Vlákno názorů k článku Distribuce antiX Linux 26 aneb rozběhněte svůj starý 32bitový počítač od Michal Smrž - V čem programujete? V tom padajícím lazarusu? Jinak jsem...

  • 7. 4. 2026 13:47

    Michal Smrž
    Stříbrný podporovatel

    V čem programujete? V tom padajícím lazarusu?
    Jinak jsem překvapen, že Antix/Debian13 existuje. Já zlomil hůl s ukončením x86-32 Debian a místo toho jsem se jal experimentovat s Alpine. Tak abych nenápadně vzal zpátečku. Kde se vlastně berou balíky? Kompilují sami? Musím ponornit.
    A co znamená Customised 5.10.240 kernel. Jasně, LTS existuje, ale ... do prosince 2026? To zanedlouho bude mít Houston problém. Dále to prej bude podporovat nějakej CIP https://wiki.linuxfoundation.org/civilinfrastructureplatform/start

  • 8. 4. 2026 7:46

    Kroužící orel

    Ne, komerčně neprogramuji, je to jen můj koníček. Rád zkouším programy v Lazarusu, pro jednoduché GUI aplikace mi přijde stále vhodný, i když uznávám, že stabilita IDE není něco, nač bych se především ve firmě mohl spolehnout (i když osobně znám případy takového nasazení). Jazyk, který mě skutečně zaujal a na který jsem se zaměřil, je Ada, kde jsem s pomocí áíčka vytvořil prototyp evidenční aplikace pro tábory (nástroj Alire, Ada 2022, GtkAda a SQLite, více v galerii). Ada sice primárně míří jinam a dříve jsem právě u GUI aplikací měl problém udržet umělou hloupost v předem daných kontraktech, dnes je situace zcela jiná a nejen ona, ale i její doplněk ověřovací nástroj Spark, mají stále lepší podporu. Když se držím předem zadané architektury, není problém ani u méně používaných jazyků, uvidíme, kam se áíčko v další době posune.
    Vývojáři antiXu udržují svá vlastní jádra (v současné době 32 a 64bitové 5.10.240 a 64bitové 6.6.119) a plánují komunitně udržovat balíčky jader i po jejich odstranění z hlavních repozitářů Debianu. Uvidíme jak se jim to podaří a jak se vypořádají s prohlížeči, na to je naštěstí ještě čas.