Hlavní navigace

Digitální fotoaparát pod Linuxem

Lubomír Čevela

Nedávno jsem začal uvažovat o koupi digitálního fotoaparátu. Ne, že bych byl nespokojený s mojí asi 10 let starou Prakticou BC2. Přiznám se, že pokud jsem porovnával fotografie z „digitálů“ mých přátel a výsledky mé „zastaralé klasiky“, nebyla digitální technologie jednoznačným vítězem. Ale proti trendům nelze bojovat. Podívejme se tedy, jak se Linux domluví s touto moderní technologií.

Nejvíce zajímavá je otázka propojení Linuxem vybaveného PC a digitálního fotoaparátu. Naštěstí většinasoučasných přístrojů podporuje možnost připojení jako USB Mass Storage. Je tedy možné použít následující postup.

Vytvořte si adresář /mnt/fotak.

Propojte váš fotoaparát USB kabelem s vaším PC a připojte jej pomocí příkazu:

mount /dev/sda1 /mnt/fotak

Tento postup jsem úspěšně vyzkoušel na linuxové distribuci Mandrake 9.0 GPL s neupravovaným jádrem 2.4.19–16mdk, ale měl by vám fungovat ve většině současných běžně používaných distribucí. Po připojení najdete obsah paměti (karty) fotoaparátu připojený v adresáři /mnt/fotak. Mám jedno důležité upozornění. Než rozpojíte propojovací kabely, přesvědčte se vždy, že je fotoaparát zaručeně odpojený (odmountovaný) a raději ho před odpojováním vypněte. Jednou se mi povedlo tak dokonale zmást komunikaci, že pomohl až formát flash karty v přístroji (fotky byly naštěstí už na disku).

Pro starší přístroje (nejen), které komunikují většinou pomocí sériového portu, je určen program GPhoto, který byl velice dobře popsán v článku Digitální fotografie a Linux. Prohlížení, přesouvání, přejmenovávání a mazání fotografií je pak úlohou pro běžné nástroje pro práci se soubory a s fotografiemi. Gphoto existuje v několika verzích. Doporučuji použití novější verze 2.0, která podporuje mnohem více fotoaparátů (jejich seznam). K uvedeným seznamům kompatibilních přístrojů mám malou poznámku. Dle mého mínění sdělují pouze, které přístroje jsou zaručeně podporovány, a nevylučují, že pod Linuxem nebude fungovat velká spousta dalších (platí především pro USB Mass Storage). Vzhledem k tomu, že výrobci uvádějí na trh nové modely v rozmezí několika měsíců, je jasné, že udržet jakýkoliv seznam aktuální je nad síly jeho autorů. Kupujete-li fotoaparát, který na seznamu není, nezbývá, než si jej půjčit a vyzkoušet spojení.

Konqueror

Nabízí ve své verzi 3.0.3 velice podobnou funkcionalitu jako Průzkumník ve Windows XP. Náhledy rastrových obrázků přímo při „prozkoumávání“ adresářů, které lze plynule zvětšovat a zmenšovat, jsou pro práci s fotografiemi z digitálního fotoaparátu jako stvořené. Konqueror je standardní součástí desktopového prostředí KDE. Pro zobrazení náhledů fotografií je nutné zakřížknout v roletovém menu – Pohled – Náhled – Obrázky. Aby se zobrazení náhledů vztahovalo na všechny pořízené snímky, bylo nutné nastavit „Maximální velikost zobrazovaného souboru“ pomocí volby z roletového menu Nastavit – Nastavit Konqueror –Správce Souborů – Karta Náhledy. Implicitní velikost byla myslím 5 MB, což ne vždy musí stačit.

Konqueror

Nautilus

Velmi podobnou funkcionalitu poskytnul Nautilus z konkurenčního desktopu Gnome. Původně jsem používal pouze tento nástroj. Občas ale nastal problém s nezobrazením náhledu některé fotografie. Většinou se dal opravit přesunutím fotografie do jiného adresáře.

Nautilus

Gqview

Je kvalitním prohlížečem fotografií se základními funkcemi. Řekl bych, že většina uživatelů s ním vystačí. Výhodou je kromě jednoduchého příjemného ovládání to, že jej najdete ve většině běžně používaných linuxových distribucí.

GQview

Flphoto – EXIF bez problémů

Někteří uživatelé využívají EXIF – textové informace, které digitální fotoaparáty zapisují do snímků. Jde především o technické informace o času, cloně a dalších parametrech, které měl Váš přístroj nastaveny při vzniku daného snímku. Velmi dobrým pomocníkem Vám může být program Flphoto od Michaela Sweeta.

Flphoto

Kromě vytváření alb, prohlížení fotografií a editace informací v EXIF umí prohlížeč základní editační úkony – vyrovnání jasu a kontrastu, doostření a odstranění „červených očí“. Obsah EXIF zobrazíte pomocí roletové menu – Image – Properties. Program je pod licencí GPL a dá se stáhnout ve formě zdrojového kódu nebo jako RPM. Osobně editaci obrázků provádím raději v Gimpu.

Podobným linuxovým nástrojem, který si rovněž rozumí s informacemi Exif, je TKAlbum, o kterém vyšel hezký článek na www.zive.cz.

Tento přehled není a ani nemůže být úplný. Nástrojů pro práci s digitálními fotografiemi je celá řada a je jen na Vás, které si vyberete.

Našli jste v článku chybu?

26. 2. 2007 22:00

pernik (neregistrovaný)
Slyšel jsem, že Canon takto připojit v Linuxu nejde, protože nepodporuje standard USB Mass Storage. Mám ale Canon PowerShot A530 a byl jsem po připojení kabelu příjemně překvapen. Mám Ubuntu 5.10 (Breezy Badger) a hned po připojení fotoaparátu se mi objevilo okno s dotazem, zda chci fotografie stáhnout. Po výběru adresáře se to bez problémů provedlo. Jeden kamarád mi tu teď doporučil gPhoto. (http://www.gphoto.org/proj/libgphoto2/support.php)

15. 1. 2004 8:26

pechl (neregistrovaný)

Jak jste to vyřešil? Mám stejný problém pro Mandrake 9.0.

Díky.Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Poznáte poctivé suroviny na pečení cukroví?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: I církev dnes vyrábí potraviny

I církev dnes vyrábí potraviny