V ankete chýba odpoveď žiadny - používam debootstrap, ja v tých GUIkách neviem nikdy poriadne naklikať disky s LVM a podobne...
Popr. este lubovolny ... mne je uplne jedno, ci je graficky/textovy, hlavne ked v nom je to co potrebujem a funguje (najviac sa mi paci instalator v distre archlinux).
mě osobně se líbí instalátor v liveCD ubuntu, člověk si může browsit po netu než se systém nainstaluje a nemusí jít na 2 hodiny na procházku, jak u ostatních instalátorů, či dvě hodiny sedět u stroje a odpovídat na občasné zbytečné dotazy windowsích instalátorů...
Dve hodiny? Jak Mac OS X, tak Win 7 mi vzdy skoci na disk tak za pul hodiny, pricemz oba systemy se ptaji na zacatku a konci instalace. (To, ze pak Win pozaduji dalsi peci je jina otazka, ale kazdopadne predstava, ze "ostatni instalatory" jsou nekolikahodinova bolest a utrpeni ma daleko do pravdy.)
.....investují úsilí do vylepšování samotného instalátoru systému. Výsledek je skutečně znát,.....
co bylo na starém inst. špatné?
debian měl ze všech inst. naprosto nejlepší instalátor a stačilo doplnit IPv6.
Doufám, že to nějak nepřekopali (podle módních trendů nejjednodušší - nic neumožňující)
Nemělo by to spíš být aptitude full-upgrade? :-)
problém je v tom, že nejsou v programu opravdu žádná velikonoční vajíčka.
Samozřejmě že i v Aptitude jsou. Když se jí zeptáte, tak tvrdí, že ne, ale kecá. Viz můj blog: Už jste dnes bučeli?
Strašný, jeden chce vajíčka, druhý malovaneho beránka. A žádný nedá pokoj :-D
Dvě poznámky:
1. Nový testing vždycky vznikal jako kopie stable, takže k žádné změně nedochází.
2. Hodil by se odkaz na oficiální poznámky k vydání v češtině.
Ono s těmi FS je to ve skutečnosti trochu jinak. Default je ext3 (nevím co přesně znamená v článku věta "Debian Squeeze, jako před ním jiné distribuce, přešel na souborový systém ext4.") a reiserfs lze vybrat rovnou při instalaci pomocí "partman-reiserfs".
Zdravim, uz nekdo upgradoval z Lenny s kernelem OpenVZ na Squeeze? Mam tam asi 6 masin a lehce se obavam komplikaci.
Tak tohle by mě taky zajímalo, jsem ve stejné situaci.
nerozumim plne debiannimu oznacovani architektur.
Mam li procesor intel i7 870 (a tedy 64bitovy PC), mam pouzit verzi s architekturou "32-bit PC (i386)", nebo mohu pouzit "64-bit PC (amd64)", prestoze je oznacovan jako by byl vyhrazen pro procesory AMD? Pripadne je spravnou verzi Debianu pro muj procesor "Intel Itanium IA-64", prestoze to vypada, ze jde o jiny procesor?
Dekuji.
AMD navrhlo amd64, preto sa tak znaci (i7 ju urcite podporuje); niekto ho znaci aj x86-64 alebo EM64T. Ci vyuzit 32bit alebo 64bit je na vas: ked mate viac ako 3GB RAM alebo chcete pracovat s videom, potom je lepsich 64bit. Ak chcete mat relativne menej problemov, tak skor 32bit (problemy boli s niektorymi closed-source 32bit programami).
Itanium IA-64 je uplne ina architektura, takze to nepojde.
Ve Vasem pripade se jedna o architekturu amd64, i386 ale bude take fungovat diky zpetne kompatibilite. Pokud mate 4GB RAM nebo vice, je lepsi pouzit amd64, jinak to je vice mene jedno. IA-64 ma odlisnou instrukcni sadu, takze ta fungovat nebude.
Znaceni architektur je mozna trochu zmatecne, ale neni to specifikum jenom debianu. Architektura amd64 (nebo take x86_64) byla vytvorena firmou AMD a Intelu par let trvalo, nez zacal delat komaptibilni procesory, takze se mezitim vzil tento nazev. Ono s i386 to je vlastne stejne, ta je pojmenovana zase po Intelu :o)
Odpověď je přímo na stránkách Debianu:
Pro ty co jsou líní číst, tak AMD64 je architektura, kterou přebral i pro své CPU Intel pod názvem EM64T.
IA-64 jsou úplně jiné CPU než to co se najde v běžném PC.
Jak jiné?? Je to šváb, má nožičky, vevnitř sou tranzistory, tak jak jiné?
Ach jo...
S protlacenim KDE4 na Gentoo jsem definitivne presel na Debian, a to hlavne kvuli starym dobrym KDE3.5. Uz me nebavilo se neustale rozcilovat s kde-sunset overlay a byl jsem stastny, ze stale jeste existuje distro s timto - v mych ocich - vyjimecne povedenym GUI bez zbytecnych omalovanek.
Tak mi asi nezbyde nic jineho nez se zafixovat na lennym, protoze KDE4 i po opravdu mnohych pokusech nedokazu rozdejchat ...
Ne, balíky v Debianu se stále jmenují IceWeasel a IceDove, ale technicky se jedná o naprosto totožné aplikace jako Firefox a Thunderbird. Pro důvody viz čtyři roky starý článek.
Samozřejmě vím že se jedná skoro totožné balíky, ale zaměněním jejích názvů můžou některé uživatele zmást.
Tak me napada, rozjel nekdo z vas na kernelu 2.6.32 grafiku GMA 500? http://linux.koolsolutions.com/2009/11/05/howto-compiling-intel-atom-poulsbo-gma-500-graphics-driver-on-debian/
tenhle navod funguje na 2.6.30 , ale me se to na 2.6.32 nepovedlo rozjet
3x hura!
Na novou verzi Debianu cekam jiz hodne dlouho. A jsem rad, ze jsem se dockal. S neuveritelnou radosti se zbavim Ubuntu/Kubuntu a vratim se k Debianu.
Abych rekl, tak ano.
Na notebooku i na desktopu mi neustale tuhl instalacni proces 64-bitoveho Ubuntu/Kubuntu 10.04 i 10.10. Graficky instalator proste vzdy zamrzl.
Zkousel jsem i "alternativni" instalator (cili textovy a la Debian), ale ani ten nepomohl. Ten take pokazde zamrzl, nicmene jsem alespon videl, ze zamrzl pri stahovani baliku ze site.
Poprve jsem na tento problem narazil hned s verzi 10.04. Takze jsem to resil tak, ze jsem naistaloval 9.04 a postupne updatoval az na 10.04.
Debian 5.0 jsem na tu samou masinu nainstaloval napoprve, bez jakehokoliv zadrhelu. Dokonce bych rekl, ze to slo jako po masle.
Musim se priznat, ze jsem se po duvodech selhani Ubuntiho instalatoru vubec nepidil. Tak nejak mam radu jinych starosti. Pokud by ovsem nekdo vedel proc, rad se poucim.
Jeste takova perlicka proc jsem vlastne ted nedavno musel reinstalovat: Pri update masiny se mne debconf zeptal kam ma nahrat zavadeci sekvenci nove verze grubu (opravdu si nevzpominam, zda to chtelo updatnout na grub2 a nebo jen novejsi verzi grubu legacy). Bohuzel, mylne jsem odpovedel ze na (hd0,1) misto na (hd0). No a samozrejme, ze masina prestala bootovat. Proc se mne na to debconf ptal, kdyz v konfiguracnim souboru pouzivaneho grubu ta informace byla, opravdu nechapu - ale treba tam nejaky dobry duvod byl. Samozrejme, ze to zase nebyl takovy problem. Stacilo nabootovat z linuxoveho live CD, namountovat prislusny svazek a upravit konfiguracni soubor grubu a bylo by po problemu. To by ale nesmelo byt tesne po Vanocich, u matky a bez moznosti mit na to vse alespon chvili klid... :-) Nicmene, tohle rozhodne nejde na vrub Ubuntu/Kubuntu.
Jinak, bezny zivot s Ubuntu/Kubuntu je bezproblemovy a pohodlny. Rozhodne nemam duvod Ubuntu/Kubuntu jakkoliv ocernovat. Nicmene, Debian jsem spokojene pouzival jeste pred Ubuntu/Kubuntu od roku 2001. Kubuntu byl takovy maly, asi 2-lety experiment kvuli KDE 4 a v podstate jsem to bral jen jako provizorium, nez se KDE 4 dostane do Debianu.
Ahoj,
hned jsem si rekl, ze to dam na notes. Nema to CDROM, tak jsem udelal s ./unetbootin-linux-494 a na klic dal debian-6.0.0-i386-netinst.iso
Trochu problemy, chtelo to firmwary, nakonec jsem nasel dalsi usb-key a dodal mu to co chce, ale napsal, prasivec, ze prej "no installable kernel found in the defined APT sources".
Takze mam debian 6, ale bez kernelu. To me trochu zaskocilo, to jsem uplne necekal.
Tak to byla asi moje chyba. Mel jsem multiboot flashku. Vsechno jsem smazal, dal iso znova a pak se to chytlo. Bohuzel, nejak jsem musel rucne zadat kamsi wlan0 interface, jinak nm-aplet i wicd byli nemi. Chybel mi defaultne mc a less.
To možná ano, ale v grafickém, narozdíl o něj, funguje česká klávesnice (a nechám si pro sebe trpkou poznámku, že za ta léta vývoje textového instalátoru..)
V hackerspace Brmlab v Praze probíhá výroční členská schůze k příležitosti 10. výročí spolku vpsFree.cz. Z akce je pořizován záznam a je možné…
Ovladač ntfs-3g, který zpřístupní NTFS disky pod Linuxem je tu s námi již od roku 2006. Windows od NT 3.51 umožňují komprimovat transparentně…
Pracovník Huawei Mao Wenan objevil bezpečnostní chybu v jádrech 2.6 – 4.20. Jde o chybu CVE-2019–8912 use-after-free v sockfs_setattr, což…
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.