitku z knihy patří i to, že se v ní třeba dá listovat, že vnímám strukturu papíru, že se mi líbí grafické provedení nebo sazba, že z ní cítím tiskařskou čerň a ne levné plasty, že do ní můžu vlepit ex libris nebo že ji její autor může vzít do ruky a vepsat do ní věnování či autogram, tak si mě klidně označuj za fetišistu. Koneckonců, podle mého názoru ten, kdo tady o něco přichází, jsi ty...
Proč tedy nečíst jen ručně psané knihy?
Omlouvám se, ale požitek z četby je pro mne právě požitek z toho co čtu, z obsahu. To další už přesahuje četbu. Hmat, sluch, čich, jsou k četbě nepotřebné.
Nezpochybňuji potřebu člověka uspokojit všechny smysly, ale potom je četba papírové knížky stejně ubohá náhražka vlastního zážitku života, jako čtečka zážitku čtení krásně vyvedené knihy, ne je mnohem ubožejší.
Možná máme vlastně stejný názor, jen ho nedokážeme vyjádřit stejným jazykem.
Nie pre to ze by som nechcel ale z ponuky si jednoducho nedokazem vybrat, skusal som to viac krat a nikdy nic. Mozno len neviem ako na to, ale z toho mala co som sa zaujimal mam dojem, ze ak clovek zrovna nefici na anglicky pisanom fantasy, tak elektronicka citacka este stale nema zmysel. V tomto ma utvrdzuje aj to co vidam cez rameno ludi s citackami v MHD. Citacku pouzivam takmer vyhradne na citanie odbornych clankov.
Čtečku jsem si koupil před dvěma lety, zatím jsem do e-knih investoval cca 2500Kč. Čtu převážně Sci-Fi a tam je nabídka velmi, velmi slabá. Chtělo by to, aby se přidal Laser-books a Talpress. Kompletní Zeměplochu bych ve čtečce velmi rád viděl. A super by byla možnost zvýhodněné koupě celé série. I tak to asi bude pěkná pálka ;-)
On Talpress už nějaké e-knihy má, ale je jich jen pár a nabízí je jen u sebe. Třeba Kosmas má dané knihy jen tištěné.
"Když vyšla kniha o Stevu Jobsovi […], prodali jsme pouhé desítky kusů. Říkal jsem si, jak jen to je možné? Důvod byl jednoduchý. Kniha byla k dispozici na Uložto.cz, kde za první dva dny měla 11 tisíc stažení."
Lidé, co stahují zdarma, v řadě případů stahují do zásoby (to si možná někdy přečtu, ale ve skutečnosti se k tomu nikdy nedostanu), a v řadě případů stahují proto, že se chtějí jen zběžně podívat, co se v tom píše (ekvivalent návštěvy knihkupectví a prolistování knihy). Kolik z těch 11 tisíc stažení si tu "zdarma" staženou knihu opravdu přečetlo? Rozhodně ne 11 tisíc.
Mam na disku cca 10GB e-booku (ruznych zanru, kvalit ...) precet sem z nich jednotky. Ale proc to nemit, kdyz prostor je tak levny, a kdyz si vzpomenu, ze bych trebas neco ... tak nemusim chodit do knihovny, ani slozite hledat po netu, prvni kam sahnu je adresar na disku. Kdybych to chtel precist vsechno, je to na nekolik zivotu.
U "neautorizovaných" kolekcí obsahujících desítky tisíc knih bych ještě doplnil, že z podstatné části obsahují literaturu, kterou nikdo v elektronické podobě oficiálně nevydává. Já bych si třeba rád koupil Dunu, ale v češtině pokud vím nebyla vydána a v angličtině je k sehnání jedině s DRM, zatímco majitelé podobných kolekcí ji už dávno mají, v angličtině i v češtině a bez DRM.
Tak co, čeští vydavatelé, jak mám tuhle situaci vyřešit? Mám do zblbnutí čekat, až se někdo z vás za pár let odhodlá (a stejně tam nejspíš vrazí DRM), nebo mám nažhavit Google a do dvou minut mít knihu na disku? Ale já bych vám fakt rád zaplatil...
E-knihy mají stále velký potenciál. Díky Internetu a filmovému průmyslu existuje dnes spousta vášnivých čtenářů, kteří ještě nevědí, že jimi jsou. Stačí je najít a probudit. Otázkou ovšem je, jestli takoví lidé uvítají DRM, ať už technické nebo sociální, díky kterému si budou připadat spoutaní a omezení, a budou mít pocit, že se s nimi nakládá jako se zločinci. Vždyť vy si tu pirátskou kulturu vyloženě vychováváte, když zákazníka berete jako zloděje...
Tak ja taky radeji papir. Ale jsem rad ze mam Kindle, jsem zrovna na pracovni ceste v USA a tahat sebou 20 knih je fakt nesmysl. Navic kdyz vysla nova kniha a bylo ji mozno koupit v elektronicke podobe, tak jsem nevahal. Jinak bych na papirovou musel cekat az s navratem domu. Taky je tu jedna vyhoda a to vaha nekterych velkych knih, kindle je preci jen lehci. ;) Jsem Kindlem nadseny a dekuji vyrobcum ze neco takoveho existuje. Elekronicky ink je supa a baterie vydrzi pekelne dlouho.
Osobně si čtečku koupit chci a jsem ochoten za knihy platit. Jenom mě napadá, existuje nějaký obchod, který by fungoval na principu kreditu, jako třeba na uloz.to? Myslím to tak, že by si uživatel pomocí premium SMS (nebo karty) dobil několik jednotek (třeba 3 za 99 Kč u SMS) a pak by si vybíral knížky podle kreditního ceníku. Nějaké párstránkové lokálky za jeden, lepší knížky za dva, tlusté bestsellery třeba za 4-5... Kdyby něco takovýho existovalo, tak věřím, že SMS by byly hlavním lákadlem, protože poslat SMS je podstatně jednodušší, než někam ťukat číslo karty, případně rovnou procházet procedurou jak v klasickým e-shopu - čekat na mail s objednávkou, pak posílat peníze příkazem...
"Obecným problémem českého e-knižního trhu jsou čtenáři, kteří nejsou ochotni za obsah platit. Ukazuje to už uvedený počet čteček Kindle, které patří v Česku k nejrozšířenějším."
A obecným problémem českého majitele Kindle zase je, že pro ně nesežene české knížky (a když tak mizerně konvertované, např. eReading.cz u této knihy: http://www.ereading.cz/cs/eknihy/3896/zvire-politicke). Takže vydavatelé to ještě jaksi nepochopili. A samozřejmě jsou problémem českého e-knižního trhu čtenáři, co umějí anglicky, takže si radši koupí knížku na amazonu v originále. Ono těch českých dobrých zas tak moc nevychází, z těch 17 tisíc titulů ročně to budou promile, minus to, co člověka nezajímá... Dost mě dojímají nářky těch, co si myslí, že za ten tištěný spam, co se valí z "knih"kupectví, musí někdo platit.