Uf uf. Dvacet let je málo na to, aby bylo možno psát o začátcích.
Už v první polovině devadesátých let tu byl CSTUG (Československé sdružení uživatelů TeXu, založeno 1990). S Linuxem neměl společného ani zblo, už jen kvůli tomu, že Linux se narodil více než rok poté (a ještě pěknou chvíli nebyl ve stavu poskytovat platformu pro TeX). Česká makra pro TeX - CSTeX byla postavena nad DOSEM a jeho implementací TeXu - EmTeX.
(Kromě Unixů, které autor zmiňuje, byl v době předlinuxové TeX veřejnosti snadno dostupný i na Macintoshi, buďto jako MacTex, nebo jako TeXtures).
A nakonec, zmíněný protokol Gopher - ten začal vymírat před necelými třiceti lety, před pětadvaceti začal živořit. Před dvaceti lety byl bezpečně mrtvý, zpopelněný, pohřbený. Silně pochybuju, že by si ho někdo v té době užíval jako službu na Linuxu.
Funguje na tomto serveru redakce? Čte, aneb rediguje zde někdo články?
Podle Wikipedie a http://www.codeghost.com/gopher_history.html Gopher před 30 lety ještě neexistoval, nemohl tedy začít vymírat.
https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_web_search_engines
Zde je odkaz na tehdejší "search engine", jmenoval se Veronica a hledal na Gopherech. V roce 1991/1992 vznikl, takže Gopher se datuje někdy do té doby (28-27 let).
Vymírat začal s uchytáváním HTTP, měl opravdu jepičí život. V roce 1994 začalo Yahoo!, 1995 vznikla Altavista (tj. před 25-24 lety), od té doby si už Gopher prakticky neškrtl. Před 21 lety vznikl Google (1998).
V té době (před 21-20 lety) už gopher opravdu nebyl používaná služba.
Sám jsem měl Gopher velmi rád - v té době (první polovina devadesátých let) cokoliv stáhnout (shareware, freeware) byla otázka tzv. FTP server listů - to byly textové seznamy známých FTP archivů (a mirrorů) a jediné, co šlo, bylo testovat jeden po druhém a stahovat a číst README soubory, ve kterých byly odkazy na další FTP serverry. (Obdobně, ale někdy v "šedé zóně" fungovaly BBS listy).
Gopher spojil funkce FTP (stahování souborů) a krátkých hypertextových infofmací dohromady. Takže se člověk např. dozvěděl, když část FTP archivu byla přesunuta na jiný server, a byl tam hned odkaz na přechod.
Je to překvapivé, ale v rozporu s očekáváním je WWW dokonce o trochu starší než Gopher. Trochu pomalejší rozjezd webu byl IMHO způsoben hlavně tím, že na začátku 90. let ještě nebylo běžné pracovat trvale v grafickém prostředí; jak v DOSu, tak v Linuxu se běžně pracoivalo v textovém režimu a grafické prostředí (Windows resp. X) se spouštělo jen když bylo k něčemu potřeba. Web měl sice své výhody oproti gopheru i v čistě textové podobě (hlavně možnost mít odkazy přímo v textu), ale ten skutečný nástup webu a definitivní pohřbení gopheru přišel podle mne až s grafickými prohlížeči (Mosaic, později Netscape).
1996 atd jsem byl na Internetu pečený vařený.
Gopher fakt umíral, párkrát jsme ho skusil, ale více se klasicky browsilo v Netscape Navigátoru na Windows 3.1 (když se na stejné stroje pak hodily Win 95 bylo to nepoužitelné), síť běhala po koaxu, takže si lidé vykopávali spojení zády na celé lajně.
Vyhledávač Yahoo byl naprosto nerelevantní, nacházel věci, ale organicky nic nevyplivnul, pokud člověk nepiužíval tunu AND operátorů, Altavista byla hotový zázrak.
Na sosání se používaly FTPčka a pak se nosily domů data na 1,4 MB disketách, ještě jsem je formátoval na 1,7MB :D tuším přes FD.
Jo a první l3encoder a první písničky mp3 na 256kb :)
Super doba!
Přesně před třiceti sice ne, ale jinak se dá říct, že Gopher vlastně začal umírat hned po svém zrodu. Právě proto, že vznikl téměř současně s WWW, nestihl se nijak významně rozšířit. Pár informačních zdrojů sice stihlo vzniknout, ale jakmile uživatelé začali používat grafické prostředí a trochu se rozšířil Mosaic, měl to Gopher spočítané.
Snad jedinou výhodou gopheru bylo v té době to, že dobře fungoval na textových terminálech a jeho implementace byla poměrně jednoduchá. Gopher klienti vznikali daleko rychleji, než HTTP klienti. Tam vlastně dlouhou dobu existoval jen NCSA Mosaic, Arena a Chimera. Nejrychleji implementovaly web browsery Unixy a NeXT, Mac a Windows byly hodně pozadu. Windows extrémně, protože do nic (doba Windows 3.0, později 3.1) bylo potřeba doinstalovat Trumpet Winsock, aby měly TCP/IP stack. Proti tomu Gopher běžel (jakš takš) dobře i pod DOSEM. Problém byl zejména se jmény souborů, souborů, Unixové byly case sensitiver a dlouhé, Macovské byly case insensitive, ale taky dlouhé, ale DOS měl jen 8.3.
Příchod Windows 95 přinesl TCP/IP přímo v systému, což pomohlo už tehdy existujícímu Netscapu k mnohem rychlejšímu rozšiřování. A to se bavíme o době před 24 lety.
Je to tak, tvorbu zdrojů na internet jsem začal vlastně ještě nepatrně před uvolnění mimo akademickou půdu a mohu potvrdit, že gopher není žádný předchůdce www, je to spíš variace FTP (záměrně zjednodušuji, ale ne zas tolik). Setkal jsem se s ním mimochodem na Windows server a ne na Linuxu, tehdejší verze IIS Gopher měly implementovaný slušně, ale nijak moc se to netlačilo ani tam, tak to posléze "vyšumělo".
Zvláštní článek. Ta doba dvaceti let nesedí ke strašné spoustě věcí. Před dvaceti lety tu byl RedHat 6.1, který se dal nainstalovat klikáním na tlačítko Dále a jeho instalace byla v mnoha ohledech jednodušší než instalace Windows 98, v nichž bylo třeba laborovat s diskem v DOSovém, lehce retardovaném fdisku.
A co se Gopheru týká - zaznělo tady, že WWW je starší než Gopher - technicky to pravda je, protože Berners-Lee nad jeho principy dumal v roce 1989, sám si ho implementoval v roce 1990 a veřejnosti ho představil v únoru 1991. Gopher byl oznámen pár měsíců poté, nicméně jak dlouho ho v Minesotě pilovali, než ho zveřejnili (a následně zabili blbým licensingem) těžko říct.
Jelikož aktuálně provozuju pravděpodobně jediný gopher server na cz doméně (za osm let mi to nikdo nevyvrátil protipříkladem), o jeho historii se zajímám a zrovna ve stejný den, kdy vyšel tento článek jsem publikoval seznam českých gopherových serverů z roku 1996: http://1-2-8.net/index.php?page=Gopher
Tou dobou už i tady bylo WWW serverů víc, takže ano - před dvaceti lety byl pro jakékoliv praktické použití Gopher mrtvý. Malá renesance v posledních cca 10 letech je opravdu malá, gopherových serverů jsou světově řádově desítky, s řádově stovkami autorů.
Internet Info Root.cz (www.root.cz)
Informace nejen ze světa Linuxu. ISSN 1212-8309
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.