Hlavní navigace

Demonstrace proti softwarovým patentům, 14. dubna v Bruselu

Tisková zpráva

Asociace AEL, FFII a Eurolinux pořádají v Bruselu demonstraci proti legalizaci softwarových patentů. Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU.

Asociace AEL, FFII a Eurolinux pořádají v Bruselu demonstraci proti legalizaci softwarových patentů. Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU.

Pro vývojáře, investory a v neposlední řadě i pro uživatele by to znamenalo vstup na patentové minové pole. Vzhledem k řadě patentů na triviální postupy by se ze softwarových inovací stalo v EU nebezpečné dobrodružství.

Pod tlakem mocných lobistů uvažuje Rada ministrů EU (Council of ministers) a Komise pro vnitřní trh (Internal Market Commison) o povolení patentů na software bez jakýchkoliv omezení. Ignorují tím demokratické rozhodnutí Evropského parlamentu z 24. září 2003 podporované 300000 občanů, 2000 ředitelů malých softwarových firem a tucty ekonomů a vědců.

Demonstrace se koná v bruselských ulicích 14. dubna. Začíná v 11:30 na náměstí Place du Luxembourg.

Následuje konference o softwarových patentech v budově Evropského parlamentu od 14:00 do 18:00. Zúčastnit se může kdokoliv, je však nutná registrace.

Ti, kteří se nemohou zúčastnit demonstrace, mohou demonstrovat alespoň online tím, že přeruší činnost svého www serveru v době od 5. do 15. dubna.

Kontakt

Všeobecně

 • Hartmut Pilch
  phm at a2e.de
  tel.: +49–89–18979927

Za Belgii

 • Dieter Van Uytvanck (Dánsky, Anglicky)
  email: dietvu at village.uunet.be
  tel. +31 6 275 879 10 or + 32 499 16 70 10
 • Jonas Maebe (Dánsky, Anglicky)
  email: jmaebe at elis.ugent.be
  tel. +32 485 36 96 45
 • Benjamin Henrion (Francouzsky, Anglicky)
  tel: +32–498–292771

Za Německo

 • Hartmut Pilch
  phm at a2e.de
  tel.: +49–89–18979927

České zástupce na demonstraci vysílá CZLUG

 • vybor at linux.cz

Organizátoři

Asociaci pro elektronickou svobodu

Asociace pro elektronickou svobodu (Association Electronique Libre) chrání základní svobody informační společnosti šířením následujících myšlenek: svobodný software, svoboda vyjadřování, respektování soukromí, právo na anonymitu, svobodný přístup k informacím a používání otevřených a svobodných standardů v elektronickém svě­tě.

Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII)

Nadace pro svobodnou informační infrastrukturu je neziskové sdružení registrované v Mnichově, které se věnuje šíření vzdělanosti v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informací založený na autorském právu, volné soutěži a otevřených standardech. Více než 300 členů, 700 společností a 50 000 příznivců pověřilo FFII, aby zastupovalo jejich hlas ve věcech veřejné politiky v oblasti vlastnických práv (intelektuálního vlastnictví) softwaru.

O sdružení Eurolinux Alliance

Sdružení EuroLinux Alliance for a Free Information Infrastructure (Sdružení Eurolinux pro svobodnou informační infrastrukturu) je otevřenou koalicí komerčních společností a neziskových sdružení, které se spojily, aby propagovaly a chránily vitální evropskou softwarovou kulturu založenou na autorském právu (copyright), otevřených standardech, otevřené soutěži a otevřeném softwaru (Open Source software), jako je například Linux.

Překlad Dan Ohnesorg

Anglický originál je na adrese demo.ffii.org/pres­s.php

Našli jste v článku chybu?
14. 4. 2004 11:10
Clock (neregistrovaný)

To se dá vyřešit tak že se přestane používat ispell a začnou používat oči a mozek :) A zdarma k tomu člověk získá i minikurs češtiny ;-)

12. 4. 2004 3:26
David Pravec (neregistrovaný)

no protoze EU neni az tak demokraticka mocenska struktura -- proto jsem taky hlasoval proti vstupu. Sice jsem vedel, ze to je marny, ale chtel jsem to aspon svym hlasem proti rict. Co bude dal, hodne zalezi na nas. Pokud budeme pasivni, bude se zase jednat o nas bez nas! Vsem vrele doporucuji film Despotism http://www.archive.org/movies/details-db.php?collection=prelinger&collectionid=00178 [Encyclopaedia Britannica Films]. Je to pekne starej kousek (nekdy hned po valce tusim), ale …