Hlavní navigace

Firefox bude mít nové jádro Quantum, využije nový hardware

Roman Bořánek

Electrolysis je jen začátek, Firefox chystá další velké změny. Jádro Gecko projde v rámci projektu Quantum značnou modernizací a zaměří se na paralelní výpočty a využití grafických čipů.

Mozilla se v poslední době činí a překopává prohlížeč Firefox. Nasazuje víceprocesovou architekturu Electrolysis, odebírá zbytečné funkce a nové funkce zase vyvíjí, ale už se s jejich přidáváním krotí. Řada nových možností nejprve prochází programem Test Pilot, kde se ukáže, jestli je o ně zájem. Teď Mozilla ohlásila, že zahajuje projekt Quantum, jehož cílem je zásadní překopání samotné jádro Gecko. Zatím není zřejmé, jestli si jádro zachová název Gecko, nebo se použije název Quantum.

Možná si říkáte, že něco podobného už Mozilla dělá v projektu Servo, a částečně máte pravdu. Servo je však hlavně experimentální projekt vyvíjený primárně komunitou, který se snaží o vytvoření moderního jádra bez ohledu na okolí. Quantum je projekt, který zužitkuje zkušenosti a do určité míry také kód ze Serva v praxi. Zkrátka Servo je takový pokus, s Quantum už se pojede na ostro.

První velká vylepšení přijdou za rok

Přechod na nové jádro nebude skokový, v Gecku budou postupně vyměňovány jednotlivé komponenty. Počítá se s tím, že první velké změny se ve stabilní verzi prohlížeče objeví cca za rok. Uživatel by měl změnu poznat hlavně v celkovém zrychlení prohlížeče – načítání stránek, scrollování atd.

Jak toho chce Quantum dosáhnout? Hlavně využitím možností moderního hardwaru, a to paralelismem a větším vytížením grafických čipů, které toho dnes zvládají vypočítat opravdu hodně. To mj. znamená, že asi nejvíc by zlepšení mělo být znát na mobilních zařízeních. Z počátku však nový engine bude k dispozici pouze pro Android, podpora iOS aktuálně není prioritou. Na desktopu samozřejmě budou podporovány systémy Linux, Windows a macOS.

V rámci projektu řešíme mnoho různých, ale zároveň příbuzných věcí a snažíme se přehodnocovat staré předpoklady a implementace. Vysokoúrovňovým přístupem přehodnocujeme mnoho fundamentálních aspektů toho, jak jádro funguje. Přepracujeme základní stavební bloky jako použití stylů CSS, způsob provádění DOM operací a renderování grafiky, odhaluje rozsah projektu David Bryant, šéf vývoje.

Bezpečnější díky Rustu

Rychlost však nebude jedinou výhodou, celkově by přepsání komponent jádra mělo přispět i k lepší bezpečnosti. Hojně se totiž bude používat jazyk Rust. Je to jazyk velmi rychlý, který navíc zjednodušuje vývoj paralelních programů zajištěním bezpečnosti paměti a vláken. Ve většině případů se kód v Rustu ani nezkompiluje, pokud není bezpečný, píše Bryant.

Nyní se ukazuje, že právě projekt Quantum zřejmě byl jedním z hlavních důvodů úplného ukončení vývoje a podpory Firefox OS. Jde o to, že takto překopávat jádro a zároveň se snažit, aby to nerozbilo navazující projekty jako Firefox OS a další, by bylo poměrně složité a časově i finančně náročné. Proto se v Mozille rozhodli, že už Firefox OS, resp. Boot 2 Gecko, nebudou brát v potaz a případní zájemci si jádro musí spravovat sami.

Firefox se dlouhodobě potýká s úbytkem uživatelů, což pro Mozillu představuje zásadní problém. Organizace totiž většinu příjmů získává za nastavení výchozího vyhledávače ve Firefoxu. Pokud uživatelů bude méně, bude i méně peněz. Statistiky zastoupení prohlížečů se velmi liší podle metodiky, nicméně téměř všechny od roku 2010 ukazují pokles zastoupení Firefoxu. A to hlavně na úkor prohlížeče Chrome, který je flexibilnější a progresivnější. Dokáže projekt Quantum trend zvrátit?

Našli jste v článku chybu?

31. 10. 2016 15:52

hoschi (neregistrovaný)

V článku píšete: "podpora iOS aktuálně není prioritou."

To není proto, že by to v Mozille nebrali za důležité, ale proto, že iOS neumožňuje běh jiných webových jader než Safari (pouze jader, všechny prohlížeče tam jsou obaly na jádro Webkit)

1. 11. 2016 1:22

Jak jsi na to přišel, že to bude žrát 16 Gb a 8 jader?

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Jmelí je více léčivé než jedovaté

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Taky věříte na pravidlo 5 sekund?

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu