Hlavní navigace

F-Spot: jednoduchý manažer fotografií pro Gnome

Michal Černý 3. 8. 2011

F-Spot je správcem fotografií, založeným na Mono, který nabídne základní funkce pro méně náročné uživatele, solidní výkon i jednoduché ovládání. To vše v češtině a zdarma. Donedávna byl tento program součástí základní instalace Ubuntu, ale už není. Stále si jej však můžete samozřejmě doinstalovat sami.

F-Spot byl až donedávna součástí základní programové nabídky Ubuntu. Důvodů pro jeho vyškrtnutí bylo více – od požadavku vměstnat celé Ubuntu na jedno CD, až po závislost na poněkud kontroverzním Mono. Krok Canonicalu byl poměrně hojně diskutován a je pravdou, že současné distribuce Ubuntu nemá žádný rozumný nástroj na organizaci fotografií a další grafiky, což je třída programů, kterou používají jak komerční společnosti, tak také domácnosti. Argument zbavení se Mono je přitom poněkud diskutabilní, neboť se v distribuci stále vyskytuje.

Nativně je F-Spot určený pro grafické prostředí GNOME, ale využít jej mohou i uživatelé KDE a dalších grafických rozhraní. Mimo Linux je podporován i Solaris a BSD. Příjemné je, že se jedná o aplikaci plně lokalizovanou do češtiny a je šířen pod licencí GNU GPL. Aktuální přední postavou vývoje aplikace je Larry Ewing, ale pravdou je, že poslední verze pochází z prosince 2010 a tím, že skončil v Ubuntu, se jeho vývoj poněkud pozastavil.

Představení

F-Spot je určený především pro méně náročné uživatele, kteří by pod MS Windows používali nástroje jako IrfanView. Aplikace podporuje všechny důležité formáty fotografií  – JPEG, PNG, TIFF, DNG či RAW různých výrobců (CR2, PEF, ORF, SRF, CRW, MRW a RAF) i další grafické formáty (celkem 16 – v podstatě všechny běžné) jako GIF, SVG či PPM. Obrázky v RAW ale umí jen prohlížet, nikoli editovat.

Fotografie lze do F-spot nahrát několika cestami – k dispozici je jak nejjednodušší cesta nahrání z pevného disku, tak přímý import z fotoaparátu (prostřednictvím libgphoto2) nebo z iPod. Naopak chybí import snímků z webových galerií, což může být pro řadu uživatelů poměrně nepříjemný problém.

Samotné okno programu je rozdělené na tři základní části. Nahoře je možné nalézt časovou osu nebo panel miniatur, několik ovládacích tlačítek a roletové menu. Nalevo je hlavní ovládací panel – v něm je možné si prohlížet histogram, procházet složky, upravovat obrázky nebo vkládat k jednotlivým souborů popisky či značky.

Štítky jsou rozděleny do jednotlivých kategorií a pokud je pečlivě vyplníte, bude prohledávání souborů rychlé a pohodlné. Bohužel chybí jakákoli automatizace. Naopak poměrně užitečná vlastnost programu je, že je možné se kdykoli vrátit k originálu. V tomto ohledu F-Spot pracuje stejně jako Picasa.

Editačních nástrojů není mnoho. Naleznete zde ořez, převod do černobílé barvy, sépie, narovnání snímku, ztmavení, úprava barev, změnu velikosti, odbarvení nebo redukci červených očí. Většinu efektů je možné poměrně dobře nastavovat. Ač není nabídka příliš široká, většině méně náročných uživatelů bude zřejmě dostačovat. Také pro ně je k dispozici automatické nastavení barev.

Pokud jde o český překlad, groteskně působí jen funkce s názvem přepnout, která by se měla ale jmenovat překlopit či převrátit. Otočí totiž snímky okolo vodorovné osy.

Pokročilejší funkce

Z funkcí mimo základní rozsah je možné zmínit například tvorbu webového alba. Ač není k dispozici více šablon, je vygenerování galerie rychlé, jednoduché a kvalitní. Není jí možné vytknout téměř nic. Navíc je možné, aby byla svázána s lokálním diskem, takže například vaši kolegové v práci mohou k fotografiím přiřazovat vlastní popisky nebo snímky jinak hodnotit.

F-Spot si poradí také s tvorbou spořiče obrazovky nebo foto CD. Obě dvě činnosti zvládá přitom relativně solidně. Exportovat svá alba můžete na Facebook, Picasu, SmugMug, Flickr a několika dalších alb. Z pokročilých funkcí je pak možné jmenovat snad jen vylepšenou zprávu databází snímků.

Ano či ne?

Hodnocení F-Spot je tedy poněkud rozporuplné. Funkcí k dispozici příliš mnoho není, ale na druhou stranu pro méně náročné uživatele může být nabídka dostatečná a potěší možnost poměrně podrobného nastavení všeho, co se snímky děláte. Pěkně působí také časová osa v módu prohlížení snímků nebo pokročilé tagování obrázků. Jistý prostor pro zlepšení nabízí také přítomnost doplňků.

Slabá místa se ale najdou také. Málo dostupných operací pro hromadné zpracování snímků, slabší podpora RAW nebo absence funkcí jako je ostření či rozmazání. Chybí mi také možnost importu z webových galerií nebo nějaká zajímavá funkce, která by F-Spot odlišovala od konkurence. Nejeden uživatel pak bude mít problém s Mono.

Osobně si ale myslím, že se jedná o poměrně sympatický a rychlý program, který téměř nepadá a jen velmi obtížně budete hledat podobný nástroj pro Gnome, který by neběžel ve Wine. S trochou nadsázky by se dalo říci, že jde o jednookého krále mezi slepými. Pokud hledáte nástroj pro méně náročné uživatele nebo seniory, pak poslouží velice dobře.

Našli jste v článku chybu?

7. 8. 2011 16:44

pje (neregistrovaný)

Račte vyzkoušet, vřele doporučuji. Česky zatím nekomunikuje...

Podnikatel.cz: Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

Dva doklady netřeba, dejte to na účtenku k EET

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?