Neměl by to být problém licenčně.
Větší problém bude v důvěryhodnosti. Přesvědčit zákazníka, že ona třetí strana má dostatečnou erudici takovou podporu poskytovat: tedy že se o problému zavčas dozví, nalezne řešení které nerozbije nic jiného a rychle ho rozdistribuuje.
Zákazníků, kteří chtějí využívat 5+ let starý systém není mnoho, a ti kteří ano, mají k tomu opravdu závažné důvody. Tam asi nebude na překážku ani oficiální cena Canonicalu (https://buy.ubuntu.com/).
"Zákazníků, kteří chtějí využívat 5+ let starý systém není mnoho."
Tak to mě pobavilo :) U nás řada zákazníků dokonce čeká na fázi "Maintenance Support", která nastává 5 let po vydání. To už je systém dost odladěný a opravují se jen závažné problémy, což jim dává vysokou míru předvítadelnosti. No a hodně z nich nestačí ani těch 13 let celkové podpory.
No existují, ale ehm zákazníků, kteří chtějí dát za support minimálně 2500 USD ročně, případně 150 USD za desktop s minimální objednávkou 50 desktopů, těch fakt tolik nebude. Víc bych, hlavně ty serverové zákazníky, očekával u RHEL než u Ubuntu. Každopádně v počtu instalací serverů to je těžce okrajová záležitost.
Jo jo. Používal jsem (používám) celých zmiňovaných 5 let na desktopu a nemohu si stěžovat. Akorát včera jsem řešil problém s VB, ale to byl problém 3tí strany - Oracle. Jinak spokojenost. Rozhoduji se teď jestli jen povýšit na 16.04 nebo stable Debian. Mimochodem jen na okraj pro dlouhodobý provoz je op4avdu nutné si rozmyslet dělení / nedělení disku. Já mám lvm a několikrát se mi to vyplatilo. Těch nových jader a hw stacku za 5 let pár bylo a občas jsem musel řešit problém s root místem. Takže vlastně dlouhodobě je výhodnější nedělit. Mluvím o desktopu. Na serveru je to trochu jiná věc. Tam by root a var měl být separé. Ale dle chuti každého. Každopádně díky Ubunutu za dobrou SPOLEHLIVOU službu
je to nasledek fam, ze Ubuntu presedlalo z Unity a ze "prestalo" s vyvojem, neznamena ze by unity v repositarich nebylo (jen ho presunuli do UNIVERSE)... staci nainstalovat a v login obrazovce prepnout sezeni na "Unity", dokonce kdyz se podivas, je v 18.04 novejsi verze nez v 16.04 :-)
https://packages.ubuntu.com/xenial-updates/unity
https://packages.ubuntu.com/bionic-updates/unity
10let v zadnem pripade, bylo to presunuto do sekce Universe, coz je neoficialni komunitni podpora 3roky, nicmene koukam ze Unity neni i tak podporovane vubec, nastroj ubuntu-support-status balicky unity* zobrazuje jako nepodporovane, otazka zda v 16.04 kde je v sekci main na tom budes lepe, kdyz aktualne je v 18.04 Unity novejsi :-)
ahoj, mám Xubuntu 16.04 a přemýšlím, jak je to s tou podporou: někde na netu jsem se dočetl, že po uplynutí těch tří let se nebudou aktualizovat pouze xubuntu-specifické balíčky okolo XFCE, ale ten zbytek bude dostávat aktualizace dále, protože je to vlastně Ubuntu, jen s jiným DE: co je na tom pravdy?
Ano, samozřejmě, drtivá většina SW využívá standardní repo Ubuntu s odpovídající dobou podpory. Po 3 letech končí funkčnost např. ppa:xubuntu-dev či jak se to jmenuje, takže pak není možné nainstalovat novější verzi XFCE. Ale pokud se to už nainstalovalo tak to samozřejmě zůstane, jen se ty balíčky nesmí smazat :-)
je to pravda, ber to tak, ze to zda mas Xubuntu (install z Xubuntu ISO, nebo z Ubuntu + doinstalovane xubuntu-desktop) nemeni nic na tom ze mas (napr.) Linux jadro, Xorg, Mesa naprosto totozne jako pri pouziti Ubuntu, tzn. ze podpora i v Xubuntu je na ty same balicky ktere jsou podporovane v Ubuntu...
muzes si to overit sam pomoci nastroje co presne zobrazi, ktere balicky maji jak dlouhou podporu:
ubuntu-support-status --show-all
pro zajimavost, tohle je ted vyjete z Xubuntu 14.04: https://pastebin.com/4ptkREXb
Kdo má 32bitový komp, nemůže na Ubuntu 18.04 Bionic Beaver, jen na 16.04 nebo myslím Kubuntu/Lubuntu 18.04.
https://lubuntu.net/
http://ftp.linux.org.tr/kubuntu/18.04/release/
samozrejme ze MUZE na 18.04-32bit, nekolika zpusoby, napr:
https://www.root.cz/clanky/lubuntu-19-04-prinasi-lxqt-0-14-a-zustava-v-puli-cesty/nazory/1021329/
Muj testovaci upgrade ubuntu 14.04 na 16.04 pres do-release-upgrade dopadl dost tristne - do-release-upgade nekde zabloudil, neporadil si repozitari 3. stran, nakonec jsem dodelaval upgrade pres apt upgrade, ve vysledku chybel systemd a restart skoncil kernel panicem, takze opravdu nic moc. Jak to kdo aktualizujete?
nekolik stroju sem uz pred casem aktualizoval z 14.04 na 16.04 (a pote na 18.04), mel sem tam nekolik PPA, ktere do-release-upgrade zablokuje (tusim ze 19.04 (nebo 18.10?) uz ma poresene ze je neblokuje), takze nevim jak si u tebe nemohl poradit, spis si mel nejake systemovejsi baliky z tech 3rd repositaru a pak je je bohuzel mozne ze se to nejak po... je to jako bys chtel po autorizovanem servisu opravovat auto v kterem si vymenil monor a podvozek od jineho dodavatele a cekal ze na to budou pripraveni a mit nd ;-)