Hlavní navigace

Distribuce Ulteo: instalace a první start

Petr Krčmář 1. 8. 2008

O linuxové distribuci Ulteo se hovoří sice už velmi dlouho, ale zatím ji vlastně nikdo pořádně neviděl. Má stejného zakladatele jako Mandriva a Gaël Duval sliboval velmi zajímavé a inovativní vlastnosti už před dvěma lety. Až nyní ale máme možnost systém stáhnout, nainstalovat a skutečně vyzkoušet. Co umí?

Už jsou to dva roky, co Gaël Duval oznámil přípravu nové distribuce s názvem Ulteo. Duval je zakladatelem společnosti MandrakeSoft a byl později ze společnosti propuštěn. Založil ale novou společnost a začal vyvíjet vlastní produkty.

Klasická linuxová distribuce ale není jediným softwarem, který Ulteo nabízí. Před časem firma představila OpenOffice.org v prohlížeči nebo kompletní virtuální desktop.

Nedávno konečně vyšla distribuce Ulteo, s plným názvem Ulteo Applications System. Tomuto systému je právě věnován dnešní článek.

Distribuci Ulteo Applications System (dále jen Ulteo) můžete stáhnout z domovské stránky firmy. K dispozici jsou čtyři zrcadla a Ulteo je v současné době k dispozici jen pro architekturu x86.

Co se týče hardwarových požadavků, oficiální web doporučuje „moderní procesor“, alespoň 512 MB paměti a 4 GB místa na disku. Doporučován je dvoujádrový procesor a 1 GB paměti.

Instalace začíná

Po startu instalace z média se objeví nabídka zavaděče. V té je pomocí klávesy F2 možno změnit jazyk. Na rozdíl třeba od Ubuntu na vás ale nabídka nevyskočí sama. Musíte tedy alespoň tušit, že „Language“ znamená jazyk.

Ulteo 1

Pod odklepnutí nabídky následuje start živé části systému, který trvá něco málo přes minutu. Během něj systém stihne téměř neviditelně přepnout rozlišení do cílového.

Ulteo 2

Ze startovací obrazovky s „teploměrem“ se tedy hned dostáváme do prostředí KDE.

Ulteo 3

Ulteo je postaveno nad distribucí Kubuntu, proto také jako výchozí prostředí volí právě KDE. Ačkoliv jsme na začátku zvolili jako systémový jazyk češtinu, celé prostředí je bohužel v angličtině.

Samotnou instalaci spustíme intuitivně poklikáním na ikonku „Install“ na ploše. Kromě instalátoru máme k dispozici také další aplikace jako například prohlížeč Firefox či mail klient Thunderbird.

Po použití ikony na vás vyskočí český instalátor a od této chvíle již vše (v této aplikaci) probíhá většinou česky. Tu a tam si ale povšimnete nedokonalostí. Například chybové hlášky přeloženy nebyly.

Ulteo 4

Instalátor se dále zeptá na rozdělení disků, časové pásmo a několik dalších detailů týkajících se vašeho nového operačního systému. Instalace v podstatě koresponduje s tím, co nabízí zmíněné Kubuntu.

Samotná instalace proběhne během několika málo minut a po restartu je vše připraveno k prvnímu použití. S žádnými problémy jsem se nesetkal, systém automaticky přerozdělil disk a vyčlenil půl gigabajtu na swap.

První start

Start systému do přihlašovacího dialogu trvá příjemných 46 sekund. Design přihlašovací obrazovky je líbivý, bohužel nás systém opět naviguje pomocí anglických hlášek.

Ulteo 5

Po přihlášení se zhruba po dvaceti sekundách dostáváme do prostředí samotného operačního systému. Bohužel opět je vše z nepochopitelných důvodu v angličtině.

Mimochodem při startu si všimněte, že Ulteo používá jádro 2.6.17, což je poměrně překvapivé zjištění. Tato verze je stará více než dva roky a od té doby podstatně postoupila například podpora hardware, ale i dalších součástí systému. Skoro se chce říci, že vývojáři po celou dobu vývoje neupdatovali své balíčky.

Těsně po startu systému na vás vyskočí průvodce pro přihlášení k uživatelskému účtu v online systému Ulteo. Pokud tento účet nemáte, aplikace vám promptně nabídne jeho vytvoření na webu.

Ulteo 6

Během vyplňování údajů jsem stihl prozkoumat instalovaný Firefox. Jeho verze je 2.0.0.14, což je také nemilé, vzhledem k tomu, že Firefox 3 je k dispozici téměř dva měsíce a jiné distribuce už nasazovaly vývojové RC verze.

Součástí distribuce Ulteo je systém automatických aktualizací, který probíhá transparentně bez zásahu uživatele. Na pozadí se proto kdykoliv začnou stahovat a instalovat nové verze aplikací. Z pohledu zkušeného uživatele je podivné, že nemůžeme rozhodnout o době aktualizace, běžný uživatel ale spíše ocení, že jej nic neobtěžuje.

Pokud se vám povede úspěšně přihlásit do online systému, můžete své údaje zadat do průvodce, který vás ověří a sváže automaticky váš účet na konkrétním počítači s účtem v Ulteo online systému.

Ten vám nabízí několik zajímavých výhod, které jsou podle autorů právě těmi vlastnostmi, které jsou pro Ulteo klíčové. O těch si povíme ale až v další částí článku.

Zjištěná pozitiva

  • bezproblémová instalace
  • rychlý start a běh systému
  • automatický update systému

Zjištěná negativa

  • zastaralé jádro
  • zastaralý Firefox
  • v podstatě nefunkční lokalizace
Našli jste v článku chybu?

1. 8. 2008 7:27

Milhouse (neregistrovaný)
Proč to není v češtině? No to je důsledek, proč nejsou ani jiné jazyky na instalačním médiu Kubuntu(CD verze). Protože by se tam jednoduše nevešli. Musíte si je stáhnout z netu a pak budete mít systém lokalozován.

4. 8. 2008 11:58

ja (neregistrovaný)
---OT---
Len ma tak napada, ze na co to vsetko?

Co tym clovek usetri? cas nie, peniaze nie, elektriku urcite nie,... neusetri proste nic.... hodina prace cloveka (a urcite by to nebola len hodina) ktory je schopny sam prekompilovat kernel pre starucku 486 ma urcite vacsiu cenu nez 4 take 486tky.....

-znackove bazarovky 1GHZ+ dnes idu okolo litra (maju vsetko USB, disky, pamate, grafiky, casto sa na tom da aj co to zagejmit)

-novy low end NB od nejakeho aceru, okolo 8K so vsetkou paradou v alz…


Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony