Hlavní navigace

Seriál Fotografie v Linuxu

Seriál, který se věnuje především zpracování a uchovávání fotografií v linuxovém prostředí.

Linux fotografii zaslíbený?

V předchozích dílech našeho seriálu o práci s fotografiemi v Linuxu jsme se věnovali jednotlivým nástrojům, které může fotograf pod Linuxem použít. Náš seriál je u konce a na tomto místě je nutné si položit důležitou otázku – co všechno může Linux fotografovi nabídnout? A stačí to pro pohodlnou práci?

Doba čtení: 3 minuty

Google Picasa v Linuxu: stojí za to ji používat?

Google Picasa patří pod Windows k jednomu z nejoblíbenějších nástrojů na správu a jednoduchou úpravu fotografií. Google má k dispozici také balíčky pro ostatní platformy, takže nemusíte zůstávat jen u Windows. Jak si ale Picasa vede v Linuxu? Má smysl ji pod touto platformou vůbec používat?

Doba čtení: 4 minuty

Kouzla s fotografiemi: panorama a obal na CD/DVD

V dnešním článku na téma fotografie a software pro práci s nimi se podíváme na zajímavý program Fotowall, který umožňuje tvořit obaly na CD či DVD nebo například také zajímavé koláže (neplést s koláči). Druhým nástrojem, o kterém se zmíníme, bude Hugin – robustní nástroj na tvorbu panoramatických snímků.

Doba čtení: 3 minuty

Shotwell: správce fotografií nejen z Ubuntu

Pokud hledáte jednoduchý nástroj pro prohlížení a organizaci fotografií v Linuxu, mohl by vás oslovit Shotwell, který sází na rychlost, jednoduchost a grafické prostředí Gnome. Vsadila na něj i společnost Canonical ve své distribuci Ubuntu. Právě na tento správce fotografií se podíváme podrobněji.

Doba čtení: 3 minuty

Darktable: Adobe Lightroom v bezplatném vydání

Pokud se zabýváte focením na trochu vyšší úrovni, pak pravděpodobně hledáte kvalitní nástroj na správu a editaci fotografií, který si v ničem nezadá s profesionálními programy jako je Adobe Lightroom či ACDSee. Chcete podporu RAW a řadu dalších funkcí. Tím nejlepším pro Linux je zřejmě Darktable.

Doba čtení: 3 minuty

F-Spot: jednoduchý manažer fotografií pro Gnome

F-Spot je správcem fotografií, založeným na Mono, který nabídne základní funkce pro méně náročné uživatele, solidní výkon i jednoduché ovládání. To vše v češtině a zdarma. Donedávna byl tento program součástí základní instalace Ubuntu, ale už není. Stále si jej však můžete samozřejmě doinstalovat sami.

Doba čtení: 3 minuty

Základní i pokročilá organizace fotografií s Gwenview

Gwenview je základní nástroj na správu a organizaci snímků v grafickém prostředí KDE. Nabízí jednoduché ovládání, přehledný design a pro méně náročné uživatele i dostatek funkcí. Pokud tedy hledáte rychlý, solidně vybavený a současně jednoduchý program pro správu fotografií, Gwenview by mohl být ten pravý.

Doba čtení: 3 minuty

Nepořádek ve fotkách? Zkuste správce digiKam

Jedním z nejlepších správců fotografií v Linuxu je digiKam, který nabízí podporu RAW, výbornou práci s fotoaparáty nebo jednoduchou publikaci snímků na síť. Nechybí mu ani poměrně kvalitní editor fotografií nebo podpora stále častějších GPS údajů v EXIF informacích jednotlivých snímků.

Doba čtení: 3 minuty