To beta CD byl vlastně osvobozený Knoppix mající přeloženy všechny knoppix skripty do češtiny.
Nebyly upraveny fonty, klavesnice ani nastavení, dokonce tuším ani Openoffice.org, takže to v českém prostředí nebylo úplně ono.
Nyní dokončujeme nové CD, bude venku co nevidět. Chtivé Beta a RC testery zvu tímto na IRC, obzvláště pokud jsou z Brna nebo Prahy, budeme v následujícím týdnu hodně testovat.
Jinak si asi tak 2 týdny počkejte na kvalitnější release.
Pomocníky opravdu všichni potřebujeme. Od pisatelů dokumentace, přes grafiky a editory fontů, překladatele, až po právníky a lidi z politiky (např. kvůli patentům).
Pokud máte čas a vůli pomoci, neváhejte. Hlavně v takové oblasti jako jsou patenty na software si nedopřávejte odpočinku. Jinak to tady VŠICHNI vývojáři software mohou zabalit, lidi od free software a opensource především.
Ondřeji, předpokládám, ze jsi pouze nepoučený, jinak by mě tvoje reakce dozajista rozzlobila.
Stačí se rozhlédnout, přečist si pár článků a studií a zapojit selský rozum. Doporucuji ti, aby sis napred přečetl, o čem to je.
Vývojáři Free a OpenSource software se v posledních letech stále více vyskytovali v Evropě a Indii namísto Ameriky. Příšte to bude Indie, Afrika a Čína?
Česky si počti určitě:
http://patenty.modry.cz/
http://www.blisty.cz/art/18371.html
jinak anglicky na
http://www.ffii.org/,
výborný příklad, ukázka webshopu,
je na adrese:
http://webshop.ffii.org/
Podívej se na tuto adresu, a řekni mi, je možné v takovém prostředí dělat nějaký software nebo mít elektronický obchůdek?
Možná ano, ale s rizikem, porušujíc patenty stovek vlastníků, kteří mohou kdykoliv zaklepat a chtít svoje miliony za "použití jejich vynálezu".
96 % evropy je proti patentum. Dokonce i valná většina velkých firem.
Ujišťuju tě, že pokud by se zavedly patenty na software, Danix by porušoval tisíce patentů. To bychom si nemohli dovolit.
Nemůžeme si dovolit platit patent na "teploměr" (progress bar). Na doubleclick. Na delší a kratší klik . Na zarovnání slov. Na automatické doplňování slov. Na FAT. Na ztrátovou kompresi obrázků, videa a audia. Patent na záložky. Na user interface s více dokumenty najednou v jednom programu. Musím pokračovat?
Prostě bychom to asi zabalili. Já bych zmizel do dalekých krajů, kde bych se snažil založit vlastní stát, nebo bych počitačů zanechal a živil se muzikou. Teda aspoň pokud si náhodou někdo tou dobou nebude patentovat Blues, Sambu a Hardrock, krátký a dlouhý a opakovaný tón. To už bych se mohl rovnou oběsit.
Musím ťa zklamať, ale nejaká pochybná skupina ďaleko za svojim hudobným vrcholom žijúca už len z minulej slávy (a poplatkov za Copyright) zažalovala inú, aktívne hrajúcu skupinu, za zneužitie ich _Intelektual_Property_ - doslova za použitie gytarového akordu "F", ktorý bol pre danú skupinu typický.
Takže už ani v oblasti umeleckej tvorby si nebudeš istý pred patentami.
PS: Ak nájdeš nejaké príjemné miesto v Afrike, daj vedieť.
Prodpokladam ze nepouceny je tu nekdo uplne jiny.
1. To ze se psani kodu stehuje do Indie a vychodni Evropy je dusledek cen, ne patentu. Ty lidi porad pisou kod pro US firmy. A samozrejme nezapomenme takovy neuspesny firmy jako treba Google, Mozilla, Eclipse a tak dal...
2. Nemuzete si dovolit platit za ty patenty co tu vypisujete? Kdo po vas chtel platbu? A co takhle pridat nejaky odkaz na soud kdy nekdo musel platit za progress bar, ruzny kliky, a tak dal.
Vas prispevek je klasickej FUD... Je smutny ze open source se musi takhle snizovat.
A samozrejme pokud potrebujete vsechny ty lidi - proc nejaky neprijmete? Nezamestnanost je v CR docela vysoka.
Niekto asi nesleduje pravidelne dianie na scéne SW patentov.
Minulý týždeň sa opäť nejaká firmička (ktorá nič nevyrába, iba skupuje patenty) vytasila s patentom na katualizáciu SW pomocou sťahovania dát cez internet. A vzápätí rozposlala požiadavky na zaplatenie poplatkov.
O firmičke menom EOLAS a jej súdnom spore s MS ste snáď tiež nič nepočul ?
A výber poplatkov za používanie formátu GIF ste zrejme prespal.
O EOLAS samozrejme vim, akorat nejak nechapu jak zapada do vami popisovanych patentu na veci jako kliknuti. CO vim tak USPTO jejich patent prezkoumava. GIF patent uz vyprsel, a opet, nechapu co je na tom spatnyho, pred tim nez si to Unisys patentoval tak zadnej GIF neexistoval (takze rozhodne nikoho neohrozovali) a jestli zrovna ten patent k necemu vedl tak jedine k rozvoji, v podobe vytvoreni PNG formatu. Vybirate si spatny priklady :)
A nejaka firmicka? Takovyhle veci si piste nekam do bulvaru, ale jako argumenty sou o nicem. Aha, pockat, on root je bulvar, kde vagni rceni typu "nejaka firmicka ma patent na aktualizaci SW pomoci stahovani dat pres internet" maji vahu fakt. Co takhle postnout co to je za firmu? Jaky je cislo toho patentu (ale to se da najit z mena firmy), aby si clovek mohl precist co si patentovali?
Ne, ono to tu fakt nebylo ve zpravickach ...
http://cdr.cz/#10886
Ach jo, tomu rikam lenost :-)
Radeji to tu ocituji, abyste nemel problem pri odklikavani toho odkazu:
"Už to vypadá celkem komicky, co se v poslední době objevuje jako patentově chráněné. Zprůsvitňující se okna, větráky s LEDkami, vychylovací kolečko na myši atd. S dalším požadavkem na obhajobu svých práv se hlásí anglická British Technology Group (BTG). Prý má šest patentů týkající se stahování software po Internetu. BTG je firma, která se zabývá obchodem s vynálezy a patenty (v roce 1989 například vysoudila na Pentagonu 6 miliónů liber, za patenty použité ve vznášedlu). Jak odhalil Daily Telegraph, BTG už se chystá vymáhat poplatky od Microsoftu, který takto distribuuje aktualizace a opravy programů. Na seznamu jsou prý také antivirové firmy za uploady databází virů a jistě se najdou i další. To ale není všechno. Údajně mají i patent na off-line surfování. I zde hodlají k nějaké té hotovosti přijít. No řeknu vám, kam ten svět spěje? Už zbývá jen to schválení patentování software v EU a už aby se člověk bál vyjít ven, nebo snad něco říci či napsat, aby mu nehrozil nějaký poplatek. Ach jo."
"2. Nemuzete si dovolit platit za ty patenty co tu vypisujete? Kdo po vas chtel platbu? A co takhle pridat nejaky odkaz na soud kdy nekdo musel platit za progress bar, ruzny kliky, a tak dal. "
Aha, takze podle Vas nam ma spatny zakon vadit az v okamziku kdy jej nekdo 'pouzije' proti nam. Dokud se spatny zakon neuplatni je dobrym zakonem?
Lidi,
prosím dobře si uvědomte, že někteří lidi na tomto diskuzním fóru nemluví za sebe. Někteří jsou dokonce profesionální lháři, jako je tuším například Jerry III. Ještě jsem neviděl jeho příspěvek, kde by nebludil. Sprostě nadává RMS, L. Zajíčkovi, vychvaluje Windows NT, plive na Linux, Mozillu a další projekty, vysmívá se nám, šíří FUD... A mě z FUDU obviňuje, hulvát.
A nenechte se mýlit, že to vypadá, jakože Jerry III dění kolem patentů a Linuxu nesleduje. Sleduje moc dobře, ale jedná tak, aby se patenty podařilo prosadit a Linux zlikvidovat. Snaží se o to vší silou. Kdo mi nevěři, zkuste dotaz na google:
"jerry III" site:cz
Většinou se na takové lidi snažím nereagovat, ale kvůli těm čtenářům, kterým to nedochází, odpovím:
1) Mluvil jsem o opensource a freesoftware vývojářích. Takže peníze nehrají takovou roli.
Například srovnejte počet vývojářů distribuce Debian v Americe a Evropě: http://www.debian.org/devel/developers.loc
Co se týká úspěšných firem: jedna vlaštovka jaro nedělá. Několik úspěšných firem - to je přesně to, co patenty přinášejí :) Zamezují vstup na trh dalším. Patenty jsou státem garantovaná privilegia (monopoly) na použití určitých postupů.
někomu pomohou fakta:
* 80 % velkých firem v EU je proti patentům na software
* 95 % malých a středních firem v EU je proti patentům na software
2) Pokud se použije GOOGLE, příkladů plateb za patenty se dá najít plný internet. A i kdyby ne, problém je ten, že tu platbu kdykoliv mohou vlastnící patentu po nás chtít. Nemám rád Damoklův meč nad hlavou či procházku po minovém poli.
A Proč lidi nepřijmeme?
Ale my je přijímáme :)
Jak sam rikas, jedna vlastovka jaro nedela. Treba Mozilla ma (nebo aspon pred par mesici mela) vetsinu aktivnich vyvojaru ve statech (placenych AOL). To ze Debian nema nic neznamena, nemluve o tom ze kdyz se divas na tu mapu Debian vyvojaru tak si musis uvedomit ze v Evrope zije zhruba 1.5x tolik lidi co ve statech, takze je vcelku pochopitelny ze v Evrope bude vic vyvojaru :)
Patenty negarantuji monopol, ale to ze pokud z tvyho postupu bude chtit nekdo vydelavat tak ti bude muset platit - rozhodne nikomu nezamezuji vstup na trh. A nejsou na "urcite postupy", so na postupy ktery ty sam osobne vymyslis. V tom je velky rozdil, nikdo si nemuze nechat dat patentovat neco co uz existuje (resp. v US patentovym pravu muze, ale je ten patent nevymahatelnej). V tomhle presne siris FUD.
Pokud se ti nechce platit za to co vymyslel nekdo jiny tak to proste prepises pote co ti daj vedet. U patentu nemusis zjistovat dopredu jestli je porusujes nebo ne. Jinak predpokladam ze ses i proti copyrightu, protoze tam ti hrozi presne to samy, pokud ti nekdo da kod copyrightovanej nekym jinym a nerekne ti o tom tak mas ten samej problem. A podle toho jak chces resit problem s patentama bych rekl ze chces zrusit i copyright, protoze pokud ho nezrusis tak ti bude damokluv mec nad hlavou viset i bez patentu (leda ze bys neprijimal zadnej kod napsanej mimo tvoji firmu).
Tohle je typický příklad FUDu a dezinformaci, které Jerry III šíří. Takové bludy opravdu může napsat jenom blázen nebo profesionální lhář.
Tyto bludné argumenty nebudu ani komentovat. Prosím neznalé čtenáře, aby se informovali na
http://patenty.modry.cz/
Jerry, reprezentuješ 6% menšinu, která je v EU pro patenty na software. Aspoň nám řekni, kde pracuješ. PRO KOHO PRACUJEŠ?
Kdo ti platí za to, že máš čas plodit FUD? Co máš proti svobodě software, svobodě podnikání? Co máš proti Free/Opensource software? Co máš proti svobodě vůbec?
Jerry, cítím z tvých výlevů, že nám tuto svobodu závidíš a dokonce se jí bojíš. Volba tvojí svobody či nesvobody je TVOJE VOLBA. Učiň správné rozhodnutí. Svoboda je totiž zásadní pojem. Možná není pozdě, aby ses změnil. Určitě víš, co myslím. Za Protektorátu tady spousta našich lidí jednala proti zájmu vlastního národa. Nebuď taky takový.
Pracuju pro pojistovaci firmu. SW tvorime, z drtive vetsiny pro interni pouziti, i kdyz par procent obratu a zisku jde z prodeje zakaznikum (ne prodeje SW, ale prava k pouzivani SW, vsechno to sou online aplikace).
Proti open source nemam vubec nic. Pokud se budes trosku snazit tak zjistis ze do open source projektu i prispivam kod (trosku napovim, je to v Jave).
Proti svobode? Pokud sem pro patenty tak sem proti svobode? Koukam ze W by se od tebe mel co ucit ;)
Jinak mi spis vadi co mate proti patentum, tvrdite ze znemozni firmam vstup na trh, ze zahubi male firmy. Ale fakta ktery to potvrdej nikde. V US SW patenty existuji a rek bych ze tu rozhodne neni nedostatek malych SW firmicek, ze tu neni nedostatek vyvoje a vubec vseho co tvrdite ze zanikne pokud budou patenty. To ze si to myslite neznamena ze je to pravda. Co takhle nejaky dukazy toho tvrzeni? To ze si lidi chtej nechat platit za to co vymyslej je snad pochopitelny a pokud chtej, tak jim porad existence patentu nebrani uvolnovat veci bez omezeni (spousta open source projektu vznikla a existuje ve statech, kde podle vas patenty open source neumoznuji).
A divim se ze argumentujete par, vetsinou jeste ani soudne nedoresenyma, pripadama. Vsechny zakony sou zneuzivany, znamena to ze sou vsechny spatny a ze by sme se jich meli zbavit?
> Aspoň nám řekni, kde pracuješ. PRO KOHO
> PRACUJEŠ? Kdo ti platí za to, že máš čas plodit
> FUD? Co máš proti svobodě software, svobodě
> podnikání? Co máš proti Free/Opensource
> software? Co máš proti svobodě vůbec?</i>
Ty bys byl svazak jedna basen! Jerry III pouze rika, nektere patenty, resp. mnoho z patentu na SW jsou nevymahatelne, protoze neexistuje precedens. Nevidim za tim zadny utok proti Tve svobode. Ale za Tvymi slovy je citit sprosta manipulace a znamkovani. Co je moc, to je prilis. Citim, ze nekteri z nas uzivatelu linuxu se skutecne stavaji velmi dogmatickymi ideology.
Nemluvil jsem o mojí svobodě, ale o svobodě vůbec. A ne jenom o 1 konkrétním článku, ale o celkovém snažení Jerryho, který píše tolik příspěvků do tolika serverů a vžy sleduje určitý směr - že Linux není dobrá platforma, že uživatelé či vývojáři jsou pomatenci mimo realitu apod. Nevšiml sis toho?
Málokdy označím někoho za lháře, jako jsem to udělal v případě Jerryho. Rád s lidmi vycházím po dobrém. Kdyby sis ale jeho činnost trošku prostudoval, možná tě bouchne do oka, že Jerry III je na root.cz asi nejakčnější rozšiřovač FUDu, snad až přímo profesionál. Cítím, že se někteří z nás uživatelů GNU/Linuxu od něho nechali zblbnout. A to je škoda.
Hmm... svazák, dogmatický ideolog, sprostá manipulace a známkování? To jsou trochu silná slova, obzvlášt od svazáka, co mě sprostě oznámkuje.
Ale odpustím ti to :), protože vím, že na rozdíl od jerryho to nemyslíš tak zle. Měl by ses ale o věci zajímat, ne jenom do diskuze přepisovat svůj adrenalin. Viz také moje odpověď na tvůj "katastrofický" příspěvek.
Jerry III reaguje obcas jinak, nez by si chtel ty, ale velmi casto i docela vecne. A v diskuzi se musi reagovat vecne a ne na zaklade meho nazoru na druheho diskutujiciho. Pri Tvem vykriku, "KOMU slouzis, KDO te plati" jsem si vzpomel na komunisticke soudy v 50 letech a na vsechny ty komance, kteri narod presvedcovali, ze ten kdo bojuje proti totalite za to musi byt placen. Tento slovnik pouzivali lide, kteri nosili v minulem rezimu cervene satky a meli tu svou jedinou indoktrinovanou pravdu. Uzil jsem si s nimi sve.
Takze, nemas mi co odpoustet.
Budu reagovat na oba dva prispevky. Dokazali jste jimi, ze proste kritiku neprijimate a vecne diskutovat taky neumite.
PRAVEC: Na vykricich komu tim slouzis, kdo te plati neni ani zbla vecneho, tudiz odkaz na RMS je zde zcela mimo, dokazujete tim, ze neumite odpovedet k veci. Ad RMS, zcela s nim souhlasim.
JANUS: Frazi "Jsem si vzpomel ..." nerikam, ze padesata leta pamatuji, ale na metody vyslechu StB. Ty jsou dobre zdokumentovany v historicke literature, doporucuji precist. Mozna Vas prekvapi, ze Vas rozhled muze sahat i pred rok Vaseho narozeni.
No, omlouvám se za nepřesne vyjádření.
Všichni to nezabalí.
Existuje tu v Evrope například 20% velkých firem, kterým to naopak prospěje. Ale musíš si uvědomit, ze za ty jsem nemluvil.
Ostatních 80 % velkých firem je proti patentům. Stejně jako 95% malých a středních,
Pokud se odsouhlasí patenty na software, je to katastrofa, JE to katastrofický scénář. A pokud nepomůžou demonstrace, tak to asi opravdu zabalím. Se software bude konec. Budu řešit závažnější problémy než svobodnou volbu software.
Davide jak teda vysvetlis to ze v US, kde SW patenty sou a vzdycky byly se SW konec neni? Ses demagog jak kdyz RMS tvrdi ze uzavrenej system nemuze bejt uspesnej (a kdyz se ho lidi zeptaj jak teda chce vysvetlit Unix a Windows tak se vymlouva ze to nejsou uspesny systemy ;). Takze, cekam jak vysvetlis ze zeme kde SW patenty jsou porad plodi SW, coz podle tebe vubec neni mozny. Staci se podivat treba na Google, to byla pred par lety opravdu malinkata firmicka, ktera podle tvych FUDu nemela vubec sanci na uspech. A takovych prikladu sou tuny. Mne ted zajimaji tvoje proklady toho kdy SW patenty nejakou firmu polozily, priklady ktery dolozi tvoje tvrzeni "Se software bude konec".
Vysvětli napřed ty mě, proč je:
* 80 % velkých firem v EU proti patentům,
* 95 % malých a středních firem proti patentům,
* 99 % uživatelů, studentů,
* 96 % vývojářů software
PROTI PATENTŮM?
Není to náhodou proto, že by to pro ně bylo nevýhodné? (čísla vycházejí ze studie udělané pro evropskou komisi).
Když vidíš tato čísla, jak vůbec můžeš pokládat tak hloupé otázky a obviňovat mě z FUDU?
Já bych věděl proč... no každej jsme nějakej.
Moje otázka byla dostatečnou odpovědí.
Co kdybys misto invektiv diskutujicich raději zkusil vlastní věcnou úvahu?
Nemusím reagovat na každého trolla jako je jerry nebo ty. Myslím, že chtřejším čtenářum je to jasné. Komu náhodou není, viz http://patenty.modry.cz
Vše potřebné je jeden až dva kliky odtud.
Nebo je tu kromě vás dvou ještě někdo, kdo potřebuje, abych tuto otázku odpovídal? Pokud jo, napište. Nemám čas na blbiny... Nikdo mi za to neplatí, že se tu snažím něco psát.
Ne, proste jsi neodpovedel na jeho otazku a mlel jsi si svou. To je jednoduchy, ocividny fakt. Opravdu to nevidis ?
Btw kde jsi vzal ze 96% vyvojaru sw je proti patentum ? Nebo 99% uzivatelu ? Kolik uzivatelu vubec vi o nejakych patentech ? Me se nikdo neptal (i kdyz proti nim stojim spis taky). Zajimalo by me jak se vybira vzorek pro takovy pruzkum... nebyl to nejaky web poll na nejake protipatentove strance ? ;-)
Čísla mám ze zprávy, co byla vytvořena pro EC. Není to lehké vyčíst, protože statistika je velká věda, stejně jako PR.
Několik lidí z toho dokonce mělo pocit, že většina velkých firem je pro patenty. Prosím, kdo to budete číst, ČTĚTE POZORNĚ, obzvláště obrázky jsou silně působivé a zavádějící.
http://europa.eu.int/comm/internal_market/en/indprop/comp/softanalyse.pdf
a přečtěte si také komentáře např. na
http://www.blisty.cz/2004/6/3/art18371.html
Proč vlastně ještě někdo může stát na straně patentů? Je to jenom hrubá neznalost a zabedněnost? Máte pocit, že patenty někomu prospějí? Třeba naší ekonomice a našim lidem? Komu to prospěje? A proč?
Vaši věčnou otázku, "proč to v americe funguje" nechám odpovědět ostatním. Nepleťte si mě s frontendem na google a selský rozum. Snažte se trošku. Není to tak těžký. Kromtoho už to Stepan Kasal docela pěkně vysvětlil.
BTW: při čtení zprávy prosím o maximální pozornost na tento odstavec (strana 4):
If account is taken of the economic muscle and number of organisations represented by responses from industry and other associations it can be argued that there is an "economic" majority in favour of patents on computer-implemented inventions.
Jak může vůbec někdo použít pojem "ekonomická většina" v demokratickém systému? Zástupci našeho státu, kteří v EC hlasovali PRO patenty, to zdůvodňovali potřebou harmonizace a podporou většiny.
Problém je v tom, že většina situaceznalých lidí a firem v EU je proti patentům na software (94 procent). V ČR je tento poměr pravděpodobně >> 98 procent. Počet patentů (teď nemluvím o patentech na sw, ale celkem) je totiž v ČR směšně malý oproti třeba Německu. České firmy sice dělají vývoj, ale na patentování už často nemají peníze...
Řeknu ti to asi takto: patenty jako problém začnou doopravdy existovat v okamžiku kdy se rozhoří patentové spory, což velké firmy činí pokud se potřebují zmocnit nějaké myšlenky či technologie, která podle patentové filozofie patří někomu jinému - tehdy nastoupí technologie "křížového patentování" což je pro nezasvěcené jen forma prachsprostého vydírání. Do té doby většinou oběť ani netuší, že každa <|>ovina v jeho programu spadá pod něčí patent. Je to stejné jako nelegální software: co myslíš, položí warez dříve Microsoft nebo garážovou firmičku Franty Vopičky, která žije z pár lidí pro který napsala účetnictví?
Některé věci jsou jen otázka času: když v roce 1936 dostaneš na kabát žlutou hvězdu, může to znamenat, že do plynu půjdeš až v roce 1942, kdy pro to budou "lepší podmínky", ale důvod ke klidnému žití to asi není. A u patentů je to totéž.
Ale opet nikdo neodpovida na moji otazku. Ve statech patenty existuji, existuji tak dlouho ze spousta uz jich je vyprsenych (viz treba patent na kompresi v GIF), boju mezi velkyma a malyma firmama tu je pozehnane a presto nedochazi k tomu co tvrdite ze je nevyhnutelne pri existenci patentu na SW - k vyhynuti malych SW firem a ke konci inovace. Ani k jednomu nedochazi (resp. - firmy krachuji, ale ne kvuli patentum). Takze se zeptam znova - jak to vysvetlite? Mate nejaky dukazy ze patenty budou mit ten efekt co tvrdite ze budou mit? Nebo se budete uchylovat jen k FUDu?
Člověče, neoblbujte nás sofismaty. Nutíte lidi aby synteticky dokazovali analytické věty. Abych uvedl analogii k vašemu způsobu tázání: je to podobné, jak byste se ptal: "ukažte mi, kolik lidí zahyne při výbuchu sopky XYZ v roce 2015". Samozřejmě že vám řekneme, že nevíme, protože nevíme jestli roku 2015 sopka vybouchne a kolik tam zrovna bude lidí. Nicméně z toho nemůžete vyvozovat, že postavit si dům pod činnou sopkou je ideální nápad a že nehrozí žádné nebezpečí - máme analogii odjinud - Vesuv, Krakatoa, ... Nebo moje oblíbená druhá světová - v roce 1938 si všichni mysleli, že když se dá Hitlerovi to, co chce, bude od něj pokoj a "Trotl Benesch", který dělá "potíže", je hrozbou pro světový mír. Jen málo lidí vědělo jak to dopadne - když Chamberlain vystupoval z letadla a mával bezcenným cárem zvaným Mnichovská dohoda, řekl Churchill: "Volili jsme mezi hanbou a válkou. Zvolili jsme si hanbu a budeme mít i válku". Ale nikdo ho neposlouchal. Četl jsem nedávno také jednu studii o zločinu genocidia - k vyvražďování lidí obvykle nedochází naráz, ale postupně v konečné fázi jistého procesu, který začíná propagandistickou přípravou domácího obyvatelstva, identifikací a klasifikací budoucích obětí a čekání na vhodnou příležitost (válka, poválečný chaos, "revoluce"). Nicméně se dá nebezpečí predikovat ještě v době, kdy dosud nejsou oběti na životech - stačí pozorovat dejme tomu žluté hvězdy na kabátech a čištění chodníků zubními kartáčky. Velmi vydatným pomocníkem je obvykle setrvačnost myšlení mas (kterou např. geniálně využili komunisté u nás po druhé světové - stačilo identifikovat "buržousty" s "kolaboranty" a "fašisty" a využít animozity lidí proti nacismu, která ještě byla v živé paměti). Milý Jerry III., měl byste být více vnímavý pro znamení doby. Ti co se z historie nepoučili jsou odsouzeni k jejímu opakování.
Mohl bych také vaši otázku obrátit a zeptat se "ukažte mi softwarovou firmu, která se v důsledku patentů s určitostí nikdy nepoloží". Ono je rozdíl "přežít" díky právním garancím v demokratickém světě a "přežít" díky palci cézara milostivě zvednutému nahoru. A VO TOM TO JE.
Ale da se na to odpovedet. Ja jsem ostre proti patentum, ale Jerry tu poklada dobrou otazku. A odpoved na ni muze byt, ze je zrejme, ze trivialni patenty nelze vymahat, resp. ze se k jejich vymahani nikdo neodvazi, protoze by o tento patent mohl prijit a stranu patent drzici by to mohlo stat pekne penizky. Jak vysvetlite, ze obeti patentovych sporu jsou v 99% giganti? Ja tim absolutne neomlouvam dle meho nesmyslne patentove pravo, ale snazim se zjisti, proc tady muze Jerry takhle a pravdive argumentovat. A to je zrejme rozdil mezi nami. Ja se tu odpoved najit snazim, ac se systemem nesouhlasim, vy jen slepe a nesmyslne kontrujete. Jednou se Vam ale muze stat, ze se seredne zmylite. A co je na tomhle threadu nejlepsi je fakt, ze Jerry nikde nenapsal "Jsem vsemi 10-ti pro patenty", jen nesdili Vas slepy, bezmyslenkovity ideologismus.
Ano, věřil jsem, že nezklamete a potvrdite své založení. Anonym, plácálek a v podstatě podlé a nebezpečné individium, to jsou ty vzpomínky na konec padesátych let.
Zdravím mnoho úpěchů v další činnosti.
PS. Slova o rešerži platí i pro Vás. Provedl jste? Jaké je Vaše zjištění.
V. Januš
asi tak.. nekdo fakt popírá i existenci slunka :(
Ale pro ostatní čtenáře zkusím něco napsat, aby si nemysleli, že neumíme odpovídat. Ve skutečnosí už odpovědí padlo asi 5, i když někdy trošku nepřímo. Jenom je někdo nechce vidět a chce se hádat.
[Stepan Kasal] "V Africe je porad lidi dost. To asi ten HIV zas tak zivotu nebezpecny neni."
výklad A) ono to v té americe zase tak růžové není.
výklad B) Je to stejné jako reagovat na tvrzení že aids v Africe vlastně není problém.
Řešním této otázky mnoho nevyřešíme. Vedla by pravěpodobně jenom k diskuzi off-topic, bez jasného a měřitelného závěru. Ať člověk odpoví jakkoliv, tak to může být nahrávka na smeč jerryho, který ani tak nediskutuje, ale spíše manipuluje.
Odpovídat otázky umí kdekdo. Ale umění správného a moudrého člověka je KLÁST SI SPRÁVNÉ OTÁZKY. Viz také příspěvek tvi o té sopce. Díky tvi, celkem pěkný příklad, ta sopka.
A ještě lepší příklad [tvi]:
Mohl bych také vaši otázku obrátit a zeptat se "ukažte mi softwarovou firmu, která se v důsledku patentů s určitostí nikdy nepoloží".
Tato otázka řeší stejný problém a řešení je triviální --> nepoloží se firma, která nic netvoří. Ostatní firmy mají problém.
Můžeme ještě doplnit: "A ukaže mi člověka, který se v Africe nemusí bát nákazy virem HIV"
[
boční pozn. pro neznalé: v Africe má HIV už opravdu kdekdo, místy každý třetí člověk. Akční linuxová 3D hra Slune (napsaná v pythonu) to zajímavě podává, http://oomadness.nekeme.net/en/slune/
Jak je vůbec možné, že Afrika vymírá na AIDS a tady se o tom vlastně ani moc neví? Ale to je na samostatný článek a diskuzi. A asi do jineho webu :)
]
V AMERICE TO NEFUNGUJE DOBŘE.
=============================
FIRMY JSOU proti patentům. Proč asi? Proč nejsou pro patenty, když to jakože v americe tak pěkkkně funguje?
Místo dávání příkladu, že několik procent firem má patenty dokonce rádo, TAK RADĚJI vysvětli ty mě, proč je v EU:
* 80 % velkých firem,
* 95 % malých a středních firem,
* 99 % uživatelů, studentů,
* 96 % vývojářů software
*
PROTI PATENTŮM na software?
Jednoduše protože to není pro ty firmy (ba ani pro uživatele) výhodné. NEFUNGUJE TO jako ochrana investic. Právě naopak.
Po zavedení sw patentů si firmy budou muset OCHRAŇOVAT svoje INVESTICE do výzkumu proti nebezpečí patentových sporů! A bude je to stát takové peníze, že software několikrát podraží.
Budou muset zaměstnávat možná i více právníků než programátorů. A to bude mastné, nehledě na to, že jim to nakonec stejně nepomůže. A tak se možná budou tučně pojišťovat -- žeby motiv pro jerryho?
Mohli by se například pojišťovat "proti nenadálym ztrátám na zisku způsobeným spory ohledně intelektuálního vlatnictví, jež nešlo dopředu předvídat". Něco jako pojistka proti terrorismu nebo povodni. To taky nevyprovokujete, a můžete být oběť.
A to tvrzení, že patentové spory postihují jenom ty největší firmy, to je samo o sobě jenom takový bluf. Patenty postihují především ty firmy, které nemají dostatek kapitálu na to, aby měly vlastní dostatečně velké portfolio patentů. Tudíž patenty jako takové fungují jako zábrana vstupu na trh.
IBM tvrdí, že 9/10 příjmu z jejich patentového portfolia není z toho, že by vyráběli něco, co mají patentováno, ale z používání cizí patentované technologie. A to díky crosslicencím. Z toho plyne, mnoho firem nebylo schopno svoje intelektuální vlastnictví ubránit před IBM a podobnými giganty. Giganti mezi sebou si dovolí vzájemně používat svoje portfolio a mají vystaráno. Ostatní firmy? Ty jsou na tom podstatně hůře, s výjimkou specíalních "parazitů" co nic nevyrábí a jenom se soudí o svůj jediný patent.
Tito paraziti jsou taky hlavním důvodem, proč jsou proti sw patentům i velké firmy (80 % velkých firem v EU je proti patentům).
Jednoduchá věc. Jistě víte, jaký je konec nejznámější tabulkových, slovních procesoru /asi zastaralý termín - jsem již starší člověk i když pamutuji jen konec padesátých let/, grafických programů a další spousty jiných aplikací. Jestli ne, dejte si práci proveďte rešerži a dejte vědět. Děkuji.
V. Januš
Podle meho nazoru by bylo vhodnejsi vytvorit jednu "funkcni" distribuci, misto tisice jednoucelovych.
Pokazde kdyz vidim, ze se vyvoj rozdelil a nekolik skupin zacne mezi sebou valcit kdo ma patent na pravdu, tak je mi smutno.
Jsem zastance "distribuuce" bez SW, ktera nema zadny OO, zadny Apache, MySQL, PHP a dalsi.
A to je právě ono! Já nebudu používat "distribuci", kde je jen kernel a bash, abych si pak musel z internetu stahovat 10GB software; navíc ani nemám dostatečně výkoný stroj, abych to mohl mít za den vše zkompilováno (KDE, OOo, Gnome, LaTeX, gcc, fpk, Apache, PHP, mám pokračovat???...).
Zkompilujte mi to, zaplaťte mi účet za GPRS a budu s Vámi souhlasit.:-))) Do té doby, než to pro mě uděláte, budu kupovat distribuci na DVD, kde mám vše co potřebuji BEZ INTERNETU!
off-line rulezz forever!
PS.: Slovy paní Pólové: "Já bych všechny ty počítače a internety zakázala!" by se vyřešily jak distribuce tak patenty:-)))
Ja osobne jsem taky spis pro vetsi podporovani a lokalizaci uz hotovych distribuci misto tvorby novych. Kdyz budeme lokalizovat uz hotove distro, muzeme se soustredit na lokalizaci, protoze dalsich X tisic necechu dela na vychytavani chyba. Kdyz ale bude par clovicku delat ceskou distribuci, tak musi krome lokalizace hledat i dalsi chybicky, ktere tam (treba tou lokalizaci) vnesl. Je mi jasne, ze na jedno 700MB CD se nemuze vejit vsechno ve vsech jazycich, ale spis bych teda sel cestou jako jedna distribuce, kde si clovek to CD vytvori pomoci modulu a posklada jen to, co chce (fakt si ted nevzpomenu na jmeno). Pripadne holt neco jako Knoppix, kde zaklad je nejaka obecna distribuce a pro EN a DE se pak vytvori dva ruzne image.
Modularni distribuce: No nikdy jsem o tom neslysel, ale kdyz si to predstavim ... misto toho aby clovek nainstaloval distribuci a vybiral SW, tak si na webu vybere SW ktery chce, architekturu, zmackne "vytvorit ISO", server mu to sestavi z cache nebo zkompiluje kdyz to v cache nebude, udela iso image a hodi ke stahnuti. Podobne by se dalo resit update. Hele to zni skvele ...
Akorat se nemuzu zbavit dojmu, ze jediny kdo ma server s dostatecnym diskovym prostorem na provoz takovehle srandy kratce po vydani nove verze hyper-ultra-super-skveleho-baliku (MPlayer,KDE,Gnome, ...) je Google. Ale mozna precenuju oblibenost te hypoteticke distribuce ...
Kromě google taky například NSA :) Od těch bych ale takovou věc nebral.
Debian je tady této představě ale docela blízko.
Zdrojové balíky procházejí teda lidskýma rukama, než se zavedou do Debiana SID. Ale pak se to na farme zkompiluje na vsechny platformy... a je to na mirroru.
Balíčky je možné si vybrat po jednom a instalovat na počitač... je to velmi dobře vyřešeno, upgrade většinou je v pohodě.
Aby se z toho dělalo Live CD, to není neprekonatelný problém. Domnívám se, že do roka a do dne takovou službu bude pro debian nebo gentoo někdo provozovat. Ale protože to 100% zatíží server na asi 10-50 minut, asi to nebude lidově dostupné každému :) To asi dříve budete dělat CD pomocí naších nástrojů, které pro vás vyrobíme -- tyto zatíži hlavně počítač zájemce.
Možná ti uniklo, že Danix je vlastně lokalizovaný Debian + Knoppix + několik balíků navic + nastavení.
Není to samostatná distribuce neděláme vše znova. Všude používáme pokud možno Debian balíky. A naše překlady (např. knoppix scripty, xchat, quanta, kvirc, amarok) postupně lezou do cvs příslušných projektů, takže z toho mají prospěch i ostatní distribuce.
Je fakt, že často se při lokalizaci podaří udělat chybku - stačí uložit soubor ve špatném kódování nebo ve skriptu zapomenout uvozovku. Několik takových chybek jsme právě odladili - nový danix bude doufám 100% ok >:]
Máš recht, ale ani ta lokalizace není úplná prča. Dělali jsme na distribuci pro Edunix, kde jsme základ víceméně převzali z RedHatu a snažili se dotáhnout češtinu + vylepšit nějaké věci v "high userspace", ale byla to makačka jak hrom. Při té příležitosti jsem si všiml, že lokalizace není nijak koordinovaná - např. www stránky, které se o to kdysi snažily jsou dost mrtvé - a pak dochází k situacím, že např. maintainerovi dojdou 2 různé češtiny do stejného programu (kamarád např. lokalizoval gabber a asi v půlce práce zjistil, že na tom maká taky někdo jiný), maintainer je většinou cizinec a tak je nucen ti slepě důvěřovat, že dodaná lokalizace je ta nejlepší, nebo jsem několikrát poslal autorovi programu kompletní a up to date lokalizaci jistého programu, ale zmíněný autor už uvolnil od té doby několik release svého programu s původní zastaralou a s přibytím nových funkcí nekompletní češtinou.
Můj čistě soukromý názor je, že by se s tím mělo něco udělat a v daném případě spojit síly - Open Source je sice decentralizované, demokratické a zdravě diversitivní, ale někdy to není úplně ku prospěchu věci. Přinejmenším by měla vědět pravice co činí levice (a nejen v politice :-)) Jsem tomu ochoten pomoci nejen hubou, ale i činem, respektive skromnými prostředky, kterými disponuje Edunix (bohužel momentálně ne finančními :-( ).
Mne osobne ani tak nevadi, ze vetsina dokumentace nebo prostredi ve SLAXu je primarne anglicky - problem je spis nefungujici ceska klavesnice (mrtve klavesy) a zatim evidentne nemoznost ji nejak nastavit (alespon v nynejsich verzich), viz napr. tema na foru:
http://slax.linux-live.org/forum/viewtopic.php?t=1615
Kdybyste nekdo vedel, jak tohle nastavit (v ramci distribuce SLAXu - tj. bez toho, abych si musel iso rozbalit, upravit a znova vypalit), napiste to prosim Tomasi Matejickovi. Vdecni cesti (i dalsi jinojazycni odkazani na psani akcentu pomoci deadkeys) uzivatele vam budou odmenou :)
PS. SLAX by byl jinak idealni distribuci pro praci na cestach.
Tento clanek bych smazal naprosto okamzite hned!
Co je toto za cloveka?
On se me pred mesicem zepta, jestli jsou ceske stranky, a ja mu odpovim ze nejsou, do mesice je udelam, releasnu KOMPLET CESKY SLAX a on tady pise ze podpora cestiny NENI ZADNA a ze stranky nejsou cesky ....
Hm ... diky za mistifikaci !
Jsem dooost hodne nastvany, jak je mozne ze muze na root.cz neco takoveho vyjit.
No, ok, uz jsem se trochu uklidnil ...
Prvni vec, Johanko diky za zminku o www.slax.cz
Jsem rad ze moje investice 1200,- korun do domeny nebyla zbytecna :)
Moc me mrzi, ze na root.cz muze vyjit takto neaktualni clanek. Ja jsem si dal dost prace s tim, abych udelal ceske stranky, a abych releasnul komplet pocestenou verzi SLAXu. Proto jsem zklamany, kdyz autor clanku jen napsal ze "Bohužel tahle distribuce do určité míry češtinu ignoruje" ... To prece neni pravda. Jediny kdo neco ignoruje je sam autor, zminka o ceskem SLAXu vysla na root.cz i na nekolika dalsich portalech.
Posledni vec, trochu me udivilo, ze me nekdo cituje bez meho svoleni ... To co je zde uvedeno je pravda, presne takto jsem to rekl, ale netusil jsem ze bude muj nazor prezentovan ve verejnem mediu ... Nejsem expert, ale tohle se muze? (bez dovoleni to zde uvest) No ale co uz... Uz sem se uklidnil takze je mi vlastne vsechno fuk :)
|Tomas
|http://www.slax.cz
Ja myslim ze citovat se muze ne?
Kdyz se uvede zdroj...
je to popsano v autorskem zakone. Ikdyz tady muze jit o vyzrazeni soukromeho rozhovoru, coz nevim zda se smi ci nesmi.
jinak potvrzuju, ze slax-cs je pocesteny az moc, vcera jsem to zrovna zkousel, ceska klavesnice je voprus ;)
Pavel
I kdyz jsem si precetl uvedene odstavce dokonce 2x, take nechapu, proc autor neslusne zverejnil obsah elektronicke komunikace a proc pise, ze "Bohužel tahle distribuce do určité míry češtinu ignoruje", kdyz to neni pravda - viz. reakce Tomase Matejicka! Tomu se rika amaterismus :-(
Nelíbí se mi anonymové. Nevšim sem si, že bych tvrdil, že jsem profesional v psaní článků. Naopak članek si kladl za cíl vyzvat kompetentní pisatele k efektivnější informovanosti /to je psaní článků, upozornit na české tvůrce, a vyzvat uživatele k podpoře těchto tvůrců. A myslím, že to se povedlo /např. dnešní článek pana Matějíčka/.
Zdravím
V. Januš
Uuuuh, pro ty co se porad ptaji po mailu...
Oficialni informace z oficialniho zdroje:
SLAX ktery se da stahnout z www.slax.cz JE komplet cesky.
http://www.slax.cz/download.php
Je tam cestina do KDE, automaticky nakonfigurovana ceska klavesnice, a taky textovy rezim ma loadnuty cesky font, midnight commander ma podporu cestiny a uvodni splashscreen je cesky.
V KDEckach jsou nejake mouchy s psanim hacku/carek nad velkymi pismeny, tady cekam az to za mne nekdo vyresi protoze ja nevim jak :)
Já jsem do skriptu xconf, který generuje konfigurák pro Xy jednoduše vložil cosi jako
if echo $LINE | grep -i Section | grep -i InputDevice 1> /dev/null ; then
echo "Option \"XkbModel\" \"pc101\"" >> $XFConfig
echo "Option \"XkbLayout\" \"cz\"" >> $XFConfig
fi
ale to je nastavení "natvrdo". Píše velká písmena s háčky všude (Mozilla, OOffice, vim na KDE konzoli) a mě osobně vyhovuje.
Přišel jsem jakýmsi způsobem do kontaktu s oběma "živými" distribucemi, tak bych se pokusil o malé srovnání ze svého pohledu. Předem ovšem říkám, že jde o srovnání dvou zcela odlišných světů a trochu mi chybí, že se autor článku omezil na technické popisy a ne více na to, co je "za".
Danix je skutečně velmi živý komunitní projekt, jak je možno přesvědčit se na jeho webu a zejména na kanále #danix IRC sítě FreeNode, na kterém se koncentruje veškeré aktuální dění kolem distribuce. Vedle širší vývojové základny je jeho předností také návaznost na známý Knoppix, i když v poslední době bylo učiněna řada emancipačních kroků. Distribuce se zaměřuje hlavně na začátečníka - tedy jakýsi "linuxový předkrm" pro klasického BFU. Z kapacitních důvodu tedy musíme oželet některé programy zaměřené spíše na "náročného diváka", například TeX (který jsem já osobně oželel velmi hlasitě :-)). Sympatický je i aktuální důraz na co možná důsledné používání Free Software všude kde je to možno (ideálem je podle autorů CD, které by bylo "100% free"), jakož i orientace na uživatele, který je klasickými linuxáky (někdy se mi chce říci spíš "takylinuxáky") odbýván pověstným "man, man, rtfm, rtfm". Řada kluků z DanixTeamu také pracovala na různých projektech v rámci našeho Edunixu a Danix je leckde použit i jako školní distribuce (desktopy na žákovských počítačích) právě pro svoje zaměření na uživatele, který není *NIX guru. Pro budoucnost Linuxu má bezpochyby význam získat co nejvíce uživatelů ve sférách dosud nezatížených předsudky - tedy mezi dětmi. A právě zde může Danix prokázat neocenitelné služby.
DanixTeam není žádná uzavřená lóže a jedinci ochotní přikládat ruku k dílu jsou vítáni - zejména testeři a autoři dokumentace. IMHO i někdo, kdo by občas opravil chybky a doladil již uvolněné verze, jelikož hlavní proud vývoje Danixu letí dravě vpřed... Pokud byste měli zájem s něčím pomoci, rozhodně na web nebo IRC kanál přijďte - můžete zjstit, že prospěšná věc může někdy být i velká zábava ;-)
SlaX je zcela jiný svět. Je na něm patrná intence "já a můj Linux stále se mnou" a z toho plyne i odlišný cílový okruh uživatelů. Při sledování tohoto cíle obsahuje 2 geniální myšlenky:
1) Ďábelsky jednoduchý remastering. Díky skriptům, které pan Matějíček vytvořil a jakýmsi způsobem udržuje, je možné vytvořit poměrně snadno vlastní verzi CD. Stačí někde nainstalovat Slackware a překopat si ho k obrazu svému, pak skripty spustit a výsledné ISO vypálit. Pro hloubkové kutění je samozřejmě nutno poněkud pohax0rovat i skripty samotné, to však není problém, jelikož je jich málo a jsou celkem přehledně napsány.
b) Modularita. Pokud chcete přidat do svého CD nové funkce, programy apod. nemusíte vůbec měnit originální systém - pouze k němu připojíte modul (v podstatě komprimovaný ISO image), který potřebné soubory doplní. Moduly je možno vytvářet i samostatně. Typickým příkladem může být můj vlastní případ - potřeboval jsem živé CD, ze kterého by mi běhal TeX a jeho podpůrné programy. Jelikož z Danixu zmizel a já potřeboval v TeXu české prostředí a řadu neběžných věcí, sáhl jsem po SlaXu a TeX jsem vytvořil jako modul - v podstatě jsem nainstaloval celé CD TeXLive, které se po vytvoření modulu smrsklo kompresí asi na něco málo přes 300 MB, což se dalo v pohodě připálit k originálnímu SlaXu (a což jsem neučinil, protože jsem hračička a i ten SlaX jsem si překopal tak, že by ho asi jeho tvůrce ani nepoznal). Čistě teoreticky by takto bylo možno vytvořit CD, které by obsahovalo valnou část celého archívu CTAN.
Daruj nám dobrý počítač na páteři bez limitů přenosu po celem světě, s fyzickým přístupem v Brně a bude to hned lepší.
UPC nám dává limity na přenosy, počítače jsou pro nás drahé.
Nicméně už se na tom pracuje...
Co se týká serverovny už jsme dokonce s někým domluvení, akorát nám chybí lepši železo na server. Divil by ses, ale prací na Danixu jsme si moc nevydělali :). Nějaká stará MB mi právě jede poštou, pokud dojde ok, bude to 1200 athlon on vděčného uživatele a možná mi dnes jiný člověk donese 256 MB RAM a 40GB harddisk.
S tím zkusíme hned něco dělat a přestěhujeme vývoj z našich pracovních stanic na internetový server, včetně takových věcí jako veřejně přístupné SVN archivy apod.
Pokud chceš BETA verzi testovat, nebo se podílet na vývoji jako ostatní, musíš být pravidelně na IRC. Tam si vše říkáme, rozdělujeme si práci. Nejsme uzavření, jenom musíš zvednou nohy (IRC klienta) a přijít. Nemá asi cenu dávat beta verzi někomu, kdo nám nedá zpětné informace, kdo s námi není v kontaktu.
Ja na SLAX vlastni server nepotrebuji (i presto ze mam).
Lidi po celem svete mi nabizeji vlastni prostor pro zrcadleni slaxu, i v cechach existuje spousta projektu (vetsinou na akademicke pude) poskytujicich mirroring, na spouste z nich je uz i Danix davno mirrorovan.
Takze kvuli prenosum si rozhodne hlavu lamat nemusite :) to jsem si jisty :)
A i kdyby, nedavno tady na rootu probehla reklamni kampan Globe internet, kteri nabizeli server housing na 10 MBit/s (sdilene) lince za celkem slusne ceny, bez omezeni datovych toku.
Ja jsem beta verzi SLAXu releasnul jen jednou, a vim ze vickrat bych to uz neudelal. Problem je predevsim v tom, ze lidi pak akorat otravuji s tim ze "nefunguje mi mys!!!!" apodobne, ale jen malo z nich napise "nefunguje mys protoze je chyba na radce 123 v souboru /usr/bin/xconf" ... Beta verzi nema smysl mezi BFU sirit, to je plytvani vlastnim casem.
BTW: Uz se tesim az z Danixu bude firma jako RedHat nebo Mandrake, Linux pro BFU vzdy byl a bude dobrym generatorem penez :)))
<cite>Takze kvuli prenosum si rozhodne hlavu lamat nemusite :) to jsem si jisty :)</cite>
David tady má na mysli spíš problém "poslední míle", protože konečnou podobu (iso image) dává Danixu právě on a jakožto homeworker je odkázán buď na možnosti, které mu nabízí kabelový operátor (s limitem na přenos dat), nebo na spolupráci s kolegy, kteří mají možnost spojení ve škole apod. Jakmile se Danix dostane na nějakou primary site, není pak problém rozkopírovat je na mirrory. Pamatuju ještě doby, kdy se to přetahovalo BitTorrentem a podobnými prostředky (jednu dobu byl primary site i na edunix.cz, který byl tehdy připojen vzduchem na 256 kbps). Ostatně, když jsem s Michalem Hepplerem (t.č. druhým hlavním vývojářem Danixu) spolupracoval na původní edunixácké distribuci, připomínalo to někdy špatnou detektivku nebo béčkový špionážní film - CDčka s prací jsme si chodili vyměňovat na parkoviště... :-)
<cite>Ja jsem beta verzi SLAXu releasnul jen jednou, a vim ze vickrat bych to uz neudelal. Problem je predevsim v tom, ze lidi pak akorat otravuji s tim ze "nefunguje mi mys!!!!" apodobne, ale jen malo z nich napise "nefunguje mys protoze je chyba na radce 123 v souboru /usr/bin/xconf" ... Beta verzi nema smysl mezi BFU sirit, to je plytvani vlastnim casem. </cite>
Tazatel "ufo" se asi ptal kvůli možnosti aktivního podílu na vývoji. Možná, že dobrým řešením by bylo něco jako CVS, Subversion nebop BitKeeper - kdo tomu rozumí, ví jak se k tomu dostane a BFU si počkají na ostrou verzi...
Myslím, že cílem DaNixu není být pohlcen, koupen, nebo nevím co zahraniční firmou. V tom případě by totiž zcela jistě přestal sledovat /plnit/ svuj cíl, býti vhodnou distribucí pro školáky v českých školách, seznamovat školní mladež s bohatým a širým světem svobodně šířeného SW, podněcovat jejich touhu po poznání. A na závěr myslím že DaNIx není v pozici /např. je příjemné nezatěžovat se finanční otázkou/, kdy si může vybírat své partnery, přesto si myslím že býti spojován s určítm společenstvím se v konečném důsledku může ukázat jako kontraproduktivní.
V. Januš
přesně tak, Danix byl celkově zamýšlen jako "dar" malému Danečkovi, kterej se narodil ve stejnou dobu. A nejem Danečkovi, ale spolu s ním celé jeho generaci. Danečkovi se líbí gcompris, obzvlášť ty rybičky, ale ještě neumí tahat myškou, tak je loví na monitoru prstem :)
Než se to naučí, tak doufám budeme mít i Gcompris namluvený do češtiny. Nechcete se tohoto úkolu někdo ujmout? Třeba to s vámi mohou dělat i vaše děti :)
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.