Hlavní navigace

Co nového na poli softwaru (3)

5. 3. 1999
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Týden je zase pryč a je tedy na čase znovu nahlédnout do kuchyní a dílen autorů softwaru. Co se tedy za ten týden urodilo?
Čtvrtek 4. 3.

Hit dne je samozřejmě GNOME 1.0. Pokud nevíte oč běží, vězte, že jde o plně free desktop environment, tedy ucelené prostředí pro XWindows. Recenzi očekávejte již brzy.

Středa 3. 3.
Našel jsem velice šikovnou utilitku – FMan. Jejím jediným úkolem je práce s manovými stránkami, ale to dělá vážně dobře. FMan v podstatě integruje prohlížeč a prohledávač man stránek a navíc jejich možnosti rozšiřuje o křížové odkazy. Opravdu pěkné.
Další věc, která mě potěšila je jeden z prvních kroků firmy Applix k open source software. V tomto případě jde o Applix SHELF, což je programovací jazyk doposud používaný uvnitř komerčního kancelářského balíku Applixware. Nyní může každý vývojář interpretr tohoto jazyka přidat do své aplikace.
Srdce českých i slovenských vlastenců jistě potěší, že ani programy ze střední Evropy se ve světě neztratí. Dnes se objevila nová verze populárního (právem :) stahovače webů Pavuk. Jde o vynikající nástroj, který lze používat jak z příkazové řádky tak přes pohodlný grafický interface.
Dalším středoevropským programem (byť se tak příliš netváří) je kompletní vývojové prostředí pro Javu – NetBeans. Pokud mi nevěříte, že se jedná o český produkt, možná vás přesvědčí, když řeknu, že se jedná o následníka programu Xelfi – zkuste se podívat na www.xelfi.cz. Autoři kdysi konstatovali, že jejich image musí být dostatečně americký, pokud chtějí prorazit v USA. Američanům prý Česká republika připadá asi jako nám Čukotka. Je škoda, že se musíme takto kamuflovat…

Úterý 2. 3.
Na adrese http://crystal­.linuxgames.com/ najdete portabilní free 3D engine napsaný v C++. Disponuje mnoha zajímavými funkcemi, včetně renderingu mlhy, aury apod. Podporuje hardwarovou akceleraci (Glide nebo OpenGL – Mesa). Doporučuji mrknout do sekce ScreenShots, některé obrázky jsou fakt moc hezké.

Pondělí 1. 3.
V pondělí se nám sešly hned dva patche kernelu a to sedmý patch kernelu 2.2.2 od Alana Coxe a prepatch stejného pořadového čísla kernelu 2.0.37, zřejmě posledního zástupce řady 2.0.x. Oba jsou k nalezení zde.
Oblíbené PHP dospělo do verze s číslem 3.0.7. Tentokrát jde hlavně o opravy některých chyb a rovněž přibylo několik modulů.
Mimochodem, v pondělí se také objevil očekávaný Debian 2.1 (Slink), který byl ovšem vzápětí stažen kvůli některým „last minute“ chybám, opravená a snad už opravdu finální verze se objeví zřejmě v pondělí 8. 3. 1999.
Nejen prací živ je člověk (komu to chci namluvit? :) a tak můžete volné chvilky mezi prací vyplnit nějakou tou hrou. Co třeba Dave Gnukem, 2D plošinkovka podobná dosovskému Duke Nukem 1?
Netscape oznámil, že pracuje na portu některých svých serverů pro Linux.
AbiWord je pokus o vytvoření konkurence schopného cross-platformního open source word procesoru. Jak se to daří si můžete vyzkoušet na aktuální verzi 0.5.

Neděle 28. 2.
Dnešek bude zaměřený na oborový software.
Elektrotechnici určitě uvítají existenci programu pro navrhování schémat. Jmenuje se gEDA, používá GTK toolkit a naleznete ho na adrese http://www.ge­da.seul.org/.
Sledovat noční nebe je zajisté velice romantické, ale kdo by se namáhal zvedat hlavu, když tak může činit přímo na obrazovce monitoru? No, možná trochu přeháním :), ale astronomové (možná i astrologové?) asi uvítají existenci programu XEphem, který by měl splnit i jejich nejtajnější tužby. Zda tomu tak opravdu je, to už bohužel nemohu posoudit.
Do stejného oboru spadá i SSystem, což je OpenGL simulátor solární soustavy. Můžete se třeba pro zajímavost podívat, jak vypadalo postavení slunce, planet a jejich několika hlavních satelitů před sto lety.
A do oboru zcela jiného, tedy webdesignu, spadá poslední dnešní program. Jmenuje se poměrně neoriginálně Clickable Imagemap Plug-in a je to plugin pro program GIMP. Jde podle mého názoru zatím o nejlepší nástroj na tvorbu klikacích map, co znám.

Sobota 27. 2.
Většina programů používá pro instalaci nástroj install. Této skutečnosti využívá program Pack, což je vlastně náhrada za běžný install s jedním velkým plus – umožňuje pozdější odinstalování instalovaných programů.
Netscape vydal Communicator 4.51, což je pouze bugfix. Nějak jsem nezaznamenal, jakou chybu to vlastně opravuje :)

Pátek 26. 2.
Vyšla nová verze programu MRTG (Multi Router Traffic Grapher) – výborného nástroje pro měření vytížení síťových linek. Najdete ji na adrese http://ee-staff.ethz.ch/~o­etiker/webtool­s/mrtg/mrtg.html.
Jedním z argumentů odpůrců Linuxu je složitost konfigurace. Odpovědí na tyto výkřiky se může stát program COAS. Je vyvíjen společností Caldera právě s cílem usnadnit a centralizovat konfiguraci systému. Zatím poslední verze je 0.14.

Čtvrtek 25. 2.
Antivirová kontrola emailů přímo na serveru je asi snem každého administrátora. Sny se někdy plní a k realizaci tohoto snu možná přispěje program AMaVis. Jedná se vlastně o nadstavbu k antivirovým programům jako je například McAfee Virus Scan, která umožňuje kontrolu příchozích mailů, resp. jejich příloh.
U emailování ještě zůstaneme. Pokud nesnášíte tu nenažranou mrchu zvanou Netscape Messenger, ale přesto se nechcete zbavit pohodlí klikacího mailového klienta, doporučuji mrknout na XCmail. Namátkou některé funkce: podpora POP3, MIME, PGP, kontrola pravopisu přes ispell atd. Nevypadá to vůbec špatně.

Autor článku