Hlavní navigace

Šeptanda (21. 4. 2000)

21. 4. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Po delší odmlce opět vychází další díl šeptandy. Dnes o hysterii okolo žaloby Metallicy na službu Napster a nové verzi Perlu.

Metallica žaluje Napster

Hudebnímu průmyslu jsou projekty, jako Napster, Gnutella a další, které se nyní objevují, trnem v oku od okamžiku svého vzniku. To není žádná novinka. Ovšem žaloba přímo od hudebníků, to tady ještě nebylo. Původně jsem neměl nejmenší chuť celou věc komentovat, a to, co mě k tomu donutilo byly hlavně reakce, které se rozpoutaly poté. Všichni se křižují, že je to velká rána svobodě Internetu, že to bude znamenat zánik služeb, jako je Napster a podobně. Hodně komentátorů se dokonce uchýlilo k podpásovkám typu „čekal bych to od XYZ, ale do Metallicy bych to neřekl“ a podobným. Myslím, že je to argumentace postavená na hlavu. Na celé věci shledávám špatnou pouze jedinou věc – že žaloba je cílena na Napster. To je samozřejmě hloupost, stejná, jako kdybych žaloval provozovatele silnice za to, že na ní někdo někoho přejel. Ale nevidím vůbec nic špatného na tom, když někdo chce bránit výsledky své práce a svá práva s ní nakládat. Možná, že byste ode mě očekávali něco jiného, třeba plamennou obhajobu šíření hudby, videa a bůhvíčeho ještě zdarma. Ale toho se dnes nedočkáte. Jednak se nedomnívám, že by v tomto ohledu bylo tak úplně možné srovnávat hudbu a software (osobně očekávám spíše uvolnění šíření notací a tablatur, než nahrávek) a hlavně je pro mě nepřijatelné kohokoliv nutit šířit cokoliv za podmínek, které by vyhovovaly mě. Říkejte si co chcete, ale revoluční nálady, které občas okolo podobných událostí vznikají, mi silně připomínají počátek komunismu. Jeho implementátoři si mysleli, že vědí, co je pro všechny nejlepší a rezolutně jim to vnutili. Jak to dopadlo jsme měli bohužel možnost sledovat více než 40 let..
Je mi líto, jestli jsem teď někoho zklamal, ale já, ač velký zastánce otevřenosti, trvám na svobodě volby – kdo chce, ať si šíří svůj software, hudbu, filmy nebo knihy tak, jak uzná za vhodné. Howgh.

Informace a diskuze o žalobě na Slashdotu
Napster


skoleni

Perl 5.6.0 přichází

Po dvou letech se příznivci jazyka proklínaného i milovaného dočkali nové verze. Nese označení 5.6.0 a přichází (mimo jiné) s jednou velkou novinkou, která mě přiměla o něm zde napsat. Tou novinkou je silná podpora unicode. Jedna z nejhorších katastrof, která totiž počítače potkala, nebyl Y2K problém, ale vznik různých kódování pro všechny možné jazyky a abecedy. Důsledkem je bordel (promiňte mi ten výraz) nejhoršího kalibru, který způsobuje problémy zejména v oblastech, které se dnes dotýkají prakticky všech – ve výměně elektronických dokumentů a v poskytování obsahu v Internetu. A bude hůř, protože zřejmě dojde k nárůstu podílu ne-micro$oftích platforem. Vzhledem k tomu, že unicode by mohlo být lékem na tento problém, je každá aplikace, která jej plně podporuje, vítána a u programovacích jazyků to platí dvojnásob. Nový Perl kromě podpory UTF-8 ve všech funkcí pro práci s řetězci umožňuje i plné použití unicodových znaků ve zdrojovém kódu, což pokud se nemýlím zvládala doposud jenom Java.
Ovšem je třeba přiznat, že autoři Perlu nezůstali také nic dlužni pověsti návrhářů těch nejobskurnějších programových konstrukcí. V této verzi přichází poprvé možnost použití funkce na levé(!) straně rovnítka (lvalue). To už je na mě trochu moc…

What's new in Perl 5.6.0


A to je pro dnešek vše…

Autor článku