Upgradoval jsem z 10.04. Celá operace zabrala 20 minut a po jednom restartu se vše bez problémů rozběhlo. Tweakem jsem jen vymazal zbytky, veškeré aplikace zůstaly a jsou plně funkční. Jediné, co postrádám je lepší podpora skenerů, stálenechce fungovat A trojkový Mustek. Ale když si představím, co by obnášel upgrade z WIn XP na Seveny...
Nechápu poč se v linuxovém světě valí jedna verze za druhou. WinXP tu byly 10 let a vše se pohodlně řešilo sevice packy, aniž by uživatel musel přeinstalovávat systém. Kolikátá je to pidiverze tenhle rok?
.
To vás to fakt baví?
.
já si jedu na 9.04 změněném k obrazu svému - ale abych udržel tempo a nemusel používat starý soft, tak musím pořád přidávat další a další neofic. repozitáře. Už mě to fakt začíná sr.át...
Bohužel v mém případě ne. Obě tiskárny a oba skenery bych musel vyhodit, protože v Sevenech pro ně nejsou ovladače a nákup nových by v mém případě znamenal obětovat pětimístnou částku, nemluvě o tom, že upravený FW v jedné a dolévací kazety v druhé mi umožňují radikální snížení nákladů na tisk a nejsem si jist, zda by nové stroje byly takto uživatelsky přívětivé. Bohužel grafika mého NB ovladač v 10.10 také nerada, takže jsem byl nucen downgradovat zpět na 9.10
Netbook aktualizovať nebudem, používa ho hlavne moja partnerka, je zviknutá na vzhľad a prítomné aplikácie, ale na mojom počítači ho vyskúšam po nejakom mesiaci, keď bude opravená väčšina chýb, ktoré sa vo verzii určite vyskytujú. Na notebooku som skúšal už betu (kubuntu), tam je všetko OK. V práci tiež zostanem na verzii LTS, na aktualizáciu každého pol roka tam proste nemám čas, ale i tak ďakujem za informácie.
Netbook aktualizovať nebudem, používa ho hlavne moja partnerka, je zvyknutá na vzhľad a prítomné aplikácie, ale na mojom počítači ho vyskúšam po nejakom mesiaci, keď bude opravená väčšina chýb, ktoré sa vo verzii určite vyskytujú. Na notebooku som skúšal už betu (kubuntu), tam je všetko OK. V práci tiež zostanem na verzii LTS, na aktualizáciu každého pol roka tam proste nemám čas, ale i tak ďakujem za informácie.
Škoda, že jste nezkusili být trochu originální a místo recenze Ubuntu, kterých už jsou hromady, jste nezkusili některou z odvozenin, třeba Kubuntu.
Já sice nejsem uživatel Ubuntu, ale třeba ten instalátor by mě moc nepotěšil, pokud by se choval tak, jak je popsáno. Já bych radši vše prvně nastavil a pak řekl "a teď si instaluj".
Jinak je otázka, jestli to je procesorem, nebo IO zatížením. Pokud je to procesorem, mohly by pomoci priority. Pokud IO zatížením, mohl by pomoci nějaký prefetching a popř. i nějaké priority. Ale trochu se i divím, že takovýto instalátor vypustili do stable.
Jo taky mi neni uplne jasne jak presne probiha interaktivita v prubehu instalatoru. Mne treba na velice friendly instalatoru osuse trosku vadi, ze o updatnuti rozhoduji az po instalaci balicku z dvd. Takze postup je ten, ze napred vyplnim vse co potrebuje instalator, pak mam volno pri instalaci os a aplikaci na hd, pak mu musim odklikat ze chci updatovat a zase to jede samo dal. Kdyby se ta interaktivita kolem updates presunula na zaver prvni dotazove sekce, mohlo to jet cele samo bez moji pritomnosti. A tim by se eliminovalo nezadouci preruseni aktivit provadenych s majitelkou kompu (kdyz to jede samo zejo) :-)
Mne zatial funguje v 10.10 vsetko, akurat ten start - miesto napisu ubuntu a blikajucich svetielok mi preblikava obrazovka, objavuje sa kurzor, potom vselijake ulomky napisov a vypisov, sem tam tma a nakoniec sup-sup GNOME. Start je sice rychly ale vyzera to priserne. 9.04 sa chovala ovela normalnejsie, ale zase po instalacii mi odmietal nabehnut GRUB a musel som to riesit dlhym mudrovanim :)
Stejnej problem jako v 10.04. Delaji to uzavreny ovladace graficky karty. Reseni.
Ja som napriklad dlho vahal s nasadenim linuxu na bezne pouzivanie, pretoze som nemal toko casu, dokladne sa to vsetko naucit. Nakoniec ma k upgradu z XP inspirovalo az Ubuntu 9.10, ktore doteraz uspesne (a rad) pouzivam. Naucil som sa popri tom aj nejake tie triky s prikazovym riadkom, takze uz mi nerobi problem napriklad skompilovat si aplikaciu zo zdrojakov etc... keby nebolo toho Bolbuntu (ako tu podaktori posmesne hovoria), asi som dnes na w7, a nie linux. takze tak.
Tři nejnovější recenze Fedory:
http://www.root.cz/clanky/fedora-13-odpalovaci-rampa/
http://www.root.cz/clanky/fedora-12-konstantni-kvalita/
http://www.root.cz/clanky/fedora-11-beh-na-kratke-trate/
Tři nejnovější recenze Debianu:
http://www.root.cz/clanky/co-noveho-prinesl-debian-lenny/
http://www.root.cz/clanky/debian-etch-blize-k-uzivatelum/
http://www.root.cz/clanky/co-noveho-v-debian-sarge/
Nejdřív hledám, pak si stěžuji.
takze:
- instalator (to clovek vyuzije viac ako raz?)
- font (!)
- tema (!)
- multitouch (oh yeah)
- aplikacne centrum
- prehliadac fotiek co toho vie menej ako ten predtym..
- widget pre prehravac mp3 (vie to mp3?)..
- netbook edition (pre desktopy absolutne 0 bodov)
- aktualizacia apps (toto je dobra wtf(?) novinka)
a toto si hovori novy release najpopularnejsej (?) distribucie. dufam ze aspon su v tom nejake bugfixy (alebo skor nove bugy, ako tradicia kaze? ;-) )...
Ac je to neuveritelne, existuji lide, kteri si nevystaci s CLI a po operacnim systemu pozaduji, aby trosku vypadal, choval se intuitivne a nejpouzivanejsi funkce byly rychle pristupne a to vse outofbox, aniz by museli stravit odpoledne rucni editaci konfiguraku a doinstalovavaním hromady aplikaci. Sice uz Ubuntu par mesicu nepouzivam (presel jsem na Arch), nicmene tohle vsechno Ubuntu poskytuje a privedlo k Linuxu spoustu lidi. Ti, kteri maj zajem se o vnitrnostech systemu dozvedet neco vice maji stale tu moznost a vetsinou pozdeji prejdou na nejakou jinou distro. Ostatni, kteri chteji operacni system hlavne pouzivat na praci ci zabavu, tak ho proste pouzivaji. A pak jsou tady ti, kteri Ubuntu nepouzivaji a pouzivat nebudou, ale nedokazou odolat moznosti plivnout si v diskusi a pritom ze sebe udelat blbce.
ah, takze kazda kritika je "plivani" a kazdy kto kritizuje je "blbec" :-)
mozno vies citat medzi riadkami ked si na mna hned vybafol "CLI", holt najdu sa v diskusiach aj jasnovidci... to ze upravu temy a novy font nepovazujem za hodny noveho release ti asi uniklo. no nic, hlavne ze z Elfena a jeho greenie si tu kazdy roduverny ubuntak utahuje, a chudak robi to iste ;-)
Ano, presne tohle me napadlo po precteni clanku. Jakozto dlouholety uzivatel Ubuntu mu celkem fandim, ale tohle je samozrejme naprosto o nicem.
Je to ovsem logicky dusledek politiky pravidelnych releasu. Proste se nepodari prijit kazdy pulrok s necim prevratnym, takze vnikaji takoveto "novinky". Protoze ocekavam, ze navic jako obvykle bude nova verze zahlcena neuveritelnym mnozstvim nedodelku, bugu a zejmena regresi, rozhodne zustanu u 10.04, ktera mi beha (uz) temer bezvadne.
takze:
- instalator (to clovek vyuzije viac ako raz?)
- font (!)
- tema (!)
- multitouch (oh yeah)
- aplikacne centrum
- prehliadac fotiek co toho vie menej ako ten predtym..
- widget pre prehravac mp3 (vie to mp3?)..
- netbook edition (pre desktopy absolutne 0 bodov)
- aktualizacia apps (toto je dobra wtf(?) novinka)
+1
a kvůli tomu nová verze... co dodat, je to smutné
novinka 1: takze ubuntu instalator se uz konecne dostal na uroven instalatoru openSUSE ? bravo :-) Akorat osuse dikybohu zustava u prvniho grub-text menu, kde se da rozhodnout spoustu veci .. treba ze chci instalovat v textovem rezimu :-) To je u ubuntu asi nedovolene. Ostatne .. jsem zvedav, na kolika kombinacich HW proste ten ubuntu ihned-gui rezim nenabehne (obcas se to stane prakticky kazdemu distru) a bude to v riti.
novinka 10: ruzne verze updates - to ma napriklad openSuSE taky dlouho, normalni BFU pouzivaji "online aktualizaci", ktera jim updatuje jen balicky s opravami kritickych a bezpecnostnich chyb. Milovnici verzi "all last stable" proste vlezou do spravce aplikaci a zvoli "updatovat vsechny balicky ktere maji novou verzi". Nemluve o genialnim propracovanem systemu odkud se co bere, takze si nemuzu rozjebat system novejsim balickem knihovny z pochybneho repos, odkud jsem vzal jen jednu aplikaci. Takze *buntu ma jeste co dohanet aby byl user-friendly i pro self-adminy.
Pokud chces instalovat v textovem rezimu existuje Ubuntu alternate cd. Zakladni Ubuntu je pro klikace a 90% tech stejne neni schopno instalovat v textovym rezimu a pri prvnim problemu konci, protoze to nejsou schopni vyresit...
Takze ja to schvaluju, ale pro sebe stahuju alternate cd, protoze nechci skoncit instalaci (napr. na problemovem HW) tim, ze se mi nezobrazilo okenko s tlacitkem Dalsi ...
Bohužel dokonalost tohoto přístupu kazí fakt, že kopírování souborů instalátor vytěžuje natolik, že přechod mezi obrazovkami trvá i desítky sekund
na mojej sunde to islo bez tych desiatok sekund:)
Mám prosbu o radu - na netbooku mám disk rozdělený na dvě partitions. Na první je WinXP a na druhou chci dát Ubuntu 10.10. a vymezit nějaké místo na swap. Na kterou partition mám odkázat boot loader? Někde jsem četl, že se nedoporučuje odkazovat na WinXP partition, protože může dojít k poškození boot sektoru (nebo něčeho podobného)...
Dále bych se rád zeptal na to, jaký souborový systém je nejlepší vybrat při instalaci (systémová partition a swap) a jak nastavit systémovou partition (/, /boot,...apod.)
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD
- precti si zaklady, deleni disku je tam taky. K instalaci Ubuntu nepotrebujes temer zadne znalosti.
Děkuji, základy znám. :o) Mám problém takový, že když nainstaluji boot loader na /dev/sda1 (WinXP), nenajedou WinXP a přes tabulku boot loaderu se nedostanu. Když nainstaluji na /dev/sda2 (Ubuntu), pak vždy najede WinXP bez zobrazení tabulky a k Ubuntu se nedostanu. Kdo poradí? :o)
Přesně, GRUB normálně patří do MBR oblasti. Navíc, pokud by někdo skutečně dal GRUB se stage1.5 do Win jednotky (SDA1), zničilo by to filesystém. M$ má totiž na začátku FS rezervováno příliš málo sektorů, takže stage1.5 přepíše důležité struktury. Ext* s tím naopak počítá, ale zase Widle nenajedou bez svojí partition aktivní, takže zbývá GRUB do MBR nebo opičárny s GRLDR.
Phoronix delal test vykonnosti ve srovnani se starsimi verzemi, a ten bohuzel moc priznive nevyzniva ...
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=ubuntu_1010_benchmarks&num=1
Ubutu mam rad, uz nevim kterou vezi jsem prvne nainstalovat,5 nebo 6 ale po upgradu na 10.10. jsem byl neprijemne prekvapen:
1) Ubuntu fonts, asi nekomu pripadaji hezke ale pro delsi praci, jsou nepouzitelne, proste se spatne ctou
2) Shotwell, nechapu motivaci lidi kteri donekonecna pisi stejne projekty from scratch pri existenci Picassa, upgrade na 10.10 Picasu odstranil ... a nainstaloval Shotwell o ktery opravdu nestojim ...
jsou to odstranitelne drobnosti ale az do 10.10 jsem nic takoveho resit nemusel ...
ad. 2:
myslis F-Spot? ten ma jeden zasadni problem - je napsany v Mono, je nestabilni (pri praci s RAWem to pada jak svestky) a jak je zmineno v clanku, ten vyvoj stoji za starou backoru. Shotwell ma v tomhle asi vetsi potencial, jinak by ho tam nedavali.
A jestli myslis opravdu Picasu, tak to je bazmek co bezi v zabundlovanem Wine, linuxova verze se na nektere RAWy (napr ty, co mam ja) vubec neda pouzivat a taky neni nejstabilnejsi.
Ja pouzivam Rawstudio, ale jinak jsem v praxi na Shotwell oproti F-Sportu videl jedine pozitivni ohlasy..
ano myslim Picasa, nejak se me tam dostala dve s.
Problem na ktery narazim je, ze misto dotazeni jednoho projektu do kvality alespon Picasa (mozna mam stesti ale nezaznamel jsem za posledni rok ani jeden pad i s RAW) tak zacinaji dalsi projekt kterej, jsem uz skeptik, zustane tak nejak na pul cesty a ani te Picase o ktere pises ze je bazmek; uprime je me jedno ze to jede ve wine kdyz to jede ...; neasaha ani po kotniky.
S argumentaci, jinak by to tam nedavali, take nemohu souhlasit, neni to zase tak davno co do Ubuntu nacpali nedotazene Empathy na ukor Pidginu ktery v te dobe mel jiz par let vyvoje zasebou;
ale diky za tip na Rawstudio, kouknu
Používám kontinuálně Ubuntu od verze 8.10 až do teď jako svůj primární systém a jsem po 2 roky stále spokojen. Občas se sice objevily nějaké problémy, ovšem ne závažné. Co se týká novinek musím říct, že asi nejdůležitější je pro mě nový Ubuntu font, který mě opravdu nadchnul.Co se týče tlačítka pro Rhythmbox, tak to se mě moc netýká, jelikož na hudbu používám Exaile. Mrzí mě, že se nedodělal do pořádné podoby Gwibber.
vzdy asi tak jednou do roka jsem vyzkousel linux (par nejrozsirenejsich distribuci). Vzdy mi neco vadilo - osklivy vzhled, nejednotnost vzhledu, nutnost vse slozite nastavovat atd.. Ubuntu 10 je prvni distribuce, kterou povazuji za plnohodnotny operacni system pro sirsi pouziti.
GRATULACE!
já ho tam mám. Jako Independent Third party.. (http://extras.ubuntu.com/ubuntu) ale asi v něm nic nejní. :)
Největší novinka v Ubuntu 10.10 u mě je přechod na KDE 4.5 :))
Tady je aktuální video: http://www.youtube.com/watch?v=0W6AjUGm6Nk
Neni pravda, ze se LTS a Debian nepouziva. Mam momentalne LTS verzi, protoze me nebavi porad kazdeho pul roku zalohovat data a preinstalovavat OS (upgrade nepouzivam). A Dalsi preinstalovani bude az mozna za 3 roky. A znam lidi, kteri jsou na tom stejne jako ja.
S Debianem jsem byl spokojen, ale potom se mi tam nepodarila rozchodit grafika (3D), tak jsem skoncil zase u Ubuntu, kde "jaksi" bezela sama.
Ono zrovna nejaky graficky ptakoviny nejsou pro me nejaka vylepseni a jde mi spise o funkcnost a aby se na OS dalo pracovat. Debian je skvely, ale chtelo by to do nej taktez funkci pridavani/preinstalovavani novych programu.
jinak pekny clanek
Na Ubuntu 10.10 jsem se docela těšil, nahodil ho na disk vedle 9.10, ale nakonec mě celkem zklamalo a dokud nekoupím nový notebook, zůstane na mém IBM Thinkpad X40 právě 9.10.
Ad instalace: mám SSD disk, ale i tak kopírování souborů na pozadí tak vytížilo systém, že kolikrát nereagoval skoro půl minuty a nedalo se zadávat uživatelské informace. (Pentium M 1.5, 1.25 GB RAM)
Ad bootování: při startu mi jen blikají na obrazovce výpisy, občas ošklivé tečky, ale systém do cca 12 sekund najede k přihlašovacímu dialogu.
Ad grafika: čekal bych, že pro tak známý (i když starší) model počítače jako je IBM X40 bude všechno chodit out of the box. Ale grafika je v "omezeném" režimu, Compiz nejde zapnout, kurzor se občas pohybuje divně, respektive vždy po chvíli nečinnosti (kdy zmizí) a pak pohnu s myší, kurzor jakoby na půl sekundy zamrzne na místě a pak najedno poskočí. Nevím jestli to dělá grafika a problémy s čipsem i855, které se táhnou od 10.04, které se mi do dneška nepodařilo rozchodit tak, aby se náhodně nerestartovalo.
Nechápu proč indikátor zpráv musí být svázaný s ikonou hlasitosti a nejde odstranit jinak než přes příkazovou řádku, pokud chci zachovat ikonu zvuku.
Další věc, která se změnila od 9.10 - proč když najedu myší na baterku, nic se neukáže a musím navíc ještě klikat.
I když mě občas baví se vrtat uvnitř systému, neznamená to, že na povrchu věci nemusí fungovat. Právě ty malé detaily dělají pak systém použitelný, a přijde mi, že Ubuntu dělá poslední dobou spíše kroky vzad.
Možná bych si mohl zvyknout na nové KDE, ale přece jen už je pro moje IBM na hraně dobré použitelnosti. Navíc nutnost každého půl roku reinstalovat, abych měl novější verzi programů už mě fakt přestává bavit. Sice jsem to zatím vyřešil repozitářem "mozilla security" ale co další programy.... Myslím, že nazrává čas pro jinou distribuci....
Používám K/X/Ubuntu víceméně nepřetržitě od verze 7.10 a každou z verzí od té doby jsem měl nainstalovanou. Ubuntu 10.10 NBE je katastrofa. Na netbooku Toshiba NB100 jsem už měl tři předchozí verze Easy Peasy, Ubuntu 10.04 NBR a naposledy Xubuntu. Současné U 10.10 NBE je nejhorší distro, jaké můj netbook zažil. Nové prostředí Unity sice vypadá hezky, lépe než předchozí, ale je z velké části beta, sem tam se na záložku musí kliknou třikrát, aby se požadovaná věc spustila, všechno trvá tisíc let. Po prvním spuštění je na roletě pouze složka /home, nikam jinam se nedostanete, musíte si přes terminál spustit Nautilus a teprve pak se na roletě začne objevovat (tohle že má přetahnout lamy od Windows?). Některé programy (stažené z Ubuntu Software Center), které v předchozích verzích Ubuntu NBE fungovaly tady padají. Takových otravných detailů je tucet, nemá smysl je vyjmenovávat. Ale věřím Canonical, že problémy vyřeší a systém vypilují, zatím se jim to vždy povedlo. Od Ubuntu 10.10 NBE ruce pryč, doporučuju vrátit se k 10.04 a čekat na jarní LTS verzi. Mimochodem pokud nemá váš netbook SSD disk, není důvod používat NBE. Xubuntu/Lubuntu, nebo i samotné Desktop Ubuntu mohou být mnohem lepší variantou pro spoustu uživatelů.
Zdravím, chci se zeptat, jestli někdo z Vás dokáže říci proč mi padá instalace. Vždycky po nakopírování souborů a než začne samotná instalace, vypíše to tenhle log: http://www.uloz.to/6434028/wubi-10-10-rev197-log .
Prosím o radu!!! Nějak si s tím sám nevím rady, ale na čistej disk ho instalovat nechci. Chci aby šlapal s WIN7, proto instalace přes Wubi. (stáhnul jsem iso na Originálních stránkách pro 64-bit procesor)
Předem děkuji za odpověď.
Jirka Jiřík