Hlavní navigace

Shotwell: správce fotografií nejen z Ubuntu

Michal Černý

Pokud hledáte jednoduchý nástroj pro prohlížení a organizaci fotografií v Linuxu, mohl by vás oslovit Shotwell, který sází na rychlost, jednoduchost a grafické prostředí Gnome. Vsadila na něj i společnost Canonical ve své distribuci Ubuntu. Právě na tento správce fotografií se podíváme podrobněji.

Poměrně dlouhou dobu byl výchozím nástrojem na zprávu fotografií v Ubuntu používán Fspot. Jedná se o nástroj, který se dnes již téměř nevyvíjí, který byl založen na Mono a nabízel základní paletu funkcí pro prohlížení a organizování snímků. Nedávno byl však nahrazen menším a pružnějším projektem Shotwell, který je zaměřený především na méně náročné uživatele. Důvodem pro změnu byla nezávislost na Mono, poměrně živý vývoj a také méně obsazeného místa na CD disku. Dle mého soudu je možné přiložit ještě jeden důvod – Shotwell je téměř dokonale graficky integrovaný do grafického prostředí Ubuntu. Ať již jde o Gnome 2.x nebo Unity. Nepůsobí tak jako jeden z mnoha programů navíc, ale jako integrální součást operačního systému.

Na tomto místě je možné se krátce podívat na rozdílnost ve funkčnosti Fspot a Shotwell. Druhý jmenovaný sází na rychlost a podstatně méně funkcí. U téměř všech nadstandardních nástrojů se předpokládá, že jich uživatel použije v rámci specializovaných programů a Shotwell bude určený čistě jen na prohlížení a organizaci grafiky. Zda jde o krok správným směrem, nechť posoudí každý sám. Nespornou skutečností je, že středně vybavený nástroj pro domácího fotografa pod Gnome neexistuje a pro řadu uživatelů by byl Darktable příliš robustní.

Shotwell se představuje

Základní podpora Shotwell je pro Ubuntu a Fedoru. Poslední verze pochází z počátku června, takže vývoj je poměrně aktivní. Za projektem stojí skupina yorba.

Aplikace nabízí celkem tři možnosti importu fotografií. První je skrze gPhoto přímo z fotoaparátu, dále pak je připravený nástroj na přenos databáze z Fspot a nechybí ani možnost si přímo vybrat nějakou složku. Export je možný na Flickr, Picasa Web Album, Facebook a Piwigo a videa na YouTube. Právě práce s videem je jednou z novinek verze 0.10.x. Program je určený skutečně jen pro práci s fotografiemi a videem, čemuž odpovídá také paleta podporovaných formátů – jpeg, tiff, png, raw (a to ještě jen velmi omezeně) a pro video Ogg, QuickTime, MP4, AVI.

Při prvním spuštění programu jste vyzvání k importu snímků, který probíhá poměrně rychle a bezproblémově. V levém menu se vytvoří automatická datová struktura, přes kterou můžete jednoduše přistupovat k jednotlivým snímkům nebo celým albům. U jednotlivých snímků se zobrazují základní informace z EXIF, s tím že podporováno je také GPS. Snímkům je možné přiřazovat tagy, název nebo klasické hvězdičkové hodnocení. V tomto ohledu program nenadchne ani nezklame.

Potěšitelné je, že jsou podporovány některé hromadné úpravy snímků jako je otagování, změna názvu či velikosti. Pokud jde o možnosti práce s jednotlivými obrázky pak je k dispozici ořez, otočení, nastavení barevnosti (expozice, sytost, jas, odstín, omezení rozsahu histogramu), odstranění červených očí a tzv. vylepšení. Poslední funkce dle mého soudu nepracuje vůbec dobře a většinu snímků spíše pokazí. V tomto ohledu zaostává za například Picasa o poměrně velký kus. Snímek je možné také editovat v externím programu, což pro většinu činností nelze než doporučit. Nechybí ani možnost překlopení snímku.

Obrázky je možné nastavit jako pozadí plochy nebo exportovat z aplikace. Pokud jde o možnosti tisku, není k dispozici žádné pokročilé nastavení. Podobně chybí možnost tvorby CD s fotografiemi, koláže, kalendáře nebo album. Snad jedinou alespoň trochu nadstandardní službou je kvalitní záloha databáze snímků. Alespoň základní možnosti nastavení nabízí také prezentační mód – k dispozici je časovač a několik málo přechodových efektů.

Základní správa fotografií je ale rychlá a bezproblémová. Podporována je metoda táhni a pusť, stejně jako klávesové zkratky. Vyhledávání je poměrně průměrné – funguje dobře, ale funkčně nenadchne.

Závěr

Pokud hledáte jednoduchý nástroj na správu fotografií, pak nemusí být Shotwell krokem úplně špatným. Jeho ovládání je logické a zvládne jej úplně každý. Pro klasické domácí využití, kdy je třeba rozdělit snímky do složek, otagovat, otočit a případně nahrát na webové album na Picase či Facebooku, se hodí poměrně dobře.

Slušné hodnocení kazí jen polovičatá podpora RAW a absence většího množství efektů – alespoň převod do černobílé varianty, doostření a rozmazání snímků by jistě i nenáročný uživatel rád použil. Jestliže vám funkčně nedostačuje, je možné sáhnout po digiKam, pokud vám nevadí provázanost s KDE či po jednoduchém Fspotu, který ale závisí na Mono. Rozumnou volbou pro náročného uživatele v Gnome bude zřejmě Darktable.

Našli jste v článku chybu?
18. 8. 2011 14:56
MilanK (neregistrovaný)

pro uživatele, kteří chtějí a) dostat fotky do počítače, b) dostat je kamsi na web, c) dostat je na papír a vyzvednout ve své drogerii.

Čím méně trnitá ta cesta bude, tím budou raději - tak to aspoň platí u mých rodičů a mám pocit, že i u některých mých známých.

U kinofilmu také fotky "needitovali" ve fotokomoře ani nevytvářeli jiný archiv než zakládání do chronologických alb.

P.S. Rodiče jsou ve fázi a) cca 14 dní, ještě budu muset kouknout, jak ty fotky co nejjednodušeji nechat někde vyvola…

16. 8. 2011 18:15
Migilenik (neregistrovaný)

Mě vadí to třídění dle data. Dokud toto neupraví nedá se to rozume použivat.