Hlavní navigace

Cubemen 2: drobné vylepšení jedničky

Jakub Zelenka

Cubemen nastavil laťku celkem vysoko. Skvěle totiž vyvážil mix žánru tower defence s RTS strategií. Navíc hra cílila na velké bitvy více živých hráčů. S čím ale přišel Cubemen 2? Na první pohled je změn poskrovnu. Dalo by se spíš říct, že druhý díl posouvá titul od jednoduchého experimentu k plnohodnotné indie hře.

V prvním dílu jste se sice skvěle pobavili a zažili epické bitvy v multiplayerové řeži, časem se však mohl první Cubemen začít trochu přejídat a nedisponoval moc nástroji, kterými by udržel dnešní zmlsané hráče. Cubemen 2 na to jde trochu jinak a přináší řadu bonusů a statistik motivujících k dalšímu hraní a zlepšování.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Proti světu

Už jen přítomnost jakéhosi osobního profilu, jemuž stoupají úrovně a své výsledky můžete poměřovat s ostatními hráči, přidává značně na znovuhratelnosti. Není totiž nic lepšího, než mít k dispozici jasná data o tom, jestli jste matlák nebo naopak král kostičkového království. Jen musím upozornit, že konkurence je opravdu velká.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Dále si můžete hru přizpůsobit k obrazu svému. Už totiž nejste omezeni dívat se jen na jakýsi mix filmu Tron a Minecraftu. Nyní si můžete převléct své panáčky třeba jako agenty z Matrixu a okolnímu prostředí dát kolorit New Yorku. Mezi dostupnými skiny nechybí ani Aztékové a podobné pro našince exotické kultury. Stejně jako svou armádu můžete změnit vzhled i počítačově řízenému protivníkovi a vše završit třeba zapnutím módu, který nafoukne všem jednotkám hlavy do gigantických rozměrů.

Dvě kampaně a tisíce tratí

Všechny tyto bonusy jsou ovšem jen ozdobný posyp na lákavém koláčku. Daleko důležitější je přítomnost dvou kampaní pro jednoho hráče a desítek arén pro multiplayer. Dokončit všechno, co vám autoři přichystali, zabere několik hodin. Ani pak se však nudit pravděpodobně nebudete. Cubemen 2 totiž disponuje perfektním editorem tratí.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Vytváření nové úrovně je neskutečně snadné. Zvolíte si šablonu prostředí a pak už jen, podobně jako třeba v Minecraftu, vrstvíte kostičky na sebe a vytváříte zajímavá bludiště, kudy mohou chodit jednotky. Po dokončení můžete level sdílet s komunitou a sledovat, jestli se stane populárním. Hra vyšla už před více než jedním rokem, za tu dobu tak vznikly tisíce různých tratí. O obsah tak rozhodně strach mít nemusíte.

Živější arény a různé bonusy

Změn doznala i bojová stránka. Arény se teď hemží různými bonusy. Voják tak může narazit třeba na teleporty nebo uzdravovací komnaty. Sem tam se také z nebe snese bedna s nedostatkovými body, za něž kupujete nové jednotky. Také přibyly dva nové druhy vojáků. Jeden přidává na bojiště zátarasy a druhý pokládá zákeřné miny. V některých misích jste dokonce odkázáni jen na tyto dva nováčky, kteří zajímavě zamíchali s hratelností. Nyní se totiž můžete začít takticky opevňovat.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Co se týče herních módů, nyní můžete bojovat ještě v masivnějších bitvách s šesti hráči. Pokud nějaký bude chybět, nově ho může nahradit počítačem řízený protivník. Zkrátí se tak čekání na další spoluhráče. Umělá inteligence ovšem nemůže člověka nahradit a často se mi stávalo, že při soubojích AI podlehla s hanbou jako první.

Audiovizuální stránka nedoznala moc změn. Arény jsou jen trochu členitější a v některých případech i větší. Kdyby ale autoři nenabídli možnost změnit jejich vzhled, rozdílů byste si pravděpodobně ani nikdo nevšimli. Na druhou stranu vývojáři konečně udělali něco s hudbou, která byla v prvním dílu neskutečně nudná. Nyní se dá i poslouchat a sem tam pomůže napumpovat do vaší krve potřebnou dávku adrenalinu.

Cubemen 2 - obrázky ze hry

Závěr a konečné hodnocení

Cubemen 2 na první pohled přináší jen kosmetické změny, které jednoduchou hříčku přeměnily na větší a hodnotnější hru. Jádro zůstává stejné a druhý díl neztrácí nic ze zábavnosti jedničky – byly však přidány prvky pomáhající hře udržet hráče mnohem déle u obrazovky. Navíc Cubemen 2 disponuje díky editoru tratí téměř nekonečným množstvím obsahu.

Výhody

  • Hratelnost
  • Editor tratí
  • Multiplayer

Nevýhody

  • Málo změn
  • Někdy slabší umělá inteligence
Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?