Hlavní navigace

Co přinese otevření Solarisu?

Michal Krause 6. 10. 1999

Nebývá zvykem, abychom se příliš věnovali aktivitám komerčních společností. Jednou z těch, které tato čest :) potkala, je Sun. Píšeme o něm v krátké době již podruhé. Čím si to zasloužil? Otevřením zdrojových kódů Solarisu.

Otázka je, jestli to k něčemu bude. Souhlasím s hlasy, které tvrdí, že to, co se dělo a děje okolo Linuxu se už nemůže opakovat. V případě Solarisu neočekávám žádnou mohutnou vývojářskou aktivitu zejména ze dvou důvodů.

Tím prvním je to, že programátoři se systémem „nerostli“. V případě Linuxu mnoho vývojářů sledovalo jeho rozvoj od prvních dětských krůčků a důvěrně ho znají. Naskočit do rozjetého vlaku není jednoduchá a stojí to mnoho úsilí. To se projevilo i v případě Mozilly – nadšení pro věc pokleslo, když se ukázalo, jak rozsáhlé zdrojové kódy jsou a v jakém jsou stavu. To nakonec vyústilo prakticky v kompletní přepsání celého prohlížeče. Pravda, podle toho, co jsem zaslechl, byly zdrojáky Navigatoru opravdu vyjímečná zhůvěřilost. Solaris snad v takovém stavu nebude, nicméně ona nutnost počátečního seznámení se s jistě rozsáhlými zdrojovými kódy zde zůstává.

Druhým, zřejmě ještě podstatnějším, důvodem, který mluví proti výraznému rozšíření vývojářské obce Solarisu je licence zdrojových kódu. Jde opět o Sun Community Source License, která má jednu problematickou podmínku. Všechny změny musí být předány zpět vlastníkovi zdrojových kódů. To by samo o sobě nebylo až tak kritické, kdyby oním vlastníkem nebyla komerční firma, tedy Sun. Vývojáře otevřeného softwaru nejsou žádní hlupáci a jistě si mnoho z nich spočítá, že se také může stát, že oni budou dřít a Sun bude z jejich práce profitovat. Vývoj libovolného operačního systému je v komerčním prostředí velice nákladná záležitost a podobný princip může samozřejmě tyto náklady eliminovat. Nechci Sluníčkářům sahat do svědomí, ale blaho nás všech jim asi přece jenom na srdci neleží tolik, jako výroční zprávy s grafy stoupajícími do nebeských výšin.

Ozvaly se také názory, že není jisté, jestli Sun uvolní celé zdrojové kódy. Tito skeptici poukazují na to, že doposud si Sun vždy ponechal některé důležité části programů pro sebe. To bohužel nemohu nijak komentovat, neboť jsem dodnes neměl s žádnými zdrojovými kódy od Sunu osobní zkušenost.

Je třeba rovněž vzít v potaz, že Sunu se momentálně hodí všechno, co mu pomůže v boji proti Micro$oftu, ale kdyby měl tu šanci, určitě by se po něm rád ujal trůnu. Neboť když máte moc, je vydělávání peněz neuvěřitelně snadné. A peníze jsou až na prvním místě, jak říká klasik. Proto zde existuje jisté nebezpečí (a říkejte mi klidně paranoik), že Sun někdy v budoucnu namíří zase jiné, ale přesto podobné, zbraně proti Linuxu, BSD, GNU, otevřenému softwaru obecně.

Co tedy lze v dohledné době očekávat? Podle mého názoru se odhalí nějaké ty chyby, pár programátorů přidá spíše drobná vylepšení, možná se objeví nové ovladače. Uživatelé získají další alternativu k Windows, kterou bude možné získat zdarma (alespoň pro osobní použití). Oproti tomu zřejmě nelze očekávat žádný explozivní vývoj a vznik široké vývojářské komunity.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Na koho se v Křišťálové Lupě nedostalo?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme