Hlavní navigace

Filemanagery pro Linux (2)

Pavel Arnošt 4. 1. 2001

Dnes si představíme, podle mne, velmi nadějný filemanager pro KDE 2.x KCommander, který má sice v současné verzi příliš chyb na to, aby se stal masově používaným, ale je jistě příslibem do budoucna.

KCommander2

Zkušenosti s tímto programem bych shrnul do dvou fází: nadšení a následné zklamání.

Když jsem program poprvé spustil a projel si kolečkem na myši seznam souborů, byl jsem opravdu nadšen. U každého souboru je ikonka programu, se kterým je daný soubor asociován, úplně stejně jako je tomu u Windows Commanderu. Kliknul jsem na soubor s obrázkem, otevřel se kview a v něm se daný obrázek zobrazil. Podobného chovaní (tzn. otevření souboru asociovaným programem) jsem se dočkal i u textových souborů, HTML stránek, dokumentů MS Wordu a MS Excelu. Po kliknutí na archiv mne čekalo další milé překvapení – KCommander2 podporuje VFS (Virtual File System), tzn. že archivem procházíte jako by to byl adresář (určitě to znáte z Windows nebo Midnight Commandera). U RPM balíků VFS bohužel nefunguje, a ani po desátém kliku se nic nestalo (čekal jsem aspoň hlavičku balíku).

Chyběly vám v linuxu klávesové zkratky Alt-F1 a Alt-F2 kterými jste se v DOSu přepínali mezi disky? Tady je najdete! Stačí dát v nabídce „Start Menu->Edit Path Assigns..“ a k daným písmenům přiřadit správné cesty. (pozn.: zkratka Alt-F2 je v KDE standardně asociována pro dialog na spouštění programů, v tom případě použijte Shift-F2)

Líbí se vám „lister“ ve Windows Commanderu? Tak v KCommanderu2 ho bohužel nenajdete. Ať dáte F3 na obrázku, zvuku nebo spustitelném souboru, dočkáte se jen obsahu souboru a to dost podivně (viz. obrázek).

Větší obrázek

To pro mně bylo prvním zklamáním. Druhým zklamáním je dosti nepochopitelná ignorace klávesy ENTER. Nevím jak vy, ale když já procházím adresářovou strukturou a něco hledám, odložím myš a používám klávesnici, abych se neuklikal k smrti. Což o to, u adresáře program na ENTER zareaguje, ale pokud si tímto způsobem chcete pustit mp3 nebo nějaký program, máte prostě smůlu, musíte sáhnout po myši.

Spuštění programů není také nijak bravurně vyřešeno. Jak jsem již napsal, můžete to dělat jenom myší. Kliknete…a nic. Kliknete znovu a zase nic. Kliknete potřetí, počtvrté…a už je to tu, koukají na vás čtyři instance spouštěného programu (v mém případě nenažraný GIMP). Kdyby se aspoň napsalo něco ve stylu „spouštím program“ nebo se kurzor změnil na hodinky, ale tohle…

Zklamání třetí: říkal jsem si, „tak se podíváme co to umí“, v menu zajedu na „Configure->Options..“ a nic. Zkusím znovu, stejný výsledek. Napadlo mně, že by to mohlo být tím, že jsem program sám kompiloval. Stáhnul jsem si RPM, nainstalovat, pustil…a zase nic. Tu se mi vnukla myšlenka podívat se na domovské stránky. Po prohledání FAQu jsem se podíval na fórum. A co jsem neviděl. Tento problém nemám sám. Odpověď autora „not implemented yet“ mně moc nepotěšila.

KCommander2 obsahuje konfigurovatelný toolbar (to jsou ikonky umístěné většinou pod programovým menu). To je zklamání čtvrté. Vytvářím si nové tlačítko, klikám na KC-Command, z rolovací nabídky vybírám „Read Directory“. Nic se nezměnilo. Krok jsem několikrát zopakoval a v kolonce „command“ se objevilo cmdQUIT. Opět jsem několikrát vybral „Read Directory“ a co nevidím: v kolonce „command“ je cmdEDITFILE. Hmmm. Buď je to chyba programu nebo mých knihoven QT+KDE.

Větší obrázek

Program funguje i jako FTP klient, a co je důležité, v každém panelu můžete mít jiné FTP spojení. Dále umožňuje formátování disket, ale to jsem z bezpečnostních důvodů nezkoušel (mám jenom dvě „error free“ diskety).

Existuje i verze pro KDE 1.x (ze které program vychází), ale ta je ochuzena o vymoženosti KDE 2.x a je taková ošklivá :-).

Program má rozhodně perspektivu, současná verze 1.91 však obsahuje spoustu chyb a nedokončených featur (např. Drag'n'Drop).

Domovskou stránku projektu najdete na http://www.co­dewizards.org, kde si můžete stáhnout zdrojový kód a RPM balík pro SuSE.

Našli jste v článku chybu?

21. 1. 2005 22:57

Zdeněk (neregistrovaný)

Stejný adresář se nastaví pomocí CTRL + o.
Zdeněk


Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: „Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

„Připluly“ z Německa a možná obsahují jed

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel