Hlavní navigace

Šeptanda (5. 1. 2001)

5. 1. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je to už více něž půl roku, co jsem napsal poslední Šeptandu, ale to neznamená, že by snad byl tento občasník zaobírající se zajímavými událostmi a novinkami odsouzen k zániku. Důkazem je i toto dnešní pokračování.

MacOS X a XFree86 – bok po boku

MacOS X je nový progresivní operační systém od společnosti Apple, na který již dlouho čekají davy roztoužených jablíčkářů, stejně jako všichni ti, kdo se zajímají o nové technologie a postupy. Nutno podotknout, že délka tohoto čekání vynesla MacOS X „ocenění“ Vaporware 2000. Poněkud optimističtější je ale o něco novější zpráva, která oznamuje funkčnost XFree86 právě na platformě MacOS X. Uživatel si tak může vybrat a libovolně přepínat mezi nativním rozhraním nového MacOSu (které nese označení Aqua) a starým dobrým X11. Asi nejpodstatnějším efektem je pak dobrá interoperabilita v heterogenních sítích, které umožňuje snadno přecházet mezi aplikacemi běžícími pod Aquou (divné slovo :) a třeba programy pro X11 vzdáleně spouštěnými na výkonném un*xovém serveru.

Udělá GNOME kariéru u filmu?

Všimli jste si někdy, že počítače používané ve filmech americké provenience jsou pouze trojího typu? Ty první disponují monochromatickým displejem a při zobrazování textu (grafiku totiž nezvládají) vydávají bůhvíproč zvuk, jako jehličková tiskárna – používají je zřejmě s oblibou americké pořádkové složky a výzvědné služby. Druhým typem počítačů jsou ty, jejichž rozhraní vypadá velmi futuristicky, prostorově, barevně a nepoužitelně (řekněte, chtěli byste, aby se při smazání zprávy z mailboxu objevila desetivteřinová animace mačkání archu papíru do malé kuličky, která pak zapluje do popelnice?). Mimochodem, první a druhý typ mají společné to, že stiskem klávesy Escape smažete obsah disku, konta ve švýcarské bance a nebo deaktivujete jadernou nálož. No a nakonec jsou zde Macintoshe. Čert ví, čím si to zasloužily, ale když už používá hrdina nějaký normální počítač, je to snad vždy Mac. Ale pozor, pluralita vstupuje i na plátna kin. V novém filmu Antitrust, který přijde do amerických kin za týden, se objevují počítače s nainstalovaným GNOME desktopem, i když je nutno přiznat, že je to tak trochu hádání z křišťálové koule, respektive v tomto případě ze screenshotů z traileru filmu. Po podrobném prozkoumání obrázků se přes jejich nevalnou kvalitu ovšem i já připojuji k názoru, že jde skutečně o GNOME. Jestli film dorazí do našich kin, případně pod jakým názvem, to mi není bohužel známo. Upřímně řečeno to není až tak podstatně, protože jestli to bude dobrý film, dozvíte se o tom nejspíš včas a jestli ne, žádná škoda. Chodit se dívat do kina jenom na GNOME by bylo lehce úchylné :)

skoleni

Pozor na Flash

A na závěr ještě jedno bezpečnostní upozornění: ve všech přehrávačích Shockwave Flash animací pro webové prohlížeče od společnosti Macromedia je bezpečnostní chyba. Jedná se o oblíbený buffer overrun, tedy chybějící kontrolu délky dat přebíraných v tomto případě ze SWF souboru. To znamená, že vhodně upraveným souborem předaným přehrávači lze dosáhnout spuštění prakticky libovolného kódu. Tato chyba není závislá na platformě ani prohlížeči, takže je třeba být opatrný ať už používáte Windows, Maca nebo některý z podporovaných un*xů, Netscape, Mozillu nebo Internet Explorer. Nejjednodušším řešením je vypnutí modulu do doby, než Macromedia vydá opravenou verzi. Podrobnosti o problému i s technickým popisem najdete zde.

A to je pro dnešek vše. Na shledanou zase za půl roku :)

Autor článku