Hlavní navigace

Šeptanda (21. 4. 2000)

Michal Krause

Po delší odmlce opět vychází další díl šeptandy. Dnes o hysterii okolo žaloby Metallicy na službu Napster a nové verzi Perlu.

Metallica žaluje Napster

Hudebnímu průmyslu jsou projekty, jako Napster, Gnutella a další, které se nyní objevují, trnem v oku od okamžiku svého vzniku. To není žádná novinka. Ovšem žaloba přímo od hudebníků, to tady ještě nebylo. Původně jsem neměl nejmenší chuť celou věc komentovat, a to, co mě k tomu donutilo byly hlavně reakce, které se rozpoutaly poté. Všichni se křižují, že je to velká rána svobodě Internetu, že to bude znamenat zánik služeb, jako je Napster a podobně. Hodně komentátorů se dokonce uchýlilo k podpásovkám typu „čekal bych to od XYZ, ale do Metallicy bych to neřekl“ a podobným. Myslím, že je to argumentace postavená na hlavu. Na celé věci shledávám špatnou pouze jedinou věc – že žaloba je cílena na Napster. To je samozřejmě hloupost, stejná, jako kdybych žaloval provozovatele silnice za to, že na ní někdo někoho přejel. Ale nevidím vůbec nic špatného na tom, když někdo chce bránit výsledky své práce a svá práva s ní nakládat. Možná, že byste ode mě očekávali něco jiného, třeba plamennou obhajobu šíření hudby, videa a bůhvíčeho ještě zdarma. Ale toho se dnes nedočkáte. Jednak se nedomnívám, že by v tomto ohledu bylo tak úplně možné srovnávat hudbu a software (osobně očekávám spíše uvolnění šíření notací a tablatur, než nahrávek) a hlavně je pro mě nepřijatelné kohokoliv nutit šířit cokoliv za podmínek, které by vyhovovaly mě. Říkejte si co chcete, ale revoluční nálady, které občas okolo podobných událostí vznikají, mi silně připomínají počátek komunismu. Jeho implementátoři si mysleli, že vědí, co je pro všechny nejlepší a rezolutně jim to vnutili. Jak to dopadlo jsme měli bohužel možnost sledovat více než 40 let..
Je mi líto, jestli jsem teď někoho zklamal, ale já, ač velký zastánce otevřenosti, trvám na svobodě volby – kdo chce, ať si šíří svůj software, hudbu, filmy nebo knihy tak, jak uzná za vhodné. Howgh.

Informace a diskuze o žalobě na Slashdotu
Napster


Perl 5.6.0 přichází

Po dvou letech se příznivci jazyka proklínaného i milovaného dočkali nové verze. Nese označení 5.6.0 a přichází (mimo jiné) s jednou velkou novinkou, která mě přiměla o něm zde napsat. Tou novinkou je silná podpora unicode. Jedna z nejhorších katastrof, která totiž počítače potkala, nebyl Y2K problém, ale vznik různých kódování pro všechny možné jazyky a abecedy. Důsledkem je bordel (promiňte mi ten výraz) nejhoršího kalibru, který způsobuje problémy zejména v oblastech, které se dnes dotýkají prakticky všech – ve výměně elektronických dokumentů a v poskytování obsahu v Internetu. A bude hůř, protože zřejmě dojde k nárůstu podílu ne-micro$oftích platforem. Vzhledem k tomu, že unicode by mohlo být lékem na tento problém, je každá aplikace, která jej plně podporuje, vítána a u programovacích jazyků to platí dvojnásob. Nový Perl kromě podpory UTF-8 ve všech funkcí pro práci s řetězci umožňuje i plné použití unicodových znaků ve zdrojovém kódu, což pokud se nemýlím zvládala doposud jenom Java.
Ovšem je třeba přiznat, že autoři Perlu nezůstali také nic dlužni pověsti návrhářů těch nejobskurnějších programových konstrukcí. V této verzi přichází poprvé možnost použití funkce na levé(!) straně rovnítka (lvalue). To už je na mě trochu moc…

What's new in Perl 5.6.0


A to je pro dnešek vše…

Našli jste v článku chybu?

28. 4. 2000 11:38

xicht (neregistrovaný)

Dnes jsem si na www.worldonline.cz precetl clanek se zajimavym nazvem. Jmenuje se 'Kdo krade hudbu na netu?' a program Napster je v nem oznacen jako 'piratsky'. Zajimalo by me, kdy vyrobci software zacnou zalovat netscape, microsoft a spoustu dalsich za vyvoj nastroju pro vyuziti ftp a http protokolu, nebot tyto nastroje mohou byt pouzity k prohlizeni a naslednemu stahovani softu z warezu a tim preci prichazi spousta lidi o penize. Ale prece o tom je cela horni polovina clanku.

21. 4. 2000 13:41

Martin Douda (neregistrovaný)

Funkce na leve strane rovnitka by IMHO sla i v C++:
int& fn();
.
.
.
fn()=3;


Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Lupa.cz: Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Kdo pochopí vtip, může jít do ČT vyvíjet weby

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Na ucho teplý, nebo studený obklad?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí