Hlavní navigace

Demonstrace proti softwarovým patentům, 14. dubna v Bruselu

6. 4. 2004
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Asociace AEL, FFII a Eurolinux pořádají v Bruselu demonstraci proti legalizaci softwarových patentů. Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU.

Asociace AEL, FFII a Eurolinux pořádají v Bruselu demonstraci proti legalizaci softwarových patentů. Demonstrace se koná 14. dubna 2004 a má protestovat proti snaze Rady ministrů legalizovat softwarové patenty v EU.

Pro vývojáře, investory a v neposlední řadě i pro uživatele by to znamenalo vstup na patentové minové pole. Vzhledem k řadě patentů na triviální postupy by se ze softwarových inovací stalo v EU nebezpečné dobrodružství.

Pod tlakem mocných lobistů uvažuje Rada ministrů EU (Council of ministers) a Komise pro vnitřní trh (Internal Market Commison) o povolení patentů na software bez jakýchkoliv omezení. Ignorují tím demokratické rozhodnutí Evropského parlamentu z 24. září 2003 podporované 300000 občanů, 2000 ředitelů malých softwarových firem a tucty ekonomů a vědců.

Demonstrace se koná v bruselských ulicích 14. dubna. Začíná v 11:30 na náměstí Place du Luxembourg.

Následuje konference o softwarových patentech v budově Evropského parlamentu od 14:00 do 18:00. Zúčastnit se může kdokoliv, je však nutná registrace.

Ti, kteří se nemohou zúčastnit demonstrace, mohou demonstrovat alespoň online tím, že přeruší činnost svého www serveru v době od 5. do 15. dubna.

Kontakt

Všeobecně

 • Hartmut Pilch
  phm at a2e.de
  tel.: +49–89–18979927

Za Belgii

 • Dieter Van Uytvanck (Dánsky, Anglicky)
  email: dietvu at village.uunet.be
  tel. +31 6 275 879 10 or + 32 499 16 70 10
 • Jonas Maebe (Dánsky, Anglicky)
  email: jmaebe at elis.ugent.be
  tel. +32 485 36 96 45
 • Benjamin Henrion (Francouzsky, Anglicky)
  tel: +32–498–292771

Za Německo

 • Hartmut Pilch
  phm at a2e.de
  tel.: +49–89–18979927

České zástupce na demonstraci vysílá CZLUG

 • vybor at linux.cz

Organizátoři

Asociaci pro elektronickou svobodu

Asociace pro elektronickou svobodu (Association Electronique Libre) chrání základní svobody informační společnosti šířením následujících myšlenek: svobodný software, svoboda vyjadřování, respektování soukromí, právo na anonymitu, svobodný přístup k informacím a používání otevřených a svobodných standardů v elektronickém svě­tě.

Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII)

Nadace pro svobodnou informační infrastrukturu je neziskové sdružení registrované v Mnichově, které se věnuje šíření vzdělanosti v oblasti zpracování dat. FFII podporuje rozvoj veřejných informací založený na autorském právu, volné soutěži a otevřených standardech. Více než 300 členů, 700 společností a 50 000 příznivců pověřilo FFII, aby zastupovalo jejich hlas ve věcech veřejné politiky v oblasti vlastnických práv (intelektuálního vlastnictví) softwaru.

O sdružení Eurolinux Alliance

Sdružení EuroLinux Alliance for a Free Information Infrastructure (Sdružení Eurolinux pro svobodnou informační infrastrukturu) je otevřenou koalicí komerčních společností a neziskových sdružení, které se spojily, aby propagovaly a chránily vitální evropskou softwarovou kulturu založenou na autorském právu (copyright), otevřených standardech, otevřené soutěži a otevřeném softwaru (Open Source software), jako je například Linux.

Překlad Dan Ohnesorg

Anglický originál je na adrese demo.ffii.org/pres­s.php

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku