Já bych řekl, že výhoda toho CrunchBangu je v (hlavně) tom, že to nainstaluješ a hned to funguje, nemusí se nic konfigurovat (pokud jde o správce oken a gui).
Prostě hned po instalaci to jede a pokud člověk není zvykly na nějaké specialitky, tak s tím může hned začít dělat.
Což je pro dost lidí hodně důležité.
Když jsem hledal novou distribuci na pracovní notes (neb podpora bubuntu 10.04 skončila), zkoušel jsem i ten CrunchBang a moc se mi to líbilo.
(Sice jsem nakonec skončil u xubuntu 13.04, ale to jen proto, že ten CrunchBang je postavený na Debianu, a nechtěl jsem zase časem řešit problémy s tím, že nové věci chtějí (v systému) nové to a to ...)
Tez jsem nakoukl a prislo mi to zajimave, avsak znalost budouci patalie s libc6, ktera se samozrejme tyka i Wheezy rozhodla a volba padla na Jessie. Pokazde si rikam, ze uz musim pochopit apt a pokazde, po tydnu lamentovani, skejsnu zase na Slackware, protoze se v nem vyznam i poslepu.
RHEL mi nevadi, se SLES umim zit, ale na Debian si proste nezvyknu, i kdyz ho na jednim N40l rok provozuju (kfreeBSD). Asi mi chybi ta genialni jednoduchost Slackware, nebo FreeBSD (na laptop fakt ne).
A už si konfiguroval niektorý z "Boxov"? Počítam že nie, inak by si to nenapísal. Ja fungujem na IceWM čo tiež patrí do rodiny "Boxov" a som uchvátený konfigurovateľnosťou ale koľkí užívatelia to zvládnu? Nestačí poznať len samotný VM, ale aj systémové služby, pretože bez nich to nikdy nevyladíš k obrazu svojmu.
Pro kazdou myslitelnou kombinaci softwaru nove distro, takovy dojem na me dela politika linuxovych distribuci, a pak jich je 300
300 tupych sekyr a zadna ostra.
Vcera jsem instaloval na ubuntu nejaky program ze pry to nejde protoze to neni trusted (???) - pritom driv programy instalovat sly a na pocitaci jsem nic nemenil (pokud se za zmenu nepovazuje zapinani a vypinani pocitace a browseni po webu)
Tak jsem odklik OK a ono se to stejne nenainstalovalo.
Tak jsem to dal instalovat znova a zase se to nenainstalovalo.
Tepr pak jsem si vsiml, ze se musi klikat na "opravit". Proc ale je treba klikat na "opravit" neslo by aby se to v privni rade samovolne nerozbijelo?
Dnes rano zapnu ubuntu zadam heslo a ono to vytuhne. Jinak to ale funguje dlouhou dobu, cas od casu se to stane.
Moje diagnoza: SRACKA. Jednotlive distribuce se lisi podle me akorat temi failure mody, ale poraddne nefunguje dle meho nazoru zadna.
Poslední dobou mám z linuxového destkopu podobný pocit :-/ Sice jsem linuxu poměrně věrný, ale když srovnám dobu před 5 lety a dnes, tak mi přijde, že dříve bylo lépe. A to u Linuxu vždy neplatilo, co se ergonomie používání např. týče (proto mluvím o desktopu).
Nemyslím, že je to vyloženě sr..ka, ale trošku desktop zaspal. Vymýšlejí se hlouposti pro dotykové ptákoviny, ale desktop stojí. Ale uvidíme třeba za dalších 10 let, jak se situace s Linux desktopem vyvine, třeba Steam nakopne vývojáře k nějakým investicím a trošku se to popožene ;) ;) Ale moc tomu nevěřím ;)
Záleží, co jste byl zvyklý používat za desktop. Jestli Gnome, které je s každou dlaší major verzí úplně jiné prostředí a ještě do toho některá distra cpou nějaké Unity atd., pak tu frustraci plně chápu. U KDE je naštěstí situace posledních minimálně 10 let celkem konzistentní. Přechod na KDE4 naštěstí nebyl tak hrozný jak to nejdřív vypadalo a s mírnou změnou defaultního nastavení zůstal zachován look&fell trojkové řady.
No, přesně tak. Ono Gnome jsem bral jako konzervativní prostředí, proto jsem na něho po KDE3->4 přešel (tehdy v Gn. verze 2.22, na debianu myslím 2.20) a byl jsem opravdu spokojený, až do nějkaé té verze 2.28 nebo 2.30, číslování si již tolik bohužel nepamatuji. Jenže pak Ubuntu nasadilo Unity, Gnome 3... a já neměl čím ovládat ;) Tak jsem se ke KDE prostě jen vrátil, sice to trvalo asi 5 let, ale jsem zase zpět, no ;)
Přechod na KDE 4 pro mě právě byl hrozný -- samozřejmě, že jsem se nejprve těšil, ale verze 4.0 byla brutálně nestabilní, ale tím myslím fakt brutálně (tehdy na P4 s 1,5 GB RAM s Debianem 5), takže proto jsem vyměnil, jinak bych neměnil ;) Nyní už jsem spokojen -- co se ovladatelnosti, konfigurovatelnosti i co se stabiliy týče. Ale na druhou stranu -- KDE 4 bych nedoporučil nováčkům ;)
Mám dva známé (je to trošku neporovnatelné, ale přece...) -- říkejme mu Petr a Robert. Petr nikdy nepoužíval počítač (je to divné, ale je to tak), takže se už několik měsíců učí s Unity na Ubuntu 13.04. Robert je dlouholetý "widlák" a k linuxu maximálně přičichl, na notebook si nainstaloval kUbuntu 13.04. A možná je to tím, že je Petr nezatížen minulostí, zvyká si "hladčeji", resp. začátek byl hladký. Robert prozměnu dost šílel, ale cca po týdnu šílení ustalo ;) Přemýšlím však, jak by to dopadlo, kdyby byly role opačně -- tzn. Robert měl Unity a Petr měl KDE. Nejsem si jist, že by to dělalo až takovou dobrotu, prostě nevím ;) ;) Unity má velkou výhodu -- když se do něho nehrabe, funguje skvěle. A moc se na něm nedá nastavit ani zkazit, proto mi pro začátečníka přijde vhodnější, no ;)
Není problém doinstalovat si Openbox do Debianu a funguje kromě verze Wheezy i na Jessie a Sidovi, ale rozhodně to nedoporučuji nováčkům neznalým Openboxu. Mě osobně přijde nejlehčí nainstalovat si debian testing netinstall a přidat si do repozitářů crunchbang... Pro angličtináře - na crunchbang fóru najdete spoustu návodů, jak toho docílit.
Jinak souhlasím s tím, že není nutné kvůli jinému DE hned vydávat novou distribuci, ale na rozdíl od XFCE nebo KDE nebo i Gnome Openbox není DE, ale WM a je zapotřebí nastavit, protože defaultní stav je velmi strohý a skoro nepoužitelný.
S Crunchbangom mam len tie najlepsie skusenosti. Obstarozny HP Mini s nim funguje okamzite po instalacii - vacsina distier vyzaduje dodatocne prplanie s Broadcom wifinou.
Hladam vsak aplet do tint2 na prepinanie klavesnic. Vsetky navody sa obmedzuju len na zobrazenie ikonky aktualnej klavesnice a prepinanie samotne riesit X servrom alebo inou utilitiou snimajucou kombinacie klaves. Toto je riesenie vhodne pre mna, ale nie pre zvysok rodiny.
Vie niekto o nejakom "klikajucom" rieseni to tint2 baru?
Diky.
Jasně, že vím. Mě se nejlíp osvědčilo přidat do autostartu (~/.config/openbox/autostart) následující položku na přepínání klávesnice CZ a US pomocí alt+shift anebo klikáním na ikonu vlajky v tintu ;-)
## Nastavení a "klikací" přepínač klávesnice
setxkbmap -option lv3:ralt_switch,grp:switch,grp:alt_shift_toggle cz,us &
(sleep 3s && fbxkb) &
PS: Mám nastavenou 3s prodlevu, pokud to chceš nastartovat okamžitě, tak dej poslední řádek jenom
fbxkb &
Tak zakritizovat si klidně můžeme, to zase taky nejsem fanatik, ale i přes chyby některých distribucí zůstávám u Linuxu proto, že je pro mě z mnoha pohledů ZDALEKA nejvýhodnější. Shodou okolností jsem před týdnem po dlouhé době dobrému známému spravoval počítač s widlemi (normálně to ze zdravotních důvodů nedělám), zažil jsem při tom mimořádně těžké chvíle a narovnalo se mi při tom několik mozkových závitů. DĚKOVAL jsem, že existuje Linux a zjistil jsem, že bych bez něj už nechtěl být. Co bychom tu měli, kdyby nebyl? Zkurvené widle? Mac OS? BSD? Něco jiného? Známému tam půjde Linux taky, už je s tím srozuměn.
Ale to HLAVNÍ: Žádné řešení problému jste nepředložil.
Nefunguje to pouze v terminálu, nebo vůbec? A předtím to šlo bez problémů? Protože u mě všechno ok.
Jestli to předtím bylo bez problémů, tak je tu možnost pohrát si s nastavením setxkbmap v autostartu - místo výše uvedeného setxkbmap -option lv3:ralt_switch,grp:switch,grp:alt_shift_toggle cz,us & např.
setxkbmap -layout 'cz,us' -option 'grp:alt_shift_toggle' &
Tak jsem to zkusil - nefunguje to nikde. Obě výše uvedené verze způsobí, že pravý alt + c napíše „c“ místo „&“. Diakritiku to píše. Znovu upozorňuju, že v Debianu s LXDE mi to jede dobře, ale nenašel jsem, kde se to tam při spouštění nastavuje (potenciálně jde o více míst).
Na crunch jsem přešel z Linux Mintu a je to nebe a dudy. Krásný, rychlýa pochopitelný, ač pro začátečníka je nutnost nastavení většiny věcí v texťácích může být složitější.
taky mi nesedne tmavý vzhled, ale vyhezkal jsem si ho do světlého flat designu:
Dlouho asi měnit nebudu
Kvůli opakovaným problémům v minulosti to v současné době jde stáhnout opravdu jen přes Bittorrent. U mě download proběhl za asi cca 10 min - rozhodně to netrvá několik hodin, neřku-li dní...
Je tu ovšem 1 možnost přímého stažení, ale ta opravdu zabere hodně času kvůli "rychlosti" viz http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=26962
Crunchbang můžu jenom doporučit. Používám ho na starším notebooku a funguje naprosto parádně (pokud člověk nevyžaduje nějaké bleeding edge aplikace). Hlavně bych chtěl zdůraznit, že předností Crunchbangu je skutečně dokonale vyladěný Openbox. Pokud by si jej takhle chtěl člověk nastavit sám, tak mu to bez předběžních znalostí zabere dny až týdny (vlastní zkušenost, na desktopu mám Arch).
Souhlasím a taky se mi líbí, ale když jsem Crunchbang Waldorf nainstaloval na počítač s 224 MB paměti, neustále rachotil disk a bylo to tak pomalé, že se s tím nedalo pracovat. Předtím tam byl Debian Lenny s Openboxem a šlo to celkem bez problémů, tak jsem získal dojem, že nic novějšího tam nelze provozovat. Pak jsem ale ještě zkusil nainstalovat Bodhi 2.3.0 (založený na Ubuntu Precise) a kupodivu to jede podobně jako ten Lenny, přičemž použitý Enlightenment 17 působí velmi luxusně a na disku mi Bodhi zabral méně místa než Crunchbang. Původně jsem si myslel, že prostředí s Openboxem poběží úsporněji, takže nakonec mi připadá, že Crunchbang není vytvářen pro staré počítače, spíš pro uživatele, kterým vyhovuje jeho vzhled a chování.
Otázka je, co je to starý počítač. Mně běží na compu s 1GB ram, což už dnes považuju za šunku. Že jsou ještě větší šunky ale nepochybuju :) Jinak musím souhlasit s tou poslední větou. Minimalistický a funkční vzhled openboxu hraje dost důležitou roli, proč se mi Waldorf líbí. Mimochodem má Crunch taky skvělou komunitu.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.