Hlavní navigace

Cinelerra

18. 11. 2003
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Existuje pro Linux dostatečně kvalitní střihový program srovnatelný s Pinnacle Studio nebo Adobe Premiere? Na to se pokusím odpovědět v následujícím textu.

Cinelerra je

nelineární střihový editor pracující na Linuxu (přeložitelný na dalších příbuzných platformách, např. na FreeBSD) s otevřeným zdrojovým kódem, licencovaný licencí GPL. Jeho ovládání do jisté míry respektuje zvyklosti z jiných platforem (Adobe Premiere, Pinnacle Studio, AVID…). Neomezený počet videostop a audiostop, podpora videa v HDTV rozlišení (1920×1088), tvorba rozpisek EDL, podpora renderovacích farem, vícekanálový zvuk, to vše charakterizuje program spíše profesionální než amatérské třídy. Zavítáte-li na stránky Linux Media Arts, pochopíte, že profesionální využití programu Cinelerra je naprosto reálné. Jde o výkonný a velmi dobře vybavený program, který má komplikované ovládání a není určen pro příležitostné videoamatéry na občasné zpracování videa z rodinného výletu. Pro ně je asi nejvhodnější komerční, pouze pod Windows pracující program Pinnacle Studio, jehož základní ovládání se za jedno odpoledne při troše snahy zvládnout dá. Jinak pod Linuxem pracuje podobně snadno zvládnutelný komerční MainActor, který jsem (myslím) zahlédl v distribuce SUSE.

Obrázek1

Doufám, že jsem neodradil případné zájemce o práci v programu Cinelerra. Dál už budou následovat jenom samá pozitiva (a sociální jistoty :-) ).

Ovládání

Jméno Cinelerra evokuje slovo Premiere a rovněž filosofie ovládání programu se do jisté míry Adobe Premiere přibližuje. Uživatel má k dispozici „dva monitory“. První, „Viewer“, slouží pro prohlížení zdrojových klipů, druhý „Compositor“zo­brazuje výsledky vaší práce. Jsou k dispozici složky (Resources) na klipy, na přechodové efekty apod. Časová osa (Timeline) ale reaguje odlišně od Premiere. Chybí rozdělení na videostopu A a videostopu B. Přechodové efekty, opět podobně jako u Pinnacle, jsou tvořeny ikonou na časové ose na rozmezí dvou klipů nebo křivkou průběhu (u prolínačky). Zkracování či prodlužování klipů přímo na časové ose, vystřihávání jejich částí, to vše je jednoduché, intuitivní a ve znamení drag and drop. Efekty se zobrazují v podobě barevných proužků pod zobrazením stopy na časové ose. Cinelerra obsahuje jednoduchý vnitřní titulkovač. Najdete ho v okně „Resources“, složce „Video Effects pod názvem Title. Editovat titulek nebo jakýkoli jiný efekt můžete po jeho vložení do časové osy kliknutím na pravé tlačítko myši a výběr funkce „Show“ ze zobrazeného kontextového menu. Dle mého mínění je uživatelské rozhraní Cinelerry optimalizováno pro 19" a 20" monitory. Za minimum považuji 17" monitor a rozlišení 1024×768 bodů. Doporučení konfigurace počítače:

Tabulka č. 512

Komponenta

Hodnota


Procesor

2GHz

Athlon nebo P4

RAM

1GB


HDD

200 GB


Před zahájením práce doporučuji pročíst si manuál (Secrets of Cinelerra) a nastavit parametry editoru pomocí funkcí roletového menu Settings → Preferences. Pak nastavte parametry projektu pomocí Settings → Format. Zdrojové klipy naimportujete do složky „Media“ pomocí funkce Load Files a roletku Insertion Strategy nastavte na Create new resources only.

Obrázek2

Máte-li klipy ve složce „Media“ připraveny, můžete je prohlížet pomocí levého monitoru (Viewer). Pomocí zarážek (In point, Out point)

Obrázek4

lze označit kýženou část klipu a pomocí tlačítka „To clip“

Obrázek5

ji umístit do složky „Clips“. Takto získané klipy je možné pomocí drag-and-drop umisťovat na časové ose. Vypínáním červených tlačítek „Arm Track“ chráníte své stopy před nechtěnou editací. Cinelerra má dva režimy práce s časovou osou, které se přepínají pomocí symbolů šipky (Drag and drop editing mode) a velkého „I“ (Cut and paste editing mode). V drag and drop režimu je možné umistovat klipy a efekty, v cut and paste režimu vybíráte (vybarvujete) libovolné části na časové ose k editaci. Popsat celé ovládání není v jednom krátkém článku dost dobře možné. Máte-li zkušenost s nějakým poloprofesionálním editorem videa, nebude tak těžké přeškolit se na ovládání Cinelerry. Pomoci vám v tom může např. Tutoriál k programu Cinelerra.

Podporované formáty

Nativním formátem Cinelerry je applovský Quicktime (MOV). Cinelerra dokáže importovat a renderovat značné množství formátů (viz tabulka). Bohužel je dost vybíravá vůči pod Windows standardnímu formátu AVI, komprimovanému různými kodeky. Např. nedokáže přímo načíst AVI komprimované MJPEG kodekem od společnosti Pinnacle grabované pomocí karty Pinnacle Studio DC10+. Poslední verze Cinelerry mají vestavěnou přímou podporu DV (resp. miniDV) kamer, které komunikují pomocí rozhraní Fire-Wire.

cyber23

Tabulka č. 513

Obrázky

Zvuk

Video

Projekty

JPEG

Wav

AVI (zvuk komprese mp3, obraz komprese MPEG4)

XML

PNG

MPEG audio layer II, III

AVI (z lavtools, komprese MJPEG).


TIFF

AIFF

MPEG 1, MPEG 2


TGA (sekvence)

Nekomprimovaný Quicktime

DVPCM

MOV (Quicktime)AC3 audio
OGG VorbisNa závěr

V době psaní tohoto článku aktuální verze programu Cinelerra 1.1.7 se chovala velice stabilně a poměrně svižně i s většími projekty. Zdrojový kód, rpm balíčky a manuál najdete na stránkách tvůrců programu Heroine Virtual ltd. Jste-li zaníceným videoamatérem a nechcete-li investovat desítky tisíc korun do poloprofesionálního videoeditoru, pak pro Vás Cinelerra může být tím správným důvodem pro migraci do Linuxu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je provozovatelem stránek kancelar.jinak.cz...