Hlavní navigace

Distribuce Ulteo: instalace a první start

1. 8. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

O linuxové distribuci Ulteo se hovoří sice už velmi dlouho, ale zatím ji vlastně nikdo pořádně neviděl. Má stejného zakladatele jako Mandriva a Gaël Duval sliboval velmi zajímavé a inovativní vlastnosti už před dvěma lety. Až nyní ale máme možnost systém stáhnout, nainstalovat a skutečně vyzkoušet. Co umí?

Už jsou to dva roky, co Gaël Duval oznámil přípravu nové distribuce s názvem Ulteo. Duval je zakladatelem společnosti MandrakeSoft a byl později ze společnosti propuštěn. Založil ale novou společnost a začal vyvíjet vlastní produkty.

Klasická linuxová distribuce ale není jediným softwarem, který Ulteo nabízí. Před časem firma představila OpenOffice.org v prohlížeči nebo kompletní virtuální desktop.

Nedávno konečně vyšla distribuce Ulteo, s plným názvem Ulteo Applications System. Tomuto systému je právě věnován dnešní článek.

Distribuci Ulteo Applications System (dále jen Ulteo) můžete stáhnout z domovské stránky firmy. K dispozici jsou čtyři zrcadla a Ulteo je v současné době k dispozici jen pro architekturu x86.

Co se týče hardwarových požadavků, oficiální web doporučuje „moderní procesor“, alespoň 512 MB paměti a 4 GB místa na disku. Doporučován je dvoujádrový procesor a 1 GB paměti.

Instalace začíná

Po startu instalace z média se objeví nabídka zavaděče. V té je pomocí klávesy F2 možno změnit jazyk. Na rozdíl třeba od Ubuntu na vás ale nabídka nevyskočí sama. Musíte tedy alespoň tušit, že „Language“ znamená jazyk.

Ulteo 1

Pod odklepnutí nabídky následuje start živé části systému, který trvá něco málo přes minutu. Během něj systém stihne téměř neviditelně přepnout rozlišení do cílového.

Ulteo 2

Ze startovací obrazovky s „teploměrem“ se tedy hned dostáváme do prostředí KDE.

Ulteo 3

Ulteo je postaveno nad distribucí Kubuntu, proto také jako výchozí prostředí volí právě KDE. Ačkoliv jsme na začátku zvolili jako systémový jazyk češtinu, celé prostředí je bohužel v angličtině.

Samotnou instalaci spustíme intuitivně poklikáním na ikonku „Install“ na ploše. Kromě instalátoru máme k dispozici také další aplikace jako například prohlížeč Firefox či mail klient Thunderbird.

Po použití ikony na vás vyskočí český instalátor a od této chvíle již vše (v této aplikaci) probíhá většinou česky. Tu a tam si ale povšimnete nedokonalostí. Například chybové hlášky přeloženy nebyly.

Ulteo 4

Instalátor se dále zeptá na rozdělení disků, časové pásmo a několik dalších detailů týkajících se vašeho nového operačního systému. Instalace v podstatě koresponduje s tím, co nabízí zmíněné Kubuntu.

Samotná instalace proběhne během několika málo minut a po restartu je vše připraveno k prvnímu použití. S žádnými problémy jsem se nesetkal, systém automaticky přerozdělil disk a vyčlenil půl gigabajtu na swap.

První start

Start systému do přihlašovacího dialogu trvá příjemných 46 sekund. Design přihlašovací obrazovky je líbivý, bohužel nás systém opět naviguje pomocí anglických hlášek.

Ulteo 5

Po přihlášení se zhruba po dvaceti sekundách dostáváme do prostředí samotného operačního systému. Bohužel opět je vše z nepochopitelných důvodu v angličtině.

Mimochodem při startu si všimněte, že Ulteo používá jádro 2.6.17, což je poměrně překvapivé zjištění. Tato verze je stará více než dva roky a od té doby podstatně postoupila například podpora hardware, ale i dalších součástí systému. Skoro se chce říci, že vývojáři po celou dobu vývoje neupdatovali své balíčky.

Těsně po startu systému na vás vyskočí průvodce pro přihlášení k uživatelskému účtu v online systému Ulteo. Pokud tento účet nemáte, aplikace vám promptně nabídne jeho vytvoření na webu.

Ulteo 6

Během vyplňování údajů jsem stihl prozkoumat instalovaný Firefox. Jeho verze je 2.0.0.14, což je také nemilé, vzhledem k tomu, že Firefox 3 je k dispozici téměř dva měsíce a jiné distribuce už nasazovaly vývojové RC verze.

Součástí distribuce Ulteo je systém automatických aktualizací, který probíhá transparentně bez zásahu uživatele. Na pozadí se proto kdykoliv začnou stahovat a instalovat nové verze aplikací. Z pohledu zkušeného uživatele je podivné, že nemůžeme rozhodnout o době aktualizace, běžný uživatel ale spíše ocení, že jej nic neobtěžuje.

CS24_early

Pokud se vám povede úspěšně přihlásit do online systému, můžete své údaje zadat do průvodce, který vás ověří a sváže automaticky váš účet na konkrétním počítači s účtem v Ulteo online systému.

Ten vám nabízí několik zajímavých výhod, které jsou podle autorů právě těmi vlastnostmi, které jsou pro Ulteo klíčové. O těch si povíme ale až v další částí článku.

Zjištěná pozitiva

  • bezproblémová instalace
  • rychlý start a běh systému
  • automatický update systému

Zjištěná negativa

  • zastaralé jádro
  • zastaralý Firefox
  • v podstatě nefunkční lokalizace

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.