Nechci moc rypat, ale jak prispeli na Tokelau k rozvoji DNS? Publikovali OSS DNS Resolvery? Maji zavedene DNSSEC? Ja to nevim a pochybuji o tom ze neco takoveho maji nebo udelali. Urcite nemaji ani spoustu dalsich subregistratoru coz je urcite administrativa navic. Dale pak vzhledem k tomu ze je domena zdarma, pak je urcite drtiva vetsina domen spekulantu, co je prodavaji a lidi co si tam kopli svuj webik a jejich navstevnost jsou 3 roboti za den, takze provoz take 0.000-nic. Mate tedy zkusenosti se stabilitou a funkcnosti? Rychlosti registrace a vyrizeni pozadavku?
Opravdu se nechci CZ.NIC nijak zastavat, ale toto porovnani mi prijde hodne nefer vzhledem k tomu co CZ.NIC dela mimo provoz domeny a tim myslim okolo DNS sveta, opravdu ne turrisy a podobne vymysly.
Ja samozrejme vnimam i ty dalsi aktivity cz nicu, nektere pozitivne, nektere negativne,
muzeme si taky rict, ze naklady na tk domenu jsou uplne jinde nez na cz domenu uz jenom kvuli hw ktery cz nic nasadil (a provozuje se kanadska domena), presto je pro me zajimavy fakt, ze nekdo ma za omnoho min penez omnoho vice domen.
The Dot TK Registry is privately funded and has offices in Amsterdam (Netherlands). With its management team, an experienced staff, multi-redundant backbones in all the countries and DNS root-servers located in every corner of the world, Dot TK can handle millions of registrations.
Alespon dle jejich popisu bych to nerekl.
Počítáš to blbě.
Dot TK is a joint venture of the Government of Tokelau, a country in the South Pacific, the countries communication company Teletok and BV Dot TK, a privately held company. The Government of Tokelau has appointed BV Dot TK as the exclusive registration entity. BV Dot TK is doing business as the Dot TK Registry.
The Dot TK Registry is privately funded and has offices in Amsterdam (Netherlands). With its management team, an experienced staff, multi-redundant backbones in all the countries and DNS root-servers located in every corner of the world, Dot TK can handle millions of registrations.
A country code top-level domain (ccTLD) is an Internet top-level domain generally used or reserved for a country, sovereign state, or dependent territory identified with a country code.
Národní doména - doména sloužící národu. Kdyby se přeložilo jako státní doména by znělo zavádějícím způsobem. Možná nejsprávněji pro konkrétní doménu : doména České republiky a od toho asi plyne obecně národní doména.
Název "doména České republiky" by byl ještě mnohem víc zavádějící. To už tuplem svádí k mylnému dojmu, že je to doména České republiky. Ale ona není. Je to doména organizace ICANN. Ta jako jediná definuje pravidla a udržuje seznamy doménových jmen Internetu (s velkým I). Tahle organizace správu většiny svých domén deleguje na jiné organizace. Například správu jejich domény .cz delegovali na CZ.NIC. Česká republika v tom nijak nefiguruje, ta nic nevlastní ani nic nespravuje. Internet je síť existující nezávisle na České republice.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Internet_Corporation_for_Assigned_Names_and_Numbers
To mě pobavilo a připojuji se k dotazu - sám jsem se před časem totiž snažil o něco podobného, ale daleko jsem se nedostal (programuju obvykle jen z donucení). Myslím, že se vezme normální mapa a veškeré souřadnice se transformují s nějakým škálováním podle daného parametru, který nás zajímá (zde počty domém)... ale víc k tomu říct nedokážu :)
.tk a ešte niekoľko domén prevádzkuje firma Freenom. Bežne nahlasujem na SK-CERT nelegitímne webstránky na týchto doménach. Potom ich vyhľadávače vyraďujú z indexu. Treba si uvedomiť, že keď si tam registrujete doménu zadarmo, tak sa nestávate jej vlastníkom. Tú doménu naďalej vlastní Freenom. A keďže sa tam neplatí, dá sa to registrovať pod falošným menom a tomu zodpovedá obsah, ktorý sa registruje na takých doménach. Keďže zaregistrovanú doménu nevlastníte, Freenom si s ňou môže robiť čo chce. A aj robí. Podľa skúseností viacerých používateľov, akonáhle získate určitý traffic, tak vám tú doménu Freenom zoberie a dá tam reklamu. A vám povie, že proste niekto tú doménu chce kúpiť, tak vám ju musia zobrať. Dá sa to registrovať aj normálne, za peniaze, ale tá cena nie je zaujímavá.
Presne tak, ona ta domena neni az tak uplne zadarmo. Primo v podminkach maji ze kdokoliv kdo zaplati tu domenu muze ziskat (zadny extra priplatek, proste registracni poplatek a vyber ma z volnych a free registrovanych). Navic pokud si matne pamatuju (uz je to hodne let co jsem to zkoumal) tak clovek ani nema pristup k dns zaznamum ale pouze k nastaveni url webu ktery mu zobrazi v iframu.
Problém je v tom, že aj keby Freenom nekradol používateľom ich domény, tak všetky tie TLD od Freenom majú zlú reputáciu (https://www.spamhaus.org/statistics/tlds/). A vyhľadávače to zohľadňujú. Tak jasné, že si radšej zaplatím 6€ na rok za normálnu TLD, nech je webstránka vyhľadateľná.