Hlavní navigace

Cinelerra

Lubomír Čevela 18. 11. 2003

Existuje pro Linux dostatečně kvalitní střihový program srovnatelný s Pinnacle Studio nebo Adobe Premiere? Na to se pokusím odpovědět v následujícím textu.

Cinelerra je

nelineární střihový editor pracující na Linuxu (přeložitelný na dalších příbuzných platformách, např. na FreeBSD) s otevřeným zdrojovým kódem, licencovaný licencí GPL. Jeho ovládání do jisté míry respektuje zvyklosti z jiných platforem (Adobe Premiere, Pinnacle Studio, AVID…). Neomezený počet videostop a audiostop, podpora videa v HDTV rozlišení (1920×1088), tvorba rozpisek EDL, podpora renderovacích farem, vícekanálový zvuk, to vše charakterizuje program spíše profesionální než amatérské třídy. Zavítáte-li na stránky Linux Media Arts, pochopíte, že profesionální využití programu Cinelerra je naprosto reálné. Jde o výkonný a velmi dobře vybavený program, který má komplikované ovládání a není určen pro příležitostné videoamatéry na občasné zpracování videa z rodinného výletu. Pro ně je asi nejvhodnější komerční, pouze pod Windows pracující program Pinnacle Studio, jehož základní ovládání se za jedno odpoledne při troše snahy zvládnout dá. Jinak pod Linuxem pracuje podobně snadno zvládnutelný komerční MainActor, který jsem (myslím) zahlédl v distribuce SUSE.

Obrázek1

Doufám, že jsem neodradil případné zájemce o práci v programu Cinelerra. Dál už budou následovat jenom samá pozitiva (a sociální jistoty :-) ).

Ovládání

Jméno Cinelerra evokuje slovo Premiere a rovněž filosofie ovládání programu se do jisté míry Adobe Premiere přibližuje. Uživatel má k dispozici „dva monitory“. První, „Viewer“, slouží pro prohlížení zdrojových klipů, druhý „Compositor“zo­brazuje výsledky vaší práce. Jsou k dispozici složky (Resources) na klipy, na přechodové efekty apod. Časová osa (Timeline) ale reaguje odlišně od Premiere. Chybí rozdělení na videostopu A a videostopu B. Přechodové efekty, opět podobně jako u Pinnacle, jsou tvořeny ikonou na časové ose na rozmezí dvou klipů nebo křivkou průběhu (u prolínačky). Zkracování či prodlužování klipů přímo na časové ose, vystřihávání jejich částí, to vše je jednoduché, intuitivní a ve znamení drag and drop. Efekty se zobrazují v podobě barevných proužků pod zobrazením stopy na časové ose. Cinelerra obsahuje jednoduchý vnitřní titulkovač. Najdete ho v okně „Resources“, složce „Video Effects pod názvem Title. Editovat titulek nebo jakýkoli jiný efekt můžete po jeho vložení do časové osy kliknutím na pravé tlačítko myši a výběr funkce „Show“ ze zobrazeného kontextového menu. Dle mého mínění je uživatelské rozhraní Cinelerry optimalizováno pro 19" a 20" monitory. Za minimum považuji 17" monitor a rozlišení 1024×768 bodů. Doporučení konfigurace počítače:

Tabulka č. 512

Komponenta

Hodnota


Procesor

2GHz

Athlon nebo P4

RAM

1GB


HDD

200 GB


Před zahájením práce doporučuji pročíst si manuál (Secrets of Cinelerra) a nastavit parametry editoru pomocí funkcí roletového menu Settings → Preferences. Pak nastavte parametry projektu pomocí Settings → Format. Zdrojové klipy naimportujete do složky „Media“ pomocí funkce Load Files a roletku Insertion Strategy nastavte na Create new resources only.

Obrázek2

Máte-li klipy ve složce „Media“ připraveny, můžete je prohlížet pomocí levého monitoru (Viewer). Pomocí zarážek (In point, Out point)

Obrázek4

lze označit kýženou část klipu a pomocí tlačítka „To clip“

Obrázek5

ji umístit do složky „Clips“. Takto získané klipy je možné pomocí drag-and-drop umisťovat na časové ose. Vypínáním červených tlačítek „Arm Track“ chráníte své stopy před nechtěnou editací. Cinelerra má dva režimy práce s časovou osou, které se přepínají pomocí symbolů šipky (Drag and drop editing mode) a velkého „I“ (Cut and paste editing mode). V drag and drop režimu je možné umistovat klipy a efekty, v cut and paste režimu vybíráte (vybarvujete) libovolné části na časové ose k editaci. Popsat celé ovládání není v jednom krátkém článku dost dobře možné. Máte-li zkušenost s nějakým poloprofesionálním editorem videa, nebude tak těžké přeškolit se na ovládání Cinelerry. Pomoci vám v tom může např. Tutoriál k programu Cinelerra.

Podporované formáty

Nativním formátem Cinelerry je applovský Quicktime (MOV). Cinelerra dokáže importovat a renderovat značné množství formátů (viz tabulka). Bohužel je dost vybíravá vůči pod Windows standardnímu formátu AVI, komprimovanému různými kodeky. Např. nedokáže přímo načíst AVI komprimované MJPEG kodekem od společnosti Pinnacle grabované pomocí karty Pinnacle Studio DC10+. Poslední verze Cinelerry mají vestavěnou přímou podporu DV (resp. miniDV) kamer, které komunikují pomocí rozhraní Fire-Wire.

Tabulka č. 513

Obrázky

Zvuk

Video

Projekty

JPEG

Wav

AVI (zvuk komprese mp3, obraz komprese MPEG4)

XML

PNG

MPEG audio layer II, III

AVI (z lavtools, komprese MJPEG).


TIFF

AIFF

MPEG 1, MPEG 2


TGA (sekvence)

Nekomprimovaný Quicktime

DVPCM

MOV (Quicktime)AC3 audio
OGG VorbisNa závěr

V době psaní tohoto článku aktuální verze programu Cinelerra 1.1.7 se chovala velice stabilně a poměrně svižně i s většími projekty. Zdrojový kód, rpm balíčky a manuál najdete na stránkách tvůrců programu Heroine Virtual ltd. Jste-li zaníceným videoamatérem a nechcete-li investovat desítky tisíc korun do poloprofesionálního videoeditoru, pak pro Vás Cinelerra může být tím správným důvodem pro migraci do Linuxu.

Našli jste v článku chybu?

25. 1. 2007 22:43

Smajchl (neregistrovaný)
Odpovidam sice na historickej prispevek, ale verim, ze to nekomu pomuze, protoze jsem to taky hledal a nikde nenasel odpoved, neak se mi tam obevily pruhy co oznacovaly tak 2 minuty a nesly dat pryc.

Staci odskrtnout Settings > Loop Playback (Shift + L) a zmizi. Snazim se s tim programem naucit a s pousta veci je dost neintuitivnich - ne jako v Premiere a zda se mi ze toho neumi az tak tolik aby to byl profesionalni soft ale mozna se mylim ;-) Mozna to je jen udelany vsechno tak ze nemuzu pr…

10. 10. 2005 12:13

uživatel si přál zůstat v anonymitě
me to evokuje akorat cinderella (popelka)
Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?

Není sleva jako sleva. Jak obchodům nenaletět?