Hlavní navigace

Firefox OS nabírá obrátky, míří na nové trhy i zařízení

13. 8. 2014
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Chytré mobily s Firefox OS razantněji vstupují na evropské trhy včetně českého. Prodej se rozšiřuje i v dalších částech světa. Lidnatá Indie se dočká hned několika mobilů s cenou pod 50 USD. Zároveň Firefox OS míří na další zařízení. Panasonic si ho vybral pro chytré televizory. O slovo se hlásí tablety.

Firefox OS získává nové partnery a stoupence, díky kterým se má tato mladá platforma rozšířit na další zařízení. Prochází podobným vývojem jako konkurenční Android. I ten nejdříve zaujal díky chytrým mobilům, ale dnes má širší záběr. K mobilům se přidaly nejen tablety, ale také další mobilní a přenosná zařízení. Herní konzole, přehrávače multimédií, čtečky e-knih, digitální fotoaparáty a tak dále.

Miniaturní počítače, multimediální centra a chytré televizory jsou zase zástupci stacionárních zařízení, do jejichž sféry Android pronikl a proniká. Mladší Firefox OS kráčí podobnou cestou, ovšem několik rozdílů se najde. Například míří na nové typy zařízení, aniž by se stihl pořádně zabydlet na trhu chytrých mobilů. Dožene tak rychleji Android, nebo naopak doplatí na příliš velké ambice?

Zaznívají hlasy, že by se Firefox OS měl nejdříve etablovat v jednom tržním segmentu, než vývoj začne zohledňovat potřeby dalších tržních segmentů. Firefox OS by podle některých komentátorů a analytiků měl nejdříve dobýt území, ze kterého může podnikat výpravy do dalších oblastí. Sama Mozilla však na pilu netlačí. Prioritou číslo jedna zůstávají chytré mobily následované tablety.

Razantnější nástup chytrých mobilů na evropské trhy

V první fázi chytré mobily s platformou Firefox OS díky partnerským mobilním operátorům zamířily na latinskoamerické trhy, které jsou poměrně specifické. Na jednu stranu na nich existuje poptávka po chytrých mobilech, ale zároveň chybí odpovídající kupní síla. Firefox OS má nižší hardwarové nároky než Android, takže umožňuje produkovat chytré mobily s menšími náklady.

O Firefox OS se však zajímají také evropští zákazníci, kteří nezůstanou nevyslyšeni. Nadnárodní telekomunikační skupina Deutsche Telekom začala jako první dodávat Alcatel One Touch Fire E, který čínský výrobce představil letos v únoru. Nejdříve jej skupina Deutsche Telekom uvedla na domácím německém trhu prostřednictvím dceřiného operátora Congstar, který jej nabízí za 129,99 EUR.

Alcatel One Touch Fire E
Zdroj: Mozilla

Alcatel One Touch Fire E

Deutsche Telekom se díky svým dceřiným operátorům telefon Alcatel One Touch Fire E chystá uvést rovněž na vybrané trhy ve střední a jihovýchodní Evropě. Například na českém trhu jej tuzemský T-Mobile začne prodávat letos v září (cena zatím není známá). Skoro souběžně odstartuje prodej na chorvatském, makedonském a černohorském trhu, tedy v zemích bývalé Jugoslávie.

Na evropské trhy přivádí platformu Firefox OS také konkurenční telekomunikační skupina Telefónica, která již na starém kontinentu mobily s tímto systémem nabízí vedle domácího španělského trhu rovněž u našich západních sousedů. Její německé O2 také čerstvě nabízí model Alcatel One Touch Fire E hlavně za různé dotované ceny podle zvoleného tarifu, ale také samostatně za plnou cenu 121 EUR.

Firefox OS čerstvě vstoupil na francouzský trh, další významné evropské kolbiště. O premiéru se tentokrát postaral model ZTE Open C. Cena začíná na 70 EUR.  Mobil pro francouzské zájemce přineslo přímo čínské ZTE. Telefon tudíž exkluzivně nenabízí žádný z operátorů. Je běžně dostupný v maloobchodní síti. Právě na tento prodejní kanál se ZTE v posledních letech více zaměřuje.

ZTE Open C
Zdroj: Mozilla

ZTE Open C

Samozřejmě už dříve Firefox OS vstoupil na některé další evropské trhy. Již koncem loňského roku telekomunikační skupina Telenor nabídla tuto ambiciózní platformu maďarským, srbským a černohorským zájemcům. Deutsche Telekom pak prostřednictvím svých dceřiných operátorů rovněž maďarským, ale také polským zákazníkům. Řeckou poptávku zatím pokrývá tamní Cosmote.

Samozřejmě pokračuje rozšiřování prodejů v jihoamerickém regionu. Přidává se středoamerický region. Pozornost se zaměřuje též na Asii. Telenor svým asijským zákazníkům nabídne Firefox OS ke konci roku. Celkově již více než dvacet operátorů z asijských zemí oznámilo, že začne prodávat mobily s Firefox OS. Je mezi nimi i Chunghwa Telecom, největší operátor na zajímavém tchajwanském trhu.

Velký indický trh mají atakovat opravdu nezvykle levné chytré mobily. Telekomunikační operátor Spice Telecom a výrobce elektroniky Intex Technologies se nezávisle na sobě chystají indické zákazníky oslovit zařízeními s Firefox OS, jejichž cena by neměla překročit v přepočtu 50 USD. Indičtí zákazníci ale dost možná pořídí chytrý mobil ještě levněji. Samotná Mozilla pro Indii a další trhy v regionu chystá referenční model s cenou odpovídající 25 USD. Prototyp ukázala na MWC 2014.

Tablety míří nejen k vývojářům, ale také na maloobchodní trh

Firefox OS měl být původně systém pro tablety. Poptávka operátorů a spotřebitelů ovšem rozhodla o tom, že nová platforma nejdříve zamíří na chytré mobily. Nicméně například čínský výrobce Foxconn dlouhodobě projevuje zájem přece jen přivést Firefox OS na displeje tabletů. Je to logický vývoj, kterým si již úspěšně prošly platformy Android nebo iOS (a Windows Phone nejspíše také čeká).

Nyní pomalu, ale jistě Firefox OS na tablety míří. Mozilla již na MWC 2014 oznámila, že společně s hardwarovými partnery chystá dva referenční tablety určené vývojářské komunitě. Ta se má zapojit jak do přípravy a ladění platformy pro nový typ zařízení, tak do vývoje aplikací. Bez pestré nabídky kvalitních aplikací se žádný mobilní systém neprosadí. Redmondští by mohli vyprávět.

Foxconn InFocus F1
Zdroj: Mozilla

Foxconn InFocus F1

Mozilla rozjela Tablet Contribution Program, který má akcelerovat přípravy všeho potřebného (systém, aplikace, zařízení), aby Firefox OS mohl úspěšně vstoupit na tablety scénu. Díky podpůrnému programu již nachází své majitele prvních pět stovek referenčních tabletů Foxconn InFocus s 10,1“ displejem. Druhý referenční model VIA Vixen se 7“ displejem přijde později.

Za druhým referenčním modelem tabletu, jak je patrné z názvu, stojí známý výrobce počítačových čipů VIA Technologies, který se rovněž pokouší Firefox OS přinést na Mini PC. Zatím hlavně pro vývojáře a testery nabízí svá dřívější zařízení APC Rock (79 USD) a APC Paper (99 USD) původně vytvořená pro Android, což pro pravidelné čtenáře jistě není novinka.

VIA Vixan 7
Zdroj: Mozilla

VIA Vixan 7

Mozilla sice podporuje podobné experimentování, ale sama má jiné priority. Firefox OS chce v první řadě zdokonalovat pro chytré mobily a připravit pro tablety. Někteří výrobci jsou však nedočkaví, takže zatímco Mozilla teprve poskytuje vývojářům a testerům referenční tablety, například čínský Alcatel One Touch chce brzy uvést tablet Fire 7 s Firefox OS do běžného prodeje.

Pokud vše půjde podle plánu výrobce, tablet Fire 7 vstoupí na trh ve třetím čtvrtletí tohoto roku za předpokládanou maloobchodní cenu 79 EUR. Právě díky ceně by mohl na předvánočním trhu oslovit technologické nadšence, kteří se chtějí seznámit s novou platformou. Při deklarované ceně by Fire 7 mohl být zajímavý pro surfování po webu a stávající webové aplikace (resp. webové služby).

Pozitivní je, že Mozilla nemusí výrobce pracně přesvědčovat, aby jejímu systému dali šanci. Snad nedočkavost výrobců nepovede ke špatné pověsti systému po případně negativních zkušenostech s raně uváděnými zařízeními. Bolavým místem je nabídka aplikací vyvinutých pro Firefox OS, ale běží různé projekty a iniciativy, díky nimž by se Firefox Marketplace měl začít rychleji plnit.

Panasonic si Firefox OS vybral pro novou generaci chytrých televizorů

Firefox OS a Android nezměří síly jen na poli mobilů a tabletů. Dalším tržním segmentem, kde si obě otevřené platformy s linuxovými kořeny budou konkurovat, jsou chytré televizory. Mozilla oficiálně oznámila, že si Panasonic zvolil právě Firefox OS jako platformu pro novou generaci svých chytrých televizorů. Mozilla a Panasonic nyní budou na vývoji systému spolupracovat.

Konkurenční Android má nezanedbatelný náskok. Chytré televizory jím vybavené se již zabydlují na trhu. Svého času ambiciózní platforma Google TV založená na systému Android sice neuspěla, ale s odstupem několika let přece jen samotný Android výrobce televizorů oslovil, což je zřejmé již na pultech obchodů. Je proto dobré, že Firefox OS získal velmi silného partnera.

Až čas však ukáže, jestli Panasonic skutečně vystřelí Firefox OS směrem ke světlým zítřkům na obrazovkách chytrých televizorů. Finanční a lidské zdroje na to má, ale tradiční japonský výrobce elektroniky zatím podrobněji své plány nespecifikoval. Není však těžké odvodit si, že chce konečně pořádně nastartovat vývoj aplikací pro chytré televizory, který zatím hodně vázne.

Výrobci si za to mohou sami. Soustředili se na vlastní uzavřené a vzájemně nekompatibilní platformy, pro které se aplikace vyvíjely obtížně a draze. Firefox OS je pravým opakem. Vývoj aplikací založených na webových technologií je otevřen dlouhému zástupu vývojářů. Benefitem pro ně je, že výsledná aplikace poběží na libovolném zařízení, kde platforma Firefox OS objeví. A nejen tam.

Aplikace vyvinuté pro platformu Firefox OS rozchodí také webový prohlížeč Firefox pro počítače, tablety i mobily. Mobilní Firefox je dnes schopen „instalovat“ webové aplikace způsobem, že pod systémem Android běží stejně přirozeně jako aplikace nativní. Totéž by měl umožnit Firefox pro osobní počítače. Tvůrci prohlížeče mají v tomto směru bohaté zkušenosti, takže by je konečně mohla zúročit.

Mozilla ještě letos uvede „svobodnou“ konkurenci pro Chromecast

Po mnoha spekulacích Mozilla potvrdila, že vyvíjí HDMI dongle poháněný platformou Firefox OS, který umožní streamování obsahu z mobilních a webových aplikací. Chystá otevřenější konkurenci pro žádaný Google Chromecast. Vývoj zřejmě již nějakou dobu běží, protože zařízení se má objevit na trhu ještě letos. Mohlo by se zdát, že Mozilla zbytečně tříští síly, ale není tomu tak.

Podobné zařízení do jejích plánů zapadá. „Promítání“ obsahu z mobilního zařízení na televizní obrazovku je žádaná funkce. Pro Firefox OS však dosud neexistuje vhodná technologie, která by obsahu z mobilů či tabletů otevřela cestu na televizní obrazovku. Podpoře stávajících technologií stojí v cestě technologické nebo licenční překážky, takže Mozilla si vyvine vlastní levné řešení.

cyber23

Výsledné zařízení může být komerčně úspěšné nezávisle na mobilech či tabletech s platformou Firefox OS. Nový HDMI dongle má být „svobodnější“ než Chromecast. Nebude exkluzivně spojen s jediným vyvoleným prohlížečem (Chromecast podporuje pouze Google Chrome) a umožní streaming z webových a mobilních aplikací napříč platformami a zařízeními.

Více možností pro vývojáře znamená i více možností pro uživatele, ale optimismus poněkud kalí, že Mozilla si za hardwarového partnera vybrala dosud neznámý start-up Abitcool. Chystaný HDMI dongle bude jeho vůbec prvním produktem. Abitcool se profiluje jako nový výrobce inovativních multimediálních zařízení založených na otevřených platformách. Snad se uvede v pozitivním světle.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká, přičemž mezi open source projekty nachází atraktivní řešení pro své zákazníky. Pro Root.cz pravidelně píše od roku 2012.