Na DeLi jsem úplně zapomněl, kdysi jsem to vypálil když jsem hledal distribuci pro jeden střep…deliinstall a cfdisk mi ale zůstaly pořád v paměti :) Nedávno mi někdo nechal i486 33MHz s 4+4MB RAM (4MB na desce a 4MB jako modul), 512KB integrovanou grafikou a 120MB + 200MB diskem Conner, třeba by to DeLi vzalo (moje představa je že bych nainstaloval na lepšim PC, co narozdíl od toho střepu vidí kromě disku i CD mechaniky a dokonce z nich umí i bootovat). Problém je že lepší disk do toho nedostanu a BIOS má nejvíc myslim 500MB (ještě ten historickej, kde je myslim 62 předdefinovaných disků a 2 vlastní), takže všechno moderní odpadá. Ale nejlepší je stejně v BIOSu funkce „Print“, co vytiskne BIOS na tiskárnu připojenou do LPT portu ;)
úžasný, jak všechny články o mini linuxech pro old počítače v podstatě končí instalací…
Ono co také psát dál, když se to skoro nedá používat. Funguje tam alespoň jakástakás čeština? Co instalace SW – je tam nějaký inetový repozitář, o který se někdo AKTIVNĚ stará a najdu v něm normální sw, nebo jenom nějaké old betaverze „light“ programů? Co moderní technologie – přehraju si alespoň mp3 a nejjednodušší videa? Otevřu IBankovnictví s flashem a ActiveX? Co podpora ovladačů.
.
Ne vážně, vždycky když jsem nějakou takovouhle distribuci zkoušel dát na starou pecku, tak jsem zjistil, že tam prostě NIC NEFUNGUJE! a všechno je ve stádiu nedodělků – grafikou počínaje a OpenOppice v 1.1 konče…a deli není bohužel vyjímka
.
.
Proto doporučuji: textová instalace DEBIANU – a nejnutnější sw, případně kompilace vlastního jádra s vyhozením všech zbytečností co PC nemá (wifi, pcmcia, usb…)
Clocku, zaspal jsi dobu!
Poslední verze Adobe Flash už bez hardwarové akcelerace nezvládne 320×240 ve fullscreenu ani s novým Dual Core procesorem. (A hardwarová akcelerace Flashe je pouze pro VDPAU (tedy grafiku od nVidia). Možná sepsali smlouvu, ve kterém se zavázali nenapsat to pro konkurekční grafické karty.)
Doby, kdy jel Adobe Flash ve fullscreenu s 1GHz Duronem a grafikou ATI Rage jsou již dávno pryč.
Debian lze díky debootstrapu instalovat přes cokoli, přes co protlačíte IP síť. Takže i ten sériák (SLIP), paralelní port (PLIP) nebo třeba přes poštovní holuby :-).
Upřímě, děsný článek… Neznám nikoho kdo by doma uchovával stroj s míň jak 256mbram. Tento článek by byl dobrej tak před 10 lety a né teďka. Procento lidí, kterým to k něčemu bude je pod 1%. A ti beztak ví o DeLi linuxu. Rovnou pište články. Příště napište další článek o xenixu… Ten xenix bych chápal, je to historie :)
ale no tak, nedávno jsem si došel právě na tu základku, koupil dvě velký LCD a babičky si konečně můžou číst seznam, nebo co ony to vlastně na netu dělají..a tý ramky je tam 192 MB a 128 MB. Jim to stačí a jsou spokojené.
O Deli jsem nevěděl a jak by se to hodilo, mohl jsem si ušetřit alespoň pár nervových buněk.. :)
btw pro autora:
co má Váš známý za počítač? díky
Každý starý počítač může dobře sloužit jako psací stroj.
Ale s „prohlížením webu“ je problém. Právě kvůli tomu jsem naposledy inovoval počítač. Flash, JavaScript, to jsou žrouti jako blázen. A bez nich dvě třetiny věcí nefungují. Další věc, na kterou může narazit i ta babička jsou fotky z dovolených které po dekompresi mohou zabrat desítky megabajtů RAM.
Dle mých zkušeností je právě RAM ten jediný problém. Procesor stačí stařičké Pentium MMX na 200 MHz a šlape to slušně. Ale pokud to má pod 128MB RAM, tak je Firefox prakticky nepoužitelný, obzvláště pokud je člověk zvyklý na používání tabů. Proto docela chápu, že si DeLi Linux za defaultní prohlížeč vybral něco střídmějšího. Ovšem bez JavaScriptu?
Souhlasim a nesouhlasim.
RAM je největší problém a to ostatně kdekoli – systém bez swapu jednoduše vymrzne, systém se swapem jede pomalu…takže rozšířit RAM aby se swap použil opravdu jen v případě nouze (takhle to dělám já).
Bez JavaScriptu…a jak je na tom populární Links s JavaScriptem ;) To z něj dělá nejrychlejší prohlížeč co jsem kdy viděl a zajišťuje že na 200MHz stroji reaguje stejně jako na 3,1GHz stroji. A upřímně – představa jak 386 (a třeba i bez koprocesoru) chroupe JavaScript mě děsí – dělal jsem si na 200MHz stroji benchmakr prohlížečů a kupodivu Firefox 3.6.6 (a ještě k tomu ve Wine) byl rychlejší jak Iceweasel 3.5.10 a všemi omílaná Opera 10.60. Mimochodem ten nejrychlejší vyšel 48650.2ms +/- 12.6%
Ono to tak možná nevypadá, ale to 1 procento se kryje s 1 procentem uživatelů Linuxu. Jinými slovy, ačkoliv je tohle článek pro 1 procento populace, ve skutečnosti to bude zajímat značnou část „Linuxáků“. Ostatně právě slabý HW je jednou z častých motivací k používání Linuxu (přeci nebudu každému v rodině pořizovat nejnovější herní PC s MS Win 7).
Tak o tom bohužel žádná…
Win95 jsou na 486 asi jediný použitelný desktop. Ale upřímně, kdo by s tím co na desktopu dnes dělal. I načtení prázdné stránky googlu trvá 5s a totalcommander se spouští půl minuty :). Ale někdy mě to chytne a na chvíli to z nostalgie pustím.
.
Ale jako printserver, nebo server pro dva ADSL modemy naprostá paráda.
.
Mimochodem, všichni se mě pořád ptají, proč mám jako printserver 486ku – že to přece moc ŽERE.
Tak jsem to kdysi změřil – v pasivním stavu, když se netiskne (deska, CPU, RAM) to žralo 17W a printesrver Edimax 11W. Tak mi to přišlo vlastně ekologičtější – protože se jeden počítač nemusel vyodit na skládku a jeden printserver nemusel vyrobit…
Nic proti ale jako hudební přehrávač do garáže stačí stroj s pár MB RAM a procesorem kolem 100MHz (na stroji 200MHz jsem běžně poslouchal rádio BEAT) a neříkejte že se to nepočítá. Mám 64MB 66MHz RAM, instalace Debianu (když projedu všechno) asi 6 hodin, ale komu to vadí? – 100MB /boot oddíl (BIOS viděl všechny větší disky jako 8GB) a ostatních 160GB byl systém + muzika. Debian, alsamixer, cmus, links, freetalk, htop…a pak i Xserver a fluxbox :)
Typicky jev v diskuzi – ' my-lid nechceme takove clanky'
Ja takove clanky kvituji – takze minimalne jeden spokojeny ctenar (ja) dava duvod pro existenci clanku jako je tenhle.
Nezachytil jsem (mozna moje chyba) na cem je to zalozeny – nebo jestli je to uplne ‚from scratch‘ distribuce. ICEWM pouzivam i na nejmodernejsich strojich a ten svih me stale uchvacuje. Jenze mam starosti s jeho perspektivou – nemyslite, ze lxde ho vytlacuje ? Je tam par bugu (mam ted lenny), jako ze nereaguje dobre na multiscreen po xrandr, obcas tray-aplikace predbehne manager a zobrazi se jako okno (asi problem silnych stroju, zpozduju start aplikace o 2sec)…
Zajimavaj je multiplatformni otazka – dneska koupite SBC, co maji lepsi parametry nez 486, ale je to jina architektura. Vetsinou se vychazi z debianu, ale – pro laika – ma tahle distribuce nejaky ambice v SBC a arm architekture?
Co mam delat kdyz mi na Debianu Lenny segfaultuje apt-get (pousti dpkg)? Zjistil jsem ze to bylo balickem alsa-driver-linuxant ktery se opakovane nedokazal nakonfigurovat, po apt-get remove alsa-driver-linuxant to prestalo, ale balickovaci system ktery segfaultuje ve me moc duveru nebudi.
Neni nejake apt-get install this-package-fixes-dpkg-from segfaulting? Nebo nejaky tickbox nekde [ ] Enable segfaults in dpkg?
no zkus vymitani dabla :)
a ted vazne: zkusil bych preinstalovat dpkg, jestli to pujde, treba rucne binarku jine verze dat na jiny misto nebo tak neco
anebo budou poskozeny ty databaze, kde balickovaci system drzi informace o instalovanych balickach, presne nevim, kde to ten debian ma, to by pak slo nejak asi smazat nebo znova inicializovat
Používám stroj s AMD486DX2/66 a stabilním Debianem doma jako firewall+server. Svou práci serveru zvládá dobře, nijak nezdržuje. Jen při interaktivní práci s ním jsou odezvy poměrně dlouhé (např. v Aptitude). Kolik má RAM, už ani nevím, přes 100 MB určitě ne. A má 2 GB HDD, na kterém zbývá spousta volného místa. :-) Ovšem na prohlížení internetu bych se s ním už neodvážil.
jojo. tchán má starší noname notebook s 1,5GHz procesorem ale jenom se 128MB RAM!když se tam nainstaluje win2000 tak to jede celkem solidně, ale už je to outdated. A ve winxp z nějakého neznámého důvodu nejede wifina ani ethernet. tak jsem mu tam zkusil hodit ubuntu a trochu to pročistit, ale rychlost byla úplně v prdeli a když si pustil firefox tak jenom s jednou záložkou a bez flashe to bylo téměř nepoužitelný. tak sem zkusil lubuntu a je to rozdíl sto a jedna, chromium jede jak z praku. (fuj, nesnáším ubuntu, ale tohle naštěstí není můj počítač:))
Vytahuju tak trochu kostlivce ze skříně, ale...o jakou verzi Lubuntu tenkrát šlo? Mám stroj s obdobnou konfigurací (AMD Duron 1,3GHz a 112+16MB RAM) a instalace Lubuntu 11.04 byla vážně k nevydržení, mechanika pořád jenom chroustala a na konzoli ani řádka...když už to trvalo půl hodiny, došla mi trpělivost a Lubuntu jsem vyměnil za ConnochaetOS (takhle se teď jmenuje bývalý DeLi Linux).
Instalátor sice z externí USB vypalovačky naběhl, ale balíky na cédéčku už nenašel a vyhodil mě, že se prý o pár konzolí vedle mám pokusit najít je sám...
Stačilo ale cédéčko vložit do mechaniky interní a bylo po problému...
...dokud jsem nepotřeboval uložit jeden vygenerovaný dokument z webu. Ten XXXTerm, nástupce NetSurfu, to prostě neuměl. Vytisknout? Bez šance. HP se s tímhle distrem nesnáší...
Asi zkusím štěně (Puppy Linux), no...
DeLi linux uz jen doziva, tady je info z oficialni stranky:
After over two years since the last release the DeLi Linux team decided it is time for a new start. Software with low footprint isn't really maintained by the developers any longer. We don't blame the developers for that, everyone is looking at modern desktop systems with their fancy features and 3D effects. It is understandable that no one cares for old computers.
That in mind we had a choice to make – let DeLi Linux die silently or make a new effort. We decided for the latter.
záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem „používat“.
Zkoušel jsem na 486 všechny možný „light liuxový desktopy“ a byly neuvěřitelně pomalý. Jediné použitelné byly skutečně systémy Win9.X (rozdíl rychlosti a nároků na paměť byl skutečně obrovský)
.
ale vzhledem k tomu, že tyhle pecky najdou využití spíš jako printservery, nebo ADSL/ISDN routery, tak je volba myslím jasná a vystačím si s textovou konzolí.
.
Mimochodem, je sranda pozorovat, jak dlouho taková 486ka jenom hašuje 256b klíč k ssh…
Jen doplnim, ze na ceskem fileserveru se uz deli nachazi take :) Pokud vam tedy (jako napriklad mne) jede ruske zrcadlo rychlosti 20kb/s, muzete vyzkouset ulozto.
http://uloz.to/4399542/deli-0.8.0-full.iso
Hrozně napsáno, už ten deli linux instaluji na IBM 760XL několik dní a není možné, prostě po instalaci to nenabootuje s HDD- samé 40 00 00 00 no hrozné- Proč tu nevysvětlíte jak vytvořit tím cfdisk příkazem ty partition a nedáte tu podrobné fotky jak to nainstalovat? Radovan